Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Hezký den
potřebuji radu abych si ujasnil některé rozporuplné komentáře k bateriim
Mám doma vakuový solární systém a po výměně kapaliny čerpadlo bere 2x více,už předtím jsem uvažoval,že bych systém napájel Fve
bratr si koupil před časem 3 baterie PB Agm 12V 12AH do koleběžky,ale než je stačil použít tak koloběžku vyreklamoval a baterie mi tu leží
Moje představa byla spojit je paralelně,ale po připomínce souseda jsem hledal úskalí a zjistil,že je tady i celkově netu hodně protichůdných reakcí jak na seriové zapojení,tak paralelní zapojení
Někdo píše,že je vhodné dát mezi baterie diodu v paralelním zapojení,tady jsem četl že když se rozpadne článek,tak může být peklo a to dává smysl,podotýkám,jsem elektrikář,sice už se tomu profesně nevěnuji,ale v obraze jsem,tak je dobré dát mezi ně pojistku.
Má představa je,že bych koupil třeba starší panel 270W 12v a jen přes mppt regulátor na ty 3 baterie v paralelním zapojení,k tomu měnič na 220 na čerpadlo,střecha na jižní stranu,ideální sklon,v případě přebytků třeba napojil mrazák,či ledničku.
Spotřeba systému je max 20w,vzhledem k pár výpadkům a soběstačnosti mi to dává smysl.Baterie mám,měnič také.
Děkuji za poznatky a smysulplná řešení :yes:
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

Ten panel potřebuješ +5 V oproti max. hodnotě aku. Tedy kup největší panel, co seženeš, co se ti tam vleze. Nějaký mppt regl. Na přebytky zapomeň.
Prostě namontuj, zapoj a zapomeň, jen v zimě ty baterky dej na nabíječku.
Cokoliv dalšího (mrazák, lednička) už chce podstatně dražší systém, a pak nemá vůbec smysl to držet na 12 V, ale jít do 48 V. Tj. investice násobně vyšší.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

když dám panel tak,aby z něj vždy slezl sníh tak 270w musí při systému který ma spotřebu 100w denně dobít baterie i v zimě,v létě kdy pere 12-13 hodin slunce ty přebytky na lednici která bere 100w pár minut taky
Nicméně otázka byla,jak řešit baterie?
Navíc,pro ochranu a životnost baterií bude i nabíječka s automatickým hlídáním napětí a dobíjením když nebude slunce
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od cipis »

12V panel ti nikdy nenabije 12V baterku. Je potřeba to napětí mít min. o 5 V vyšší, než je napětí baterky - už se opakuji.

Rozdíl v ceně panelu je naprosto zanedbatelný vůči ceně jeho ukotvení, kabeláže a celému zbytku systému. Rozdíl v rozměrech není extra velký.

S ledničkou si naběhneš, až se něco posere.
Lednička ti bere tak 0,7-1 kWh/den, to ta reálně využitelná kapacita baterky (0,2 kWh) podrží tak akorát nějaký mráček.
To se ti to bude furt přepínat do bypassu.

A s tím panelem 270 Wp v zimě se ti to ani nedobije, natož aby to něco živilo.
Za dnešek je z 2 kWp pole pod sněhem asi 60 Wh ...
Z 680 Wp svisle je asi 110 Wh.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od jahodovák »

Moje zkušenost s paralelním řazením pb akumulátorů u ruzných aut,když ještě jich tak moc nebylo jsem zjistil,že ty co máš,bych klidně spojil bez ničeho,protože jsou stejně staré a stejné kapacity a až odejdou bych je nahradil něčím lepším,cena toho opatření by mohla vyjít na víc než pořádné nové...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Promiň,nerad bych se tě dotknul,ale zřejmě pozorně nečteš co jsem psal :(
při 80% vybití je v baterkách uložena energie se ztrátama 350 w
spotřeba systému je 100W denně měřeno,hlavně přes den kdy panel dodává,ikdyby jak píšeš 1/6
což je 27w při spotřebě +/- 15w takže více,než je odebíráno,přes noc kdy jede jen regulátor 3w takže stále více než dost aby panel stačil
ano lednička má spotřebu do 700 w a byla by zapojená jen když jsou slunečné dny,kdy pár min bere do cca 100 w
panel samozřejmě dává více,už trošku bazíruješ na svém přesvědčení a neodpovídáš na to,co jsem se ptal
mě zajímá hlavně odpověď jak pořešit ty baterie,aby to bylo funkční a bezpečné
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

dokonce pardon 1/10 je 27w
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

jahodovák ale AGM baterie jsou jiné než běžné v autě,hlavně se nedají dolévat,toť dost podstatný problém a fakt zhroucení článku povede k zničení dvou ostatních,nedej bože k požáru
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od soami »

Elektrikář by měl znát rozdíl mezi W a Wh...
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

soami v čem byl smysluplný tento příspěvek by mne v pravdě zajímalo?to samozřejmě vím a byl bych rád,kdyby se lidé vyjádřili k tématu a nikoliv mi sdělovali to na co nebyla položena žádná otzka,děkuji moc
pibi
Příspěvky: 706
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od pibi »

Ke každému akumulátoru pojistku a myslím, že můžeš být v klidu. Mám tak zapojené staré gelovky z UPS a na zimu i klasickou zaplavenou z traktoru pro zálohu 12/24 VDC
PXL_20231112_034424313.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

pibi konečně odpověď na to co potřebuji,pojistku tam máš jakou?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Soban »

Podívej pokud budeš kupovat mppt regulátor tak na napětí panelu nezáleží, pouze aby se mppt rozběhnul potřebuje napětí baterky + 5V.
Pokud koupíš levný PWM potřebuješ k tomu 12V panel - tyto panely mají ve skutečnosti kolem 18V.

Jinak v zimě zapomeň že to utáhne cokoliv v zimě z toho dostaneš kolikrát 0W viz obrázek.

Horní panely je string o výkonu 2kW spodní má výkon 1,6kW.
Snímek obrazovky z 2023-12-01 18-15-31.png
Vykon 27.11.2023
Vykon 27.11.2023
Baterky pokud je spojuješ paralelně tak ke každé dát pojistku - pro 12V stačí automobilové.

Hodnota je určená maximálním proudem co se může z baterky odebírat, 12Ah baterka tak tam asi nebudeš odebírat víc jak 10A.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
unicast
Příspěvky: 1230
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od unicast »

Pepsin píše: pát pro 01, 2023 4:24 pm soami v čem byl smysluplný tento příspěvek by mne v pravdě zajímalo?to samozřejmě vím a byl bych rád,kdyby se lidé vyjádřili k tématu a nikoliv mi sdělovali to na co nebyla položena žádná otzka,děkuji moc
Když to víš, proč se tedy nevyjadřuješ jako kompetentní technik? To tak nějak patří k odbornosti. Správné jednotky jsou základ, mimo jiné proto, že díky nim se dá zkontrolovat i správnost použitého vzorečku pro nějaký výpočet atd.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

unicast opět příspěvek který nic neříká,já se vyjádřil jasně zvolením tématu,to znamená jak nejlépe propojit 3 ks baterií co mám doma,jinak zbytek systému si doladím provozem,pokud má někdo něco k vylepšení bránit se nebudu,ale v čem mě posunuje tvůj příspěvek opravdu pro změnu netuším?zajímalo by mne tedy,v čem je podle tebe nekompetentnost?Navíc jak jsem psal,nehraju si na kompetentího všeználka,ale psal jsem,že se tomu profesně nevěnuji,takže nějak upřímně nechápu,co mi sděluješ???
pibi
Příspěvky: 706
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od pibi »

Pepsin píše: pát pro 01, 2023 5:23 pm pibi konečně odpověď na to co potřebuji,pojistku tam máš jakou?
15A
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Soban moc děkuji
psal jsem,že mppt regulátor
ohledně panelu jsem předpokládal,že když jsem zde tak každý ví co píšeš,že panel má od do podle osvitu,ne že mne bude někdo chytat za slovíčka :(
Osobní zkušenost s panely nemám,ale co jsem viděl videa od uživatelů i zkušenosti mých známých,orientace na jih,kolmo aby nebyl sníh a vždy něco dává,ale ikdyby semo tamo málo,bude tam to dobíjení automatické,které bude udržovat určité napětí,aby baterie vydrželi co nejdéle,i kdyby byla soběstačnost 80% je to super
dík za hodnotu
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Soban »

Tak napětí se moc s osvitem nemění, panel je proudový zdroj a napětí se mění tím jak ho zatěžuješ.

K PWM regulátoru musí být panel který dává napětí ve velikosti nabíjené baterky + něco navíc aby proud tekl protože PWM připojuje panel přímo k baterce.

U mppt většina začne fungovat od napětí baterky +5V ale když tam připojíš panel co bude dávat víc tak se nic nestane pouze nesmíš překročit maximální napětí toho mppt a v menu toho mppt nastavíš že baterka má 12V.
Napeti panely
Napeti panely
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Soban
zkušenost s panely nemám,ale co jsem četl tak třeba teplota má velký vliv i na napětí,výrobce uvádí napětí max třeba 18 a více voltů,tak jsem předpokládal,že to je osvitem
ten graf úplně nechápu,proč to horní více než dvojnásobné?
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

ještě by mne zajímalo to seriové zapojení,kdybych pořídil 36V nebo 48 panel,jestli jsem to správně pochopil,ten mppt regulátor umí nabíjet baterie i 36v když je panel 48v???
Chci koupit 12/24/36/48 takže by to nabíjelo všechny druhy?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek