Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v praxi

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od mypower.cz »

no tak jako klec by mohla byt na servopohon a prikryt panely operativne bud pri odchodu z objektu (treba trvale neobydlena chata - coz by mozna pomohlo pred zlodejem) a nebo kdyz je bourka, tak pletivo nad panely je uplne jedno, pac panely stejne nevyrabi. Jestli uz to neni ale trosku az prilis brutalni ochrana :D Jinak s bleskem mam taky zajimave zkusenosti. 3x jsem zazil ranu fakt blizko. No skoro jak jizda vlakem:)
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od bourbon »

Pojistky používám formou pojistkového odpojovače a důvodů proč je tam dát je mnohem více.např.požární ochrana dále viz.hromosvody a nové zásady ohledně instalací FV.Doporučuji absolovovat školení.
Dvoufázové vedení je běžné v USA,kde má většina domů trfo přímo na baráku,u nás se používá v současné době již výhradně třívodičová soustava.L,fáze(černáhnědá...),N(modrá)pracovní vodič a ZŽzemnění.To můžete běžně vytvořit za měničem a není problém nainstalovat chránič a vše je stejné jako v běžné síti.Důležité je mít dobré uzemnění objektu(zemní odpor nechat změřit)
3. hromosvod
je povinný na některých budovách, rodinné domy mezi ně nepatří. Konstrukce s panely by měla být uzemněná.
Musí být uzemněná v případě FVE která je spojená s distribuční sítí, protože používané síťové měniče jsou převážně bez galvanického oddělení a panely fungují jako desky kondenzátoru a mezi panely/konstrukcí/střechou teče kapacitní proud. Pokud konstrukce nebo střecha nebude uzemněná, tak se nabije a proud potom poteče přes živočicha který se dotkne střechy a to nemusí být příjemné.

Měla by být samostatně uzemněná bez spojení s hromosvodem na střeše,protože tím instalaci při úderu blesku s největší pravděpodobností zničíte, s tím,že samozřejmě vše připojené odejde také!!!měnič spotřebiče apod.Proto se instalace FV systému odděluje.Důležité jsou ochrany na DC i AC straně
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od mopadzi »

rozumím tomu tedy dobře, že na FV konstrukci mám vytvořit zvláštní hromosvod? Nelze ji tedy připojit k hromosvodovému svodu? To se mi moc nezdá...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od Veles »

Jenom doplním ČSN říká, že i rodinný dům má mít hromosvod. ČSN je nepovinná, ALE u soudu platí ČSN je minimum co je člověk povinen udělat. Takže při nehodě apod. je sousem brána jako "povinné minimum".
Takže při plnění pojišťovnou nemáte co říká ČSN je velice pravděpodobné, pojištovna odmítne plnění... U nehod je jasné, tresní odpověnost(odškodnění apod.)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od vata »

mopadzi píše:rozumím tomu tedy dobře, že na FV konstrukci mám vytvořit zvláštní hromosvod? Nelze ji tedy připojit k hromosvodovému svodu? To se mi moc nezdá...
Zdravím, já to pochopila tak, že konstrukce FV nesmí být připojená k té tyčce hromosvodu na střeše, ale že má svedena extra vodičem do země, kterou za tím účelem extra vykopu. Někdo mi tu kdysi doporučoval nějakou konkrétní zemnící tyč.

Matoucí jsou na tom pro mne 2 věci:

- přes zem je to stejně spojené
- v reálu je to spojené přece i výš, alespoň na plechových střechách.

Jak v případě více panelových polí, u kterých není už možné v praxi pospojit vzájemně jejich konstrukce?
Už mimochodem pomaličku přemýšlím o třetím poli na střeše, které bude mít tu specialitu, že jeho konstrukce bude prostě na plechové střeše, která je uzemněna skrze vodič hromosvodu.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od vata »

bourbon píše:nové zásady ohledně instalací FV.Doporučuji absolovovat školení.
Můžete dát pls tip na školení a ty zásady? Já si koupila chytrou knížku a su z toho ještě víc zmatená, je tam spousta vzorců ale žádné konkrétní pravidlo / doporučení kde to spojit, kde to uzemnit, kam dá jakou přepěťovku (za panely, před regulátor, obojí, zda lze svést přepětí DC okruhu na PE vodič nebo je nutné kopat pro každou přepěťovku extra tyč...)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od ace »

Školení (přes www.lpelektro.cz )jsem kdysi absolvoval, ale že by mi to nějak výrazně pomohlo, to ne... Hlavní zásadou, co jsem si odnesl, je budovat oddálený hromosvod, t.j. panely rozhodně nespojovat. Co se týče plechových střech, tak to by mě také zajímalo... Ze školení jsem si však odnesl ještě jeden rozporuplný dojem - pánové sice byli odborníky, ale současně rovněž dost byznysmeny, snažícími se prodat to jejich řešení...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od tomas »

bourbon píše: .... To můžete běžně vytvořit za měničem .....
Moc běžné to není, u těch "levných" čínských pro automobily co nemají galvanické oddělení to běžně nelze.
bourbon píše: ... Měla by být samostatně uzemněná bez spojení s hromosvodem na střeše,protože tím instalaci při úderu blesku s největší pravděpodobností zničíte, s tím,že samozřejmě vše připojené odejde také!!!měnič spotřebiče apod.Proto se instalace FV systému odděluje.Důležité jsou ochrany na DC i AC straně
Ano podle nové normy ČSN EN 62 305 se má používat ochrana oddáleným jímačem. Ovšem tuto normu nelze vždy aplikovat na 100% a také v přiměřených cenách které někdy mohou převyšovat i cenu chráněného zařízení. A v tom případě je daleko lepší se řídit starou normou a vše vzájemně pospojovat tak, aby se nebezpečné potenciály vyrovnávaly spojeními k tomu určenými a ne přes zařízení které chceme ochránit. Mám s tím několik osobních zkušeností a odborná veřejnost této nové normě také moc nefandí:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5178.0.html
Neexistuje ideální oddálený jímač, tak jako neexistuje ideální pospojování. Ovšem udělat kvalitní pospojování dle staré normy není tak náročné na chyby v provedení a v konečném důsledku je proto bezpečnější.
Při úderu blesku do domu jsou nejohroženější ty místa a zařízení která jsou spojeny z rozsáhlými sítěmi které do domu vstupují (zařízení spojená s distribuční sítí, plynovodem, vodovodem, více navzájem nepropojených uzemnění atd..), přes tyto sítě a zařízení se vyrovnávají potenciály. Při úderu blesku bude mít dům a jeho okolí proti těmto sítím určitý potenciál (potenciálová jáma a krokové napětí kolem domu v podobě letokruhů na pařezu) jehož velikost a gradient závisí na více parametrech, především ale na vodivosti okolní hmoty a proudu bleskového výboje. Mezi nepospojovanými sítěmi které procházejí přes okraje potenciálové jámy (letokruhy) může dojít k nebezpečnému vyrovnání potenciálů a výbojům, například výboj přes zeď mezi svodem hromosvodu a zásuvkou (kabelem, vodovodem atd..) na druhé straně stěny. Může také dojít ke dvěma vzdáleným úderům blesku s opačnými potenciály které se vzájemně vyrovnají například přes distribuční síť a vše co stojí v cestě (Jizerka v dubnu 2008: http://www.kniska.eu/kniska/clanky/jizerka). Kdyby bylo kvalitní propojení mezi vzdálenou a blízkou zemí (nebo by do té chaty nebyla přivedena žádná sít, jen ostrovní systém), nebyl by v domě a jeho okolí rozdíl potenciálů a ten člověk by měl větší šanci na přežití:http://www.kniska.eu/soubory-obrazky/ji ... /Obr-2.jpg
Oddálený jímač tyto situace moc neřeší a spíše zhoršuje.
Nesprávně nainstalovaná přepěťovka může také někdy nadělat více škody než užitku a zavést proudy které nechceme i na místa kde by se při úderu blesku a bez přepěťovky ani nedostali.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od bourbon »

školení J.Hájek
http://elektrika.cz/data/clanky/fotovol ... ed-bleskem
http://www.kniska.eu/lide/jan-hajek-1
Opravdu se člověk doví hodně...Navíc
CZEPHO a společnost SOLARTEC
Vás srdečně zvou na workshop
OPTIMALIZACE PROVOZU FVE aneb CESTY KE ZVÝŠENÍ VÝNOSU

28. 6. 2012 od 13hod (od 12.30 registrace) na adrese Konferenční centrum GreenPoint, s. r. o., Dvouletky 529/ 42, Praha 10
www.kc-greenpoint.cz/kudy-k-nam (parkování je zajištěno v místě)

Vstupné je ve výši 500Kč - pro členy CZEPHO zdarma
Registrujte se na sekretariat@czepho.cz do 18.6.


PROGRAM:

Podmínky podnikání ve fotovoltaice (platné a připravované legislativní změny, připojování FVE aj.) Zuzana Musilová (CZEPHO) 20 min

Vyhodnocení provozu a benchmarking fotovoltaických elektráren (proč a jak hodnotit, benchmarking, performance ratio aj.) Jaroslav Jakubes (ENA) 20 min
Diagnostika solárních panelů (šnečí cestičky – technický nebo jen estetický problém?) Radim Bařinka, Kamil Hanák (Solartec) 35 min
Střídače (problematika návrhu systémů, poruchy panelů v řetězcích a jištění, průřezy kabelů, elektrický oblouk na DC) Pavel Žižka (Fronius) 20 min

Přestávka

Hromy, blesky (správné provedení ochrany FVE, uvedení do bezpečného stavu, nedostatky a náprava aplikací na střechách) Jan Hájek (Dehn&Söhne) 25 min
Požární ochrana - fotovoltaické elektrárny plk.Ing.Zdeněk Hošek (HZS Ministerstvo vnitra - GŘ Hasičského záchranného sboru ČR) 20 min
Simulovaný požár FVE Josef Kopačka (HZS), Jiří Hladík (Solartec) 35 min
Zpracování požární dokumentace FVE npor. Gaier Martin Dis. (velitel stanice HZS Karlovarského kraje v Mariánských Lázních) 15 min
Toto již proběhlo,ale budou následovat další.Sejde se tam mnoho lidí,burza informací... :yes:
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od jose »

bourbon píše:CZEPHO a společnost SOLARTEC
Vás srdečně zvou na workshop
OPTIMALIZACE PROVOZU FVE aneb CESTY KE ZVÝŠENÍ VÝNOSU

28. 6. 2012 od 13hod (od 12.30 registrace) na adrese Konferenční centrum GreenPoint, s. r. o., Dvouletky 529/ 42, Praha 10
http://www.kc-greenpoint.cz/kudy-k-nam (parkování je zajištěno v místě)
28. 6. 2012 už bylo. :sm35: Byl tam někdo z tohoto fóra? Ale odkazy jsou dobré, díky :)
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od bourbon »

jose píše:
bourbon píše:CZEPHO a společnost SOLARTEC
Vás srdečně zvou na workshop
OPTIMALIZACE PROVOZU FVE aneb CESTY KE ZVÝŠENÍ VÝNOSU

28. 6. 2012 od 13hod (od 12.30 registrace) na adrese Konferenční centrum GreenPoint, s. r. o., Dvouletky 529/ 42, Praha 10
http://www.kc-greenpoint.cz/kudy-k-nam (parkování je zajištěno v místě)
28. 6. 2012 už bylo. :sm35: Byl tam někdo z tohoto fóra? Ale odkazy jsou dobré, díky :)
Byl jsem tam,proto rozdávám moudra :-)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od vata »

No a nepamatujete si z té nalejvárny, zda mohu přepětí z DC strany svést do lokálně přizemněného PEN distributora? Nebo si musím zřídit extra zemnící tyč?
Případně, máte nějaký tip, na koho bych se mohla obrátit s žádostí o kompetentní návrh? Ptala jsem se jednoho známého revizáka, ale tomu tahle problematika nic neříká, zdejší elektrikář taky nemá speciální znalosti ani zkušenosti týkající se ochrany FVE.
Skoro to vypadá tak, že co odborník, to názor, a blesk si pak stejně dělá co chce :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od bourbon »

Správně vybudovaný hromosvod,jímací tyče, na každém rohu objektu svod,co nejlepší uzemění,co největší vzdálenost FV (min 30cm).Prostě aby bleskové proudy stekly nejkratší cestou do země...Přepěťové ochrany na DC i AC straně,ale i na vstupu AC do budovy od distributora.Přepěťové ochrany i na sdělovací a komunikační obvody.Bohužel to ovšem neznamená,že přímý zásah blesku tohle všechno ochrání.Ale může a udělat pro minimalizování ztrát maximum je nasnadě...Přemýšlet i na vedení ve zdi,které může být přes stěnu velice blízko hromosvodovému svodu.Prostě každý zná svůj dům asi nejlépe.
hustý co ??? :-)
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od bourbon »

vata píše:No a nepamatujete si z té nalejvárny, zda mohu přepětí z DC strany svést do lokálně přizemněného PEN distributora? Nebo si musím zřídit extra zemnící tyč?
Případně, máte nějaký tip, na koho bych se mohla obrátit s žádostí o kompetentní návrh? Ptala jsem se jednoho známého revizáka, ale tomu tahle problematika nic neříká, zdejší elektrikář taky nemá speciální znalosti ani zkušenosti týkající se ochrany FVE.
Skoro to vypadá tak, že co odborník, to názor, a blesk si pak stejně dělá co chce :(
Když ta zem bude kvalitní (zemní odpor)tak myslím proč ne
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Našel jsem něco málo k ochraně před přepětím:
http://www.sunlux.cz/cs/component/content/article/395
Třeba to někomu pomůže.

M.S.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od vata »

Dobrý článek, už jej mám bezpečně schovaný. Na jaře se k němu zase vrátím. Díky za odkaz.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od Marek_Kuřim »

No a ještě něco pro Vás, co chcete mít trochu klid při každé bouřce:
http://www.oez.cz/produkty/svf-svodice-prepeti-typ-2
http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _CZ_SK.pdf, poslední 2 strany

a třeba zde lze nakoupit:
http://www.ebshop.cz/vyhledat/svf.html

Též si myslím, že by výše uvedený produkt neměl chybět ve zdejším obchůdku, stejně jako např. jednoduchý pojiskový odpojovač:
http://www.ebshop.cz/produkt/odpinac-va ... 10s-2.html nebo silnější
http://www.ebshop.cz/produkt/odpinac-va ... 14s-2.html

Marek
edit: použitelné odkazy
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od netko »

Ked mam celu strechu hlinikovu do tvaru A na streche bleskozvod zvedeny v styroch rohoch a na nu chcem dat panely ake riešenie by ste mi poradili? od bleskozvodu by som bol vzdialeny 60cm no aj tak to bude cez strechu vsetko pospajane. dik za akekolvek rady.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Antény, hromosvody, přepěťové ochrany a EN ČSN 62305 v p

Příspěvek od kybos »

V tomto případě není dodržena přeskoková vzdálenost a musí být konstrukce spolehlivě propojená s beskosvodem vodičem příslušného průřezu. Jinak by se při zásahu do konstrukce FVE mohlo stát, že se smyčka bleskového proudu uzavře přes krytinu a ta z důvodu nedostatečného průřezu v místě styku s konstrukcí FVE prohoří.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek