Rozšíření FVE na ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kufus
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 06, 2024 1:50 pm
Lokalita: Zlínský kraj
Výkon panelů [Wp]: 1,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od kufus »

Zdravím všechny.
Mám polský regulátor GREEN BOOST 3000 3kW a k tomu 4x panel AXITEC AC-400MH/108V 400 Wp (Ump 31,35 V; Imp 12,76 A; Uoc: 37,13 V; Isc: 13,43 A).
Je to napojené na Dražický OKC NTR/HP 300 bojler na spodní přírubovou 2,2kW spirálu na 230V. Hlavní zdroj je tepelné čerpadlo, které zatím ohřívá jen cca polovinu bojleru (řídí se čidlem teploty, které je v horní polovině).

Pokud svítí slunce, tak přes léto, i přes zimu mě to vodu ohřeje v ideálním případě max o 10 °C, běžně spíše méně kvůli nenahřátému celému bojleru a průběžnému odběru. Max co jsem z toho dostal bylo max cca 700W v zimě, což by +- odpovídalo výpočtům. A když je pod mrakem, regulátor sotva blikne.

V době montáže jsem o FVE moc nevěděl, montáž nám zařizovala firma, co nám stavěla dům na klíč. Až v průběhu jsem zjistil co a jak a jak si co spočítat a že z toho prostě víc nevytáhnu. Tady jen upozorním, že se dávala FVE jen pro ohřev TUV a jen jako nutný základ, protože chyběla hodně malá část neobnovitelných zdrojů, abychom dosáhli na dotaci v oblasti novostavby, což se tímhle podmínka splnila (ale cena/výkon FVE je na tom dost bídně).

Teď k hlavnímu dotazu - původně jsem uvažoval o úpravě spirály v nadeťě, prostě ji dostat na napětí, které leze z regulátoru, což v zimě za slunečného dne bylo cca 130 V (a 5,4 A). Tím ale nevyřeším problém, kdy málo svítí, nebo je pod mrakem, protože regulátor startuje někdy až od 120 V a ty 4 panely to prostě nedají. Bude mi stačit přidat dva panely (zase to nechci přehánět + finance..)? Výpočtem bych mohl dostat cca 195 V a 1,5 kw, což ještě není nominální napětí spirály, ale o dost si pomůžu s výkonem za relativně malou investici navíc.

Dle TZB potřebuju na ohřev na 60 °C cca 15Kw, což s tím teď nemám šanci bez ohřevu čerpadlem dát. S 1,5kw už by to v létě při osvitu šlo (nepotřebuji na 60 °C, ale občas by to chělo prohnat legionelu). A docela jsem byl zklamaný, že jsem čerpadlo v létě na ohřev TUV musel nechat zapnuté.

Děkuji za nasměrování správným směrem :)
pavelK
Příspěvky: 38
Registrován: sob srp 21, 2021 2:38 pm
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16
Kapacita baterie [kWh]: 5

Re: Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od pavelK »

Nejde o zvyšování pouze napětí na DC, ale hlavně zvýšit výkon Watt.
Chce to min další 4 panely i více zapojit mezi sebou stringy paralerně

Popř ještě více 5 panelů x 2 kvůli zvýšení min napětí nax 120V na měnič
Měnič REVO II 5.5kW
16 x 550W panely JINKO
EaSun.eu / PowMr.eu - ohřev vody s využitím přebytků
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od betmen »

ta spirala 2,2kW idealne pracuje pri 230V, tomuto napatiu sa pribliz s Vmp a bude to fungovat. v tvojom prípade 8 panelov x 31,35Vmp = 250V
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
kufus
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 06, 2024 1:50 pm
Lokalita: Zlínský kraj
Výkon panelů [Wp]: 1,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od kufus »

pavelK píše: čtv úno 08, 2024 3:05 pm Nejde o zvyšování pouze napětí na DC, ale hlavně zvýšit výkon Watt.
Chce to min další 4 panely i více zapojit mezi sebou stringy paralerně

Popř ještě více 5 panelů x 2 kvůli zvýšení min napětí nax 120V na měnič
To chápu, teď to má cca 1600wp, ale nevyužije to ten plný výkon kvůli napětí spirály. Kdybych přidal dva, bude to mít nějakých 2400wp i když pořád ne ideální napětí. Vice komplikovat to teď nechci.
betmen píše: čtv úno 08, 2024 3:15 pm ta spirala 2,2kW idealne pracuje pri 230V, tomuto napatiu sa pribliz s Vmp a bude to fungovat. v tvojom prípade 8 panelov x 31,35Vmp = 250V
Nebude to už moc na ten střídač? Hlavně v zimě? Pořád se přikláním k celkem 6 panelům, i když to nebude ideální. Pořád mě to zvýši cenu/výkon, než jak to je teď.EDIT: Aha, max je 350V, tak by to sneslo o těch 8.

BTW, pokud bych přidával další dva panely, můžu dát silnější? U toho střídače píšou tuším 295 - 400wp na jeden panel, teď tam mám 400wp, ale tam, kde bych ho chtěl koupit už stejný nemají, mají jen 410wp verzi, což se ve výsledku liší jen malinko (např tady - https://www.emas.cz/axipremium-xxl-hc-blk-ac-410mh-108v).
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od thomas.007 »

Tak 4 panely...se divím,že to vůbec jelo,navrhuji:

1) Přidat další 4 panely,když nejsou úplně stejné,tak vybrat takové,které maji Imp a Isc co nejpodobnější, rozdíl původních a nově vybrané by spolu jely dobře. Důležité je,aby na některý z nich nepadal podstatnou část dne stín!
2) Ideálně koupit nové topné těleso 3kW (maximum regulátoru) u Nadeta a využít panely na maximum (starý hodit do šuplíka jako rezervu), to pak bude bojler nahřátej v létě už odpoledne a zbytek může regulátor poslat jinam.
3) Uvažovat o využití přebytků, půl roku budou většinou přebytky, takže buď ohřev bazénu nebo přímotop do chladné místnosti (garáž, dílna, sklep...).
4) Časem ti dojde, jak to výborně jede a budeš uvažovat o velkém měniči s baterií...ale na ohřev se to splatí rychle,při dnešnich cenách...
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od betmen »

@kufus takto aby si to lahsie pochopil.
napatie V je rieka, ktora ti donesie lodicky v podobe prudu I. spirala je pristav, ktory ma kapacitu 2200W pri 230V.
230V x 9,5A = 2200W. a rieka musi mat dostatocnu hladinu V, aby ti doniesla tych 9,5A.
ak das 6 panelov si na 186Vmp, ale to ti nikdy tych 9,5A do spiraly nedonesie, lebo je skratka nizka hladina....
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
kufus
Příspěvky: 3
Registrován: úte úno 06, 2024 1:50 pm
Lokalita: Zlínský kraj
Výkon panelů [Wp]: 1,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření FVE na ohřev TUV

Příspěvek od kufus »

Ja to pochopil, vím že tam jen se 6 panely nepojede na plný výkon. Ale jak říkám, přidáním dvou si polepším o dost za relativně málo a pak se uvidí. Holt teď nemám na větší loďku :D. Díky

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek