Jak určit výkon elektrocentrály

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
krpaty

Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od krpaty »

Zdravim pani!
Podla coho urcujete velkost Elektrocentraly? mate nejaky jednoduchy know how? dakujem
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od mypower.cz »

Podle pouziti. Pokud s ni chceme napajet vykonny spotrebic, tak podle toho, jaky vykon potrebuje dany spotrebic. Pokud s ni chceme napajet dobijec baterii, tak takovy vykon, aby byl vykryt potrebny vykon pro dobijec baterii.
krpaty

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od krpaty »

Chcem napajat bateriu v ostrovnom systeme.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od 007ToMMaS »

Tak si určíš centrálu podla toho aká na ňu bude pripojená nabíjačka podla príkonu a tak isto tá nabíjačka musí byť dimenzovaná na tie dané batérie.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
krpaty

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od krpaty »

Dakujem . Prave som vypocital ze 1,7 kWh je celková hodnota elektrickej energie, ktorú musi vyrobit centrála a to v priemere za každý deň v zimnom období. Myslite ze je to celkom dobre cislo? ma niekto nejake skusenosti ? svoje cislo? :D dakujem
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od 007ToMMaS »

Teraz hovorím za seba čo si myslím. Pri dobrom dimenzovaní systému by centrála nemusela byť ani potreba teda hľavne ak ide o dom kde je prípojka na sieť lebo tá elektrocentrála si na seba nezarobí. Proste treba si vedieť regulovať spotrebu. Najväčším žrútom sú stále spotrebiče.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Zdravím. Vybírám elektrocentrálu. Našel jsem si zde na fóru, že potřebný výkon spočítám dle dobíječe. Kouknul jsem na měnič navrhovaný na mou FVE - Victron Multiplus 48V 5000VA, max dobíjecí proud má 70A x 48V = 3360 W. Centrála by tedy měla mí výkon minimálně 3,36kWh. Uvažuji, že lépe nezatěžovat na max takže to bude chtít výkonější - např. http://www.agregaty.cz/kipor-kge6500x.

Výkon této centrály je 5kW - znamená to, že baterie o kapacitě 15kWh nabije na plno za tři hodiny? Spotřeba je 2,8 l benzínu, reálně řekněme 3l / hodinu. Nabití kapacity 15kWh bude tedy stát 9 litrů benzínu, cca 330,- Kč což je 22,- Kč/ Kwh.

Převedu-li to praxe tak když se v zimě uskromníme a srazíme spotřebu řekněme na 4kWh a budeme baterie dobíjet jen z centrály, tak nás každý den bude stát 4 x 22 = 88,- Kč?

prosím o vyjádření da je to správná úvaha - studuji studuji, ale paní elektrika si mě pořád neche ustit moc k tělu :) .
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od atom »

jestli máte lithium, můžete klidně dobít doplna za 3h- Ale jestli olovo tak to se dobíjí 1/10 kapacity, takže na 48v / 70A nabíjení minimálně 48V / 700Ah v kapacitě baterií, nebo nabíjet nižším proudem.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

Uvažujtete v podstatě správně, jen bych započítal účinnost nabíječky a baterií, protože ta nebude 100%, ale o něco méně. Pokud budete vařit na plynu, tak bych zvážil pořízení plynové elektrocentrály, u ní vycházejí provozní náklady o něco lépe a plynové bomby budete stejně používat. Sám plánuji plynovou centrálu jako zálohu DS/budoucí FVE pořídit.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

atom píše:jestli máte lithium, můžete klidně dobít doplna za 3h- Ale jestli olovo tak to se dobíjí 1/10 kapacity, takže na 48v / 70A nabíjení minimálně 48V / 700Ah v kapacitě baterií, nebo nabíjet nižším proudem.
děkuji. Budu mít LIFE 48V 200Ah. 16ks. To znamená, že mohu tedy nabíjet je proudem 20A? Doba nabíjení se tedy prodlouží na trojnásobek a cena kWh bude víc než 60,-Kč? To by tedy byla fakt pecka :wall:
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

xmasin píše:Uvažujtete v podstatě správně, jen bych započítal účinnost nabíječky a baterií, protože ta nebude 100%, ale o něco méně. Pokud budete vařit na plynu, tak bych zvážil pořízení plynové elektrocentrály, u ní vycházejí provozní náklady o něco lépe a plynové bomby budete stejně používat. Sám plánuji plynovou centrálu jako zálohu DS/budoucí FVE pořídit.
Děkuji za tip. Kouknu na to. Na vaření a pečení budu používat výhradně plyn.

Pro zajímavost: volal jsem právě do jedné firmy specializoané na elektrocentrály. Oni mi doporučili ne benzín, ale diesel - spotřeba tak na 65 % benzinu při stejném výkonu, cena pro jmenovitý výkon 78000,- Kč. Umí manuální i automatický start. Spotřeba 1,9 l nafty při 75 % zatížení, tak by kwh stála o něco méně, ale pořád cca 40,- Kč. Tak jdu se podívat na net na nabídku plynových.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

karel píše: Děkuji za tip. Kouknu na to. Na vaření a pečení budu používat výhradně plyn.

Pro zajímavost: volal jsem právě do jedné firmy specializoané na elektrocentrály. Oni mi doporučili ne benzín, ale diesel - spotřeba tak na 65 % benzinu při stejném výkonu, cena pro jmenovitý výkon 78000,- Kč. Umí manuální i automatický start. Spotřeba 1,9 l nafty při 75 % zatížení, tak by kwh stála o něco méně, ale pořád cca 40,- Kč. Tak jdu se podívat na net na nabídku plynových.
Hledejte plynové elektrocentrály Heron, ideálně typ EGM 48E LPG-NG 1F - má maximální výkon 4,8 kW a nominální 4,4 kW, má i elektrický startér, takže se případně hodí i pro automatizaci. Cenu jsem viděl kolem 25 - 27 000 Kč. Udávaná spotřeba je 0,32 kg plynu / kWh takže při ceně 350 Kč/ 10 kg bombu vychází cena 1 kWh na cca 11 Kč a to už není tak střašné.

Variantou také je pořídit menší zásobník na propan a nechat si dovézt jednou za dva až tři roky plyn, tam se pak lze dostat i na nižší ceny a není nutné se zabývat výměnou lahví s plynem. Aktuální cena plynu do zásobníku je kolem 29 Kč/kg a jedná se o čistý propan, ne směs propan-butan. Pronájem zásobníku (nemusí se kupovat) je kolem 1500 Kč / rok a firma odpovídá za revize a je pojištěný. Sám takto provozuji zásobník pro topení v místě bez zemního plynu.
Naposledy upravil(a) xmasin dne úte kvě 07, 2013 12:00 pm, celkem upraveno 1 x.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

karel píše: děkuji. Budu mít LIFE 48V 200Ah. 16ks. To znamená, že mohu tedy nabíjet je proudem 20A? Doba nabíjení se tedy prodlouží na trojnásobek a cena kWh bude víc než 60,-Kč? To by tedy byla fakt pecka :wall:
LiFe lze nabíjet vyššími proudy, doporučeno je až 0,5 C takže va Vašem případě cca 100A, takže teoreticky se nechají baterie nabít za cca 2 hodiny při výkonu centrály 5 kW, ale chce to správně dimenzovat nabíječku i centrálu.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Hledejte plynové elektrocentrály Heron, ideálně typ EGM 48E LPG-NG 1F - má maximální výkon 4,8 kW a nominální 4,4 kW, má i elektrický startér, takže se případně hodí i pro automatizaci. Cenu jsem viděl kolem 25 - 27 000 Kč. Udávaná spotřeba je 0,32 kg plynu / kWh takže při ceně 350 Kč/ 10 kg bombu vychází cena 1 kWh na cca 11 Kč a to už není tak střašné.
Koukal jsem na net. A volal do jedné z firem co je nabízí. Vše ok, ale řekli mi, že tyto centrály nemají v sobě inentor na regulaci výkonu dle potřeby. Buď jedou na max nebo vůbec. Neumím vyhodnotit, zda neexistence regulace výkonu je pro dobíjení LiFE problém?
Také mi řekli, že Heron teď zastavil dodávky protože bude dodávat novu řadu, která bude ovšem až za několik týdnů.
Na mou otázku zda bude mt nová řada regulaci výkonu - nevěděli.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Ale dobré je, že lze více bomb propojit a vytvořit tak vlastně zásobník.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

karel píše: Koukal jsem na net. A volal do jedné z firem co je nabízí. Vše ok, ale řekli mi, že tyto centrály nemají v sobě inentor na regulaci výkonu dle potřeby. Buď jedou na max nebo vůbec. Neumím vyhodnotit, zda neexistence regulace výkonu je pro dobíjení LiFE problém?
Také mi řekli, že Heron teď zastavil dodávky protože bude dodávat novu řadu, která bude ovšem až za několik týdnů.
Na mou otázku zda bude mt nová řada regulaci výkonu - nevěděli.
Mají regulaci AVR, což by pro Vaše použití mělo stačit. Pokud bude nová řada tak bych asi na ni počkal. Případně zkuste se zeptat přímo dovoce firma Madal Bal http://www.madalbal.cz/cs/velkoobchod/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od xmasin »

karel píše:Ale dobré je, že lze více bomb propojit a vytvořit tak vlastně zásobník.
To by asi šlo, ale u zásobníku se dostanete na lepší cenu plynu a navíc pro použití v zimě je lepší čistý propan, protože se odpařuje až do teploty -42°C, kdežto samotný butan pouze do teploty kolem 0°C, takže pokud budete mít bombu někde v chladu, tak využijete pouze propanovou část směsi a butanová zůstane v láhvi nevyužitá, případně takto poloprázdnou bombu budete muset nechat na léto na vaření, aby se využila i butanová složka náplně.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Nejsou mi ještě jasné rozdíly v napětí. Koukám na tu centrálu - má buď výstup DC 12V nebo AC 230V. moje baterie buodu mít 48V. Tu změnu obstará měnič napětí stejný jako měnič napětí z FVE na 230? Tedy ten ictron Multiplus?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od karel »

Tak jsem zjišťoval co jak s tím zásobníkem. Zásobník je zdarma, platí se jen plyn, nejmenší je koule průměr 1,2m o objemu 1000 l ( 4 l = 1 m3). Ochranné pásmo kolem zásobníku 1,5 m. Je to na ohlášku a musí být projekt. Průměrné náklady na instalaci, dopravu a projekt jsou cca 20 tis. kč a platí je zákazník. Plyn se platí buď jednorázově nebo na zálohy. Hustota propanu je 1,94 kg/m3. takže náplň zásobníku by měla být 485 kg. To vytačí na 1515 KWh, 0,32 kg /kWh). I kdybych zimě dobíjel 30 dnů po 7 kWh ( což je myslím hodně přehnané)a je to celkem je 210 KWh tak mám pořád plyn na 7 let.

Pokud jsem se někde nespletl ve výpočtu tak se mi to jeví jako slepá ulička a snad raději tedy ty lahve.. Leda že by byl plyn použit (když už tam bude) jako záložní zdroj na ohře vody zimě.Ale to je zase kotel,...atd. - a to už je někde jinde než byl úmysl.

Ale možná jsem něco přehlédl.
Naposledy upravil(a) karel dne úte kvě 07, 2013 7:01 pm, celkem upraveno 1 x.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jak určit výkon elektrocentrály

Příspěvek od gupa »

Asi bych ty peníze vrazil místo do generátoru do panelů a baterií.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek