FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

Nepředpokládám, že by se někde rozdávaly zdarma LiFePO baterie. Já bych s olovem a střídačem typu UPS APC odhadl účinnost přesunu energie NT-VT nižší než 60%, což je pro můj případ poměr cen NT/VT. Takže i kdyby byly baterie a celá další technologie zadarmo, bylo by to na hraně ekonomické únosnosti. Ale jelikož tyto ceny nejsou zanedbatelné, tak se to z mého pohledu nevyplatí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od JiříK »

Znovu opakuji-pokud mám baterie (v mém případě olovo) ZADARMO-tak se mi to vcelku vyplatí, při cenách, které jsem uvedl. A doby NT, co jsem psal výše, jsem si vycucal z prstu, né, že existují! Ale líbily by se mi.
Dobíjení v NT provozuju hlavně v zimě, teď už jej téměř není třeba, sluníčko se činí.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

Jaká je na tom olovu "ZADARMO" reálná účinnost přenosu energie při cyklu nabití - vybití?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od JiříK »

kybos píše:Jaká je na tom olovu "ZADARMO" reálná účinnost přenosu energie při cyklu nabití - vybití?
To jsem nikdy neřešil. Sluníčko nabije, co nabije, zbytek večer dorazí nabíječka. Hlavně, že barák svítí a elektroměr se netočí. Jako bonus je svícení a TV i v případě výpadku proudu. Jsou hračky, u kterých návratnost, potažmo efektivitu, nějak neřešíme. Jinak bychom si konkrétně v tomto oboru moc nepohráli.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak jsem si dle připomínek poskládal sestavu
49 222,- 12x WL/Power: Solární panel SCHUTTEN Poly 240Wp 60 cells (MPPT 30V) - cena když nebude dodatečné clo
50 432 - 16x LiFeYPO4 3.2V 100Ah
34 990,- Hybridní měnič Vertex 48V 3kW - Jakým proudem dobíjí baterie z panelů? 25Amax? Pak můžu mít přebytky
16 990,- Kompletní sada pro uchycení 12 FV panelů
10 000,- Kabely, jističe, pojistky, balance pro články
a jsem na 160 tisíc.
Za VT platím 5.2Kč/kWh*4000=20 800,-Kč. Pokud optimisticky nahradím roční spotřebu 4MWh ve VT z poloviny pomocí panelů (ty vyrobí 12x240x0.8=2.3MWh) a z druhé poloviny z baterií dobíjených přes noc v NT, zaplatím více za NT a to o
2.2Kč/kWh*2000=4 400,-Kč
Roční úspora bude tedy 20 800- 4 400 = 16 400,-Kč a návratnost cca 10 let. Baterie denně prodělají 2 nabíjecí cykly, jeden přes den od FV panelů, druhý přes noc od Hybridu, to je celkem 2x10x365=7300 cyklů, takřka jistě za hranicí životnosti.
Je možnost, jak to vylepšit? Změna komponent? Baterie nebudou dlouho vybité, nestačilo by olovo? Nebo je nakonec řešením čekat a předpokládat, že ceny komponent půjdou dolů a třeba za rok/dva to bude vycházet lépe.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od střídač »

rva píše:Tak jsem si dle připomínek poskládal sestavu.
Obvyklý případ, kdy špatné zadání vyvodí nevyhnutelně a nezvratně i špatný výsledek.

Pokud nejsem fanda a nehledím na peněženku, musím učinit ekonomické hranice a v těch se pohybovat.

Osobně považuji za nepřekročitelný předpoklad návratnosti investice 5 roků. V tomto rozměru operuji. Ostatní úvahy jsou zatěžující balast.
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rob.brno »

střídač píše:
rva píše:Tak jsem si dle připomínek poskládal sestavu.
Obvyklý případ, kdy špatné zadání vyvodí nevyhnutelně a nezvratně i špatný výsledek.

Pokud nejsem fanda a nehledím na peněženku, musím učinit ekonomické hranice a v těch se pohybovat.

Osobně považuji za nepřekročitelný předpoklad návratnosti investice 5 roků. V tomto rozměru operuji. Ostatní úvahy jsou zatěžující balast.
Naprostý souhlas, JEn jsem ochoten jít s návratností až K 10let, neb jsem si k FV vybudoval "citový" vztah, prostě mě zaujala jako hračka.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kybos »

rva píše: Pokud optimisticky nahradím roční spotřebu 4MWh ve VT z poloviny pomocí panelů (ty vyrobí 12x240x0.8=2.3MWh) ....
Je zapotřebí ubrat nezdravého optimismu a přidat reality. V zimě, kdy jsou (alespoň u mne) nejvyšší spotřeby elektřiny, jsou také nejnižší výkony FV systému. Doporučuji roční úspory přepočítat dle reálných dat. Letošní leden s 21 hodinami a únor s 36 hodinami slunečního svitu (občas na zasněžené panely) ten přehnaný optimismus poněkud zkrotí. Realita je krutá, pro zajímavost přihodím denní zisky svých 21 panelů v zimním období.
denní výkony v zimě 2012/2013
denní výkony v zimě 2012/2013
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rob.brno »

rva píše:Tak jsem si dle připomínek poskládal sestavu
49 222,- 12x WL/Power: Solární panel SCHUTTEN Poly 240Wp 60 cells (MPPT 30V) - cena když nebude dodatečné clo
50 432 - 16x LiFeYPO4 3.2V 100Ah
34 990,- Hybridní měnič Vertex 48V 3kW - Jakým proudem dobíjí baterie z panelů? 25Amax? Pak můžu mít přebytky
16 990,- Kompletní sada pro uchycení 12 FV panelů
10 000,- Kabely, jističe, pojistky, balance pro články

Roční úspora bude tedy 20 800- 4 400 = 16 400,-Kč a návratnost cca 10 let. Baterie denně prodělají 2 nabíjecí cykly,
Udělal bych drobné optimalizace:
- 11xpanel Renesola 255Wp(přede 2měsíci cena za panel 4300kč) - na panelech bude cena o 700kč nižší, ale doprava z Brna je ve vlastní režii(i4wifi hradí tuším i dopravu) a tyto panely byly hodnoceny jako výborné - Photon labs: http://solarninovinky.cz/2010/index.php ... &rm=91:191.
- konstrukce se nechá sehnat i kolem 700kč pod 1 panel(viz. téma "instalace FV") - tedy poloviční cena udané
- zkusit sehnat aku alternativně - tedy např nicd po bazarech, po známých a počítat s vlastní prací při jejich renovaci.

Baterie prodělají denně 2cykly - plné nebo jen poloviční?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od SJM »

Možnost levnější konstrukce je uvedena v tomto vlákně: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 007#p18007
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od RCZf »

Přesně takfunguji já. Mám D25 sazbu a snažím se maximalně omezit odběr proudu ve VT . Ty 3Kč který je mezi nima rozdíl je opravdu znát. Je to sice moje nová hračka , ale počítám s návratností investice do 5 let. Máme docela veký odběr (3 domácnosti) takže čistý ostrov je ekonomicky neefektivní. A domluvit se na synchronizaci vetších odběrů taky nevidím příliš reálně. Navíc ČEZ tady výpadky proudu má a zůstat svítit jako jediný dům v obci je celkem fajn :-) V baterkách mám uložených nějakých 20 kWh ,ale to mi nestačí ani na půl dne , tak se s tím musí šetřit. Nejdelší časový úsek je mezi 5. hodinou ráno a 15 odpoledne což s podporou slunička není po většinu roku problem. Poté pokud baterky plně nenabije slunce ,tak je dobíjím ze sítě do 18hod a zároven nahřívám i boilery pokud ještě nejsou. Od 18-24 h opět pouze baterky a do rána nabít. A tak stále dokola. Celá ta sranda mě zatím vyšla na +- 100 000 takže do 3let byto mělo být zpět, což nebude jelikož chci ještě 3. sadu panelů na západní stranu (15ks) Což bude dalších alespon 30 000 :-( Musím potvrdit že je to strašně návykový koníček. Hlavně když vás ráno budí sluníčko . R.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od gupa »

Asi bych přitlačil náklady v rozpočtu mezi poplatkem za hodiny mezi VT a NT. Tz. rozdíl mezi tarify s NT a jen VT. Jedná se o cca 2000Kč za rok, což může dělat také odhadem 50Hal na kW rozdíl v odebraném NT navíc při 4MWh v NT. Je to jen takový odhad.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od RCZf »

S těmi tarify je to opravdu složitější. Když počítám svou denní spotřebu 50-60kWh a budu předpokládat , že z DS odeberu 30 kWh. Pří sazbě D25 v NT při započtení nájmu elektroměru vychází cena kWh na 2,31. Při sazbě C02d vychází stejným výpočtem cena 4,81. Úsporu ale musím počítat z D25 z VT což vychází překvapivě taky na 4,81 a nějaké drobné. Loni jsem to počítal a bylo to určitě přes 5. Takže když budu počítat průměrně 25 kWh denně X 4,8 X 365 = 43800 Kč ročně. Samozřejmě, že to v zimě tolik nevyrobí, ale při větším odběru z DS cena kWh klesne na zhruba 2,1. Takže návratnost investice mi stále vychází něco málo přes 2 roky :-) což je super. Navíc není třeba se nějak výrazněji omezovat při používání el. Spotřebičů. Navíc mít celý dům na UPS tomu všemu dává úplně jiný rozměr a při výpadcích CEZu zůstat normálně fungovat jako jediný dům v obci je úžasný pocit :-) R.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Pan Taum »

RCZf píše:S těmi tarify je to opravdu složitější. Když počítám svou denní spotřebu 50-60kWh a budu předpokládat , že z DS odeberu 30 kWh. Pří sazbě D25 v NT při započtení nájmu elektroměru vychází cena kWh na 2,31. Při sazbě C02d vychází stejným výpočtem cena 4,81. Úsporu ale musím počítat z D25 z VT což vychází překvapivě taky na 4,81 a nějaké drobné. Loni jsem to počítal a bylo to určitě přes 5. Takže když budu počítat průměrně 25 kWh denně X 4,8 X 365 = 43800 Kč ročně. Samozřejmě, že to v zimě tolik nevyrobí, ale při větším odběru z DS cena kWh klesne na zhruba 2,1. Takže návratnost investice mi stále vychází něco málo přes 2 roky :-) což je super. Navíc není třeba se nějak výrazněji omezovat při používání el. Spotřebičů. Navíc mít celý dům na UPS tomu všemu dává úplně jiný rozměr a při výpadcích CEZu zůstat normálně fungovat jako jediný dům v obci je úžasný pocit :-) R.
Počítaš ve své kalkulaci se skutečnou životností OLOVĚNÝCH baterií 3 roky?
Naposledy upravil(a) Pan Taum dne úte lis 05, 2013 7:09 pm, celkem upraveno 2 x.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Pan Taum píše:Počítaš ve své kalkulaci se skutečnou životností baterií 3 roky?
Co se týče živostnosti baterií LifePO4, viz tyto reálné odkazy:

LiFePo4 v elektromobilu od 2009 s denním nájezdem 150 až 170 km
http://www.hybrid.cz/rozhovor-petr-dvor ... ktromobilu

Test ČVUT s celkem 13000 cykly
http://gwl-power.tumblr.com/post/172167 ... report-for

Stav denně používané baterie po 3 letech provozu
http://gwl-power.tumblr.com/post/377804 ... ry-after-3
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od RCZf »

Samozřejmě ze počitám s výměnou, nebo spíš s náhradou baterií. Ty co teď používám byly už v té průmyslové UPS a 3 roky už mají rozhodně za sebou a jsou zatím stále ve výborné kondici. Jsou olověné a je jich tam 32ks po 40 Ah. Je to asi tím, že systém jede na 400 V DC a nabíjecí i vybíjecí proudy jsou kolem 10 A. Baterie se ani hluboce nevybíjejí ani nepřebíjejí. Jejich kapacita by se mi hodila větší. Už jsem psal ,že je to velmi návyková hračka :-). R.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od gupa »

RCZf píše:S těmi tarify je to opravdu složitější. Když počítám svou denní spotřebu 50-60kWh a budu předpokládat , že z DS odeberu 30 kWh.
Já jsem se právě rozhodl pro měnič kompletní i nabíječem a uvažoval jsem, jestli budu vůbec nabíjet a jestli si změnit sazbu.
náklady pro změnu:
neznám podmínky pro zřízení sazby s NT.
revizní správa
změna na rozvodech

Náklady pro nabíjení:
opotřebení měniče
ztráty při nabíjení
ztráty se samovybíjením
zřízení logiky která by NT spouštěla případně přepínala pro měnič
nadměrná kapacita baterie

Suma sumárum, nakonec jsem si řekl, že chamtivci stejnak zdraží ty své součty na faktuře, když jen klesne spotřeba tak to stačí, tak jsem to odložil.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od gupa »

RCZf píše:Jsou olověné a je jich tam 32ks po 40 Ah.
...
Navíc ČEZ tady výpadky proudu má a zůstat svítit jako jediný dům v obci je celkem fajn :-) V baterkách mám uložených nějakých 20 kWh ,ale to mi nestačí ani na půl dne , tak se s tím musí šetřit.
32x12x40/2(olověné dělítko)

Nyní je využitelná kapacita takové baterie ne 20kWh, ale 7,7kWh. Jedině žeby se stále nabíjelo při NT a velká spotřeba jako ohřevy byly načasované opět na NT. Zase záleží jaká je hodnota hlavního jističe, takový odběr až 60kWh denně, by byl pro takovou spotřebu v okně několika málo hodin zátěž i na dráty.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od RCZf »

Přesně tak. Pokud není dost energie ze slunce všechny velké spotřebiče (pračka ,sušička,myčka,2X boiler) jedou v NT + se dobíjejí baterie. Vstup do UPS jistič 3 X 20 A + panely. Výstup z UPS 2 X jistič 3 X 32 A + jeden 3 X 20 A
Jinak oficiální podmínky pro akumulaci 8 kde je v NT cena kWh nejnižší možná : Podmínkou je instalace akumulačního elektrického spotřebiče pro vytápění nebo ohřev vody. Odběratel je povinen zajistit technické blokování akumulačních spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu. Revize samozřejmě podmínkou. Doufám ,že když nebudu skoro vůbec využívat VT ,tak je to dostatečné technické řešení pro zachování tohoto tarifu. R.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak po načerpání maxima podkladů ze zdejšího fóra jsem zrealizoval následující:
23xFV panely 240W.
Regulátor Tristar Morningstar MPPT60 (5 stringů po třech panelech v sérii=15panelů) nastaven na 56V
Regulátor/měnič Axpert 4kW (4 stringy po 2 panelech v sérii=8panelů) nabíjí do 54V (chtěl bych 55V, ale software víc neumí)
Baterie: LiFePo4 16x60Ah + 16x100Ah, články paralelně
Ochrana baterií: 2x CellLog odpojující při předpětí a podpětí na některém článku pomocí bistabilního relé. Jistič 200A na baterii. Balancování 1.7A
Ochrana měniče: automatické sledování výstupu a odpojení zátěže (čepadlo vody 2kW) spínané přes stykač. Ostatní (tepelné) spotřebiče jsou ale zatím stejně schopné způsobit přetížení, zbývá zapojit přes stykač i některé plotýnky/rychlovarku/troubu, v plánu je přechod na kombinaci indukční plotýnky s plynem
"Ochrana" před přepětím: svodiče přepětí na straně FV panelů - zatím v poloprovozu
Ochrana vodičů: Dvoupólové jističe před regulátory, jističe vedení za měničem. Proudové chrániče jsou zatím v šupleti
Přepínání sítí: manuální přepínačem 1-0-2 a asi to tak zůstane
Přebytky: přes léto do sušičky ovoce 800W, filtrace bazénu 600W
Krátkým mezistupněm byl 24V systém se třemi panely, kde jsem si to trochu ošahal. Přes MPPT60 prošla zatím 1MWh, u Axpertu odhaduju tak třetina. Celá hračka stála v materiálu 250tisíc, platby za elektřinu očekávám že klesnou z 30 na 10tisíc ročně. Takže návratnost v nekonečnu.
Krátkodobě zvažuji další rozšíření o panely pro zimní provoz, aby se za světla nevybíjely baterie.
Dlouhodobě zvažuji nějaké elektrovozítko, které v době nečinnosti posílí baterie v baráku
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS