Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od 007ToMMaS »

Chcel by som sa spýtať má aký je max výkon všetkých spotrebičov v dome? Či tá UPS má aj reálne využitie takého výkonu.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

007ToMMaS píše:Chcel by som sa spýtať má aký je max výkon všetkých spotrebičov v dome? Či tá UPS má aj reálne využitie takého výkonu.
Nezlobte se , ale to se mi počítat nechce. Dám se hrubý nástin stavu a odhadněte nebo spočítejte si to sám.
Takže:
Technologie trvalý odběr zhruba 2 kW dále pak 3x pračka 2xsušička 2x myčka 2x boiler 2x sklokeramická deska + trouba dále darling na vodu v topné sezóně pak TČ 2,5 kW a občas kompresor 7,5kW a cirkulárka 3kWa pak už jen všechny takové ty běžné spotřebiče , co máme všichni doma x 3 domácnosti :roll: R.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od atom »

RCZf píše: k čenu by mi v tomto konkrétním systému byl MPPT regulátor . Už jsem se na to ptal několikrát a odpověď zatím je jen že ho nemám a o co všechno přicházím. To že ho nenám opravdu vím , ale proč ho mám mít ? V čem mi pomůže ? R.
Bez něj přicházíš cca o 2MWh energie ročně. Regulaci si vyřešil odpojováním panelů a připínáním zátěže, takže technicky už by ti byl kničemu. Pravděpodobně tě výjde levněji koupit těch 20% panelů navíc než řešit efektivitu v tvém případě určitě drahým regulátorem na vysoké napětí.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Tak to je už trošku lepší odpověď ,ale stále neřeší odkud ten regulátor tu energii navíc vezme. Napadají mě 3 možnosti :
1. Umí využít nižší napětí panelů než je napětí v bateriích a to pak zvyšuje natolik, aby to bylo schopno baterie dobíjet proudem blízkým zkratovému proudu.
2. Využívá pouze ideálního pracovního napětí a to pak zase nějak uměle zvyšuje, aby bylo dosaženo horní hranice napětí nutného k dosažení plného nabití baterií.
V obou těchto případech počítáme s tím, že nemáme žádné přebytky a všechnu vyrobenou energii dokážeme buď okamžitě spotřebovat , nebo uložit v bateriích.
3. Tato možnost již předpokládá, že součet ideálních pracovních napětí panelů je větší nebo rovno maximálnímu napětí nutnému k plnému nabití akumulátorů a tím pak ideálním režimem dobíjí baterie.
Tato možnost již ale vyžaduje vyšší počet panelů ve stringu a tak srovnáváme nesrovnatelné. Navíc jakékoli přebytky a jakékoli „ořezávání“ dobíjecího proudu regulátorem tuto výhodu ruší.

Proto jsem se já při své ekonomické úvaze při srovnání cen panelů a akumulátorů rozhodl pro větší počet panelů rozložených a natočených tak, aby fungovaly od svítání až do západu slunce.
Baterie během dne mají funkci „velkého kondenzátoru“ a pouze vyrovnávají výkyvy příkonu proudu z panelů. Dále musí pokrýt dobu od pozdního odpoledne , kdy odběr energie domácí sítí je větší než dodávky z panelů a to do půlnoci , kdy začíná NT ve kterém se budou nabíjet . No a pak ještě dobu od 5h ráno ( konec NT ) do doby , než příkon z panelů bude větší než spotřeba.
Právě proto jsem při úvahách o výměně baterií za ty z větší kapacitou , ať v pohodě pokryjí spotřebu v denní době (5.h-15.h VT) za extrémně špatných světelných podmínek a došel jsem k závěru, že by to byla ekonomicky naprosto nenávratná investice. Navíc jak bych pak řešil dobíjení baterek v noci, jelikož bych pak zbytečně odebíral energii z DS , kterou bych vlastně nepotřeboval a mohly by mi ji dopoledne dodat panely. Dobíjecí modul UPS je nastaven výrobcem na daný typ baterií v přepočtu 13,22 V na baterku, což je možno změnit. Nejde to ale změnit několikrát za den v automatickém režimu. Taky naprosto nereálné mi připadá automatického nastavení dobíjení v závislosti na předpovědi počasí. To by bylo ale SUPER :yes:
Pro všechny tyto důvody pořád NECHÁPU , kde by ten regulátor tu energii vzal , aby mi ji ušetřil.
Opravdu se prosím na mě nezlobte nemám elektrotechnické vzdělání.
S pozdravem Elektronům zdar zdraví R. *sun*
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

MPPT regl je prakticky DC-DC měnič transformující třeba 7A při 36Vmp na 10,5A pro 24Vbat (příklad) , bez MPPT je ztáta 36Vmp - 24Vbat = 12V x 7A = 84W = cca 33,3333% . Asi tak nějak teoreticky :yes: .

1. MPPT regl pro tento systém nejspíš ani neexistuje
2. pokud se FV panely poskládají tak , aby Vmp (napětí v max výkonu) se shodovalo s nom. napětím akumulátorů a současně Voc (napětí bez zátěže) bylo +/- maximální dovolené napětí baterií a měniče tak FV panely budou pracovat +/- na max výkon i bez MPPT :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od atom »

RCZf píše: Baterie během dne mají funkci „velkého kondenzátoru“ a pouze vyrovnávají výkyvy příkonu proudu z panelů. Dále musí pokrýt dobu od pozdního odpoledne , kdy odběr energie domácí sítí je větší než dodávky z panelů a to do půlnoci , kdy začíná NT ve kterém se budou nabíjet . No a pak ještě dobu od 5h ráno ( konec NT ) do doby , než příkon z panelů bude větší než spotřeba.
Ty baterie byly v té UPS drženy vždy v nabitém stavu a projektovány jen na překlenutí náhlých výpadků a odběrových špiček, kterých mohlo být pár do roka.
Pokud zamýšlíš s nimi překlenovat dobu střídání VT/NT a ještě je v NT dobíjet, udělají určitě více jak 2 nabijecí cykly denně, nelze to považovat jen za "velký kondenzátor". Jejich využití se rapidně změnilo od původní instalace té UPS a nebude dlouho trvat a z kapacitou baterií se opravdu stane opravdu jen "velký kondenzátor" .
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

atom píše:
RCZf píše: Baterie během dne mají funkci „velkého kondenzátoru“ a pouze vyrovnávají výkyvy příkonu proudu z panelů. Dále musí pokrýt dobu od pozdního odpoledne , kdy odběr energie domácí sítí je větší než dodávky z panelů a to do půlnoci , kdy začíná NT ve kterém se budou nabíjet . No a pak ještě dobu od 5h ráno ( konec NT ) do doby , než příkon z panelů bude větší než spotřeba.
Ty baterie byly v té UPS drženy vždy v nabitém stavu a projektovány jen na překlenutí náhlých výpadků a odběrových špiček, kterých mohlo být pár do roka.
Pokud zamýšlíš s nimi překlenovat dobu střídání VT/NT a ještě je v NT dobíjet, udělají určitě více jak 2 nabijecí cykly denně, nelze to považovat jen za "velký kondenzátor". Jejich využití se rapidně změnilo od původní instalace té UPS a nebude dlouho trvat a z kapacitou baterií se opravdu stane opravdu jen "velký kondenzátor" .
Jasně tomu rozumím. Měl jsem ale za to, že ty 2kW (ono je to vlastně 1,5kW trvale + 500 W režie )které odebírám trvale dělá při 400V nějakých 5 A . Zatím mi připadá, že jim to spíš pomohlo než ublížilo. Může to být jen zdání a na tom živém stroji to nemám moc jak přesně změřit. Jinak snažím se k nim chovat maximálně citlivě, jelikož raději zaplatím o pár kaček ČEZu víc než byh je měl odepsat. Však i nyní za tohoto nic moc počasí mi jedou velké spotřebiče na NT ( zatím v době odpoledního NT připojeno zároveň i na síť) No a hlavně se k nim chovám nmohem lépe než ten odborník z útulku, který se chlubí tím, že týrá 12V gelovku 2kW zátěže. R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Při úvahách o možných úsporách regulátoru , mě napadla věc, kterou jsem si musel v praxi hned ověřit. Jedná se o využití energie v době, kdy panely jedou na prázdno, jelikož jejich napětí je nižší než napětí akumulátorů. Proto jsem provedl pokus :
Ráno, počasí vyloženě hnusné , napětí panelů na prázdno zhruba 360 V tudíž hluboko pod napětím akumulátorů tudíž proud 0 A. Napadlo mě že nejúčinnějším DC –DC převodníkem směrem nahoru je změna zapojení panelů. Proto jsem je všechny zapojil do serie napětí zhruba 750V naprázdno a to pak pomocí 6 A jističe připojil k baterkám. Výsledek 430 V a 0,3-0,4 A což je zhruba 150 W.
Tak tohle bych už v principu jako využitelnou energii navíc viděl. Takže takový můj regulátor by mohl přepínat zapojení panelů vždy ráno při nájezdu systému a při nevhodných světelných podmínkách.
Přepínal by to tak při max. 4 A což je polovina proudu, který mohou panely běžně vyrábět.
Ideální velikost proudu pro přepnutí teprve zjistím přímým měřením obou možností zapojení (než namontuji tu 3. Sadu panelu na její místo, tak je natočím stejně jako první 2 a budu porovnávat měřením výkonu v reálném čase)
Tak co vy na to ? R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Proběhla další měřění:
Proudy do 1A výborné výsledky . Po přepojení 2-3 násobný proud při stejném napětí. :yes:
Proudy nad 1A proudy o 10-20 procent vyšší , ale odpojovací napětí 900V DC celkem na houby – až 10cm dlouhé oblouky. Navíc se to chovalo tak, čím větší proud, tím menší rozdíl. :uh:
Takže přepojování efektivní do 1A a max. rozdíl nějakých 300W. Proto uvažuji, jestli to má smysl vůbec dělat. R.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2570
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od tomas »

abrams píše:Zdravím ,
1. MPPT regl pro tento systém nejspíš ani neexistuje
Elektronům zdar *cloud*
Možná že existuje:
http://www.topfreebiz.com/product/54828 ... v-360v.htm
http://trade.indiamart.com/details.mp?offer=2967761230
http://1013887.en.makepolo.com/products ... 38280.html
http://www.vispra.com/solar_charge_controllers.php
http://ouyad.en.alibaba.com/product/396 ... oller.html
MPPT regulátor s výstupem kolem 400V je také ve většině On-grid střídačích jen nemá části pro hlídání napětí a nabíjení akumulátoru. Místo napětí na akumulátoru se tam v případě poruchy v AC síti hlídá jen napětí v DC meziobvodu. Jinak by napětí v meziobvodu rostlo až by bouchaly kondíky. Takže vyrobit by to mělo jít také.
Naposledy upravil(a) tomas dne úte čer 11, 2013 9:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2570
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od tomas »

Až porozumíte funkci MPPT tak potom budete vědět jestli vám to něco přinese nebo ne.
MPPT regulátor přizpůsobuje příkon zátěže výkonu zdroje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_po ... t_tracking
Když panely vzhledem k jejich aktuálnímu výkonu zatížíte moc velkou zátěží, tak jejich výkon klesá, když je zatížíte menší zátěží, tak zase neodebíráte maximální výkon. Viz. graf:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Solar ... th-MPP.png
Pro maximální výkon se tedy musíte pohybovat v místě kde se křivka láme směrem dolů, tam je největší hodnota výkonu P=U*I.
Udržet se v tomto místě není jednoduché protože křivka se neustále posunuje dle intenzity světla a teploty.
Například při napěto-teplotní závislosti panelů -0,46 [%/K] a s napětím naprázdno 36V při 25°C. Při teplotě panelů -20°C tam bude naprázdno 651V a při teplotě 50°C jen 477V.
MPPT napětí se bude pohybovat od 393V (50°C) až po 549V (-20°C).
Při proudu 7,7A, můžete tedy nabíjet výkonem 7,7*549=4,227kW, nebo jen 7,7*393=3,026kW, při stejné světelné intenzitě.
Rozptyl napětí je ale ve vašem případě daný napětím akumulátoru, tedy od 380V do 450V.
Z hlediska teplotní závislosti v nejnepříznivějším případě při vybitém akumulátoru 380V a teplotě -20°C (549V) přijdete o výkon (549-380)*7,7=1,301kW.
To je jen z hlediska teploty, když se do toho započte i posun křivky při změně intenzity světla tak se to ještě složitější.

Když panel přetížíte (zkrat), bude napětí nulové a proud maximální (zkratový) a celkový výkon 0W. Když panel bude bez zátěže tak proud bude 0A a napětí maximální, ale výkon zase 0W.
MPPT je něco jako převodovka v autě, aby jste motor do kopce "neudusil" a mohl jste zařadit menší zátěž. A tedy ve větší rozsahu odebírat z motoru maximální výkon.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Pěkný slunečný den Všem. *sun*
Nejdříve musím poděkovat, za konečně rozumné vysvětlení funkce MPPT regulátoru.
V mém systému by podle toho ale účinně pracovat nemohl, jelikož potřebuje, aby pracovní napětí panelů bylo vyšší nebo rovno max. napětí baterií, ať je co regulovat (Já jich mám ve stringu málo ,aby se systém choval autoregulačně a max. napětí baterek se mi blíží napětí panelů na prázdno)
Navíc u těch polykrystalických panelů , které požívám není výkonová křivka tak ostrá a je na nich nádherně vidět, že příkon z panelů je víceméně konstantní ( Když systém zatížím nějakým dalším velkým spotřebičem tak se napětí baterií v zátěži o něco sníží a v tomto poměru ovšem stoupne příkon proudu z panelů.)
Samozřejmě, že nějaké zjednodušené nastavení není schopno konkurovat aktivnímu řízení, ale největší rozdíl mezi oběma systémy bude v době , kdy je energie dostatek a vznikají přebytky.
Takže při nabití baterek nejsem schopen plně využít energii z panelů, tudíž je to v době, kdy tuto další energii vlastně nepotřebuji. Proto je na zvážení, kolik by taková investice stála a jestli není efektivnější tuto investici použít na nákup další sady panelů z hlediska ekonomické návratnosti systému.
Alespoň jsem ale pochopil princip, čímž ještě jednou děkuji za vysvětlení.
R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Jěště jedna drobná připomínka. Své řešení jsem takto navrhl a realizoval z důvodu, abych byl schopen všem ženským v našem domě vysvětlit , jak se mají chovat:
Když ručička ukazuje víc jak 400 tak si zapínejte co chcete.
Když ukazuje míň - nic dalšího nezapínat. ( Mám tam i analogové měření před kterým je kamera, jelikož povolit jim přístup k vzdálenému dohledu by mohlo skončit katastrofou ) Když to přeložím: Na internetu se na nic dívat nebudou, ale přepnout televizi jim nedělá sebemenší problém :yes:
R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Výrobci panelů lžou. Dlouhodobým měřením a porovnáváním hodnot jsem zjistil, že abych využil pořádně výkon panelů , musím mít pro pracovní napětí baterií 420 V pracovní napětí panelů 540 V což je 650 V naprázdno. Tak už se nedivím , že když použijete vyšší napětí panelů a MPPT regulátor tak z nich výtáhnete víc.
Jinak jsem přidal dalších 1340 Wp v panelech a baterie se mi stále nedaří dobít úplně do plna. Takže aktuální výkon elektrárny zatím 8240 Wp.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od Pan Taum »

Nikdo nikomu nelže. Všichni výrobci uvádí teplotní závislost výkonu panelů. Teď ve vedrech dají panely řekněme 80% štítkového výkonu. V zimě naopak až 120%.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Já se vůbec nebavím o rozdílu mezi nominálním výkonem panelů a reálným výkonem daným aktuálním počasím.
Své měření jsem dělal tak, že jsem měl 2 stejné stringy na stejné streše připojené přímo k baterkám. K jednomu z nich jsem pak přidávaval další panely a porovnával celkový výkon přepočtený na panel. Takže výkon panelu jako takový mě až tak nezajímal, ale zajímal mě rozdíl výkonu přepočtený na 1 panel v dané chvíli. Takže lžou a ne zrovna málo.
Samozřejmě se to chovalo trošičku jinak při napětí baterií od 380 - 450 V , ale celkový výsledek je zhruba stejný.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od Pan Taum »

Výrobci nelžou, nemají důvod. Ty jsi jen naměřil chování panelů mimo bod maximálního výkonu. A vlastně sis tím odůvodnil, proč se každý snaží používat MPPT regulátor všude, kde to jen lze - bez MPPT regulátoru se člověk okrádá o část výkonu, který by jinak zůstal nevyužitý jako ve tvém případě. Akorát nelze jen tak lehce koupit MPPT regl pro napětí baterií 450V DC, řešit to jde jen zakázkovou výrobou a cena by se odhadem pohybovala pro výkon 10 kWp kolem 50 tisíc :uh: .
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

V tom se právě asi neshodnem. Jedná se mi o to ,že výrobce tvrdí že nejvyšší výkon panelu je při napětí 29,9V. Já jsem si měřením a výpočty zjistil, že je to někde těsně kolem 26V . Takže pokud nebudu mít u FVE dostatečnou napěťovou rezervu, tak mi ani MPPT regulátor moc nepomůže , jelikož nebude mít s čím pracovat.
No a 50 000Kč bych za MPPT regulator opravdu určitě nedal. To bych za ty prachy raději přikoupil 3,5 kWp v panelech , jelikož tolik energie by mi stejně neušetřil. :roll:
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od Pan Taum »

Ano, to sedí. Výrobce udává nejvyšší výkon při napětí 29,9V , teplotě 25°C a udává teplotní spád pro napětí řekněme 0,4%/°C.

Ty jsi měřil teď v horku, kdy jsou panely rozpálené až na 70°C tzn., že napětí může klesnout až o (70 - 25) x 0,4 = 18%. 29,9V - 18% je 24,5V. Takže teď v létě ti může napětí maximálního výkonu spadnout až na 24,5 V!!

Podle toho napětí 26V odhaduji, že jsi měřil v době, kdy teplota panelů byla kolem 55°C.
(55 - 25) x 0,4 = 12%
29,9V - 12% = cca 26V.
Přílohy
teploty.png
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od atom »

RCZf píše:Jinak jsem přidal dalších 1340 Wp v panelech a baterie se mi stále nedaří dobít úplně do plna. Takže aktuální výkon elektrárny zatím 8240 Wp.
8,2kWp je pro poloostrov už mazec. Měnič na to máš tak se to vklidu nějak spotřebuje.
Ale že by se tím nedařily dobít baterie 15kWh (32ksx12Vx40A) se mi nechce věřit, vždyť ti to dnes muselo dát tak 50kWh, nebo vlastně jen 40kWh bez stále diskutovaného MPPT ? To jste toho museli většinu spotřebovat.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek