Profesionální meteostanice

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Profesionální meteostanice

Příspěvek od vla »

Narazil jsem na zajímavou stránku o přehledu počasí v různých místech česka. Obsahuje aktuální údaje, ale také nějaké statistiky, takže třeba někomu při plánování pomůže. Ruzyně je moje, lze nastavit jakákoli jiná stanice. https://www.in-pocasi.cz/archiv/praha_r ... thly_graph
Nemám rád tenhle stát.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Profesionální meteostanice

Příspěvek od soami »

To běží i jako app v mobilu. Používám jako widget s hodinami. https://play.google.com/store/search?q= ... %AD&c=apps
Jinak největší síť je asi fine offset/ecowitt - tyhle meteostanice má dnes spousta lidí (pod různými názvy). Cloud je www.ecowitt.net pro zobrazení je třeba se zaregistrovat. Pro zobrazení není nutné meteostanici vlastnit.
Další rozšířená síť/cloud je weather underground. https://www.wunderground.com/wundermap Tam není třeba ani registrace - data jsou vesměs stejná, jako ecowitt - ty meteostanice umí posílat do obou cloudů zároveň.
ecowitt.png
ecowitt2.png
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Profesionální meteostanice

Příspěvek od vla »

Odkaz ode mě je dobrý v tom, že si můžeš dohledat třeba sluneční svit několik let dozadu, to samé vítr, srážky atd. Teda dobré pro plánování výkonů, návratnosti atd. FV, větrných potvor atd.
Nemám rád tenhle stát.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Profesionální meteostanice

Příspěvek od soami »

U toho cloudu ecowitt, pokud tam bude sousedova meteostanice, tak můžeš stáhnout data v csv za poslední den/týden/měsíc/rok . teplota, tlak, vlhkost, vítr, srážky, solar W/m2. Jen čím delší úsek, tím vyšší agregace - den po 5min, týden po 30min, měsíc po 4hod, rok po dnech. Jasně, nejsou to profi data, ale řekne ti to víc, protože to zohlední místní podmínky té meteo stanice - např. zastínění stromy, min./max teploty, srážky apod. Já tedy provozuji vlastní a soused zjistil, že si ji vlastně nemusí kupovat...
Jinak ta meteo stanice/brána má možnost odesílání dat do vlastní databáze a data tedy lze využít pro další účely MaR.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Profesionální meteostanice

Příspěvek od vla »

Statistiky u profi stanic jsou za desítky let, z toho už lze na leccos usuzovat. Z měření sice od souseda, ale za rok dva, možná tři v tomhle dost ztrácejí.
Nemám rád tenhle stát.
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Profesionální meteostanice

Příspěvek od kiksa »

Hlavně měření od souseda, případně od amatérů, kteří sdílejí data měřená "za oknem" ze všelijakých meteostanic bývají hodně zkreslená...
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek