Karavan, nová inštalácia soláru

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
Fpsoos
Příspěvky: 31
Registrován: stř úno 05, 2020 8:02 pm
Lokalita: Banska Bystrica
Bydliště: Banska Bystrica

Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od Fpsoos »

Ahojte, preluskal som toto forum a pri uvažovaní o zapojení solaru v rámci karavanu (nie obytného auta) ma napadlo niekolko otazok.
1. Máte niekto zapojený cyrix-ct tak, že dobíjate bateriu priamo v karavane - teda, pri odpajani karavanu odpajate aj nejaky kábel (konektor)?
2. Našiel som tu niekolko nazorov na zapojenie. Niektori tvrdia ze len AGM alebo gelovu baterku, ini v pohode LifePo4 a dalši aj 18650 skladacku. Ak by som chcel Lifepo4 - zda sa mi to najrozmnejsia alternativa - potrebujem okrem cyrix-ct aj nejaky iny balancer, stepdown ci nieco ine? (primarna bateria je olovo a druha by bola LiFEPO4 (uvazujem o 12V 200Ah).
3. Doma sa mi povaluje 80ks uplne nových (nikdy necyklovaných) baterii 18560 (2A): je rozumne z tohto poskladat napriklad 4S20P nejakú záložnú bateriu do karavanu.
4. Na strechu by som chcel hodiť jeden panel (do 400Wp) - (alebo radsej dva? 180Wp), Victron regulaciu 100/20, a nejaky menič. Inak som nasiel aj takuto moznost - spojenie cyrix-ct a mppt: https://www.neosolar.sk/nabijacka-dc-dc ... 2gQAvD_BwE ci je to blbost?
Dakujem, ze sa do mna pustite :) a nenecháte na mne nitku suchú. Práve to teraz potrebujem :)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu dotaz?

Pokud to je karavan a né obytné auto tak tam není jiná baterka tak naco cyrix-ct?

Dále 18560 je li-ion není to lifepo4 takže jiné napětí!

Asi by to chtělo kompletně popsat čeho chceš dosáhnout, co chceš napájet jaké odběry v jakých podmínkách atd......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Fpsoos
Příspěvky: 31
Registrován: stř úno 05, 2020 8:02 pm
Lokalita: Banska Bystrica
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od Fpsoos »

Auto ktore vlečie karavan má svoju baterku a druhú baterku má karavan (svietenie, obcas chladnicka, mover (pohon pojazdu). No a teda karavanovu baterku by som okrem solaru rad dobijal aj alternatorom.
Ano, rozumiem, ze 18650 nie je LifePo - moja otazka bola na tretiu (zaloznu) bateriu, ktora by nebola nabijana alternatorom, ale v pripade nudze by mohla byt zalohou pre vybitu LiFePo4 (pisal som len o tom, ze mam clanky a tak ci ich vyuzit pre takuto aplikaciu, alebo by s tym boli len problemy.)
Co chcem dosiahnut? To ani nemozem napisat 😳, ale nie napisem... Chystame sa v maji (koncom) na rok do Spanielska - tulat sa Spanielskom a Portugalskom pobrezi Atlantiku - niekedy v kempe: oprat, doplniť vodu a dobit teoreticky baterie a potom zase 2 tyzdne bez civilizacie. Má to byť skôr divoké kempovanie ako nejaká komfortná dovolenka - takže kávovar nehrozí, ani mikrovlnka, varíme na plyne alebo na dreve - viacmenej svietenie v noci (obcas na chladnička), niekedy kúrenie (rozfuk) a dobíjanie elektroniky - mobily a laptop (tablet).
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud by jsi se trošku podíval přímo na karavanistický fóra, tak by jsi věděl, že dobíjení baterie z auta za jízdy prakticky nefunguje, protože ta autozásuvka na to nemá dimenzované kontakty a hlavně vodiče který do ní vedou nejsou na tohle vůbec dimenzovaný, takže ti za prvé dost klesne při nabíjení napětí a za druhé je velká šance, že se ti rozteče izolace na těch vodičích a dojde ke zkratu.
Pokud už někdo udělal dobíjení z auta, tak natáhl nové vodiče od baterie (+ i -) o dostatečném průřezu (takže minimálně 16 mm2) až dozadu a tam dal buď ještě jednu autozásuvku, kde propojil paralelně kontakty (aby na každý pól bylo několik kontaktů) nebo tam dávali traktorový zásuvky, který byly snad na 60 nebo 80A. A na přívěsu zase druhá zástrčka a od ní pořádný vodiče až k baterce. Potom fungovalo i dobíjení baterie za jízdy.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Fpsoos
Příspěvky: 31
Registrován: stř úno 05, 2020 8:02 pm
Lokalita: Banska Bystrica
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od Fpsoos »

PetrDubi píše: čtv pro 14, 2023 1:14 pm Pokud už někdo udělal dobíjení z auta, tak natáhl nové vodiče od baterie (+ i -) o dostatečném průřezu (takže minimálně 16 mm2) až dozadu a tam dal buď ještě jednu autozásuvku, kde propojil paralelně kontakty (aby na každý pól bylo několik kontaktů) nebo tam dávali traktorový zásuvky, který byly snad na 60 nebo 80A. A na přívěsu zase druhá zástrčka a od ní pořádný vodiče až k baterce. Potom fungovalo i dobíjení baterie za jízdy.
Mhhh, takto nejako som si to predstavoval. Natiahnut nove hrube kable od baterky a z druhej strany zase od karavanu. Len som nevedel, ci existuje nejaky specialny trik na to spojenie. (Predstavoval som si nejaký jednoduchý konektor s IP ochranou). Ale ako o tom pises, tak to dava logiku použiť autozasuvku a vedenie rozdelit na niekolko zvazkov. Traktorova zasuvka? To som este nepocul. Idem pogooglit. Dakujem za cenne criepky, z ktorých môžem skladať mozaiku. Aha, ze by nieco takéto? https://sk.rsdelivers.com/product/rema/ ... lsrc=aw.ds
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od PetrDubi »

Klidně :)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od JiříK »

Ten konektor by měl být vodotěsný. A stejně bude potřebovat tzv. booster. Úbytek napětí tam bude tak jako tak. Úplně ideálně vedení přímo od autobaterie přes připojovač paralelní baterie.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od PetrDubi »

Tak hlevně nevím co a jak hledal, protože když dám https://www.google.com/search?client=fi ... C3%A1suvka tak mi vyjedou hned na prvních místech správný věci. Třeba:
https://www.autovia.cz/eshop/elektroins ... -3-pol.htm
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od jahodovák »

Ono jde též o to jaké kapacity baterek spojí a o rozdílu napětí na nich v době spojení,pokud nebudou spojeny nastálo,může při spojení dojít i k poškození některé z nich vysokými vyrovnávacími proudy.Pravděpodobně by asi nejistější bylo použít něco takovéto https://www.laskakit.cz/step-up-boost-m ... nabijecka/ která jde nastavit na zvýšení napětí a jde nastavit i proud,kterým se má nabíjet,jen je třeba počítat s tím,že nelze přesáhnout proud na vstupní straně 20 ampér,pokud by to nestačilo,daly by se použít ty moduly dva.Tím by odpady i starosti s propojením,protože na 20 ampér je už dost různých zásuvek,které to zvládaji.Navíc myslím ten obvod má i možnost nastavit napětí při kterém se přenos vypne na ochranu zdrojového akumulátoru,tento obvod je pro takovéto instalace přímo navržen a zdá se mi,že není ani moc drahý.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od JiříK »

V autě používám na druhou baterku v kufru (napájení lednice)
Propojovač baterií SBC-5180.
Jen jsem na něm pošteloval připojovací napětí na 14V.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Karavan, nová inštalácia soláru

Příspěvek od Franta2776 »

18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek