FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od glottis »

kdyz by sis chtel zabastlit da se pouzit toto

https://www.mysensors.org/

sensor pak roky na baterie. Kdyz bys mel dosah na gatway ktera bude na napajeni, treba ethernet
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak přišla nějaká DS18B20 z Číny. Zkusil jsem je dát na Shelly UNI kde v návodu uvádějí až 3 čidla. Zkusil jsem 4 čidla a jde to taky. Jedno bude venku a po jednom v každém ze tří skleníků. Ještě tam musím rozšířit wifi. DC zdroj ukazuje spotřebu 0.3 W.
Shelly UNI + 4xDS12B20
Shelly UNI + 4xDS12B20
Shelly mám na více zařízeních a jsem s nimi spokojený. ESPHome je rovněž fajn, ale je dost únavné, že je ob den nový firmware, který teda nemusím měnit, ale už to upozornění začíná být únavné.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Nakonec se ukázalo, že Shelly uni se i ze skleníku připojí na wifi, takže jeden problém se vyřešil sám. Jsou k němu připojena 4 teplotní čidla DS18b20, do hvězdy, každé na kabelu 5m:
DS18B20 na kabelu 5m
DS18B20 na kabelu 5m
Napájení Shelly jsem zvažoval z vyřazených LiFePO4 článků, ale dle spotřeby bych je musel jednou za měsíc dobíjet, tak jsem do jednoho skleníku přivedl ze zdroje 230AC/24DC kabelem 24 V a tím je Shelly napájeno.
Data končí v Influxdb a zobrazují se v HA:
Skleník - monitorování teplot
Skleník - monitorování teplot
Časem uvidím, jestli se to využije na nějakou regulaci větrání, zatím tam mám automatické otvírače.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Koncem února začaly přebytky, tak jsem začal ohřívat bazén. Původně to vypadalo, že koupací sezónu zahájíme už v únoru, ale slunce zmizelo, přebytků bylo méně a bazén se ohříval pomaleji. Při těchto teplotách vzduchu se zhruba za 90 minut ohřeje o 1 st.C. Dnes se ohřál na 29 st.C, takže první letošní koupání:
Zahájení bazénové sezóny
Zahájení bazénové sezóny
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od eman »

Jak je ten bazén velký, že už jsi ho dostal na 29C?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

U dvou ze čtyř JK-BMS, které jsou připojeny do Home assistant přes sysi - Ble pro JK-BMS
raději přejdu z BlueTooth na kabelové serial, protože to ble sice funguje, ale dost nespolehlivě:
4x JK-BMS přes ble
4x JK-BMS přes ble
Zkusím je dát přes 2x ESP12F:
ESP 12F
ESP 12F
Každý bude napájen izolovaným DC/DC zdrojem přímo z baterie 48 V. Dobrou zkušenost mám s tímto modulem, který nabíhá už od nějakých 30 V DC:
HLK-03 AC/DC použitý jako DC/DC
HLK-03 AC/DC použitý jako DC/DC
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Fotovoltaika pomáhá i proti jarním mrazům na zahradě. Jeden skleník se sadbou jsem vyhříval infratopením 1 kW a vše přežilo (spínání řídila automatika v Homeassistant (infratopení bylo v chytré zásuvce ShellyPlug, teplotu monitoruje ShellyUni). Meruňky na zahradě byly preventivně postříkány prostředkem Champion (účinná látka je hydroxid měďnatý a když se koupí jako chemikálie, vyjde několikanásobně levněji). Výsledek na jednom rozlouplém květu vypadá nějak takto (dle mě jako amatéra snad není zmrzlý):
Květ meruňky po mrazu
Květ meruňky po mrazu
Příště to chce lepší přípravu - jak třeba tady zmiňované plovoucí knoty na nějakém uhlovodíkovém palivu, tak přes den z přebytků ohřívány zásobníky vody pro ohřev skleníků aby se nemuselo ohřívat z baterií.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

ve skleníčku topím v případě nutnosti "2kw kostkou" z tesca, prostě horkovzduch topení, loni při -9°C venku stačilo cca 0.2kWh na udržení +2°C ve skleníčku cca 4m2. Opět, řízeno HA, ale ESPhome na HW původně s pracovním názvem "bazentermostat" nyní používaný jako "skleníktermostat" případně pro řízení fototermického ohřevu vody, ESP8266-12, dvě relátka, 1602 displej přes i2c a dva vstupy pro DS18B20. Dva proto, aby se čidla daly libovolně měnit bez zásahu do SW. Včera to vypadalo takhle:
Snímek obrazovky pořízený 2024-03-21 22-39-38.png
ve skleníčku o 6°C víc než venku, topení vůbec nezapnulo. Pořádný mrazy přijdou až v květnu, až budou moct napáchat pořádný škody...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Asi je nějaký takový přímotop na pár nocí v roce dostatečný i když pojede z baterie. Mohl bych dát do skleníku nádobu 300 l a tu ohřát z přebytků během dne třeba na 50 st.C, kkterá by do rána vystydla třeba na 10 st.C. Bylo by v ní uloženo 13 kWh a to můžu s rezervou dát i z baterie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Koukám, že u ShellyUNI se po restartu náhodně mění přiřazení teplotních čidel jednotlivým kanálům. Pak to ukazuje nesmysl kdy venku je tepleji než ve skleníku:
ShellyUni a čidla DS18B20
ShellyUni a čidla DS18B20
Jedná se o chybu nebo vlastnost? Nebo to souvisí s čínskými čidly? Třeba mají mít různé identifikátory a namísto toho mají stejné?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Hledám možnost jak detekovat, když někdo zapomene zavřít vodu. Zdrojem je studna, která je "bezedná", ale pokud někdo zapomene zavřít teplou vodu, tak boiler bezedný není. Zásadní katastrofy na čerpadle řeší tlakový spínač z Číny (protože měří tlak, tak ví, že pokud tlak neroste, je s čepadlem problém a odpojí ho):
Tlakový spínač
Tlakový spínač
Dlouhodobě otevřená voda se projevuje třeba takto:
Stále puštěná voda
Stále puštěná voda
Zkouším to detekovat tak, že počítám (Node Red) AVER (klouzavý průměr časů mezi sepnutím čerpadla) a pokud tento klesne pod nějakou hodnotu, usoudí se, že je nezavřená voda a vypne se napájení čerpadla (to je zapojeno přes Shelly plug):
Klouzavý průměr intervalu mezi spuštěním čerpadla
Klouzavý průměr intervalu mezi spuštěním čerpadla
Nastavení musí být kompromisem mezi lachtanem v koupelně nebo zaléváním zahrady, kdy je potřeba vody hodně a nejedná se o závadu. V rezervě mám zřízení "smart" tlačítka které po stisku nastaví hodotu AVER na vyšší hodnotu a tím bude možné déle čerpat vodu bez problémů.
Drobné netěsnosti tak nezjistím. A asi nemá smysl sledovat jestli třeba nesepne čerpadlo v noci mezi 2:00 - 4:00 kdy se spí, protože by byla spousta falešných detekcí třeba kvůli běžící myčce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kyocera »

Pro rva
Píšete, že hledáte možnost jak detekovat když někdo zapomene zavřít vodu. Většinou by měl ,jak je tady zvykem ,následovat odkaz na ALI.
Odkaz na čínský výrobek neznám, ale asi 20 roků česká firma vyrábí vodostop zde
https://www.btv.cz/vodostop

ale když se na ten obrázek sestavy podíváte, vidíte, že je potřeba elektronický průtokoměr,
dále elektromagnetický ventil a řídící jednotku. Elektromagnetických ventilů je na ALI hodně, řídící jednotku většina z nás ubastlí
a elektronický průtokoměr - na ALI je více typů,jeden třeba zde
https://www.aliexpress.us/item/32568055 ... ry_from%3A
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od dipos »

Nechci být chytrý, ale podobné potíže mám i já.
Miláčkům jsem oznámil, že pokud nebudou šetřit teplou vodou tak dám do přívodu SV el.ventil řízeným časovým relátkem. Hodným a spolehlivým bypass, lachtani MAX 4 minuty. Zatím realizace odložena z důvodu radikálního zlepšení chování mužstva. :wood:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Nouzi o teplou vodu máme v zimě, kde se boiler ohřívá od distributora:
Spotřeba od distributora na ohřev boileru
Spotřeba od distributora na ohřev boileru
Jindy je teplé vody "zdarma" nadbytek, tak není důvod se omezovat. Na zimu jsem zkoušel přivřít výstup z boileru, protože s pákovými bateriemi osazenstvo baráku tyto používá v režimu ON/OFF, ale prý se v tom pak nedá sprchovat. Spíš vadí, že někdo zapomene zavřít vodu a přijde se na to druhý den. Třeba na zahradě při plnění nádoby. Druhý den pak máme na zahradě od nádoby potok. Ale stává se to i v baráku.
Osadit do trubek k možným výstupům snímače průtoku, třeba ty čínské, by asi šlo, jen tím roste komplikovanost a možnost poruchy. Centrálně o odběru vím právě z toho, jak často spíná čerpadlo ve studni. Někde používáme smart žárovky, tak zkusím těmi žárovkami blikat, pokud automatizace vyhodnotí, že čerpadlo spíná nějak často. Jen musím provést školení, aby blikající žárovku jako vadnou nevyhodili. :)
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od dipos »

JJ vzdělané mužstvo základ úspěchu.
Žárovka dobrá idea. :celebrate3:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od eman »

Mám doma puberťáky a taky mě ta spotřeba točí. Ale nechtěně jsem to vyřešil špatnou volbou směšovacího ventilu za bojlerem. Bez oběhového čerpadla se neotevře, takže mám přes Home Assistant Ikea tlačítko, které na 4min sepne oběhovku a může se sprchovat. Teď mě pro změnu točí řev z koupelny "že neteče teplá voda".
Nicméně přínos není takový, jak jsem čekal. Větší dopad na spotřebu má časové okno, kdy se večer dohřívá bojler z DS.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od cipis »

Tak ona je jedna vec spotreba kWh na ohrev a spotreba vody samotne. Oboje je potreba setrit, uz z principu.
Tlacitko s casovacem na teplou vodu je vyborny napad.
A co by jeste stalo za uvahu, tak ty samozaviraci mechanicke ventily, co jsou na plovarnach a socialkach v hyper/super. To proste musis zase zmacknout, aby to teklo.
Voda na zahrade, opet casovac na elmag ventil. Ventily samozrejme bez napeti off.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

U nás se spotřebovaná voda vrací na zahradu. Takže o co víc šetříme v koupelně, o to víc čerpáme na závlahu. Je to něco jiného než tam, kde je veřejný vodovod a ve vodárně se musí voda nákladně upravovat na pitnou aby pak skončila třeba na spláchnutí toalety. Tomu odpovídá i spotřeba teplé vody u nás cca 300 l denně:
Denní spotřeba teplé vody
Denní spotřeba teplé vody
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Martin P »

rva píše: ned bře 31, 2024 9:37 am Nouzi o teplou vodu máme v zimě, kde se boiler ohřívá od distributora:Spotřeba od distributora na ohřev boileru.jpg
Jindy je teplé vody "zdarma" nadbytek, tak není důvod se omezovat. Na zimu jsem zkoušel přivřít výstup z boileru, protože s pákovými bateriemi osazenstvo baráku tyto používá v režimu ON/OFF, ale prý se v tom pak nedá sprchovat. Spíš vadí, že někdo zapomene zavřít vodu a přijde se na to druhý den. Třeba na zahradě při plnění nádoby. Druhý den pak máme na zahradě od nádoby potok. Ale stává se to i v baráku.
Osadit do trubek k možným výstupům snímače průtoku, třeba ty čínské, by asi šlo, jen tím roste komplikovanost a možnost poruchy. Centrálně o odběru vím právě z toho, jak často spíná čerpadlo ve studni. Někde používáme smart žárovky, tak zkusím těmi žárovkami blikat, pokud automatizace vyhodnotí, že čerpadlo spíná nějak často. Jen musím provést školení, aby blikající žárovku jako vadnou nevyhodili. :)
Se školením mužstva přeji mnoho úspěchů. U nás na podzim začal protékat záchod v patře. A to stylem "co dá trubka teče do odpadu". Tudíž čerpadlo běželo pořád a pokud se to stalo v noci i několik hodin v kuse. Objednal jsem nový splachovač (doba dodání dva měsíce - to není překlep) a mezitím jsem od čerpadla do kuchyně vytáhl kablik na jehož konec jsem dal indikační led světlo o svítivosti 40W žárovky, které svítí pokud čerpadlo běží.
Po zapojení jsem provedl školení a ve výsledku jsem se od tchýně dozvěděl, že nechápe na co to je a pokud to nesignalizuje přímo protékající záchod je to na nic. A že nebude chodit nahoru pokaždé když se to rozsvítí.
To, že lachtan v koupelně způsobí rozsvícení světla tak na deset minut než vana nateče a pak to zhasne, myčka, pračka atd způsobí rozsvícení na chvíli než se natlakuje nádoba a naopak protékající WC způsobí trvalé rozsvícení světla nebylo pochopeno.
Záchod jsem uzavřít nemohl, protože nahoře má pokoj nevlastní postižený syn (těžká mentální retardace plus epilepsie) který půjde i na uzavřený záchod a nepochopí proč je záchod uzavřený (záchod jsem z kraje uzavřel, na víko jsem dal židli a řekl jsem mu ať chodí dolů. Ve výsledku on židli sundal, vykonal potřebu, zavřel víko a židli dal zpět na víko. Přišel jsem na to podle smradu a na eliminaci problému padlo alespoň deset kýblů vody. Tudíž tudy cesta nevedla... .)
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.