plánovaný ostrov v Beskydech

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od mischanek »

Ahoj lidi, zkusím vás poprosit o názor..
Plánuji realizaci svého homo-domo ostrovu. Předpoklad je tedy použití EPever regulátoru ( TRACER10420AN).
Poohlížím se po panelech - a tak nějak zohledňuji i cenu..
Co jsem narazil na slušné nabídky v poměru Wp/Kč, tak se nabízí:
Panely 415 Wp - Voc 37,5 V - Isc 13,93 A
tady jsem příp. uvažoval o 16 ks (celkem 6640 Wp) - 4 v sérii - což by dávalo 150 V na string.
nebo
Panely 455 Wp - Voc 49,9 V - Isc 11.64 A
tady jsem příp. uvažoval o 15 ks (6825 Wp) - 3 v sérii - opět nějakých 149,7 V na string.

Panely bych chtěl dát na pozemní konstrukci - asi 35 m od baráku - díky tomu bych je mohl umístit v optimálním směru a sklonu dle libosti.
Do technické místnosti by to pak bylo cca. 46-48 m.
Což teda znamená zvýšené nároky na kabeláž.

Dle různých kalkulátoru by měl stačit 6mm2 kabel pro string.
V prvním případě by byly stringy 4, v druhém případě by jich bylo 5 (ale tam je zase nižší proudové zatížení, takže menší ztráty).

V prvním případě by konstrukce byla cca 14 m dlouhá, v druhém případě by byla kontrukce dlouhá přes 15,5 m..

Jakou cestu by jste po zkušenostech volili, příp. uvažuji správným směrem..? Nebo napadají vás i další možnosti..?
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od jova »

Osobně bych volil druhou variantu, má přeci jen o něco vyšší celkový výkon.
Nepíšeš nic o konkrétní konstrukci, v každém případě pokud bude kovová, tak bych jí zabetonoval do patek a využil to jako zemnění pro hromosvod. Maximálně ještě bouchnul do země pár dalších zemnících tyčí a udělal tam rozvaděč s jištěním pojistkami pro každý string, s přepěťovkami uzemněnými na to zemnění. Z toho bych pak táhl, třeba i AL kabel 4x něco (2a2 žíli spojené, poteče tam cca 45A) k regulátoru. Před něj další jištění s přepěťovkou na zemnění baráku.
Naposledy upravil(a) jova dne pon led 15, 2024 10:51 am, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od rva »

Jde o to, na co si troufáš. Postupně se přechází k vysokonapěťovým stringům (500 V) kvůli úspoře mědi i místa. Já jsem spokojen s kombi-krabicemi typu "Axpert". A fv panely jsem posledně bral na https://allegro.cz/nabidka/fotovoltaick ... 4369292237. Kvůli rozměru, ceně a vzhledu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od unicast »

Druhá varianta má lepší výkon, nižší celkový proud (=nižší ztráty), úspory na kabeláži.

Otázka ale zní, proč tam nedat třeba tohle:
viewtopic.php?f=15&t=12095&p=220665#mygroup-3

Z přepanelování obavy neměj, regl si proud ureguluje a většinu času stejně budeš hluboko pod špičkovým výkonem.

Chceš tahat každou větev těch ~50 metrů (krát 8 kabelů)? Druhou možností jsou combi boxy někde poblíž panelů a svod 2x 16 mm^2 případně 2x 25 mm^2, pro ty 550 W panely už raději těch 2x 25 mm^2. Ale mědi je to přibližně stejně, takže náklady budou podobné. S combi boxy ušetříš i na přepěťovkách, postačí dvě namísto pěti nebo dokonce osmi, pojistkové odpínače jsou levné a pojistky taky.
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od mischanek »

Koukal jsem na tu nabídku, ale nepřipadá mi to nijak výhodné - cena na Wp je nějakých 4,95 Kč, kdežto u těch 415 co zamýšlím, to vychází na 3,97 Kč (taky přes MasterEnergy, tak ja zmiňuje "rva" v postu výše).. takže 16x 415 = 6640 Wp (4s4p) vyjde levněji než 12x 550 = 6600 Wp (3s4p) a zabere to stejně místa. Účinnost mají podle datasheetu prakticky shodnou..
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od mischanek »

Aktualizace k dnešnímu dni.. Jak se praví: "Člověk míní, život mění." - a i když jsem toto celé plánoval asi rok, tak v tomto duchu nastal zásadní obrat prakticky během pár dní. Za poslední dobu jsem měl možnost konzultací a dokonce i osobních setkání s několika členy zdejšího, ale i dalších diskuzních fór.. (Tímto zdravím a veřejně děkuji pibimu, peziska a zejména Diablo1st.) S ohledem na významný propad cen u Victronu tak padlo rozhodnutí postavit svůj ostrov na jejich platformě a komponenty už jsou na cestě..
Stejně tak se vykrystalizovaly i panely - jelikož chci jejich umístění na pozemní konstrukci, tak jsem se rozhodl zkusit bifaciální panely 575Wp. Prozatím 12 ks (4s3p).
Chápu, že "sranda" teprve začíná.

Tímto bych chtěl zkusit poprosit o další radu či doporučení - u panelů uvažuji "kombibox" - a dotaz zní, jestli si jej poskládat, nebo má smysl uvažovat o hotovém řešení à la Ali - např. toto ?
Máte s tímto nějaké zkušenosti..?
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od pibi »

Po upozornění některých zkušenějších odborníků budu předělávat současné plastové kombiboxy na plechové. Už čekají ve sklepě, až se k tomu dostanu.
https://allegro.cz/nabidka/kovova-skrin ... 0917814962
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od mischanek »

Mohu se tedy zeptat, čím to zkušenější odborníci zdůvodňují..? (Asi by to zajímalo nejen mě..)

Jinak mi ani tak nešlo o materiál těla/krabice toho kombiboxu samotného, jako spíš celkově o to provedení a komponenty uvnitř. Má s těmito někdo nějakou zkušenost..?
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od glottis »

ja zkusenost nemam ale asi ji ani mit nehcci. Plastova krabice v kombinaci s cinskejma konektorama, cinskejma pojistkama, cinskejma pojistovyma spodkama, cinske prepetovky a cinsky vypinac.

Uz ty konektory me tam drazdej. To je prvni co muze zacit horet. Nejsem uplne nejakej purista, v plechovem boxu mam taky plastove pruchodky ale kabely mam treba primo do pojistokovych spodku. Kazdy dalsi konektor a jeste neznackovy bych si rozmyslel.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: plánovaný ostrov v Beskydech

Příspěvek od cipis »

mischanek, protože DC a hořící oblouk, no a co udělá plast, když se vlivem toho oblouku značně zahřeje?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek