Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Cipis
Promiň možná to stále nechápu,psal jsi že koloběžka i kolečka nejsou fve,jak tedy když ty baterie nejsou konstrukčně k zátěži utáhnout motory 350 w, schválně jsem se díval na motor motucka je 300 w,vozím s tím naložené kolečka víc než 100 kg hlíny do kopce,vidím pokaždé jak ta baterie 12/22 ah dostává zabrat a nevím kolik mají omezení vybití,ale píšou 8 hodin práce až,mi se je nepodařilo vybít do plna a baterie jede stále jak při nákupu slibovali,jen okamžitě po práci dobíjím?To samé ta koloběžka,brácha na tom lítal furt,u mne kopec jako prase,baterky vydrželi jen pojistky to mělo špatně dimenzovane,tak proto reklamace.Schvalne jsem zvědavý kolik si veme to čerpadlo při rozběhu.Cetl jsem toho dost,právě proto jsem napsal,že je hodně rozporuplných odpovědí,píší tady lidé paralelně při rozpadu článku peklo,třeba pojistky,nebo někdo tam dává diody,při sériovém musíš nemusíš balancer, protože se ti to rozjede.
Lednička byla úvaha a vyřešit 12/220 není problém,ale to úplně nebylo součástí co potřeboval jsem teď nutně vědět,ale určitě je fajn upozornění,děkuji
Taky mě napadlo mít regulátor TUV v síti a měnič sepnout když zapne okruh,ale neřeší to ostrovní systém,když nejde proud přehřívá se systémem s degraduje kapalina.Zmerim ten měnič co mám menší,12v 100w na který mi to normálně jede na tu autobaterii,stejně ty agm baterie potřebují vybít,tak jeden den pojedu na ně a jsem zvědavý,kolik to sodné,budu to hlidat,není nic lepšího než faktická data🙏
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Přiznávám,že mppt regulátor jsem řešil jenom 12v a zběžně,rozvaha mít panel třeba 48v přišla teprve předevčírem,začal jsem bateriemi,přišlo mi to nejdůležitější mám k nim respekt.Samozrejme pak přejdu na jiné,ale nějakou dobu vydrží snad,teď jsem změřil odběr toho měniče,je 0,15A což by mělo být když se nepletu 43wh+- za den,což stále v celkovém přepočtu dělá cca 150wh za 24hod.Kdyz nebude svítit stále se nedostanu ani na 50% vybití baterie,když to pojede jako normálně.Kdyz to bude jen v pohotovosti cca 0,8 wh což ale může být méně,protože ten regulátor chvíli bere a chvíli ne.Chci změřit to čerpadlo,ale mám jen multimetr který měří 10a,nerad bych ho odpálil,koupím asi jiný měřák kde to jde měřit
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Dívám se na výrobce čerpadla,max spotřeba el. proudu: 0.04 .. 0.32 A
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Pro změnu výrobce baterií Baterie vyrobena technologií VRLA AGM (Absorbed Glass Mat), hermeticky uzavřená, bezúdržbová.
Malý vnitřní odpor předurčuje použití v zařízeních s vysokými vybíj. proudy (měniče, startéry) Vhodná také do záložních zdrojů a solárních systémů.
Tak fakt nevím, odpovídá to mým zkušenostem z praxe,takže nějak neumím uchopit proč se rozchazime,když od výroby je to k tomu určené?
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Ale jak se říká ukáže praxe,takže po výměně kapaliny se na displeji čerpadla i měřiče spotřeby zvedla spotřeba z 6w na 12,kapalina je hustší a teď když jsem zkoušel ten měnič 100w normálně,max chvilku 200w a vypíná teď.Takze rozběh bude tedy větší než 200w,škoda
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Soban »

Motor při rozběhu bere několikanásobně více, a pokud máš ledničku tak to chce měnič kolem 1kW aby se to rozběhlo - to neplatí jak má lednice invertorový motor (nebo jak to nazývají - mám takovou).

Jinak pro FVE jsou vhodné baterie co se dají dolévat - prostě když elektrolit ubude doleješ a pokud proudy nebudou aby se kroutily desky či přehřívaly tak ti vydrží pokud ji budeš používat na 50%.

Jinak s tak malými baterkami bych osobně nic nedělal a zkusil je prodat a pokud chceš dělat pokusy s FVE tak 48V systém od začátku....

Jinak jenom takové zamyšlení říkáš že máš 1000-1500W měnič to je při 12V 83-125A myslíš že tě to dají ty baterky? Pochybuji stačí pár takovýchto špiček po dobu pár sekund a bude po nich na toto musíš mít 200Ah baterku.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Ten používám jenom na to čerpadlo v nouzi a přes velkou autobaterii z náklaďáku
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Soban »

Tak vidíš tak bych začal tady pořídil k tomu mppt + nějaký 400-500W panel a máš zálohu a na ty malé baterky se vyprdnul.

PS. Teoreticky by jsi je mohl dát paralelně k té velké, ale proděláš na montážním materiálu a ve výsledku tě pár Ah nevytrhne......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Je to v úplně jiném místě,jinak bych to tak řešil,trošku se točíme v kruhu,baterky prostě jsou,při prodeji za ně dostanu zlomek,tak jak ten systém mám víc než 10 let tak mi tvrdili,že to nikdy nebude fungovat a já za tu dobu ušetřil desítky tisíc,protože mám teplou vodu zdarma celý rok,chápu,vnímám o co vám jde,ale já to fakt mám jen spíš pro zábavu a využití toho co je k dispozici,sleduji tohle téma od chvíle,co přišlo,dokonce jsem za 50 tis hodil projekt do koše jen abych mel obrácenou střechu na jih,ale v pasivním domě,s lesem a vodou ze studny mám odběr max do 1000kc měsíčně a masivní investice nedává žádný smysl,
Naposledy upravil(a) Pepsin dne sob pro 02, 2023 1:31 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od gupa »

Na kolik voltíků je to čerpadlo? Vidím např. tady,

https://www.indcom.cz/data/uploaded-fil ... ametry.pdf

Že nějaký 48V systém je kničemu, stačí regulátor, jedno pomalé čerpadlo na 12V jedna nějaká baterie a jedna sekce je hotová i bez 48V. A ještě to lze načasovat když je regulátor pokud to tedy umí nějaké časování. Pokud je čerpadlo na 24V to samé, pokud je nakonec zvolen na 48V, tak s výhodou rozšířitelnosti.

Takže na kolik voltů je to čerpadlo co honí tu termiku?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od kyocera »

Pro Pepino,
tady tohle forum někdo nazývá i Držgrešlov s.r.o.
Tak Vám poradím teoreticky tak aby jste utratil co nejméně peněz bez ohledu na životnost, jako kdyby jste byl
kolenovrt ale to není míněno jako urážka ,jde mně jen o to aby jste byl spokojený.
Kupte si ten levný panel 270W. Nejlépe levný ve výprodeji.
Ten bude mít určitě méně jako 40V výstup. Proto Vám bude stačit
step down regulátor za málo peněz v Hadexu zde
https://hadex.cz/m411a-napajeci-modul-s ... 5-35v-20a/
Ale pozor, mohem levněji ho koupíte v číně a proto hledejte tento typ i na ALI.
Na regulátoru nastavíte napětí 14V nebo takové co je uvedeno v manuálu u Vašich olověných aku 12V
3ks batere olověných dáta paraelně, přičemž každá baterka bude mít v plusu pojistku 15A až 20A a pojistky tedy tvoři uzel + polu. Mínus od baterek spojíte natvrdo.
Protože máte malou spotřebu, bude Vám stačit měnič sinus 200W
Pokud dáte 3 baterky paraelně na 12V, nemusíte kupovat čtvrtý kus a dělat serioparalelní zapojení na 24V, kde
potřebujete 4ks baterek /A kdyby jste někdy dával baterky do serie, měli by mít stenou kapacitu. /
Pokud by jste potřeboval experimentovat
s ledničkou a ověřit si jak dlouho běží, tak si kupte měnič LF 1000W nebo HF 1500W.
To proto, že lednička má kompresor a ten potřebuje na rozběh 1500W krátkodobě.
Pokud jsou Vaše olověné baterky nové, tak 200cyklů možná vydrží.
Pak je dáte do šrotu a pořídíte něco jiného. I když jsem Vám poradil tak jak potřebujete, předpokládám, jak
je na tomto foru zvykem, že ani nepoděkujete.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

kyocera píše: sob pro 02, 2023 1:51 pm Pro Pepino,
tady tohle forum někdo nazývá i Držgrešlov s.r.o.
Tak Vám poradím teoreticky tak aby jste utratil co nejméně peněz bez ohledu na životnost, jako kdyby jste byl
kolenovrt ale to není míněno jako urážka ,jde mně jen o to aby jste byl spokojený.
Kupte si ten levný panel 270W. Nejlépe levný ve výprodeji.
Ten bude mít určitě méně jako 40V výstup. Proto Vám bde stačit
step down regulátor za málo peněz v Hadexu zde
https://hadex.cz/m411a-napajeci-modul-s ... 5-35v-20a/
Ale pozor, mohem levněji ho koupíte v číně a proto hledejte tento typ i na ALI.
Na regulátoru nastavíte napětí 14V nebo takové co je uvedeno v manuálu u Vašich olověných aku 12V
3ks batere olověných dáta paraelně, přičemž každá baterka bude mít v plusu pojistku 15A až 20A a pojistky tedy tvoři uzel + polu. Mínus od baterek spojíte natvrdo.
Protože máte malou spotřebu, bude Vám stačit měnič sinus 200W
Pokud dáte 3 baterky paraelně na 12V, nemusíte kupovat čtvrtý kus a dělat seroïoparalelní zapojení na 24V, kde
potřebujete 4ks baterek /A kdyby jste někdy dával baterky do serie, měli by mít stenou kapacitu. /
Pokud by jste potřeboval experimentovat
s ledničkou a ověřit si jak dlouho běží, tak si kupte měnič LF 1000W nebo HF 1500W.
To proto, že lednička má kompresor a ten potřebuje na rozběh 1500W krátkodobě.
Pokud jsou Vaše olověné baterky nové, tak 200cyklů možná vydrží.
Pak je dáte do šrotu a pořídíte něco jiného. I když jsem Vám poradil tak jak potřebujete, předpokládám, jak
je na tomto foru zvykem, že ani nepoděkujete.
Proč bych nepoděkoval mam rád stručné a praktické vysvětlení bez omáčky,naopak děkuji za rady,hadexu je pro mne ideální,mám tam velkoobchodní slevy,s tou Lednicko nevím jak jsem tu četl,jestli nemám Inventorovou,ta funguje jinak
Mi jde primárně o to si to osahat,,vše běžně používám takže vniveč to nevyjde,je sice jen předpoklad,ale když nedopustim víc jak 50% vybití baterek,tak by měli vydržet 500 až 800 cyklu a to ještě nemluvím o tom,že 9 měsíců budou nabité na 100 většinu času,mimochodem bojler 160 litrů systém ještě v listopadu nahrival na 65 °
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od kyocera »

Je to pravda, že když využijete co máte doma, tak se přitom prakticky hodně sám naučíte a získáte první zkušenosti.
Měřil jsem i inverorovou ledničku LG ale i ta bere v rozběhu 1500W, jen možná kratší dobu.
I v invertorové je kompresor a na překonání tlaku je vždy potřeba vynaložit energii. Fyzika platí vždy
A s těmi baterkami nakonce uvidíte sám...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Jenom pro zajímavost jak nesmyslná jsou všechna řešení z pozice ekonomické,při ceně 5kc kWh je roční náklady asi 180 Kč,od nového roku při ceně 6 Kč 220 Kč🙏
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od kyocera »

Pokud máte rád laciná řešení a používat sinus měnič 100W nebo 200W i pro ledničku , která
vyžaduje při rozběhu 1500W, tak jsem to řešení na mypower v minulosti podrobně popsal, jen to nemohu najít.
Princip byl, že se lednička rozběhla vždy na DS. Po rozběhnutí se mžikem přepnula na slabý
měnič 200W. Protože po rozběhu bere lednička už jen 100W nebo i některé typy méně. Kdežto potřebnou energii 1500W
při rozběhu vždy odebrala z DS. Takové řešení jsem vyzkoušel a fungovalo dobře.
A bylo to laciné, píši to protože máte rád velmi levné řešení problému. Ne každý si může dovolit
drahý a výkonný měnič.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Mex »

Kdysi dávno jsem pro jednoho poskytovatele internetu "vyráběl" velkokapacitní UPS.
Komerční velké UPS tehdy byly děsně drahé, jakoby byly ze zlata.
Nešlo o vysoký výkon, ale o výdrž při případném dlouhém výpadku.

Vzal jsem běžnou levnou UPS, myslím že 700VA. Na ni jsem připojil velkou autobaterku.
UPS nejsou dělané na dlouhodobý provoz na maximálním výkonu. Tak to chce trochu předimenzovat.
Taková 700VA dokázala bez problémů několik hodin napájet 2 servery, dohromady nějakých 200W.

Tady s tím čerpadlem a gelovkama by se to dalo udělat podobně.
Vzít levnou (nebo zdarma) UPS. Lidi a hlavně firmy je často vyhazují, když v nich chcípnou baterky, protože se jim to nechce řešit a nová baterka stojí skoro jako nová levná UPS.
Připojit to na tu gelovku, případně všechny 3 paralelně.
A nabíjet to z nějakého panelu přes laciný DC-DC měnič, jak už tady zaznělo. Ten je z Číny za nějakých 5-10 USD.

S tím rozběhem ledničky jsem chtěl napsat to samé, co napsal kyocera.
Rozběh z DS, běh pak z měniče (třeba i z té UPS).
Jen by to chtělo si pohrát s automatikou toho přepínání. Možná to přepínat dělat elektronicky pomocí SSR a ne mechanicky relátkem/stykačem.
A nezapomenout udělat tam dead-time, tedy krátkou prodlevu mezi odpojením DS a připojením měniče. Protože měnič nebude synchronizovaný ze sítí.
Dost dlouhý aby nevadila změna fáze, ale zase dost krátký, aby se kompresor stále setrvačnosti točil.

I když mě teď napadlo, že by se na to dala využít právě ta UPS. Pro spuštění lednice by se na chvíli na vstup UPS relátkem připojila síť.
A po chvíli zase vypnout. UPS už by se postarala o přechod na bateriový režim.

Jen to chce zjistit, jak lednička pojede na hranatý sínus, co dávají levné UPS.
Já jsem to kdysi zkoušel pro zálohování kondenzačního kotle. Kotel i čerpadlo na to běželo, jen čerpadlo mělo horší zvuk, takový hranatý/řinčivý.
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Ups už se řeší,napadlo taky jen si s tím pohrát
To je pro mne konstruktivní debata
Tak jsem to měl předtím problém skloubit na jedno čerpadlo 2 okruhy,výměník dodělaný na obyčejné krbovky,a 20 trubic,to bylo hovorů a hovorů jak to nejde,nikdy nebude fungovat a jak to šlape 👍
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

kyocera píše: sob pro 02, 2023 1:51 pm Pro Pepino,
tady tohle forum někdo nazývá i Držgrešlov s.r.o.
Tak Vám poradím teoreticky tak aby jste utratil co nejméně peněz bez ohledu na životnost, jako kdyby jste byl
kolenovrt ale to není míněno jako urážka ,jde mně jen o to aby jste byl spokojený.
Kupte si ten levný panel 270W. Nejlépe levný ve výprodeji.
Ten bude mít určitě méně jako 40V výstup. Proto Vám bude stačit
step down regulátor za málo peněz v Hadexu zde
https://hadex.cz/m411a-napajeci-modul-s ... 5-35v-20a/
Ale pozor, mohem levněji ho koupíte v číně a proto hledejte tento typ i na ALI.
Na regulátoru nastavíte napětí 14V nebo takové co je uvedeno v manuálu u Vašich olověných aku 12V
3ks batere olověných dáta paraelně, přičemž každá baterka bude mít v plusu pojistku 15A až 20A a pojistky tedy tvoři uzel + polu. Mínus od baterek spojíte natvrdo.
Protože máte malou spotřebu, bude Vám stačit měnič sinus 200W
Pokud dáte 3 baterky paraelně na 12V, nemusíte kupovat čtvrtý kus a dělat serioparalelní zapojení na 24V, kde
potřebujete 4ks baterek /A kdyby jste někdy dával baterky do serie, měli by mít stenou kapacitu. /
Pokud by jste potřeboval experimentovat
s ledničkou a ověřit si jak dlouho běží, tak si kupte měnič LF 1000W nebo HF 1500W.
To proto, že lednička má kompresor a ten potřebuje na rozběh 1500W krátkodobě.
Pokud jsou Vaše olověné baterky nové, tak 200cyklů možná vydrží.
Pak je dáte do šrotu a pořídíte něco jiného. I když jsem Vám poradil tak jak potřebujete, předpokládám, jak
je na tomto foru zvykem, že ani nepoděkujete.
Hezký den včera jsem byl celý den s dětmi,tak jsem neměl moc času se rozepisovat,já primárně tohle nedělám kvůli penězům,s těmi nemám problém,ale smysluplnost mi furt uniká.Kdybych uměl udat energii co vyrobím,tak zaplnim celou střechu,ale zatím je to tak jak to je.Muzu mít 550w panel 48v za cca 3tis,ale co s tou energií,když dám dva už by to byl min 7 měsíců slušný výkon,ale při spotřebě co mám do 12 tis za rok i se všemi poplatky to prostě je totální nesmysl dat za baterky ty peníze, zvláště když poplatky stejně budu platit a ty na kWh narůstají s menším odběrem.Ostrov nerealizovatelný,to už jsem fáral i větrná elektrárna,dokonce mám koně za plotem tak výroba bioplynu pro centrálu.Vzdy to skončí že se na to vybodnu😔 Řešení co mi v tis nabízí mě v tom jen utvrzuje,klidně koupím panel,i rozumný mppt regulátor,je to investice kterou pro zábavu určitě užijí,kdysi jsme měli hodně výpadky proudu,tak by to pak bylo super,jen já v tom potřebuji vidět smysl a ne plýtvat zdroji
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

kyocera píše: sob pro 02, 2023 2:30 pm Je to pravda, že když využijete co máte doma, tak se přitom prakticky hodně sám naučíte a získáte první zkušenosti.
Měřil jsem i inverorovou ledničku LG ale i ta bere v rozběhu 1500W, jen možná kratší dobu.
I v invertorové je kompresor a na překonání tlaku je vždy potřeba vynaložit energii. Fyzika platí vždy
A s těmi baterkami nakonce uvidíte sám...
Mám ještě dotaz,dívám se na ten měnič z hadexu,musí se skládat tak jsem hledal a na Allegro jsou i třeba 30a a s displejem,ale o co mi jde,když v létě bude přát slunce,musím tam nastavit hodnoty od do, vlastně jsem si uvědomil že furt by to prvně vybilo baterií a pak se seplo,ikdyz na panelu bude dostatek energie aby baterie byla na 100% a jelo to jen z panelu,nevím jestli to mppt dělá jinak,nebo střídač,musím to nastudovat
Pepsin
Příspěvky: 124
Registrován: sob črc 02, 2022 10:11 pm
Lokalita: Petřvald u Karviné

Re: Zapojení parelelní,seriové AGM baterie pro solární systémTUV

Příspěvek od Pepsin »

Mex píše: sob pro 02, 2023 5:46 pm Kdysi dávno jsem pro jednoho poskytovatele internetu "vyráběl" velkokapacitní UPS.
Komerční velké UPS tehdy byly děsně drahé, jakoby byly ze zlata.
Nešlo o vysoký výkon, ale o výdrž při případném dlouhém výpadku.

Vzal jsem běžnou levnou UPS, myslím že 700VA. Na ni jsem připojil velkou autobaterku.
UPS nejsou dělané na dlouhodobý provoz na maximálním výkonu. Tak to chce trochu předimenzovat.
Taková 700VA dokázala bez problémů několik hodin napájet 2 servery, dohromady nějakých 200W.

Tady s tím čerpadlem a gelovkama by se to dalo udělat podobně.
Vzít levnou (nebo zdarma) UPS. Lidi a hlavně firmy je často vyhazují, když v nich chcípnou baterky, protože se jim to nechce řešit a nová baterka stojí skoro jako nová levná UPS.
Připojit to na tu gelovku, případně všechny 3 paralelně.
A nabíjet to z nějakého panelu přes laciný DC-DC měnič, jak už tady zaznělo. Ten je z Číny za nějakých 5-10 USD.

S tím rozběhem ledničky jsem chtěl napsat to samé, co napsal kyocera.
Rozběh z DS, běh pak z měniče (třeba i z té UPS).
Jen by to chtělo si pohrát s automatikou toho přepínání. Možná to přepínat dělat elektronicky pomocí SSR a ne mechanicky relátkem/stykačem.
A nezapomenout udělat tam dead-time, tedy krátkou prodlevu mezi odpojením DS a připojením měniče. Protože měnič nebude synchronizovaný ze sítí.
Dost dlouhý aby nevadila změna fáze, ale zase dost krátký, aby se kompresor stále setrvačnosti točil.

I když mě teď napadlo, že by se na to dala využít právě ta UPS. Pro spuštění lednice by se na chvíli na vstup UPS relátkem připojila síť.
A po chvíli zase vypnout. UPS už by se postarala o přechod na bateriový režim.

Jen to chce zjistit, jak lednička pojede na hranatý sínus, co dávají levné UPS.
Já jsem to kdysi zkoušel pro zálohování kondenzačního kotle. Kotel i čerpadlo na to běželo, jen čerpadlo mělo horší zvuk, takový hranatý/řinčivý.
Ano tak nějak podobně jsem také přemýšlel,mám přes relatka různé systémy a jsou krásně funkční,šlo by to i přes zpožďovací relé,ikdyz nějak nevím,když stykač vypne,proč by se to mělo potkat,mi se to ještě nestalo, zkušenost nemám,tak nevím zda se stává🤔
No u té lednice právě by asi nebylo ideální ta modifikovaná sinusoida,čerpadlo mám autoadapt, elektronické takže tam problém není,zvládal to i ten měnič co jsem měl na 100/200 jen fakt změna tě kapaliny to dost změnila,no jo někdy nové není lepší 🙏

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek