Jak určit výkon elektrocentrály

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

karel píše:Nejsou mi ještě jasné rozdíly v napětí. Koukám na tu centrálu - má buď výstup DC 12V nebo AC 230V. moje baterie buodu mít 48V. Tu změnu obstará měnič napětí stejný jako měnič napětí z FVE na 230? Tedy ten ictron Multiplus?
Elektrocentrála ma dva výstupy jeden klasický 1f. 230V případně 3f. 400V a 12V na nabíjení startovací baterie, případně nabíjení klasických 12V baterií. Nabíjení LiFe baterií by musel řešit buď Victron nebo zvlášť nabíječka LiFe baterií z 230V.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

karel píše:Tak jsem zjišťoval co jak s tím zásobníkem. Zásobník je zdarma, platí se jen plyn, nejmenší je koule průměr 1,2m o objemu 1000 l ( 4 l = 1 m3). Ochranné pásmo kolem zásobníku 1,5 m. Je to na ohlášku a musí být projekt. Průměrné náklady na instalaci, dopravu a projekt jsou cca 20 tis. kč a platí je zákazník. Plyn se platí buď jednorázově nebo na zálohy. Hustota propanu je 1,94 kg/m3. takže náplň zásobníku by měla být 485 kg. To vytačí na 1515 KWh, 0,32 kg /kWh). I kdybych zimě dobíjel 30 dnů po 7 kWh ( což je myslím hodně přehnané)a je to celkem je 210 KWh tak mám pořád plyn na 7 let.

Pokud jsem se někde nespletl ve výpočtu tak se mi to jeví jako slepá ulička a snad raději tedy ty lahve.. Leda že by byl plyn použit (když už tam bude) jako záložní zdroj na ohře vody zimě.Ale to je zase kotel,...atd. - a to už je někde jinde než byl úmysl.

Ale možná jsem něco přehlédl.
Nevím u koho jste to zjišťoval (firem je více), ale rozumně vychází zásobník na cca 2 tuny plynu, sám ho mám i když ho mám spíš na topení. Aktuálně na topení mám spotřebu cca 650 kg nebo-li 1300l plynu. Jinak přepočet pro propan při 15°C je 1m3 = 3,73l kapalného plynu. Jinak lze počítat, že 1l kapalného plynu má 1,969 kg, přičemž společnosti účtují po litrech, takže při aktuální ceně 12,3 Kč/l bez DPH vychází 1 kWh z plynu na cca 9 Kč. Pokud budete používat 10 kg bomby, tak v ní je teoreticky 31 kWh, ale v zimě bude problém využít bombu naplno, takže bych počítal tak se 70% takže by jedna bomba vystačila na cca 2 nabití baterií. Tady bude asi hodně záležet na dimenzování FVE a jejím zimním provozu a nutnosti nabíjet baterie z elektrocentrály. Navíc pokud chcete na plynu i vařit, tak se mi zásobník jeví jako vhodná varianta. A pokud by jste chtěl plynem ohřívat i vodu, tak existují jen plynové bojlery bez nutnosti mít plynový kotel.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pánové , řekl bych že v těch číslech máte pořádný guláš :eek2: :
1kg propanu = 12,8kWh výhřevnosti
1kg propanu = cca 1,6666l , nebo-li 1l = cca 0,6kg
Maximální plnění propanových zásobníků je 80% (80% kapaliny + 20% plyného PB)
1.000l bečka = cca 540kg = cca 6,912MWh výhřevnosti = cca 1,38MWh elektřiny (optimistická účinnost centrály 20% )
1l za 14,90Kč (12,30Kč + DPH) = 1,94Kč /1kWh při 100% účinnosti
propan-butan je prodáván v kg (1kg kapaliny = 1kg plynu) v litrech se měří dodané množství jako na benzínce .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

abrams píše:Zdravím ,
pánové , řekl bych že v těch číslech máte pořádný guláš :eek2: :
1kg propanu = 12,8kWh výhřevnosti
1kg propanu = cca 1,6666l , nebo-li 1l = cca 0,6kg
Maximální plnění propanových zásobníků je 80% (80% kapaliny + 20% plyného PB)
1.000l bečka = cca 540kg = cca 6,912MWh výhřevnosti = cca 1,38MWh elektřiny (optimistická účinnost centrály 20% )
1l za 14,90Kč (12,30Kč + DPH) = 1,94Kč /1kWh při 100% účinnosti
propan-butan je prodáván v kg (1kg kapaliny = 1kg plynu) v litrech se měří dodané množství jako na benzínce .

Elektronům zdar *cloud*
Neřekl bych, že v tom máme guláš, já vycházím z informací, které mám od svého dodavatele plynu a ten účtuje v m3 plyné fáze a ty přepočty mám částečně od nich a částečně z fyzikálních tabulek. Co se týče ceny za 1 kWh tak vycházím z udávané spotřeby elektrocentrály Heron (při 75% zatížení má udávanou spotřebu 0,32 kg plynu na 1 kWh - jen není napsáno jestli plyné nebo kapalné fáze, takže počítám s kapalnou).
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Děkuji za vysvětlení. Čerpal jsem i z internetu a ne vše možná správně pochopil. Však jsem psal, že jsem možná něco přehlédl :) . Jsem vděčný za připomínky a rady. Důležité bezpochyby je, že cena 1 KWh elektrické energie vyrobené v plynové centrále je výrazně ale opravdu výrazně levnější než z fosilních paliv. Řekl bych, že tudy cesta vede. Pak je ke zvážení zda více investovat do baterií na akumulaci ze slunce ( což je v zimě nevyužitelné, a v létě není třeba) nebo zvolit plynovou centrálu s levnějším provozem než benzínová a častěji nabíjet centrálou? Ušetřené peníze na baterie dát do provozu centrály s nízkými provozními náklady. Zřejmě zvolím centrálu doporučenou uživatelem xmasin, jemuž děkuji za tip - Heron EGM 48E LPG-NG 1F . Náklady 28000 + max 20000,- za úpravy pro zásobník na propan. Alespoň se mi nebudou klepat ruce a peněženka při každém spuštění centrály.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od SJM »

Karel: Pokud jste původně zvažoval ostrovní FVE za cca 1 mil. Kč, potom by investice do pořádného akumulátoru nemusela být tak nemožná - ve Vašem případě by se mělo jednat o LiFe min. 200Ah nebo více. V současnosti na elektrocentrálu snad nemusíte příliš spěchat, v léte si FV osaháte a zjistíte co a jak.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

SJM: Trefná připomínka s tím 1 mil. Kč. Je dobré si připomenout vlastní začátky a boty co člověk udělal , Já už si na to vlastně ani napamatuju nebo nechci pamatovat :) - raději. Nic jsem o problematice FVE nevěděl, zažadal jsem 1 firmu o nabídku a bác 1 mil. Kč a koukám co s tím a díky tomuto fóru a jeho zkušeným uživatelům se ukázalo, že nejen že to bylo předražené, ale i úplně technicky špatně. Díky velice za to :handshake2: . Ale už je to pryč. Abych se od minulosti odpojil, tak dnes založím nové vlákno s názvem " Trvale obydlená hájovna 4,3 kWp" - tam budu pokračovat a prezentovat řešení a postup prací. Tímto se odtřihávám od minulosti a nyní již samé světlé a SLUNEČNÉ zítřky. :) .
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
bary41
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 10, 2013 8:22 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od bary41 »

Dobrý den, potřeboval bych pomoct určit výkon centrály. Dám příklad, mám motor 4kw. O kolik výkonějši centrálu bych měl mít. Stačí 4,5kw? Poradí tu někdo?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od bert »

:read: http://www.heron.sk/ako-si-spravne-vybr ... rocentralu
Pomôže?
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

xmasin píše:
Hledejte plynové elektrocentrály Heron, ideálně typ EGM 48E LPG-NG 1F - má maximální výkon 4,8 kW a nominální 4,4 kW, má i elektrický startér, takže se případně hodí i pro automatizaci. Cenu jsem viděl kolem 25 - 27 000 Kč. Udávaná spotřeba je 0,32 kg plynu / kWh takže při ceně 350 Kč/ 10 kg bombu vychází cena 1 kWh na cca 11 Kč a to už není tak střašné.

Variantou také je pořídit menší zásobník na propan a nechat si dovézt jednou za dva až tři roky plyn, tam se pak lze dostat i na nižší ceny a není nutné se zabývat výměnou lahví s plynem. Aktuální cena plynu do zásobníku je kolem 29 Kč/kg a jedná se o čistý propan, ne směs propan-butan. Pronájem zásobníku (nemusí se kupovat) je kolem 1500 Kč / rok a firma odpovídá za revize a je pojištěný. Sám takto provozuji zásobník pro topení v místě bez zemního plynu.
Centrály Heron na plyn nejsou nyní v ČR k mání a ani dovozce neví zda budou. Mezi prodejci jdou i zvěsti, že Heron uvažuje o zastavení dovozu centrál na LPG z důvodu špatných prodejů. Takže buď nebudou vůbec nebo když ano, tak možná v listopadu.

Bude tedy nutné sitiuaci se zálohou vyřešit jinak. Prodejce v profi-elektrocentrály mi doporučil http://www.profi-elektrocentraly.cz/gg7200le. Spotřeba na hodinu by měla být 1,13l při 40 % zatížení . Hodinový provoz tedy 40,- Kč. Cena 1 KWh by se tedy mohla dostat na 20,- Kč při rychlosti nabíjení 2kW za hodinu. To se mi zdá málo na kapacitu baterek 15Kwh.

Máte někdo typ na benzínovou centrálu s nízkými provozními náklady na dobíjení LIFEPO4 48V 300Ah?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od SJM »

karel píše:Máte někdo typ na benzínovou centrálu s nízkými provozními náklady na dobíjení LIFEPO4 48V 300Ah?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 48V#p13543
nebo invertorová s nízkým hlukem: http://www.heron-motor.cz/cs/produkty/e ... i/8896213/
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Děkuji. Výkon 2,2 kW se mi zdá na dobíjení uvedench baterií poměrně málo. Měnič Vitron 48V 5000 pustí max ,3 Kw tak proč toho nevyužít.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Tak vybráno, o mnoha telefonátech s různými prodejci a zkoumání na netu jsem vybral tuto centrálu http://www.eprofi.cz/produkt/gg7200le.

Proč? Spotřeby benzínových centrál různých výrobců stejného výkonu se liší minimálně. Větší vliv má zatížení centrály. AVR je také běžné. Rozhodla tedy velikost nádrže a výkon takový, aby mohla v případě potřeby zároveň dobíjet i přes měnič napájet spotřebiče a samozřejmě cena ( jistě by se dalo něco ušetřit na spotřebě, možná pár decibelů by šlo také dolů, nebo značkový motor,.za výrazně vyšší cenu - ale šel jsem cestou nákupu pouze takových parametrů, které využiji). Cena cca 25 tis. Kč mi přijde přiměřená. Ale stejně budu rád, když ji budu potřebovat co nejméně.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Můj elektrikářsky laický rozum neumí rozluštit jednu záhadu. prosím proto o radu.
Moje centrála má výkon asi 5kW (GG7200LE). Při nabíjecím proudu vyšším než 38 A ji měnič ale odpojí ( vypadne jistič centrály) . Mohu tedy dobíjet max asi 1950 kW, což je 40 % nominálního výkonu. Zbytek výkonu není pro nabíjení využitelný.

Umíte mi prosím vysvětlit proč je tomu tak, a zda-li se to dá změnit?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od goodbie »

karel píše:Můj elektrikářsky laický rozum neumí rozluštit jednu záhadu. prosím proto o radu.
Moje centrála má výkon asi 5kW (GG7200LE). Při nabíjecím proudu vyšším než 38 A ji měnič ale odpojí ( vypadne jistič centrály) . Mohu tedy dobíjet max asi 1950 kW, což je 40 % nominálního výkonu. Zbytek výkonu není pro nabíjení využitelný.

Umíte mi prosím vysvětlit proč je tomu tak, a zda-li se to dá změnit?
A 5Kw je výkon motoru nebo generátoru???
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

V manuálu je uvedeno u generátoru výkon 6,3 kVA. u motoru tento údaj není.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Už jsem se na to ptal elektrikáře mimo fórum a říkal mi, že se údajně nějak rozjíždí křivka proudu a napětí při vyšších výkonech. Ale nerozumím tomu.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od goodbie »

tak tady neco nesedí 38A nabíjecího proudu to je připojena nějká nabíječka či zdroj???
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od matej »

To je záhada. Ten elektrikář patrně myslel účiník <1 při vyšší zátěži. Pokud ten měnič (nabíječ) odebírá výkon s ne moc dobrým účiníkem, proud může být větší než by si člověk myslel pouhým výpočtem I = P/U a to způsobuje vyhazování jističe. Dělal jsem posledně ostrovní systém s centrálou GG3600SEi, invertorová. Měnič je Studer XTM2600, vše běhá bez problémů i automatické startování, nastavil jsem to tak že XTM omezuje příkon z centrály na cca 2,7kW, nab. proud je ale max. 30A (48V) takže z té centrály to obvykle bere něco kolem 1600W. Když jsem to zkoušel tak centrála jede spokojeně až do cca 3,2kW akorát pak už více vrčí a má větší spotřebu jak je invertorová.
Ještě jsem nenarazil na centrálu s kterou by měli měniče Studer problém. Obvykle sice zapínám u nabíječky aktivní PFC, hlavně u invertorových centrál, ale vždy to jelo i bez toho.
Naposledy upravil(a) matej dne čtv lis 28, 2013 9:55 pm, celkem upraveno 3 x.
Pravda a Láska zvítězí!.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

goodbie píše:tak tady neco nesedí 38A nabíjecího proudu to je připojena nějká nabíječka či zdroj???
Moc nerozumím otázce. Nabíjení reguluje Měnič Victron Multiplus 48/5000.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek