HV baterie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: HV baterie

Příspěvek od rob.brno »

Ty proudy jsou impozantní.
Taktéž i ta teplota až do -20.
Ovšem je to dan za nižší životnost.
Mex
Příspěvky: 389
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: HV baterie

Příspěvek od Mex »

passion píše: sob kvě 04, 2024 8:05 am Ku striedaču GoodWe GW10K-ET Plus používam mnou vyrobenú batériu 64S LiFePO4 30Ah. K batérii mám pripojené 3ks 40A BMS od JBD (22-21-21S - bolo to na skúšku dočasne a tak to funguje doteraz), s vymenenými MOSFET tranzistormi na vyššie napätie. Dáta z každej BMS ťahám sériovou komunikáciou cez magnetické izolačné prevodníky ADUM1201 do ESP32, čiže 3xUART. Dva HW a jeden SW. V ESP dáta spracujem. Cez CANBUS prevodník MCP2551 posielam údaje o batérii, o požadovanom nabíjaní a vybíjaní do striedača. Napájam to z celej HV batérie cez izolovaný impulzný zdroj. Fungujem tak už dva roky. Dosiaľ nemám vyriešené dve veci - balanciu medzi BMS, ktorá sa ale až teraz po tých dvoch rokov začína pomaly prejavovať ako potrebná. Druhá vec, plánujem to prerobiť na 4 racky po 16S, s možnosťou ďalšieho rozširovania o 16S moduly v sérii. Len nemám na to momentálne čas. Ak máte nejaké otázky, skúsim si nájsť čas ich zodpovedať.
Pěkné.
Jak zpětně hodnotíš své rozhodnutí vyměnit ty FETy a nechat je tam?
Vysokonapěťové FETy mají většinou o dost horší Ron než nízkonapěťové. A tak budou zřejmě dost hřát, ne? A tady máš dokonce 3 v sérii.
Proto dokud jsem dřív uvažoval o podobném řešení, tak jsem je plánoval vyhodit a nechat jenom jeden pro celý string.
A pravděpodobně spíš IGBT než FET.
emedium
Příspěvky: 50
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: HV baterie

Příspěvek od emedium »

Co by se stalo, pokud by 3 bmsky 23s sdílely mezi sebou 2-3 boční články ? Srovnalo by se jim napětí nebo by se mezi sebou jen přetahovaly vyrovnávacími proudy a přetěžovaly sdílené články ?
Mex
Příspěvky: 389
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: HV baterie

Příspěvek od Mex »

Podle mě by to fungovalo. Minimálně s "přelívacími" balancéry.
Dokonce jsem to tom uvažoval, že tam posadím takový ten velký toroid pro 22 článků, blok udělám s 18 články a na každé straně vždy zapojím 2 články z vedlejší sady.
Ale pak jsem si řekl, že se na to vykašlu. Že by to asi nestálo za to.
Asi ne nadarmo to velcí kluci v profi HV baterkách tak nedělají.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek