FVE s podporou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Další rok s FV a možnost ohlédnout se zpět, nejpřehledněji na pokračování předchozích grafů o jeden rok
1. Elektrárna funguje jak má, tak není žádná podstatná změna
Roční spotřeba
Roční spotřeba
Měsíční spotřeba
Měsíční spotřeba
Podlahové topení
Podlahové topení
2. Baterie pokrývají dlouhodobě asi 35% spotřeby domácnosti. Přes léto (protože je dlouhý den) dodávají jenom 25% spotřeby domácnosti, zato v zimě 45%. Ta zbývající elektřina do sta procent se spotřebuje přímo cestou: FV panely -> Regulátor -> Měnič -> Spotřebič, nebo (hlavně v zimě: Nízký tarif -> Spotřebič).
Spotřeba z baterií
Spotřeba z baterií
Měsíční úspora na platbách za elektřinu
Měsíční úspora na platbách za elektřinu
Návratnost elektrárny
Návratnost elektrárny
3. Pokud chci dosáhnout vyšší soběstačnosti, potřebuji hlavně více panelů, protože přes zimu je malá výroba.
Měsíční soběstačnost v elektřině
Měsíční soběstačnost v elektřině
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Vitek »

Mas super grafy.... Jen tak dal!
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Tak po 7 letech provozu odešel jeden balanční modul. Naštěstí na sobě má indikační LED, takže je na první pohled vidět, že balancuje. Teď jím už při napětí 3 V teče proud 220 mA. Až přijde čas, tak všechny tyto balanční moduly odstraním. Srovnávání článků na stejné napětí už teď řeší celkem dobře přelévací pumpy od Mandy. A napětí článků hlídá zatím celllog.
Balanční modul - porucha
Balanční modul - porucha
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Dnes přestal fungovat měřič SOC ECPC404. Běhal od 04/2015, takže přes 5 let. Displej nesvítil a měřič ani nic nedělal. Po rozborce byl podezřelý modul měniče 230/3xDC, protože na výstupu nebylo napětí. Musel jsem ho vypájet. Ještě v desce jsem proměří diody a elektrolyty, kde jeden ukazoval nesmysly. Po vypájení měl ESR 150 Ohm. Přesnou náhradu 22 mikroF / 25 V jsem neměl, tak jsem tam dal 47 mikroF / 50 V a zase to běží.
Ah meter ECPC 404 - rozebrání
Ah meter ECPC 404 - rozebrání
Ah meter ECPC 404 - pohled na měnič AC/DC
Ah meter ECPC 404 - pohled na měnič AC/DC
Ah meter ECPC 404 - měnič 230AC/DC po výměně elektrolytu
Ah meter ECPC 404 - měnič 230AC/DC po výměně elektrolytu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od marko250 »

A o data jsi přišel?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od mopadzi »

ono se to v té krabiččce upeče....konstrukční chyba
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Elektrolyt je blízko toho výkonového odporu a z druhé strany ho ohřívá dioda. Ale jednou za 5 let jsem ochoten operaci zopakovat. Jinak ta krabička si nastavení pamatuje i když je bez napětí, takže po opravě pokračovala tam, kde skončila. Jen jí nesedělo SOC - ona teda měří Ampér-hodiny přiteklé a Ampér-hodiny odteklé, kde při plně nabité baterii zmáčknu jednou za čas resetovací tlačítko a tím se to nastaví na nulu. A když to ukazuje +300 Ah tak vím, že v baterii už moc nezbývá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Od Číňana "oye Store" https://www.aliexpress.com/store/4503091 přišly po téměř 3 měsících (jely vlakem) články 16 x 200 Ah za 1 345 EUR - objednával jsem šedé, ale psal, že nejsou, tak ať zaději beru modré s lepšími parametry = modrý plast bez jakéhokoliv označení. Napěťově srovnané s vnitřním odporem kolem 6 mOhm. Vypadají nově. Ani jsem je nijak neformátoval, nepropojoval paralelně, ale rovnou zapojil do série, připojil na ně smart BMS od "DALY SmartBMS Store" https://www.aliexpress.com/item/4000830353310.html a celých 16 x 200 Ah připojil paralelně ke stávajícím bateriím. V rozsahu, kam dobíjím - max. 54 V ukazuje BMS rozdíl do 30 mV, takže zatím se neukázalo, že by byly nějak moc rozhozené. Nějakou dobu je budu takto pozorovat a připravovat se na to, že je přemístím jinam.
U elektrárny totiž už není moc místa a tak se chystám baterie rozdělit na 2 skupiny, kdy jedna zůstane u elektrárny a druhá půjde do (špatně přístupného) sklepa. Navzájem propojeny budou vodičem odhadem 10+10=20m. Vzhledem k už značnému úbytku na dlouhých propojovacích vodičích by neměla být ani zatěžována velkými proudy. Teplota ve sklepě je optimální - celoročně kolem 20 st.C. Baterie ve sklepě by si měla žít vlastním životem a nevyžadovat nějaký dohled.
Proto BMS, které baterii ve sklepě při problémech odpojí. Stačí mi jenom sledování napětí, žádné SOC, počty cyklů a podobně, protože to mám řešeno pro celý bateriový pack měřením přes bočník. A abych se na to mohl z mobilu podívat. Neutrácel jsem za BMS na max. proudy z / do baterie 200 A, ale 60A vybíjení/ 30A dobíjení - stačila by mi i slabší, protože s ní jenom spínám DC relé, přes jehož kontakty jdou proudy z baterie.
U tohoto BMS jsem nezjistil, jak zajistit aby BT bylo stále funkční - prostě po čase (který je z aplikace nastavitelný) se BT vypne. BMS pracuje naštěstí dál a monitoruje články. K probuzení BT dochází automaticky při dobíjení baterie kdy BMS zaregistruje mezi P- a B- nekladnou napěťovou diferenci. K tomu v mém zapojení ale nikdy nedojde, protože nabíjení i vybíjení baterie probíhá mimo proudové obvody BMS. Naštěstí stačí manuálním vypínačem na okamžik přerušit napájení DC/DC měniče a BT se probudí. Než přijdu na něco lepšího, musí to stačit.
DC relé ZJ200A se na napětí 48 V dost hřálo - cívka měla odběr 6 W. Pro spolehlivé spínání (má cívku přítlačnou a přídržnou) stačí napětí 29 V (kontakty odpadávají kolem 17 V), tak jsem vložil DC/DC měnič, který se mi válel doma. Tím je relé vlažné se spotřebou pod 2W.
Baterie ve sklepě
Baterie ve sklepě
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od shuty »

ahoj. k tomuto co popisujes som tiez kupil bms s bluetooth ale od lithiumbatterypcb.com . este to nemam namontovane na baterke, cakam na kablove oka. som zvedavy ako sa bude chovat tato bms, ci bude tiez vypinat bluetooth alebo nie. potom dam vediet.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Někde uváděli, že když se zadá sleep waiting time na 15300s, tak se BT nevypne. Jinde to kouzelné číslo bylo 65535, ale ani to u mě nefunguje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od xmasin »

shuty píše:ahoj. k tomuto co popisujes som tiez kupil bms s bluetooth ale od lithiumbatterypcb.com . este to nemam namontovane na baterke, cakam na kablove oka. som zvedavy ako sa bude chovat tato bms, ci bude tiez vypinat bluetooth alebo nie. potom dam vediet.
Tuhle BMS mám a BT nevypíná, takže musíš počítat s trvalým malým odběrem.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od shuty »

rva píše:Od Číňana "oye Store" https://www.aliexpress.com/store/4503091 přišly po téměř 3 měsících (jely vlakem) články 16 x 200 Ah za 1 345 EUR - objednával jsem šedé, ale psal, že nejsou, tak ať zaději beru modré s lepšími parametry = modrý plast bez jakéhokoliv označení.
co si to vlastne objednaval za baterky? na tom odkaze som nic nenasiel. prislo ti to bez cla?
preco si neobjednal tie Calb co minule? nie si s nimi spokojny? mne zatial behaju pekne. inak predajca ma uz v ponuke aj CATL 271Ah:

https://a.aliexpress.com/_mKRHRYT


ako mas poprepajane vsetky tie rozdielne sady, kazda ma vlastnu bms/balancery alebo su prepojene aj paralelne clanky a na jednu bms?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

S těmi od předchozího prodejce jsem spokojený. Právě proto jsem opět zariskoval a nejlevněji tehdy vycházely stejné články (šedé) u jiného prodejce, kde jsem je objednal. A pak změnil na modré, protože ty šedé už nebyly. Teď baterie běží v elektrárně, ale až bude víc slunce a nebudu je potřebovat, tak zkusím proměřit kapacitu. Moc vybaven na to nejsem, tak to bude trvat. Jinak zatím se mi zdá, že všech 16 článků se chová stejně, velikost/hmotnost odpovídá 200 Ah, ale dokud to nezměřím, nevím.
Cena byla konečná, přivezlo to UPS ve 4 krabicích - předem nezavolali, ale u nás je pořád někdo kdo to převezme.
CALB 16x200Ah
CALB 16x200Ah
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Aktualizace elektrárny
1. Baterie LiFePo 30 kWh
2. FV panely 23 kWp
3. Regulátor EPSolar 60A
4. Měniče/regulátory 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) paralelně na jedné fázi
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Vzhledem k tomu, že elektřiny je po většinu roku dostatek (spíš nadbytek), pokračuje přechod s dalšími spotřebiči na elektriku. Pořídil jsem elektrickou udírnu (ohřev je elektrickou topnou spirálou 700/1400 W hlídán termostatem), u které je vyvíječ kouře (šnekem se pomalu posunuje štěpka na topnou spirálu, kde produkuje dým). Udírna má izolované stěny, takže na omak je vlažná. Odhadem je spotřeba štěpky tak 2 litry za 24 hodin. Zdálo se mi, že je to celkem dost, z komínku se hodně kouřilo, tak jsem ještě v průběhu prvního uzení splácal z asymetrického časového relé mezikus, přes který je připojen vyvíječ kouře. S nastavením 5 minut vyvíjení kouře a 5 minut odpojením bylo dokončeno první uzení (16 hodin) s výsledkem, který pravděpodobně moc dlouho na háku viset nevydrží:
Udírna s vyvíječem kouře zapojeným přes časovač
Udírna s vyvíječem kouře zapojeným přes časovač
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

Loni jsem koupil polotovar udírny od firmy Kaiser. Chyby a co už je jinak:
1.) jsem musel dát prostorový termostat, protože regulovat teplotu termostatem na spirále dole bylo k ničemu.
kouř vznikal v misce se štěpkou na spirále, pořád to chtělo hořet plamenem, a pořád se muselo přidávat.
2.) udělal jsem vyvíječ kouře podle https://www.youtube.com/watch?v=EY7xJr-NMms ale zase trochu jinak, spotřebuju tak kilo štěpky za 12 hod.
3.) těsnění dveří z obyč gumové mechovky shořelo, tak je tam silikon
4.) mastnota kape do misky s pískem, kde se stejně přepaluje, protože pod miskou je topná spirála - chystám se instalovat spirálu do zadní části udírny, včetně horkovzduch. ventilátoru, a dole udělat odkap, kterej vyvede mastnotu mimo udírnu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od rva »

Ta moje je polská Borniak. Dvířka přidržuje magnet a těsnění je silokonové nenasákavé vodou. Pod topnou spirálou vyvíječe kouře je miska s vodou - do ní padá popel. Jak tato spirála, tak topná spirála jsou chráněny perforovaným plechem, který je nad nimi a který je vyspádován k otvoru, pod který dávám na dno udírny nádobu na to, co ukápne z masa. Zpočátku se rychle plní, tak je potřeba ji vylít.
Uvidím, na jaké nedostatky časem narazím. Zatím je v záběhu - jednou se dělaly ryby, což byla záležitost na roštech na 3 hodiny. A teď o víkendu 10 kg vepřového. A už dnes se ukázalo, že uzeného bude málo, takže budeme na dva týdny nakládat dalších 10 kg.
A u dalšího uzení zkusím zapnout měřák spotřeby jak na ohřev, tak na výrobu dýmu, ať je představa o provozních nákladech. Ještě chci vyzkoušek alternativního dodavatele štěpky, protože ta originální je 4x dražší (odhadem 2 litry štěpky = 100,-Kč/den uzení).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

Už podle obrázků je patrný, že to vymejšlel někdo, kdo někdy něco udil, ne jako ten kaiser, to je prostě strojařská firma, kde někdy někdo viděl uzení na obrázku. Cenovka drobek vyšší, ae už jsem za úpravy zalatil možná víc...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od Lubik »

rva píše: A u dalšího uzení zkusím zapnout měřák spotřeby jak na ohřev, tak na výrobu dýmu, ať je představa o provozních nákladech. Ještě chci vyzkoušek alternativního dodavatele štěpky, protože ta originální je 4x dražší (odhadem 2 litry štěpky = 100,-Kč/den uzení).
Pytel štěpek asi 15kg koupíš třeba v masoprofit.cz do 200 Kč
Servisují profi udírny. Tři komory po čtyřech vozících mají vlastní trafačku 250kVA :D
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s podporou z DS

Příspěvek od kodl69 »

dík za tip na prodejce štěpky. zaujala mě ta třešňová, v klasické udírně jsem kombinoval buk a nějaký ovocný dřevo...
Minule jsem to měřil, 100l udírna narvaná co vlezlo, cca 40kg bůčku a něco málo pochutin jako krkovice a uzenej sýr, uzení cca 10hod na 80°C + dvě hodiny trvalo, než se to prohřálo, celkem 11kWh elektriky, ale můj vyvíječ jede na štěpku, elektriky spotřebuje fakt minimum (pidiventilátorek na 5V) a jako bonus bylo v odkapové lahvičce vyvíječe 0.2l destilátu ze dřeva, dehtem bych to asi nenazýval, protože to bylo úplně čirý.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět