Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od supec »

Ahoj,
mám začátečnický dotaz (jsem elektrikář, ale soláry netknutý).

Firma mi nabídla systém 6kWp (počítám s rozšířením na 9kWp) s 3x Victron Energy Multiplus-II 48V 3000VA (3x 2,4kW trvalý výkon při 25stC) a mě zajímá, jak se tyhle měniče resp. MPPT regulátory (zatím 2x MPPT regulátor nabíjení Victron Energy SmartSolar 250V 60A - počítám s rozšířením na tři) budou chovat v létě za situace (s 9kWp panely), kdy už budu mít plně nabité baterie a nebudu mít žádnou spotřebu v domě?

Měniče dokáží do sítě poslat předpokládám jen 7,2kW, takže budu mít v panelech (s 9kWp panely) ještě 1,8kW šťávy.
Co se s těmi 1,8kW šťávy stane? MPPT regulátor je prostě do měniče nepustí resp. měnič je neodebere?
(nepočítám s účinností 95% měniče a 99% MPPT, ztrátami na kabelech atd pro zjednodušení. Pokud bych to počítal, tak mi vyjde cca 8,2kW místo 9kW)

Obchodníka firmy jsem upozorňoval, že chci rezervu na ještě jeden MPPT regulátor, ale nijak se nad tím nepozastavil, na 5000VA variantu měničů to nabídce neupravil. Spěchali jsme, pak jsem na to zapomněl... Asi by mi v létě nebylo líto těch pár kWh, které takto nepošlu do sítě, ale provozovat ty měniče na 100% výkonu asi nechci.
Cílem je samozřejmě taky maximalizovat výkon na podzim, v zimě.

Sestava:
12x Longi 505Wp (v budoucnu 18ks)
2x Victron Energy SmartSolar 250V 60A (v budoucnu 3ks)
3x Victron Energy Multiplus-II 48V 3000VA
4x Pylontech US3000C Plus 48V 3,6kWh

Díky moc
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od supec »

Ještě je otázka, jestli s 9kWp dosáhnu vůbec kdy na 9kW výkonu. Jestli to nebude spíš 8kW...? (jak se dívám třeba na nesvara.cz tak jemu dává 5kWp elektrárna maximálně 4,3kW)
(soláry mám již objednané, zaplacená záloha. Ale asi by do toho šlo ještě hrábnout...)
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od Adrianb »

K dodávke do siete sa ti vyjadriť neviem, nezaujíma ma to.
Ale celkovo z 9kwp poľa dostaneš reálne 9+kwp len za určitých podmienok (studené panely a ostré slnko)
V lete určite nepočítaj že to pôjde 9kw za hodinku...
čo chceš optimalizovať v zime? vypneš to a neriešiš. je tma, slnko je nízko. nerobí to skoro ani prd. (iba že by si mal spotrebu v pár desiatkach wattov, potom aj ten prd stačí na vykrytie vlastnej spotreby systému + malej spotreby z meničov)
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od supec »

https://www.nesvara.cz/historie/
Když vysvitne, tak to i 10kWh dá i v lednu...

Ale je pravda, že vlastní spotřeba měničů je 0,5kWh za den.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od FRSO »

supec píše: ned úno 04, 2024 7:35 pm Ještě je otázka, jestli s 9kWp dosáhnu vůbec kdy na 9kW výkonu. Jestli to nebude spíš 8kW...? (jak se dívám třeba na nesvara.cz tak jemu dává 5kWp elektrárna maximálně 4,3kW)
(soláry mám již objednané, zaplacená záloha. Ale asi by do toho šlo ještě hrábnout...)
Mi dává mppt taky jen do 5kW, panely 7,2kWp, mppt 250/85 a v pohodě, měnič MPII 5k, prostě rezerva Wp pro horší počasí. Navíc je 5,4 kWp jen s úhlem do 6° JZ, zbytek JV 24°.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od kodl69 »

jestli ti jde o to, že té 1.8kwp navíc způsobí destrukci systému, tak určitě ne :lol: . Postě se ta energie nespotřebuje, to je celý. A pozor na to, chystá se omezení velikosti přetoků, už to nebude 10kW, ale max 50% z instalovaného výkonu. Zatím je to neověřená informace.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
supec
Příspěvky: 10
Registrován: pon led 15, 2024 11:56 am
Lokalita: Kolín
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA po nabití baterie

Příspěvek od supec »

Bezva, dík. Přesně tak to beru - rezervu na horší počasí. Odběr energie nemáme tak velký, aby ty menší měniče dělaly nějaké větší problémy/přisosávání. Ty přetoky 50proc - to je zajímavé. ČEZ si brání dalším nesmyslem svůj dvoreček...?
Stana
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 16, 2020 6:14 pm

Re: Chování Victron Multiplus II 3000VA ess

Příspěvek od Stana »

Zdravím. Víte někdo o nastavení ESS u victronu. Aktualizoval jsem soft pro připojení druhého stejného paralelního měniče MultiPlus-II 48/3000. A v nastavení jsem musel prohodit funkci programového relé k1a k2 jinak to nefungovalo. Ale ještě mi nefunguje při přetížení se připojí jen na sít ale původně ze sítě dorovnával chybějící ztrátu výkonu měniče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek