Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Zdravim ,ake kable pouzit zemou k bojleru.
Panely mam na garazi ,ktora je vzdialena od domu cca 35m.
Plan mam umietnit upraveny Bel do garaze a do neho napojit panely cez 6mm sol.kabel. Zo stavby mi ostal nejaky cyky 3x2,5 ,tak ma napadlo ho pouzit na prepojenie menica a bojlera ( drazice 2/2kw) zemou.
Je to vhodne riesenie ? Popripade nieco vhodnejsie ? Aby to nebolo drahe a aj straty neboli velke.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od Soban »

Tak na 2.5mm2 se běžně dává 16A jistič, takže stačí ti pro bojler?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od stano22 »

Na 70m 2,5mm bude strata pri 10A cca 50-60W (tzn. blizko plneho vykonu spiraly). Nemas co riesit.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od stano22 »

Aj tých 6mm k panelom je zbytocnych, budes to mat do serie....
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od ok2vuv »

Jen mne napadá jestli není lepší řešení poslat napětí z panelů z garáže do domu a teprve pak BEL a boiler. Napětí je skoro stejné a proud skoro taky.
BEL rozsekává ten stejňák na obdélník. Při tom mu nemusí dělat úplně dobře dlouhé vodiče = indukčnost a kapacita. Možná učinit dotaz na výrobce jestli s tímto řešením souhlasí. Známý má cca 20m v baráku a funguje to 2 roky. Není pozorováno ani nějaké rušení. Rádio na středních vlnách už asi nikdo v okolí neposlouchá a ani analogová televize už není. Jedině analog rádio na VKV. Na digitálních se to tak nějak nepozná.
Radek
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od cipis »

U BELu se doporučuje co nejkratší vzdálenost mezi BELem a zátěží, kvůli rušení.
Tj. jak píšou kolegové, protáhnout panely až k BELu, který bude u bojleru.
A ta CYKY se dá použít i na ty panely, odolnost má kolik, 450-500 V?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od stano22 »

No a kvoli pripadnemu zhasnutiu obluku pri prechode nulou je zasa idealne co najblizsie k panelom. Tiez mam od BELu po bojler cca 20m... nic nerusi, neriesim.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od Atman »

Ja takisto, pred stavbou ozajstnej FVE s meničom a aku som 4 roky viedol od striedača v dielni cca 40m ku bojleru, nič negatívne som nepozoroval.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od cipis »

Že ty nepozoruješ něco špatného ještě neznamená, že radioamatér o pár baráků dál nemá problém.
Nevím teda o případu, že by něco řešil ČTU, ale stát se to může.
A pak bude trochu problém, že to zařízení není schválené k provozu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od unicast »

Vstup do obydlí kvůli pouhému podezření z přestupku je právně nepřípustný. Doporučuji k přečtení čl. 12 LZPS.
jedendvatri
Příspěvky: 7
Registrován: pát led 19, 2024 6:51 am
Lokalita: BB

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od jedendvatri »

Ak vas spravne rozumiem,tak jediny problem ( negativum) dlhej trasy medzi striedacom a bojlerom je ,ze by sa to mohlo spravat ako rusicka pre analog?
Aj v takom pripade ,ze striedac by bol obklopeny 40cm zelezobetonovymi stenami?
Urobil som pod garazou miestnost 2x2,5m na potreby buducej fve , v pripade poruchy aby nemalo co vyhoriet.
Z hladiska efektivnosti a funkcnosti je ktore prevedenie lepsie? Dlhsia trasa medzi panel-striedac ,alebo striedac-bojler?
Ako som pisal nema to byt 100% Bel ,ale upraveny ( vylepseny ),ale ako som sa nedozvedel.
https://dom.bazos.sk/inzerat/159337811/ ... uv-4kw.php
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od cipis »

Tak pokud to bude v železobetonu ...
Tak to pak udělej tak, abys to nemusel moc předělávat, až budeš mít dospělou FVE.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od Arambajk »

jedendvatri píše: pát led 19, 2024 3:03 pm Ako som pisal nema to byt 100% Bel ,ale upraveny ( vylepseny ),ale ako som sa nedozvedel.
https://dom.bazos.sk/inzerat/159337811/ ... uv-4kw.php
Ten displej je fotomontáž, podobně jako na polských zelených měničích.. proč to prodejci dělají? Ani nesedí P=UI..

Abych odpověděl na dotaz, tenhle typ měniče by měl být co nejblíž spotřebiči, ideálně přímo uvnitř plechového krytu anebo připojen krátkým stíněným kabelem. I když upřímně, SV radio nehraje ani na Studer střídači, který má plechové trafo a EMI filtry..
Vedení od panelů musí mít dvojitou izolaci proti zemi i mezi sebou. Takže přivést dlouhým solárním vodičem. Navíc na DC budou ztráty menší než na AC se složkami vysokých frekvencí na výstupu střídače.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od pibi »

Arambajk píše: pát led 19, 2024 4:57 pm
Vedení od panelů musí mít dvojitou izolaci proti zemi i mezi sebou. Takže přivést dlouhým solárním vodičem.
Solární vodič má dvojitou izolaci? Nějak mi to při montáži uniklo.
Proč by nemohl použít běžný CYKY? Obyčejné instalační NKT mají izolaci 450/750V a nic o AC nebo DC jsem tam nenašel.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od PetrDubi »

Solární vodiče mají vnější izolaci a vnitřní izolaci - vnější bývá barevná (černá, modrá, červená) a vnitřní bílá.
Pokud pkužiješ oba vodiče v jednom kabelu CYKY, tak mezi nima není dvojitá izolace. Pokud by byly kabely dva (jeden pro plus a druhý pro mínus), tak je to v pořádku.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od cipis »

Teď mi došlo, že asi kolega nemyslel celou tu trasu kabelu ve 40 cm železobetonu ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od stano22 »

jedendvatri píše: pát led 19, 2024 3:03 pm Ak vas spravne rozumiem,tak jediny problem ( negativum) dlhej trasy medzi striedacom a bojlerom je ,ze by sa to mohlo spravat ako rusicka pre analog?
Aj v takom pripade ,ze striedac by bol obklopeny 40cm zelezobetonovymi stenami?
Urobil som pod garazou miestnost 2x2,5m na potreby buducej fve , v pripade poruchy aby nemalo co vyhoriet.
Z hladiska efektivnosti a funkcnosti je ktore prevedenie lepsie? Dlhsia trasa medzi panel-striedac ,alebo striedac-bojler?
Ako som pisal nema to byt 100% Bel ,ale upraveny ( vylepseny ),ale ako som sa nedozvedel.
https://dom.bazos.sk/inzerat/159337811/ ... uv-4kw.php
Nejde az tak o "striedac", ale o antenu, ktoru harmonickym spravia vodice na vystupe. Teoreticky, vyssi vyziareny vykon v nulovej rovine pri vyssej vzdialenosti. Prakticky sa na to mozes vys... zanedbatelne, nedohladatelne. Ale kazdeho vec. Z hladiska efektivity to mas (podla mojho nazoru) sumak, pretoze prenasas rovnaky vykon. Vylepsenia budu v tom cinskom displeji (mam ho tiez, stal 12€, celkom sranda, vacsinou potrebuje rano reset, pretoze ked vecer kolise napatie, neustoji to a rano pocitadlo kWh ukazuje HHHHH.H), dorobil zasuvky, namontoval dc-dc buck converter pre pohon vetrakov, cim vyrobil aktivne chladenie a tym padom navysil max. vykon. Je to vec nazoru, ta cena koniec koncov nieje uplne najhorsia.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od unicast »

PetrDubi píše: pát led 19, 2024 6:48 pm Pokud pkužiješ oba vodiče v jednom kabelu CYKY, tak mezi nima není dvojitá izolace.
Samozřejmě, že je. Každý vodič v CYKY má svojí jednoduchou izolaci, hnědý hnědou, modrý modrou, žlutozelený žlutozelenou atd. No a právě proto je mezi dvěma vodiči v CYKY kabelu vždycky izolace dvojitá. Příklad: mezi vodičem s hnědou izolací a vodičem s modrou izolací je nejprve ta hnědá a pak ta modrá --> jsou tam dvě.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od PetrDubi »

Dvojitá izolace vodiče znamená, že ten vodič má na sobě dvě izolace a v případě porušení jedné izolace pořád zůstává druhá izolace. Pokud do CYKY kabelu zatlučeš hřebík a zajede mezi vodiče, tak porušíš izolaci obou vodičů a dojde ke zkratu. Pokud to samé uděláš s kabelem, kde jsou vodiče s dvojitou izolací, tak se s největší pravděpodobností nestane nic.
Ale pokud v obyčejném kabelu dojde k porušení izolace vodiče, tak ten vodič už nemá izolaci žádnou.
Jestli si tam dá někdo obyčejný kabel, kterým půjde všechno, tak to samozřejmě fungovat bude, ale ať netvrdí že jde o dvojitou izolaci.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Typ kablov od rozvadzaca k bojleru

Příspěvek od glottis »

aniz bych chtel rozporovat co pise PetrDubi, ma to jiste logiku, tak by me zajiaml nejaky citat z normy nebo definice nebo budeme hlasovat :)

Ja vzdycky dvojitou izolaci bral vzhledem k vnejsimu svetu. Kdyz bych chtel tahat vic zil s dvojitou izolaci tak je musim tahat snad i jednotlive ne? To, ze v 4 zilovem kabelu uvnitr obalim zily jeste jednou izolaci a natlucu tam hrebik mi rozhodne nepridava jistotu ze to bdue ok. Spis vezmu dve zily durch.

Spis me tedy laka definice o post vys, tedy ze vlastne musim porusit dve izolace abych se dostal na jadro. Coz je splnene i mezi zilamy.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek