FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
sewerman
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 06, 2024 3:13 pm
Lokalita: Brno

FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od sewerman »

Ahoj,
uvažuji o FVE na chalupu pro ohřev vody v bojleru a v akumulační nádrži.
Chalupa je vytápěna kamny na dřevo s teplovodním výměníkem, přebytečné teplo se akumuluje v nádrži. Jako záloha slouží elektrokotel, zapojený mimo akumulační nádrž.
Na chalupě je občas potřeba topit i v létě.
Střecha je orientovaná na jih.
Akumulační nádrž má 850 l
Bojler má 80 l
Uvažoval jsme i o normální FVE, ale chalupa není trvale obydlená takže by většina vyrobené energie přetékala zpátky do sítě.
Uvažoval jsem o systému kdy by se první nahřál bojler a potom by šla další energie do akumulační nádrže. V době kdy by nebylo potřeba ohřívat bojler tak by šla všechna energie do nádrže.
Systém by tedy byl
- MPPT měnič se dvěma výstupu
- cca 5-7 panelů k němu
Uvažuji správně? Nějaké doporučení na panely a měnič?
Dotace Ano? NE? Důchodce nejsem.

Předem děkuji
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od pibi »

Je Ti jasné, že pro ohřátí vody v 850l nádrži potřebuješ přes 1kWh na 1°C? Při 7x500W panelech a plném kolmém svitu ohřeješ za hodinu objem nádrže o 3,5°C.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od dipos »

Po registraci je zapotřebí pročítat WEB, ohřev TUV a nasávat zkušenosti zde uložené.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
sewerman
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 06, 2024 3:13 pm
Lokalita: Brno

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od sewerman »

pibi píše: stř bře 06, 2024 7:06 pm Je Ti jasné, že pro ohřátí vody v 850l nádrži potřebuješ přes 1kWh na 1°C? Při 7x500W panelech a plném kolmém svitu ohřeješ za hodinu objem nádrže o 3,5°C.
Děkuji za reakci

Takhle matematicky jsem si to nespočítal, ale počítám s tím, že energie ze slunce bude pouze na temperování a ne na topení. Chtěl bych vykrýt jarní a podzimní měsíce. Celý systém topení je nyní nastavený tak, že pokud je v nádrži teplota vody více než 35° C tak se temperuje z nádrže. Pokud je nižší než těch 35°C tak temperuje elektrický kotel.
Myslím si že, nárůst třeba i jen o 5°C za den v nádrži by měl být dostatečný.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od stano22 »

jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od jahodovák »

Pokud bych dělal podobný projekt,šel bych na to asi takto,aby byl časem systém možno beze ztráty předělat na plnohodnotnou elektrárnu,zakoupil bych rovnou nějaký měnič 48v s dostatečným výkonem a přidal mu třeba i velmi malou baterku na vykrytí mraků a v případě nutnosti i na provoz slabších spotřebičů.Do boileru bych dal přepínací termostat aby po nahřátí boileru přepnul na ohřev akumulačky,takže by nebylo třeba ani žádné další řízení.Dále bych se vyhnul dotaci,ta neumožnuje žádné další zásahy a rozšíření bez dalšího papírování a hlavně použití jen shválenných měniču a všeho ostatního.Takže časem by se dalo rozřířit panelové pole a pokud by byl výkon dostatečný,tak po našetření zvýšit i kapacitu baterek a připojit nějaké drobnější spotřebiče,které dělají největší spotřebu.Po zkušenostech bych se vyhnul 24v systému,nebo jen ohřevu vody nějakým nesínusovým řešením,ušetří se tím zbytečné ztráty prodejem a následně koupí nových.Měnič bych použil asi tento https://www.taratech.cz/ostrovni-menic-axpert-max-8000/ a panely rovnou od této firmy.Pokud by se zdál výkon velký klidně nějaký axpert tady na schopu.Pokud se zdá,že měnič má zbytečně velké ztráty,dá se to lehce nahradit přikoupením dalšího panelu,který je mnohem levnější než koupě drahých měničů a regulátorů.Je to ale stejně na rozhodnutí realizátora,hezký den a dobré rozhodnutí.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kamils
Příspěvky: 70
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od kamils »

pibi píše: stř bře 06, 2024 7:06 pm Je Ti jasné, že pro ohřátí vody v 850l nádrži potřebuješ přes 1kWh na 1°C? Při 7x500W panelech a plném kolmém svitu ohřeješ za hodinu objem nádrže o 3,5°C.
Tohle je jeden pohled na věc. Připojím druhý pohled.
V nádrži se bude díky stratifikaci teplá voda shromažďovat u vrchu, kde se bude taky odebírat. Zpátečkou se bude voda vracet s teplotou +- vnitřní teploty místnosti. V rovnovážném stavu se obě teploty srovnají (vody v aku a teploty místnosti). Energie dodaná do nádrže se díky cirkulující vodě přes radiátory začne předávat do místnosti a začne stoupat její teplota podle rozdílu mezi přísunem energie a tepelnou ztrátou místnosti.
Přínos řešení lze poměřit poměrem dostupné energie z FVE a tepelné ztráty chalupy. Z 3,5kWp se podle PVGISu měsíčně získá cca 300kWh (duben - srpen) a do nádrže se vleze cca 60kWh. Praxe by pak vypadala nějak takto: týden nahřívám a pak několik hodin / dni přihřívám chalupu.
1kg dřeva uvolni cca 4kWh energie, takže pokud by stačilo na citelné ohřáti chalupy 20 kg dřeva (spáleno s +-80% účinnost), tak by mělo stačit teplo akumulováno v nádrži za týden. Typuji, že je potřeba více dřeva aby bylo poznat že se topí, takže přínos FVE na ohřev chalupy nebude velký, spíše tak pro jednorázové přitopeni večer.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od pibi »

Já jsem ho nechtěl odradit, jen upozornit na malý výkon panelů.
Stratifikace:
Asi měsíc provozuji akunádrž Dražice NAD 750 V3 + TPK 6,6 kW. Do všech 4 teploměrových jímek jsem nastrkal jednoduché digitální teploměry. Když natápím kotlem, stratifikace funguje perfektně, nejdříve se zvedne teplota v horní části na cca 75°C, pak to pěkně postupuje dolů.
Když mám přebytky z FVE, zapnu 1 nebo 2 spirály po 2,2 kW v TPK, tak se nádrž dokonale promíchává a teplota pomalu stoupá najednou v celém sloupci. Když pak večer zapnu oběhové čerpadlo, chladnější voda z vratky zase poslušně stratifikuje a těch cca 30 - 32°C postupně stoupá od spoda vzhůru, až je celá nádrž vychlazená. Do topení pouštím cca 38°C přes termostatický ventil.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro bojler a nádrž na chalupu

Příspěvek od kodl69 »

já mám 200l boiler a stratifikace celkem funguje, jak pro ohřev přes výměník, tak pro ohřev el. spirálou. Ale je fakt, že když je nahoře 30°C, a začne se ohřívat el. tak dole teplota vzroste skoro hned na 20-25°C a pak teprve roste teplota nahoře. Spíš mi přijde, že je to o vnitřním uspořádání boileru, a dá se to folafit stratifikační vestavbou, klidně jenom novodurový tvarovky bez těsnění, jinak se to v omezeným prostoru nedá složit, ve starým boileru jsem měl něco takovýho jako je na obrázku,125mm novodur odbočky 60° vzhůru nohama a nad tpnou tyčí rozpláclou redukci z 200/125mm taky naopak, aby co nejvíc vody šlo dovnitř toho potrubí. Obrázek a nebo vytisknout na 3d tiskárně takovýhle talířky , s tím, že první bude větší a bude hned nad TPK: Obrázek
talřky se můžou jenom navlíct na plastovou šňůru a zavěsit v akumulačce, to je asi nejjednodušší řešení, když se to dole přiměřeně zatíží, aby to nebrala proudící voda ssebou.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek