FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
motd
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 11, 2023 12:26 pm
Lokalita: Brno

FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od motd »

Ahoj mám dotaz.
Jaké napětí leze z regulátoru? Mám 6 panelů 390W a na DC straně mívám 260V. Pak to jde do regulátoru Eco boost 3000 sun. I za plného slunce jde z regulátoru napětí kolem 25V. Spirála Dražic 2,2kW bzučí a nehřeje se to. Regulátor nemá displej , takže výkon neznám, ale při zapínání pojistek za slunce to dává slušné jiskry. Pokud je malý osvit regulátor neustále cvaká. Asi na reklamaci? Díky za názor.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od Kostěj »

Z regulátoru leze obdelník a ten se blbě měří. Jednodušší je změřit stejnosměrné napětí a stejnosměrný proud na vstupu do regulátoru. S uvedenými panely by tam mělo být něco mezi 200-250V a proud odpovídající výkonu panelů, za plného slunce cca 6-8A (teď v zimě).
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od dipos »

Kostěj píše: čtv led 11, 2024 4:57 pm
Z regulátoru leze obdelník a ten se blbě měří. Jednodušší je změřit stejnosměrné napětí a stejnosměrný proud na vstupu do regulátoru. S uvedenými panely by tam mělo být něco mezi 200-250V a proud odpovídající výkonu panelů, za plného slunce cca 6-8A (teď v zimě).
To je samozřejmé, že to není čistý sinus.

Mám měření na DC straně. Udc - 275 V , Idc - 9 A
Měření mám i na AC U-260 V , I-8,8 A
Měřidla analogová / panelová TP 5% :shock:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od Soban »

Tak pokud na výstupu toho měniče naměří 25V tak je buď měnič špatný a nebo má špatný měřák.

Ano měřáky jsou dělané aby na AC měřily sinus takže při obdélníku budou ukazovat špatně, ale aby místo 200 až 250V ukazovaly 25V to je přece hovadina, to by ten měřák byl totální šmejd.

Samozřejmě nejpřesnější je osciloskop - uvidíš i průběh.

Jinak osobně bych to přeměřil i jiným kvalitnějším měřákem co ten na to.

Jinak když to bzučí a naměří 25V nemáš někde na tom výstupu zkrat?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od rva »

Změřil bych napětí U1 fv panelů když je regulátor vypnutý - mělo by tam být něco kolem 6x Voc(FV panelu). A pak to samé napětí, když regulátor běží. Napětí by mělo klesnout někam na U2 = 0,8 * U1. Tam někde se pohybuje bod max. výkonu.
1. Pokud takto napětí klesne, panely dodávají jejich max. výkon a ten výkon se musí projevit jako teplo - buď se bude ohřívat voda, nebo regulátor (ale takovým výkonem by se téměř okamžitě přehřál a asi vypnul).
Pokud se ani jedno z toho neděje, musí být špatný kontakt na straně fv panelů. Pro potvrzení bych je odpojil od regulátoru, zkratoval je a změřil zkratový proud (bacha na vysoké napětí a dloooooouhý oblouk, který se tak dá natáhnout).
2. Pokud neklesne, z panelů se neodebírá výkon a asi je vadný regulátor. Pokud má nějaké kontroly připojené zátěže, tak může být i vadná spirála boileru. Změřil bych její odpor - odhadem by měl být kolem 10 Ohm.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od dipos »

To: motd
Jednoznačně reklamace !!!
Jsou kaput tranzistory.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
motd
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 11, 2023 12:26 pm
Lokalita: Brno

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od motd »

Taky to vidím na reklamaci. Měřil jsem napětí bez regulátoru a vycházelo to 265V, což přesně odpovídá 6xVoc. Po zapojení regulátoru začalo napětí pravidelně přeskakovat po 1,5 sekundě na hodnoty 212, 227, 235V s každým intervalem bzučela spirála trochu jinak. Na regulátoru není poznat, že je něco špatně, zelená dioda bliká jen z toho leze napětí o řád menší a bez osvitu cvaká. Bojler jsem zkoušel napojit ze sítě ne 230V a jede bez bzučení.
V pondělí odesílám na reklamaci. Díky za vaše postřehy.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od JirkaE »

motd píše: pát led 12, 2024 5:10 pm Taky to vidím na reklamaci. Měřil jsem napětí bez regulátoru a vycházelo to 265V, což přesně odpovídá 6xVoc. Po zapojení regulátoru začalo napětí pravidelně přeskakovat po 1,5 sekundě na hodnoty 212, 227, 235V s každým intervalem bzučela spirála trochu jinak. Na regulátoru není poznat, že je něco špatně, zelená dioda bliká jen z toho leze napětí o řád menší a bez osvitu cvaká. Bojler jsem zkoušel napojit ze sítě ne 230V a jede bez bzučení.
V pondělí odesílám na reklamaci. Díky za vaše postřehy.
Osobně jsem slunce od 10.1. neviděl.

A napětí na panelech na prázdno není všechno (bez proudu)

Tedy teď mám bez zátěže 290V a se zátěží (2000W - přímotop) spadne na DC 239V 0,63A = 150W před regulátorem.

Když připojím na MPPT Eco boost 3000 a přímotop 2000W za tohoto výkonu (150W), dělá to přesně to, co popisuješ.

Regulátor testuje různé úrovně napětí, to na měřáku skáče jak splašené 200-260V.
Spirála bzučí s každým jiným napětím - jiným tonem :lol:

Doma bych to mít teda nechtěl :yes: zlatý Logitex :D :D :D o něm člověk neví.

Nicméně i na těch 150W přímotop topí. Málo - ale topí ( jasně jako cca 150W :lol: ) a s bonusem se zvukovým doprovodem.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody MPPT Eco boost 3000 sun - výstupní napětí

Příspěvek od JirkaE »

motd píše: pát led 12, 2024 5:10 pm Taky to vidím na reklamaci. Měřil jsem napětí bez regulátoru a vycházelo to 265V, což přesně odpovídá 6xVoc. Po zapojení regulátoru začalo napětí pravidelně přeskakovat po 1,5 sekundě na hodnoty 212, 227, 235V s každým intervalem bzučela spirála trochu jinak. Na regulátoru není poznat, že je něco špatně, zelená dioda bliká jen z toho leze napětí o řád menší a bez osvitu cvaká. Bojler jsem zkoušel napojit ze sítě ne 230V a jede bez bzučení.
V pondělí odesílám na reklamaci. Díky za vaše postřehy.
1. Klasickým multimetrem nelze měřit /ověřit
2. V dané období nebylo slunce = nelze vyvodit tento závěr
3. Při nízkém napětí spirály bzučí normálně
4. Dioda bliká při provozu normálně, hledá ideální MPPT bod, při nízkém výkonu

= není důvod k reklamaci, nebo ?

Doporučuji pořídit nějaké měření na obě strany DC i AC - není to tak velká investice navíc informuje o systému a může měřit celkový zisk z FV

FOTO z mých včerejších pokusů přidávám i zde ;)
Přílohy
20240119_133330.jpg
20240119_130609.jpg
20240119_131006.jpg
20240119_131845.jpg

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek