Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Veles »

Atrey:

jenomže tady není debata o spoplatnění "vyrobenéí energie", ale o poplatku za přenos" přenesené energie, přesněji části co si nárokuje OTE. Tedy nesouvesijící s výrobou a tedy ani se sluncem...
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od milhaus »

já se nechci tady s nikým přít, mě to příjde taky uplná pí.... to co mi valí dohlavy ERU.
já jen budu hrát tu jejich hru a rád jim těch 7kč zaplatím , jak mi vystaví fakturu.... *sun* :yes:
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od milhaus »

[quote="Veles"]Milhaus:

Mám jedinou otázku jak jste přišel, že váš provozovatel DS je ČEZ, při telefonátu s pracovník ČEZu?

http://www.eru.cz/user_data/files/stati ... apy/12.htm

a také mi to řekl na ERU...
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od jhladik »

a) technologická vlastní spotřeby elektřiny = vyrobená energie. Tzn. po odečtení výroby a vlastní spotřeby mne vyjde 0kWh
b) kdo mne to změří? tzn. zase jsme u 0kWh vyrobené energie
c) každopádně zvláštní...
roman
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 15, 2013 2:22 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od roman »

milhaus píše:
Veles píše:Milhaus:

Mám jedinou otázku jak jste přišel, že váš provozovatel DS je ČEZ, při telefonátu s pracovník ČEZu?

http://www.eru.cz/user_data/files/stati ... apy/12.htm

a také mi to řekl na ERU...
A když mám na obytném autě FV panel, kterým nabíjím aku ve voze, mám se po cestě do Itálie zastavovat na každém pracovišti provozovatele DS na území, kterým projíždím? :handshake2:

To jedna hloupost za druhou..... :uh: Normální člověk takovou hloupost z úst nevypustí, na to musí být úředník...
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od fukuši »

Vůbec bych to neřešil nikoho domů nepustím a můžete mi všichni po.... pr....Asi tak a hlavně kdy si konečne přestanem nechat srá... na hlavu.Jsem pro tu pakáž defenestrovat.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:Proc OS nefungovalo jsme zjistili pri organizaci srazu.
Předně zákon 458/2000 Sb. s názvem o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích.

To, že úředník je pitomec a obdařen důležitostí úřadu nic nemění na skutečnosti, že nepodnikáme a tudíž se platby na nás nemohou vztahovat.

Stejně tak "odpovídající objemu elektřiny vyrobené ve vlastní výrobně a spotřebované zákazníkem"

Nemáme žádného zákazníka.

Osobně si to vysvětluji tak, že bych měl ostrov a přes dráty to prodával někomu třeba na druhé straně vesnice, či města. Pak prodávám elektřinu, potřebuji licenci, jsem účastník trhu, podnikám. Takže platím.

Ke sdružení. U srazu je jiná situace. Určí se termín a místo a kdo přejede, přijede. Není s tím žádná režie a vložené úsilí.

Se sdružením je to jiná. Nejde nic určit vše je tak nějak založeno na iniciativě každého jednotlivce. Předpokládám, že by nebyly příspěvky a žádný uvolněný a z příspěvku placený aparárčik.

Vezmu svůj případ. Vše se děje v Praze. Pokud pojedu do Prahy přijde mi to k tisícovce a den kdy jsem svou práci nedělal. Buď ji předám někomu jinému a zaplatím, což opět zatíží mou peněženku, nebo to nadtavím o víkendu. Jednou ano, podruhy asi ne. V táto situaci bude nakonec každý i sebevětší nadšenec.

Jsou dvě podmínky vzniku víc než potřebného zastřešení našich problémů. Kdo si myslí, že se ho to netýká, tak může počítat jen s dneškem, zítra tíha nenasytných úřadů a nedostatku peněz státu, dolehne i na něj.

1. Postavit základy alespoň na mírně komerčním základu a 2. najít alespoň jednoho tahouna v každém kraji.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od gupa »

Ten ouřada když to tu tak čte se musí uchechtávat jak Vás vodí zanos. Nedělejte ze sebe tupce a vykašlete se na nějaké provokování úřadů. Jestli chcete od úředníka počuni a zpoplatnit, hodně se vtom rejpejte.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
swan1

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od swan1 »

dúhová energia.jpg
A- mikroostrov,solárne záhradné svietidlo, skladá sa z :

-mini sol. panel
-mini regulátor
-batéria 1,2V
-2ks LED

B- miniostrov:

-štand. panel
-regulátor
-batéria 12V
-400ks LED

Aký je rozdiel medzi A a B ?
KDE JE HRANICA čo je poplatné a čo nie ? Keď napichám do trávnika 576 záhradných svetiel , premením tolko energie
ako so štandardným panelom...
Môžem si kúpiť 576 svetielok ?? Alebo len 76 či 6 ?
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od merlin »

Podle mne je to nesmysl.Pojem "Ostrovní "systém je v energetické soustavě chápán jako samostatná oblast,kterou napájí jedna elektrárna, a teď pozor! Po rozpadu energetické soustavy,například při "Blackoutu".
Možná by jsme měli naše miláčky začít nazývat úplně jinak, nějakým názvem který už při vyslovení vezme těm darmošlapům vítr z plachet.Mám na mysli něco jako "Open source energy". A ještě poznámka, četl jsem tady v diskuzi že někdo bude volit pirátskou stranu .To je podle mne špatně.Žádná strana není dost dobrá na to aby promarnila naše životy slibováním lepších zítřků.Jedinným řešením je rozhodovat si o svém životě každý sám podle svého.Tedy "Přímá demokracie".Jedinně tak si uvědomíme že jsme si život promarnili vlastní vinnou. :D
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od drama »

Samozřejmě je to blbost, ale chcete-li to ověřit, napište jim, zda se to vše vztahuje i na solární kalkulačky, pokud odpoví ano, je to věc, která už média zaujme. Za to ručím.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Samozřejmě je to blbost, ale chcete-li to ověřit, napište jim, zda se to vše vztahuje i na solární kalkulačky, pokud odpoví ano, je to věc, která už média zaujme. Za to ručím.
Vidim jeden z prispevku vyse, kde se milhaus pta primo tak ze zavolal na ERU a pak na CEZ a bylo mu potvrzeno (jak sam pise) ze prej na jeho panely pripojene k boileru se to vztahuje. Kalkulacka neni zajimava, protoze ta megawatthodinu neudela za celou svou stoletou zivotnost, nicmene milhausuv paneloboiler toho schopen je.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

vážení soběstačníci ,
chápu že jste lidé čestní a zákonů dbající občané , ale proč dráždíte hada bosou nohou !
1. OTE = operátor TRHU s energiemi (elektřina a plyn) obhospodařuje TRH mezi licencovanými výrobci a distributory , těm říká co , jak a kdy mají dělat a za tuto činnost si nechá platit . To že výrobce tento poplatek zahrne do ceny svého produktu a distributor své platby přenese na koncového zákazníky tu rozebírat nebudu .
2. ptát se úředníku na konkrétní věc je odvážné , ale i hloupé protože úředník odpoví tak jak se mu to hodí do krámu !
Například :
dotaz na MŽP : jsem občan ČR , mé biologické pochody jsou výraznější než u souseda , jsem povinen kupovat si emisní povolenky na vypouštění CO2 a metanu do atmosféry ? Co asi odpoví úředník na takový dotaz ?
ANO , vypouštění skleníkových plynů jste povinen dle zákona blablabla kompenzovat emisními povolenkami .
Občan : A to mi jako na výpustní místa namontujete měřáky ? Ouřada : to si musíte zajistit sám .
Občan : to si děláte prd*l :uh: ... to radši přestanu dýchat a prdět ... ::stop:: .

3. úředníci si dost často vykládají zákony tak , jak se jim hodí , což bývá způsobeno převážně neznalostí právničtiny a také nejednoznačně napsanými zákony :uh: .

4. za snahami začlenit Samostatné Nezávislé Energetické Zdroje (dále SNEZ) (ostrovní "výrobny") do birokratické mašinérie vidím potřebu státu docílovat daných závazků vůči EU o výši % výroby energií z obnovitelných zdrojů . Jelikož toto velmi mladé odvětví velice kráto od vzniku je úmyslně očerňováno , znevýhodňováno a dušeno natolik , že se nedaří plnit EU normy . Takže se vymýšlejí zákeřné finty jak plnit závazný růst OZE , třeba pomocí započtení zdrojů které do nedávna považovali za marginalitu . Jenže jak jde čas a šíří se odboj proti monopolům , SNEZ se stávají nezanedbatelnou silou , kterou by si moc rádi podmanili a začlenili do svých tabulek kterými se chlubí EU že splnili domácí úkol :hell: .

Já , jakožto licencovaný "výrobce" el. se slunečního záření musím tyto buzer-poplatky platit :wall: . To mám zato že jsem skočil státu na vějičku ... ::facepalm:: .

Na výklad zakonů zda-li je SNEZ povinen platit výše zmíněné poplatky bych se radši obrátil na specializovaného
právníka .

Nebo ... hážu na vás bobek , ouředníčci :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Saladin
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 08, 2013 1:26 am
Bydliště: Praha

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Saladin »

Chci si společně se svými sousedy postavit kogenerační jednotku na dřevoplyn. Elektřinu a teplo zužitkujeme společně, nic nebudeme prodávat ani měřit, nebudeme připojeni do sítě. Jen sdružíme peníze a práci do společné investice. Budeme potřebovat nějakou licenci? Pokud nebudeme mít licenci a nebudeme mít žádné zákazníky, tak se nás podobné píčoviny netýkají. A pokud ano, tak je to na občanskou válku. Nebo na obsazení nějakého území a vyhlášení státní suverenity :D

Furt říkám,spolu s jedním bývalým americkým prezidentem, že jedinou zárukou svobody je flinta na zdi v domě, kde žije muž hodný toho jména..
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše: Kalkulacka neni zajimava, protoze ta megawatthodinu neudela za celou svou stoletou zivotnost, nicmene milhausuv paneloboiler toho schopen je.
Z Vás by nebyl dobrý úředník, Vy moc přemýšlíte! To úředník nesmí! Nikde v zákoně není napsáno, že malé zdroje se nepočítají. Vy snad máte v kalkulačce elektroměr, abyste vědel že za pár let 2MW nevyrobí? Nemáte, takže se na to zákon vztahuje. Odpověď od ERÚ musí být stejná. ANO. Samozřejmě s dovětkem, že zákon není dokonalý a že jej bude ERÚ připomínkovat...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od honzaL »

Saladin píše:Chci si společně se svými sousedy postavit kogenerační jednotku na dřevoplyn. Elektřinu a teplo zužitkujeme společně, nic nebudeme prodávat ani měřit, nebudeme připojeni do sítě. Jen sdružíme peníze a práci do společné investice. Budeme potřebovat nějakou licenci? Pokud nebudeme mít licenci a nebudeme mít žádné zákazníky, tak se nás podobné píčoviny netýkají. A pokud ano, tak je to na občanskou válku. Nebo na obsazení nějakého území a vyhlášení státní suverenity :D
To je zajímavá situace. Budete mít z provozu jednotky prokazatelně nepeněžní příjmy (získané energie). Protože jednotku neprovozujete sám, ale společně s dalšími subjekty, mělo by se u Vás projevit v daňovém přiznání (pokud to bude příjem větší než 100000,-Kč ročně (a to asi bude)) toto plnění na straně příjmů. Po vlastních zkušenostech bych Vám doporučil dát vašemu spolku právní formu a předejít tak budoucím dohadům kdo kolik a jak moc. Pokud budete provozovat jednotku jako právní subjekt (sdružení, spolek) jen pro užitek členů (sdružení, spolku) nelze to již považovat za plnění od cizí osoby, ale za požitek spojený se členstvím ve spolku. (Je to asi také trošku na hraně zákona, ale podobně funguje celá řada organizací a zatím jim to prochází). Navíc s provozem jednotky souvisí i závazky a rizika a ty lze do jisté míry přenést na právnickou osobu a neručit vlastním majetkem. (viz proč mít radši SRO než OSVč). Jinak Vám moc fandím.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od karel »

fukuši píše:Vůbec bych to neřešil nikoho domů nepustím a můžete mi všichni po.... pr....Asi tak a hlavně kdy si konečne přestanem nechat srá... na hlavu.Jsem pro tu pakáž defenestrovat.
Víděl bych to stejně jako fukuši.
Svůj ostrovní systém jsem nikde nehlásil, nikde jsem nežádal o povolení, nikde není zaznamenán (' možná snad někdy na mapách googlu). Tedy právně neexistuje. Není tedy co zpoplatňovat. A u mě doma nemá žádný úředník co dělat, pokud přijde tak možná se tak leknu, že zapomenu zavřít kotec se svými třemi psi a úředník bude mít jiné starosti.

No a ptát se úředníků na konkrétní situaci a chtít jejich konkrétní odpověď - A ještě ji opakovaně vymáhat - to je už veliký nerozum, neboť úředníka donutíte přemýšlet a z toho nikdy nic dobré nemůže vzejít.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od redcrown »

honzaL píše:
mělo by se u Vás projevit v daňovém přiznání (pokud to bude příjem větší než 100000,-Kč ročně (a to asi bude)) toto plnění na straně příjmů.
jak můžete vědět, jak velký přínos to bude, když nebudete měřit. mě se moc líbí pořekadlo - "myslet si znamená hovno vědět". Nemyslím si, že existuje nějaká povinnost toto měřit. když topím v krbovkách, které vyrobí teplo xyz z klacků popsbíraných se sousedem na zahradě, tak je to naprosto stejný případ. V dobré víře věřím, že je to pod hranicí povinnosti .......
Saladin píše: Furt říkám,spolu s jedním bývalým americkým prezidentem, že jedinou zárukou svobody je flinta na zdi v domě, kde žije muž hodný toho jména..
s tímhle nejde nic než souhlasit. Ještě že už doma výbavičku mám!

K tématu:
takový to vypadal seriózní server. Tahle diskuze je o hovnu. Proč se ji vůbec účastním ???
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
bud
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 13, 2012 10:40 am

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od bud »

Dlhodobo sledujem diskusie okolo FV a nezvyknem reagovať.Ale dnes musím.
Keď som si kúpil pozemok v priemyselnej zóne a chcel som stavať firmu ONI mi povedali ,že keď chcem elektriku musím si postaviť vlastnú trafostanicu.Postavil som ju,zaplatil som všetko vrátane územného rozhodnutia a celé roky som platil ako keby ju postavili ONI a celé roky sa mi ju snažili sprivatizovať až sa im podarilo pripraviť ma o ňu za pár korún.
Keď som sa presťahoval na samotu a chcel som prípojku ako súkromná osoba .Povedali ONI mi ,že si mám všetko vybehať, zaplatiť,vykopať a položiť kilometer kábla ,ale meranie bude v dedine aby som straty platil ja!
Tak som si postavil vlastnú solárnu elektráreň za plotom na vlastnom pozemku stráženom pitbulmi a 7 rokov riešim ako fungovať celý rok,ako správne akumulovať, meniť atď....
Možno je to od veci a som z inej krajiny.Dnes mám absolútnu energetickú samostatnosť a ONI ako som ich nazval mi nestoja za písmenká.Neviem kto to je ONI,neviem čo je Megawat,neviem čo je URO a podobne.ONI ma nezaujímajú,nezaujíma ma meranie,pripájanie a odpájanie a ostrov ? to je pevnina uprostred vody?
Načo je to dobré?
Pre mňa je zaujímavé mať elektrickú energiu za každého počasia 365 dní v roku a toľko koľko mi treba a rád sa zúčastním zmysluplnej odbornej diskusie ale ONI mi nestoja za písmenká.
Ovce čo sa pasú pod panelmi a moji pitbuli majú rovnaký názor.
Prajem IM pekné solárne dni
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od JirkaK »

Saladin píše:Chci si společně se svými sousedy postavit kogenerační jednotku na dřevoplyn. Elektřinu a teplo zužitkujeme společně...
Je to tady tedy silně OT (asi by to zasloužilo vlastní vlákno, pokud bys k tomu mohl/chtěl napsat víc), ale nedá mi to a musím se zeptat - jak to celé budeš stavět? Předpokládám, že vlastnoručně - tak mě zajímala celková koncepce a návrh generátoru na dřevoplyn, chladiče, cyklonu/filtru atd. Trochu se o to zajímám (spíš jen tak pročítám informace) a vím, že není sranda něco takového realizovat, protože je s tím spousta starostí (dehtování, chlazení plynu, atd.), tak tím spíš by mě to zajímalo, když to bude dřevoplynový pohon kogenerační jednotky, kde by to mělo fungovat co nejvíc autonomně...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek