Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

Muze me nekdo poradit a doporucit reseni?
Naistalovali me solarni ohrev vody bojleru. Bojler je Ariston velis evo s elekteonikou.
To reseni je opravdu opruz. Menic prepina na sit az pri poklesu pod 120 V a to je problem, protoze volty to dava i kdyz je zatazeno. Vykon nula nula nic a elektronika bojleru se muze zblaznit. Nekdo me rekl, ze by se dal vyuzit automaticky prepinac, kdy by byl prioritni vstup z FW. Vubec tomu nerozumi a dost me to se…. Jak to mohu vyresit abych porad nemusel chodit shazovat vypinac z panelu, ktery je samozrejme rucni.
Proste bych potozreboval prepnout na sit pri malem vykonu panelu a to kdyz davaji min jak 800 w tak sup na sit. Diky za rady.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od lzahradil »

Osobně bych to v tomhle počasí nechal trvale přepnuté na síť bez soláru a aktivoval to až v létě.
Pak to fungovat i může
Víc asi nelze radit protože nepíšeš co máš za měnič atd..
Třeba ho lze nastavit i jinak. Např podle proudu místo napětí
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

Měnič je GETI GWH01 MPPT-4000W
No právě bych potřeboval nastavit podle výkonu, proudu ne napětí.
I v tomto období někdy svítí a dávají výkon. No a v létě to bude při postupném západu slunce dělat stejný problém. Prostě ten měnič co mě dali je na ...
Tak jsem myslel , že nějaký ten přepínač sítě by to mohl vyřešit. Chtěl jsem to přes stykače ovladané z HA, ale to mě lidi rozmluvili kvuli potkání .
Asi tak
Naposledy upravil(a) ppdf dne úte led 02, 2024 2:31 pm, celkem upraveno 4 x.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od mobilik »

https://eshop.solareco.cz/hdo-prepinace ... ploty.html

Aj keď už teraz viem že je to drahé a zbytočné atď...
Problém to ale vyrieši kompletne.

Nie je to reklama prosím Vás neberte to tak!
Je to rada len.


Jo a tá firma čo to montovala je na...
Na taký bojler sa takéto meniče nemajú inštalovať.
Tieto meniče sú len na obyčajné odporove záťaže bez elektroniky ventilátora a podobne.
Som zvedavý ako dlho ti ten bojler pôjde.
Nie je to sinus a ani stále napätie.

Čo bolo bolo, bude len horšie...
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od cipis »

Vždyť to jde jednoduše.
Přes zimu to přepnout natvrdo do těch rohoží nebo čeho, co jsou tam jako temperování.
No a na přívod ze sítě dát nějakou chytrou zásuvku/switch a nastavit mu hodiny, kdy má nebo nemá být zaplá.

Další řešení je výměn spirály za dvojitou, jednu na FV, druhou na síť, každá se svým termostatem atd.

Oboje řešení jsou tu už x krát popsaná, včetně zkušeností.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

to:cipis
Asi jsem to špatně podal. Bojler je v zasuvce a do zásuvky jde buď proud ze sítě a nebo z panelů. Tak to by asi smart zasuvka nefungovala. Dvě spirály , taky nemůžu z tohoto důvodu. Prostě je to udělané na houby, no dotace a hraboši co to dělají. Musím najít řešení, nějakého automatického přepnutí na základě proudu nebo výkonu. A to jsem si právě myslel , že by dokázal ten automatický přepínač sítí. Jiná varianta asi není, vlastně je vyměna měniče, no a to zas postrádá logiku , to by se mě do smrti investice do měniče nevrátila:-).
Další varianta je hodit to do kopru, šmejdi. Bohužel takových jako já je víc.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od lzahradil »

chtěl jsem také nadhodit variantu ale přehlédl jsem v příspěvku, kde píšeš, že se jedná o bojler s elektronikou.
Tam to bude problém jak píše mobilik.
Takové měniče počítají s odporovou zátěží.
Topné těleso bojleru trvale zatěžuje výstup měniče a ten se snaží dodávat co je.
V případě bojleru s elektronikou ti naskočí elektronika a ta rozhoduje o tom zda do tělesa něco poslat nebo ne na základě teploty apod.
A předpokládám že když rozhodne že začít topit, tak se to celé vypne. Tím nedojde k zatížení výstupu měniče a teda ani k dodávce z panelů.
Panel aby něco dodával, tak musí mít kam tu energii dávat. V tvém případě je napájení jen té elektroniky bojleru.

Pokud měnič nezatížíš, tak ti ani proud na panelech nevyroste.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od dipos »

Tak jsem se podíval po tom meniči na netu a v popisu hovoří že to má dva vstupy. DC 350 V a druhý klasický AC až 260 V.
Dále se tam uvádí, že při malém výkonu FP se sám přepíná na AC.
Bohužel neřeší HDO.
Pokud máš k dispozici HDO, tak připojit na AC a odpoledne to dobije.
Jinak rozdíl v ceně kWh mezi NT a VT je minimální.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od lzahradil »

"Po připojení dostatečného napětí z FV panelů (min. 160 V) začne měnič napájet spotřebič (topné těleso) a při poklesu tohoto napětí pod 120 V bude spotřebič napájen z veřejné sítě."

on má problém v tom, že napětí neklesne, protože díky bojleru s elektronikou výstup měniče dostatečně nezatíží.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od cipis »

Jestli to bylo na dotace, jako že asi ano, tak to bylo včetně bojleru, alespoň tak to ty lepší dotační firmy dělají.
Takže reklamace dodavateli, že to nefunguje tak, jak má.
Nebo zrušení smlouvy, vrácení dotace a udělat si to za své levněji a lépe.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

Pokud trochu svítí slunce , tak to normálně ohřívá bojler, ale jakmile je svit menší neohřívá a nepřepne na siť a problikává elektronika. Ta asi odejde.
No a právě jsem to pořád chtěl vyřešit tím přepínačem. Půjde to? A už toho nechám :)
Jetě poslední věc. co tak vyhodit tu elektroniku z toho bojleru a dat tam normalní termostat, to by bylo řešení? Nemůžu kvůli místu jinej bojler než ten plochej ariston
Naposledy upravil(a) ppdf dne úte led 02, 2024 4:27 pm, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od cipis »

Reklamuj to.
Neplní to funkci, pro kterou sis to, za peníze nás všech, pořídil.
Takže ať jsou ty peníze alespoň využity.

Přepínač samozřejmě vymyslet jde, ale na to si budeš muset zaplatit elektrikáře, co bude muset najít, kde je zapojený kabel, co vede k té zásuvce, a tam přidat manuální přepínač.
Ostatně, máš revizi, revizní zprávu, protože se evidentně hrabalo do domácího rozváděče. Tak sem nahoď schéma.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

Na revizi čekám, kabel k bojleru vím.Nechi nic ručně to mám teď :)
Reklamovat není co, protože když je dosatek svitu tak to funguje a když ne , tak si to mám ručně vypnout. No prostě děs a hrůza.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od dipos »

Máš to na dotaci?
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

Ano
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od dipos »

Takže jednoznačně to řešit podle názoru cipise.
Pro tebe to znamená výměnu boileru s bimetalickým termostatem. On je totiž takový hloupý boiler podstatně levnější a dodavatel nemá takový vývar a navíc jsou zřejmě ještě neznalí problematiky. Který dodavatel si bude vyrábět vědomě problémy?
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
ppdf
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 02, 2024 12:37 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od ppdf »

Jako co mam reklamovat? Poradite nekdo? Ten system funguje, ale neni automaticky je to postaveno na rucnim ovladanim. Nevim jak to pojmout, s firmou jsem mel spoustu telefonatu a porad tbdi , ze to splnuje vse co ma. Tak nevim. A hlavne podminkou dotace neni dodavka bojleru. To ze si vzali celou dotaci je jina vec. Proste hodne hnusna zkusenost Obavam se , ze s mema nic neudelam.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od Soban »

Prostě reklamuj bojler že není kompatibilní s FVE a chtěj stejný bojler bez elektroniky a bude to chodit.

A to že to nefunguje je jasné nebo když si koupíš elektrickou troubu tak taky budeš chodit ji ručně zapínat vždy na 5 minut aby jsi udržel správnou teplotu na pečení?

Prostě ať na to koukne právník a pryč od toho........
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od Dagus »

Ten bojler jde vykuchat jako každej, ale v garuce to nikdo dělat nebude.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Solární ohřev bojleru - Přepínač sítě

Příspěvek od lzahradil »

:wall: a já si tajně přál, že se tohoto dotačního fakování v novém roce ušetříme.
Jsme diskuzní fórum a autor vznesl dotaz a rozjela se diskuze. Už z prvního příspěvku mi bylo jasné o co jde když autor psal "že mu nainstalovali"...

Ale dotaz zněl jasně.
Má nainstalované nějaké technické řešení, kde je pro nás úplně jedno zda si ho dělal sám nebo mu ho někdo nainstaloval.
Když mu instalačník dal info, že řešení funguje v létě a na dobu malého osvitu si jej má přepnout pomocí přepínače, tak to asi funguje jak má a s reklamací neuspěje.
Osobně bych se s takovou funkčností nespokojil ale pokud to funguje správně jak dodavatel tvrdí, OK. Až to odejde, stejně to bude reklamovat a pak už oprávněně. Pokud ho teda neutřou s tím že do toho sáhl. To ale není náš problém.
Autor chtěl poradit zda to lze vytunit pomocí nějaké automatiky aby to fungovalo i v době "kdy to nemá fungovat".

Co s tímto dotazem mají společného dotace?

Pokud znám řešení jak na to, poradím.

Pokud k tomu nic nemám, nepíšu. Autor tím pozná, že to zřejmě nemá řešení.

Nemá smysl stále rýpat do dotací. Pokud je naše fialová vláda podporuje, tak jsou a zřejmě i dále budou. Taková je prostě doba.
Kdo je využívá, jeho věc/jeho problém. My s tím stejně nic neuděláme, tak proč tu stále rejpat i u věcných a technických věcí.

Rozumím tomu, že npř u dot.elektráren s tím uživatel nehne. Ale všichni tu víme, jaké jsou některé montážní firmy a následné řešení nedostatků. Kolikrát vůbec neví co a jak. A když se tu někdo zeptá a popíše co mu to dělá, proč mu pokud vím nedat info. On pak může jít s konkrétní reklamací na montážníka.
O tom je fórum. Aby se diskutovalo.

Až bude v popisu fóra místo "diskuzní fórum" popis "fakér fórum" tak budem všechny fakovat.

To jen taková vsuvka. Nemá smysl na ni reagovat protože je mimo téma.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek