Ozón v místnostech

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ozón v místnostech

Příspěvek od rva »

S tou čističkou jsem spokojený, ale právě kvůli ozónu bych rád věděl jaké koncentrace v místnostech jsou. Pro monitoring jsem zvažoval jestli jít nějakou samovýrobou ze snímače MQ-131 kde bych mohl integrací do Home assistant sledovat průběžně hodnoty. Ale jednalo by se o relativní hodnoty, protože bych to nezkalibroval:
MQ-131 senzor ozónu
MQ-131 senzor ozónu
Nebo nějaký hotový přístroj. Cenově to opět vypadá na Čínu (jinde cena začíná na 10 tKč), tak jsem jednu objednal:
DM502-O3 analyzátor ozónu
DM502-O3 analyzátor ozónu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
silverfox
Příspěvky: 55
Registrován: čtv říj 20, 2022 6:07 am
Lokalita: u Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: u Plzně

Re: Ozón v místnostech

Příspěvek od silverfox »

Subjektivní hodnocení : mám CHOPN 3. stupně, takže na "sajrajty" ve vzduchu jsem doct citlivý, u zmiňované čističky-ionizéru jsem nikdy žádné problémy s dýchaním nepociťoval. Musím podotknout, že provoz byl většinou kombinován s provozem rekuperace, nicméně nebyl na ní závislý.
Uživatelský avatar
EugenStery
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 17, 2022 9:52 pm

Re: Ozón v místnostech

Příspěvek od EugenStery »

Ozonu bych se nebál, v nízkých koncentracích ,,příjemně voní", až při vyšší koncentraci spíše nepříjemně smrdí a začne škrábat v krku. Osobně pravidelně zkoušeno na vlastním zdraví. ::facepalm::

Ten typ čidla ozonu, co postoval @rva, měří sice ozon, ale reaguje i např. na chlor a časem potřebuje zkalibrovat, podle agresivity prostředí, v kterém se dlouhodobě čidlo nachází. Ale na takové to domácí měření asi dobré - toť otázka, co s těmi naměřenými hodnotami chce člověk dělat.

Ty lepší O3 senzory v sobě mají měřicí komoru s UV lampou a stojí řádově víc.

Čínské O3 mašiny nějaký ozon vyrábí, to jo, slabší stránkou ale je životnost elektrod na keramické podložce, která se dříve či později probije VN. Údaje o jejich výkonu je třeba brát hodně s rezervou... Reálná produkce ozonu je např. v rozsahu 1 - 10 % udávaného výkonu.

Generátor ozonu vyrábí ozon často ze vzduchu, průmyslové mašiny mají aspoň v sobě sušičku, kyslíkový koncentrátor, či jsou připojeny na čistý kyslík v tlakové lahvi, dle požadavků zákazníka.

Z generátoru jdou kromě ozonu i vedlejší produkty, podle čistoty a vlhkosti vstupního vzduchu. Např. nějaké kyseliny... Ozon se generuje jen z kyslíku.

Ozon má největší využití, dle mého názoru, v desinfekci vody, ať už pitné, či bazénové.

Klidně se ptejte, jakožto zaměstnanec téměř jediné firmy v ČR na výrobu generátorů ozonu, bych o ozonu měl něco vědět.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ozón v místnostech

Příspěvek od rva »

Tak ten přístroj DM502-O3 přišel.
Mám ozonátor pořízený na začátku covidu:
Generátor ozónu
Generátor ozónu
který jsem zastavěl místo počítačového zdroje - výhodou je integrovaný ventilátor, který po zdroji zůstal. Je vidět modré (UV) světlo z desek ozonátoru při běhu. Není slyšet sršení, které vydává:
Zastavěný generátor ozónu
Zastavěný generátor ozónu
Přístroj DM502-O3 jsem dal právě za ventilátor:
Měření koncentrace ozónu za generátorem ozónu
Měření koncentrace ozónu za generátorem ozónu
A velmi rychle hodnota dostoupala na max. 50 ppm (víc to neumí změřit):
Naměřená koncentrace ozónu
Naměřená koncentrace ozónu
Po vyvětrání se hodnota vrátila na 0.00 - 0.02 ppm a tam kolísala bez ohledu na to, jestli byla čistička vzduchu zapnuta nebo ne. Závěr teda mám, že přístroj ozón měří a dále že čistička produkuje ozónu velmi málo (tedy neškodné hodnoty), tímto přístrojem nezměřitelně, ale nosem poznatelně. Přitom čistička subjektivně dobře odstraňuje pachy. Třeba dostane čistička vzduchu sestřičku, která bude mít místo v patře, kde rovněž běhají smaďoši kočky.
U této čističky Ionic-CARE Triton X6 je ozón asi nechtěným vedlejším produktem elektrostatického čištění vzduchu. Proto jsou nabité plochy zaoblené, z leštěného nerezu a bez ostrých hran, aby bylo ozónu málo. Možná, že na deskách nachytaný prach, který je "špičatý" se stává druhotným zdrojem generování ozónu. Pak by to znamenalo, že zanešená čistička generuje ozónu více než když jsou plochy otřené.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS