Batéria na pohon člnu elektromotorom

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

Dobry den,

na fore som uplne novy, nejak extra sa v elektrike nevyznam. Napriek tomu by som si chcel postavit sam bateriu na pohon clnu. Pouzil som hladanie na fore a narazil som na jednu temu, kde podobnu bateriu pred rokmi postavil uzivatel fora Ota.

Na trhu su vyrobcovia, ale prirovnanim k autu, nemienim si kupit “nalestenu jazdenku z Nemecka s 200tis. na tachometri a realnym najazdom 800tis”. Minimalne jeden vyrobca pouziva pouzite 18650 clanky z akuvrtaciek, lacne cinske BMS atd. a hotove baterky predava napr. 122Ah za 630€ zabalene v peknom kufriku. Samozrejme bez nabijacky.

Mam elektromotor Haswing 65lbs, vyrobca uvadza 12V 50A 600W. Tieto motory su stavane na olovo 12V.

Je vhodne takyto motor pohanat 4S LiIon bateriou? Neviem ci rozmyslam spravne, ale 16,8V x 50A = 840W (o 40%viac ako uvadza vyrobca) . Nie je vhodnejsia LiFePO4 4s konfiguracia, predsa len 14,6V x 50A = 730W? Alebo je tento moj vypocet nezmysel?

Vopred dakujem za odpoved
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Mex »

To asi nebudeš používat v režimu ON/OFF, ale budeš chtít nějak regulovat výkon, ne?
Tak pak vyšší napětí baterek nebude vadit (a naopak bude výhodou), regulátor tam pustí podle potřeby.
Na takový celkem malý výkon by se možná dal použít i nějaký silnější modelářský regulátor.
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

Motor ma zabudovany regulator, ak tomu rozumiem spravne.

Odkaz na motor:
https://www.parys.sk/haswing-elektromot ... bd0a18b8fa
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

Iba by som doplnil, že po stavbe baterky, by som chcel aj mobilné solarne nabijanie tejto baterky a mat take vodne “perpetuum mobile”.
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od jahodovák »

Protože na člunu asi moc nezáleží na váze,použil bych 4 kusy lifepo4 ,kapacitu podle kapsy majitele a předpokládané doby provozu,k tomu příslušnou BMS a pokud je třeba nabíjet z panelů,tak podle výkonu panelu,který použijete vhodný regulátor,jaký není možno ani odhadnout pokud nejsou známé parametry panelu a kapacity baterky.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

jahodovák dakujem za odpoved!
Na vahe mi skutocne az tak moc nezalezi, stale to bude lahsie ako olovo. Tiez som bol viac za LiFePO, kvoli bezpecnosti, zivotnosti atd.
Moja predstava je mat na zaciatok 2x 105Ah. Obidve doma nabit doma zo siete, prist k vode, po vybiti jednej baterie napojit na motor druhy kus (nabity z domu) a prvy (vybity) hodit do bivaku, kde bude regulator od ktoreho povedie kabel k panelu vhodne oprety o bivak/auto pripadne nejaky stojan.

Ked uz mam vyriesene LiIon vs LiFePO, zaujima ma, co vsetko budem na 1ks baterie potrebovat?

4x EVE LF105 clanky
1x JK Smart BMS 4s-8s 100A 1A balanc (bude stacit?)
1x autobateriove kontakty + a -
Spotrebny spojovaci material (kable, krimpovacie oka)
5x Epoxydove prelozky medzi clanky (alebo penove? Musi ich byt 5 aj na krajoch alebo stacia 3 iba medzi clanky?)
1x Kufrik vodeodolny

Aky prierez kablov by som mal pouzit od BMS ku kontaktom? Treba medzi BMS a kontakty aj nejaku poistku? Mozem clanky k sebe stiahnut par kusmi “eskapasiek” alebo musim ich stiahnut dokopy ocelovymi platmi a zavitovymi tycami, ako to mate pekne poriesene mnohi?

Vynechal som nieco?

Ked toto vsetko budem mat, musim spojit clanky paralelne a nabit (citam toto forum uz vyse mesiaca, nez som sa odhodlal zaregistrovat, niekde som to tu cital) predtym ako k tomu pripojim BMS? Je vhodna na toto prve nabitie 4ks paralelnych clankov nabijacka SkyRC B6 Nex AC/DC 10A 200W, alebo mi odporucite inu?

Ospravedlnujem sa, ak je to velmi vela otazok naraz a vopred dakujem za kazdu odpoved.
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od pibi »

Kabel bych dal minimálně 16mm2, pokud je krátký.
Pojistku určitě ano.
Nevím, co přesně jsou autobateriové kontakty, použil bych nějaký Anderson:
https://www.mivvyenergy.cz/cs/prislusen ... olovy.html
Izolační proložky z nějakého pertinaxu, nehořlavé, pokud to budeš dávat do nějakého kufříku, tak to chce dobře vyložit, při transportu může spadnout.
Pokud to budeš přenášet, tak bych ocelové desky nedoporučoval, zbytečně přidáš pár kilo, ono se to pak pronese. Někdo doporučoval stáhnout plastovýma páskama, co se používají na palety.
Modelářská nabíječka je OK, pokud nespěcháš, se dvěma podobnými jsem nabíjel 16x280Ah (3 týdny)
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

Pibi, moc dakujem za uzitocne informacie a hlavne ochotu poradit! (palcek hore letel tebe aj predtym jahodovakovi)

Poistka by mala byt ako mam v aute, nozova? Jej hodnota by mala byt tiez 100A ako BMS alebo menej?

Anderson plug poznam, ale nerad by som, aby mi s kufriku trcal kabel s Andersonom na konci.

Mal som na mysli toto:
ED305316-D010-4D97-8C3B-BFD9E89DCD56.jpeg
ED305316-D010-4D97-8C3B-BFD9E89DCD56.jpeg (18.96 KiB) Zobrazeno 480 x
Alebo by mi boli sympaticke aj m8 terminaly.

Aka by bola vhodnejsia (rychlejsia) nabijacka na paralelne zapojene clanky? Pripadne mohol by som to nabijat regulovatelnym laboratornym zdrojom 0-30V 0-20A? (mame taky v praci) Nastavil by som tam 3,65V a 20A, alebo menej?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od LIX »

Poistku použi MIDI alebo MEGA 100A, záleží na ktorý typ narazíš za lacnejšie.
Akumulátory je dobré stiahnuť aspoň plastovými binderkami, môžeš aj tými plastovými čo sa používajú na palety. Sťahuj ich ale až keď budú nabité, vtedy majú menší objem.
Pertinax medzi články kúpiš v každom modelárstve pod oznažením laminátová doska, stačí aj 1mm hrubá. Stačí keď dáš dosky medzi články, ale ak ich dáš aj z vonkajšej strany nič nepokazíš.
články môžeš nabíjať aj laboratórnym zdrojom, ale nie až 3,65V to už je moc. Pre istotu si ešte odmeraj multimetrom presné napätie. Ja robím inicializačné nabíjanie na 3,55V.
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

Dakujem, dakujem.
Clanky objednane od holandana (odkaz som nasiel tu na fore), expected shipping date 19. januari ‘24, BMS smart JK od cinana z eu skladu, spotrebny material okolo obeham do konca tyzdna, aj tak mam este dovolenku. Kufor kam to ulozim budem riesit ako posledny, nerad by som kupil moc maly, ale zas nechcem ani zbytocne velky.

Kufrik mozem potom vylozit penou v ktorej mi poslu clanky, alebo nehorlavym polystyrenom? Kvoli otrasom pri transporte a celkovo aby tam clanky nelietali hore-dole ani nahodou.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Dagus »

Kdyby jsi to koupil tady od mivvy, tak podpoříš fórum a určitě ti tak, nabídne solidní aku se zárukou v CZ.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Carpangler
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 02, 2024 1:34 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batéria na pohon člnu elektromotorom

Příspěvek od Carpangler »

Dagus píše: čtv led 04, 2024 7:39 am Kdyby jsi to koupil tady od mivvy, tak podpoříš fórum a určitě ti tak, nabídne solidní aku se zárukou v CZ.
Bola to jedna z moznosti, ale co by som robil teraz v zime, ked ryby moc nejdu? 🤔 nehovoriac o radosti, z niecoho co som si spravil sam (za vyraznej pomoci komunity fora). Dalsia vec, mal by som nieco co moze mat kazdy. Takto budem mat napr. maskacovy kufrik, to mi mivvy asi ponuknut nevie.

Btw. uz som sa obzeral o moznosti podpory fora, ako nahle sa dostanem domov k PC sa tu verejne zavazujem podporit forum jednou z dostupnych moznosti (BTC).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek