MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

Zdravím, předem nevylučuju, že mě napadla blbost (holt dlouhé zimní večery :-) ) ...

Nicméně položím dotaz - bylo by provozuschopné zapojit na výstup MPPT síťovou nabíječku / zdroj (přes diodu nebo bez?),
která by suplovala baterii a systém by se tak obešel bez ní obešel?
MPPT OUT by pracoval na lehce vyšším napětí než zdroj, čímž by, předpokládám, při osvitu měl solár prioritu v toku energie

Do tohoto spoje by byl následně zapojen měnič DC/AC ...

Fungovalo by to? děkuji
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od pibi »

Pokud bude jasná obloha a sluníčko ve vhodném úhlu, tak by to fungovat mělo, první mráček Ti to sundá.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

Sundá co, odrovná se regulátor a proč?
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od pibi »

Pokud použiješ kvalitní regulátor, tak se mu nic nestane, ale vypne se střídač podpětím. Pak vyleze sluníčko, napětí stoupne a střídač se zase zapne. Když bude mít střídač větší zátěž, než dodají panely, tak se zase vypne. Pokud je to žádoucí chování, běž směle do toho. Těžko říct, jak dlouho to snese střídač a regulátor, ale pak se můžeš podělit o zkušenosti.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

Jasně, tyto popsané stavy jsou logické a chápu je, já měl na mysli celkově menší systém, a že zdroj bude o adekvátním výkonu k FVE a měniče.
tzn. řekněme:
1) měnič 2000W (má určitý rozsah vstupního DC napětí, kde funguje)
2) síťový zdroj např 48V, 50A (takže cca 2500W)
3) FVE pole přiměřené velikosti a napětí z MPPT např 50V >>> cílový stav MPPT přetláčí napětím výstup síťového zdroje, energii ne/odebírá měnič
4) zajistím, aby střídač nevypínal přetížením (vhodně dimenzovaná zátěž)
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od pibi »

Asi v poledne při jasné obloze to bude na chvíli fungovat. Ale zamysli se nad průběhem třeba i ideálního slunečního dne. Pomalu se začíná rozjasňovat obloha, napětí na panelech stoupne nad zapíncí napětí MPPT regulátoru, ale reálně jsou schopny dodávat 10W, regulátor se probudí, nastaví výstupní napětí, dejme tomu 53V, měnič vidí napětí na vstupu, zapne se, ale okamžitě přetíží panely a opět se vypne. To se bude opakovat, dokud výkon panelů nebude schopen pokrýt těch 2000W, takže několik desítek, nebo stovek cyklů, než se systém rozjede. Totéž při každém mráčku a také večer, pokud se ho regulátor a střídač dožije. Ale klidně si to vyzkoušej, občas je třeba prošlápnout i slepou uličku. Pokud chceš provozovat systém bez akumulátoru, tak jedině síťový měnič.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od mihlit »

Pibi, mám dojem, že nerozumíš zadání. Měnič se nevypne, protože bude trvale připojen na DC zdroj napájený ze sítě, který má schopnost měnič udržet v celém pracovním rozsahu. Axpert King to dělá podobně se svou dvojitou konverzí, jen je na to stavěn. Případně pro představu je to jako mít dva různě nastavené MPPT, jeden trvale na 48 V, který má furt plné sluníčko a pak druhý, který je nastaven na větší napětí. Regulátor pak bude napětí zvedat o mV až více až do limitu napětí, jako klasický CCCV zdroj (spíš CPCV P=power). Pro běžnou funkci by to fungovat mělo. Kde mám jistou pochybnost, tak v případě, že slunce dost, MPPT valí 2kW, měnič dodává ty 2 kW, třeba pro rychlovarnou konvici... no ale co se stane v okamžiku, kdy konvice vypne.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od kybos »

mihlit píše: čtv led 04, 2024 8:58 pm Kde mám jistou pochybnost, tak v případě, že slunce dost, MPPT valí 2kW, měnič dodává ty 2 kW, třeba pro rychlovarnou konvici... no ale co se stane v okamžiku, kdy konvice vypne.
Energie v indukčnosti MPPT se přelije do filtračních kondenzátorů a pokud tato energie bude tak velká, že to způsobí překmit napětí větší než je průrazné napětí spínacích tranzistorů, vydají tyto tranzistory kouřový signál na znamení překročení mezních hodnot.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

To by asi řešilo pár kousků olova, co už vydechlo, ale tomu jsem se chtěl vyhnout...
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Kostěj »

Radar píše: čtv led 04, 2024 7:53 pm Nicméně položím dotaz - bylo by provozuschopné zapojit na výstup MPPT síťovou nabíječku / zdroj (přes diodu nebo bez?),
která by suplovala baterii a systém by se tak obešel bez ní obešel?
Pokud mohu zhodnotit mppt Epever tracer, který používám, tak to na 99% nepoběží. V momentě, kdy začnou panely dávat, skočí napětí na výstupu mppt nad nastavené max. napětí, takže pro Epever to bude znamenat "baterka je nabitá" a přestane dávat proud na cca 10 minut (kratší doba tam nejde nastavit). Pak to znovu problikne, tedy pokud to přežije mppt a ta nabíječka. Možná s nějakým hodně hloupým mppt regulátorem (co nemá ochrany). Ale domnívám se, že je to blbost.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od cipis »

Proc se to vubec vymysli?
Vzdyt to je zoufalost, a ne snaha o usetreni nebo nejakou miru nezavislosti. Kdyz proste nemam na baterku, ale presto chci FVE, tak jdu do ohrevu vody. Jestli chci neco vic, tak proste musim nasetrit i na tu baterku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od kybos »

Radar píše: čtv led 04, 2024 9:10 pm To by asi řešilo pár kousků olova, co už vydechlo, ale tomu jsem se chtěl vyhnout...
Vydechlé olovo už může mít tak vysoký vnitřní odpor, že to nezachrání. Naopak po průrazu tranzistorů a odpaření jejich nožek dojde k ionizaci vzduchu, kde se snadněji udrží elektrický oblouk a vydechlé olovo jej bude přiživovat tak malým proudem, že to nebude stačit na přepálení pojistek na DC busu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

kybos píše: čtv led 04, 2024 9:21 pm
Radar píše: čtv led 04, 2024 9:10 pm To by asi řešilo pár kousků olova, co už vydechlo, ale tomu jsem se chtěl vyhnout...
Vydechlé olovo už může mít tak vysoký vnitřní odpor, že to nezachrání. Naopak po průrazu tranzistorů a odpaření jejich nožek dojde k ionizaci vzduchu, kde se snadněji udrží elektrický oblouk a vydechlé olovo jej bude přiživovat tak malým proudem, že to nebude stačit na přepálení pojistek na DC busu.
A jak jsou řešeny obvody za MPPT v ONGRID střídačích...?
Pokud jsou provozovány v režimu se zakázanými přetoky, tak je jejich výkon do zátěže po jejím odpadnutí taky záhy "utnutý limiterem"...
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od glottis »

utnuty je ale tim ze se proste snizi vykon. Energie v dobe vypnuti spotrebice pretece do site.

Ja mam treba ongrid stridace a jednou se stalo, ze mi bms odpojila baterie. MPPT mam victron. Ani jsme nepoznal ze baterie jsou odpojene :) Jen se zvedlo napeti na mppt na nejake vyssi napeti a jelo se dal. MPPT jinych vyrobcu ale opravdu pry bez baterii nesmi fungovat nebo je nesmis odpojovat za chodu. Victronu by to melo byt jedno.

Teoreticky by MOZNA slo MPPT tam vubec nedat. Pouzit rovnou dva zdroje flatpack. Jednomu na vstup pripojit panely (zdroje mivaji docela rozptyl napajeni) a druhemu sit. Treba arduinem nebo esp merit napeti panelu a nastavovat vykon toho solarniho zdroje. Pro udrzeni celkem slusneho maximalniho bodu by stacilo i jen drzet Vmp bod panelu. Nebo si tam proste MPPT algoritmus doprogramovat
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

glottis píše: pát led 05, 2024 9:29 am utnuty je ale tim ze se proste snizi vykon. Energie v dobe vypnuti spotrebice pretece do site.

Ja mam treba ongrid stridace a jednou se stalo, ze mi bms odpojila baterie. MPPT mam victron. Ani jsme nepoznal ze baterie jsou odpojene :) Jen se zvedlo napeti na mppt na nejake vyssi napeti a jelo se dal. MPPT jinych vyrobcu ale opravdu pry bez baterii nesmi fungovat nebo je nesmis odpojovat za chodu. Victronu by to melo byt jedno.

Teoreticky by MOZNA slo MPPT tam vubec nedat. Pouzit rovnou dva zdroje flatpack. Jednomu na vstup pripojit panely (zdroje mivaji docela rozptyl napajeni) a druhemu sit. Treba arduinem nebo esp merit napeti panelu a nastavovat vykon toho solarniho zdroje. Pro udrzeni celkem slusneho maximalniho bodu by stacilo i jen drzet Vmp bod panelu. Nebo si tam proste MPPT algoritmus doprogramovat
Provozuješ ongrid střídač(e) ve spolupráci s baterií a externím MPPT? Je to systém modrásek, ale některé malé ongridy jedou už od 45V, tak proč ne, kdysi jsem to taky zvažoval, ale pořád měly jiné (nemalé) investice větší prioritu..
Pro malý systém by asi i šlo přes diody spojit 50V panely paralelně bez MPPT se zdrojem a to celé do měniče. Účinnost ale bude mizerná
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od glottis »

ano, 3x modrasek, 2x victron mppt 250/100 a lifepo baterie. Funguje to vyborne
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

glottis píše: pát led 05, 2024 9:49 am ano, 3x modrasek, 2x victron mppt 250/100 a lifepo baterie. Funguje to vyborne
.. tím jsem chtěl začít, protože jsem potřeboval dostat výkon do 3F, pak jsem spíš pokukoval po "dospělejších" Solax X1mini
nebo Goodwe XS plus ... zatím na to nedošlo. Chtěl jsem to připojit ofic jako mikrozdroj
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

takhle nějak
Přílohy
obrazek.jpg
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od glottis »

Radar píše: pát led 05, 2024 10:02 am
glottis píše: pát led 05, 2024 9:49 am ano, 3x modrasek, 2x victron mppt 250/100 a lifepo baterie. Funguje to vyborne
.. tím jsem chtěl začít, protože jsem potřeboval dostat výkon do 3F, pak jsem spíš pokukoval po "dospělejších" Solax X1mini
nebo Goodwe XS plus ... zatím na to nedošlo. Chtěl jsem to připojit ofic jako mikrozdroj
ja to mam ofiko jako mikrozdroj bez pretoku
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: MPPT + síťový zdroj místo baterie na výstupu?

Příspěvek od Radar »

Zdá se, že i GWL za ten čas pro to něco udělalo, viz web a v dokumentaci k modráskům řada relativně nových věcí,
včetně protokolu o nastavených ochranách, potvrzení instalace, apod.. I těch instalací zjedn. mikrozdrojů s nimi se objevuje více..
Tak přeju jen, ať se neseknou a nevyrobí směrem do DS nějaký problém...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek