Nesrovnalosti

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
Neomezena
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 27, 2024 10:10 pm
Lokalita: Nymburk
Výkon panelů [Wp]: 16kwp
Kapacita baterie [kWh]: 17kw

Nesrovnalosti

Příspěvek od Neomezena »

Dobrý den, mám dotaz ohledně zapojení panelů do stringů. Máme od zhotovitele návrh solární elektrárny 16kwp (36 panelů HI-MO 6 SCIENTIST LR5-54HTH-445M) s bateriovým uložištěm 17kw solax s 15kw střídačem který má možnost tří stringů v plánu bylo že bude na každý připojeno 12panelů. Teď zjištěno že jsou jen na dvouch. Je to problém? A další věc co se chci optat kabely jsou od střechy k střídači tak 15-20m kamarád co fwe už má mi tvrdí že mu říkaly že při délce nad 10m mají být na střeše svodiče napětí firma to popírá tak nevím a nikde jsem to nedohledala mužete mi to trochu osvětlit. Již máme domluvenou kontrolu od revizního technika ale než přijde nedalo mi to a chtěla jsem se optat tady. Moc všem děkuji za vaše vhledy M
Do přílohy vkládám schéma (jediné co jsme zatím dostaly) projekt prý dostanem až se vším na konci.
Přílohy
Screenshot_20240227_195831_OneDrive.jpg
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Nesrovnalosti

Příspěvek od Mex »

Tyhle měniče Solax sice skutečně mají vstupy pro 3 stringy, ale dva z nich jsou jen vevnitř propojené paralelně navzájem. MPPT regulátory jsou jen dva.
Kdybych si to stavěl já, tak bych taky ty panely rozdělil jen na 2 stringy. Ty panely mají poměrně nízké napětí, takže 18 panelů ve stringu bude mít napětí kolem 600V, což je hodnota, kde bude měnič pracovat s nejvyšší účinností.
Takže za mě dobře.

S tou délkou kabeláže: kde je převážná většina té délky? Někde na střeše před vstupem do objektu nebo pak vnitřkem objektu?
Pokud je to hodně dlouhé po baráku, tak by skutečně měly být bleskojistky nahoře u vstupu do objektu.
A teoreticky pak ještě jedny dole u měniče. Ale tady se to trochu dá odrbat tím, že tyto měniče mají vevnitř na vstupu přepěťovou ochranu typu T2, takže ty spodní přepěťovky už by tam teoreticky nemusely být.