Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

Dobrý den,
mám v baráku bojler který se nahřívá pouze elektrickou energií. Nyní bych tento bojler chtěl vyměnit za kombinovaný bojler a připojit ho na otopnou soustavu. Bojler mám daleko od kotle. Ale vedle bojleru mi vedou trubky od kotle (stoupačka do patra rodinného domu) - vede zde jak přívod od kotle tak i zpátečka do kotle. Lze přímo na tento systém zapojit kombinovaný bojler? Chápu, že asi napřímo to nepůjde. Na stoupačce mám již kulové kohouty na které by šel bojler připojit. Musí se dávat před bojler nějaké čerpadlo? Nebo postačí již oběhové čerpadlo, které honí vodu do radiátorů? Musí se na připojení dát nějaký ventil, který bude ovládaný termostatem, který bude otevírat ventil a nahřívat bojler? Děkuji za každou odpověď a za případné odkazy na nějaký ventil, který by mohl fungovat na tuto soustavu.
Snažil jsem se udělat lehký nákres jak to mám v domě (černá cesta je stávající, oranžová cesta by byla nová cesta pro ohřev bojleru.)
Děkuji
Přílohy
bojler.png
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od cipis »

Na přímo to není dobrý nápad, při poruše bojleru si vyřadíš celé topení. Či opačně.
Ten had v bojleru je vlastně další radiátor, takže jak máš ostatní, tak připojíš i bojler. Tj. přes ventil.
Samozřejmě kotel atd. musí mít dostatečnou rezervu, aby ty kW navíc zvládl natopit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

cipis píše: úte led 02, 2024 3:23 pm Na přímo to není dobrý nápad, při poruše bojleru si vyřadíš celé topení. Či opačně.
Ten had v bojleru je vlastně další radiátor, takže jak máš ostatní, tak připojíš i bojler. Tj. přes ventil.
Samozřejmě kotel atd. musí mít dostatečnou rezervu, aby ty kW navíc zvládl natopit.
Díky,
v případě poruchy bojleru zavřu kulové kohouty které povedou k bojleru...
jaký ventil? nějaký termostatický? aby se při nahřátí na požadovanou teplotu uzavřel? když se nebude topit a bojler bude nahřátej třeba elektrikou, nebude mi bojler nahřívat i radiátory? dát nějakou zpětnou klapku?
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od Mex »

Určitě bych dal kulové ventily na přívod i na zpátečku, aby se bojler dal kompletně odstavit.

Asi bude dost záležet na tom, jak používáš topení. Já třeba kotel vypínám na noc a při vyšších teplotách i přes den, když není nikdo doma. Pak by se musel vždy bojler asi odpojit, aby nevyhříval radiátory.
Pak taky jde o teplotu, na jakou topíš do radiátorů, jestli je ta teplota "kompatibilní" s ohřevem bojleru. Já třeba topím dost nízko (40-45°C), to už by na bojler bylo možná málo.

Kdybych to měl dělat já, tak bych na vstup a výstup hada dal nějaké takové ventily:
https://vi.aliexpress.com/item/1005003214000529.html
nebo jenom hlavici a k tomu běžný kuláč:
https://vi.aliexpress.com/item/1005003344689044.html

A řídil bych to elektronicky. Stačilo by na to zřejmě i něco jako Arduino nebo nějaké ESP.
To by pouštělo vodu z kotle do hada, kromě toho by to mohlo spínat i elektriku a podobně.
Pak to máš zcela univerzálně řiditelné, a záleží jen na invenci a schopnostech programátora.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od dipos »

Ventil stačí solenoid , který bude ovládat klasický bimetalový termostat na boileru.
A elektrický ohřev TUV budeš provozovat že sítě ČEZu ?
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

dipos píše: úte led 02, 2024 5:46 pm Ventil stačí solenoid , který bude ovládat klasický bimetalový termostat na boileru.
A elektrický ohřev TUV budeš provozovat že sítě ČEZu ?
Teď to mám zapojené na elektriku ,,nízký tarif,, noční proud. Od EONu.
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

Mex píše: úte led 02, 2024 5:08 pm Určitě bych dal kulové ventily na přívod i na zpátečku, aby se bojler dal kompletně odstavit.

Asi bude dost záležet na tom, jak používáš topení. Já třeba kotel vypínám na noc a při vyšších teplotách i přes den, když není nikdo doma. Pak by se musel vždy bojler asi odpojit, aby nevyhříval radiátory.
Pak taky jde o teplotu, na jakou topíš do radiátorů, jestli je ta teplota "kompatibilní" s ohřevem bojleru. Já třeba topím dost nízko (40-45°C), to už by na bojler bylo možná málo.

Kdybych to měl dělat já, tak bych na vstup a výstup hada dal nějaké takové ventily:
https://vi.aliexpress.com/item/1005003214000529.html
nebo jenom hlavici a k tomu běžný kuláč:
https://vi.aliexpress.com/item/1005003344689044.html

A řídil bych to elektronicky. Stačilo by na to zřejmě i něco jako Arduino nebo nějaké ESP.
To by pouštělo vodu z kotle do hada, kromě toho by to mohlo spínat i elektriku a podobně.
Pak to máš zcela univerzálně řiditelné, a záleží jen na invenci a schopnostech programátora.
Já topím pěkně postaru. 😄Pěkně ručně. Takže přikládám cca každé dvě hodiny. Voda má od 60 do 90°. Cca.
Kulové ventily mám již připravené na trubkách vedle bojleru.
Nerozumím tomu ale viděl bych to takhle: nějaký termostatický ventil, který bude otvírat když se nahřeje voda na cca 50° a potom zavře když bude mít bojler třeba na 70°. No a jestli existuje nějaká zpětná klapka, tak ji tam dát aby se zpětně neohřívali radiátory. Co? Nestačilo by toto?: https://www.aaaradiatory.cz/set-pro-nab ... 6sEALw_wcB

Každopádně děkuji za odpověď.
Naposledy upravil(a) msimku dne úte led 02, 2024 6:04 pm, celkem upraveno 1 x.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od pekoz »

Řešil jsem podobný problém a letošní zimu jsem to snad konečně doladil.
Bojler Dražice 200l
Základní spirála cca 2,4 kW je zapojena na FV (v nouzi s použitím přepínače i na DS)
Pomocná spirála 3x1,5 kW je připojena do původní instalace starého 3f bojleru s doplněním hav. termostatu.
(Nahřívá horní polovinu při poklesu teploty pod +-40°c jako min. záloha - i v létě když nesvítí)
Otopný had v bojleru je připojen na UT rozvod (přes staré trubky původního bojleru proto trochu složitě)
V zapojení je oběhové čerpadlo a za ním je zpětná klapa. Boler je oddělen kulovými kohouty na přívodu i na odvodu topné vody.
Šlo by to zapojit topenářsky jinak ale nemám možnost převaření FE trubek tak jsem musel vycházet z z toho co je.
Dva obyčejné termostaty uvládají:
UT čerpadlo - spíná nad 30°C v UT výstupu
TUV čerpadlo - spíná nad 45°C v UT výstupu
Zdroj tepla - "ekologický" kotel kde se topí dřevem.
Blokace nahřívání z DS na NT zůstala zachována.
P.S.
Už budu muset sakra doplnit svoje fotky tady na foru - systém FVE se stále vyvíjí ale to tady není vidět :)
P.P.S.
Bo jsem se v tom celý život hrabal tak nesnašim komplikovanou elektroniku kde to jde vyřešit relatkami.
IMG_5550.jpg
IMG_5549.jpg
IMG_5548.jpg
IMG_5547.jpg
IMG_5546.jpg
IMG_5545.jpg
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od jova »

Já bych za ten tvůj bod odbočení dal kulový ventil na uzavření a za něj zapojil elektroventil. Na přívodní potrubí před ty ventily, dal jedno čidlo rozdílového termostatu. Druhé čidlo se dá do bojleru. Když bude v potrubí teplejší voda než v bojleru, tak se ventil otevře, jinak bude zavřený. Další kuláč by se namontoval na zpátečku, aby se to dalo případně odstavit bez vypuštění vody z topení. Píšeš, že máš čerpadlo, pak by to mělo fungovat. Kdyby né, musel by jsi, ještě přidat do obvodu čerpadlo, elektricky připojené paralelně k tomu elekroventilu, aby ti to prohánělo vodu bojlerem.
Ventil například: https://www.prudel.cz/unishop/Zonovy-ve ... V-d893.htm
Termostat například : https://www.prudel.cz/unishop/Termostat ... -d1019.htm
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od thomas.007 »

Souhlas s "jova", trojcestný ventil musí proud rozdělovat (tedy vložit do toho bodu napojení, odbočku z trojcesťáku do bojleru a za spirálou v bojleru pokračovat jak je v obrázku). Tedy šlo by to udělat i jen dvoucestným ventilem, pak by to bylo zapojený jako běžný radiátor.
Kdyby jste někdo potřebovali správný návrh velikosti ventilů, tak v práci běžně používám program od LDM, je k tomu i návod a dokonce je tam i návrh několika druhů regulačních soustav, jak s čerpadlem, tak i bez čerpadla. Počítá to Kvs ventilů, rychlosti v potrubí a jsou tam i různá média..
https://ldmvalves.com/?p=downloads
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od jova »

Já bych tam třícesťák nedával, jen trubkou odbočit a pak ventil na uzavření a ten elektroventil. Třícesťák by mu uzavíral radiátory při nahřívání bojleru. Možná to bude muset i trochu tím kohoutem na vstupu „přiškrtit“, aby mu tam to jeho čerpadlo, tím „krátkým“ okruhem, moc bojler neochlazoval vodu. Já mám samotíž a rouru k bojleru přímo nad kotlem. Bojler je o cca 7m jinde a ještě níž, tak tam mám oběhové čerpadlo a musí běžet na minimum, jinak se mi úplně rozhodí samotížka.
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

aktualizace topného systému... viz obrázek
Přílohy
bojler2.png
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od jova »

Proč tam pořád cpeš ten třícesťák? Dáš tam ten jednoduchý doporučený elektroventil, nebo jiný co jen otevírá/zavírá, na přívodní trubku přiložíš jedno teplotní čidlo, druhý šoupneš do bojleru někam dolů. Ty pak zapojíš do toho rozdílového teploměru a kontakty jeho relé budeš ovládat ten elektroventil. Když bude v trubce teplejší voda než v bojleru, tak se elektroventil otevře a voda bude protékat bojlerem, když bude chladnější, tak se elektroventil uzavře.
bojler.jpg
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

super děkuji... skvělej nákres... díky moc... :yes:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od cipis »

Jen drobna oprava, ne na privodni trubku, ale nekam ke stupacce, proste tam, kde bude teplo. Pokud bude ventil zavreny, tak bude chladnejsi i trubka k nemu. Pokud bude ta odbocka ze stupacky delsi, tak se to uz projevi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
msimku
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 02, 2024 2:41 pm
Lokalita: Soběslavsko

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od msimku »

jojo, dal bych to rovnou na stoupačku... chápu, že ta větev která vede od stoupačky (necyrkuluje v ní teplá voda) bude chladnější..
Děkuji za postřeh..
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od Mex »

Tohle jsem ti psal už před několika dny, včetně odkazů na levné a funkční elektricky ovládané ventily z Číny.
Jen bych dal ventil i na výstup hada.
A nepoužil bych něco jako "rozdílový termostat", ale univerzální programovatelný prvek, u kterého budeš moct kdykoli v budoucnu snadno změnit chování.
A na ten řídicí prvek bych napojil i spínání elektrických topných patron, které asi budeš používat v létě místo topení v kotli.

Ty motorové ventily se dají při troše snahy ovládat i analogově, aspoň hrubě. Takže nemusíš nabíjení bojleru řídit jen ON/OFF, ale můžeš pustit i omezený průtok.

Doplnil bych tam ještě nějaký snadno dostupný regulační prvek, který bych umístil někam do obytných prostor. Asi jen vypínač a potenciometr.
Tím by se dalo jednoduše ovládat nabíjení bojleru, abys mohl nabíjení dočasně odstavit (přijedeš ze zimní dovolené, barák vymrzlý, tak napřed chceš teplo doma a ne to zatím zdržovat ohříváním bojleru), nebo ovlivnit (pozveš si domů milenku a budeš chtít zvednout teplotu v bojleru v očekávání vodních hrátek) atd.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od cipis »

Jasne, a ona nepujde elektrina a bude totalne v prdeli, protoze si sice drevem/uhlim zatopi, cerpadlo jet nemusi (funguje mu to i na samotiz), ale do bojleru se mu to nepusti.
Tyhle systemy je lepsi delat i s manualnim ovladanim, tj. samozrejme myslet na elektroniku, aby to slo na dalku atd., ale.je potreba, aby kdyz dojde na lamani chleba, tak prisel k tomu, tady to otocil, tady taky, a jelo to i bez ni.
Osobne bych ten el. ventil premostil rucnim, kdyby neco.
S elektronikou se muze hrat potom.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od v600 »

Řešil jsem to před asi 12 lety...:
Boiler jsem připojil jen jako další radiátor (kombinované ležaté Dražice 160L, 15kW celoplášťový výměník).
Na zpátečku z boileru jsem dal elektro-ventil, ten se otvírá obyčejným termostatem.
Termostat je na zpátečce před zdrojem tepla (výkoné krbovky topící do celého domu).
Když je zpátečka teplejší jak 40 stupňů tak se ventil otevře.
Je to jednoduché a zcela bezobslužné.
Je tam spínač pro ruční otevření (kdybych chtěl v létě rychle ohřát boiler z kamen).
Napájím to ze zálohovaného přívodu pro oběhové čerpadlo.

Největším problémem byl ten elektro-ventil.
Buď mechanicky velký a drahý (motorický, spotřeba jen při "šroubování")
Nebo elektromagnetický (trvalá nemalá spotřeba)
Nakonec jsem objevil tepelný - je to jen miniaturní hlavice u které vychází dva dráty
Uvnitř je maličké 2W topné těleso ohřívající něco roztažného - to vysouvá čudlík který otvírá ventil.

Elektriku mít musím - bez čerpadla to nejde, kamna jsou v nejvyšší místnosti :(
Prostě je to stará chalupa a jinak to nejde. Takže UPS (a v současnosti SOlární UPS :P )

Chápu, že to není ideální, při topení na hranici 40 stupňů když už je teplo a ztráta je minimální, může to trochu vynášet teplo z boileru.
Ale za ty léta s tím žádný problém nebyl.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení kombinovaného bojleru na otopnou soustavu

Příspěvek od cipis »

Tomu pazmeku se říká termoelektrický pohon. Je to skvělá a hlavně tichá věc.
Dělají se ve dvou provedeních (..), a buď, že je bez napětí otevřen nebo zavřen. A dají se řídit i PWM, tj. to nemusí mít polohu jen on/off, ale i mezi.

Aktuálně pro něj sháním chytrý PWM termostat s wifi/lan/dálkovým přístupem. A nenacházím. S PWM najdu, dokonce i chytré, ale už ne s dálkovým přístupem. Nebo neumím hledat.

Regulace on/off je v mém specifickém použití dost na houby.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek