Victron Energy MultiPlus AC vazba

Měniče Victron
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od gupa »

Nejsou tam žádné jističe a jiné prvky, podrobné popisky atp. Nejsem odborník, načrtl jsem to jen jak by to oddělení od DS mohlo možná fungovat s Victrony.
náčrt.JPG
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od tomas »

RRR píše:Pravda je že SMA na to má velice propracovaný systém maření energie tzv.Smart Load - ovšem za jaké peníze? Já doporučuji separátní měření baterií a na základě toho plynule regulovat přebytky přes SSR relé.
To by mohlo fungovat, na základě nabití akumulátorů odvádět pomocí SSR přebytečnou energii jinam. A potom by bylo vlastně jedno jestli tam bude SMA nebo Victron Energy. Ještě to musím promyslet. A jak a čím zjišťovat přesně stav nabití akumulátoru, nejlépe každého článku. Musel by začít plynule regulovat od cca 90% nabití a při 100% nabití již odvádět veškerou výrobu z FVE do topných těles.
Velká škoda že ten Victron Energy MultiPlus neumí plynule zvyšovat frekvenci, přitom by to stačilo jen doplnit do firmware. Potom by šel ten Smart Load použít i s MultiPlus.
SMA při nabití akumulátorů nad 90% zvyšuje plynule frekvenci a tím klesá buď výroba ve střídačích, nebo pokud na zvyšování frekvence střídače a další zdroje nereagují tak Smart Load odvádí přebytečný výkon jinam. Nemusel bych tedy teoreticky vůbec měnit stávající střídače, a celá FVE by zůstala tak jak je. Ovšem v případě odpojení trpných těles termostatem by již neměl kam jít přebytečný výkon a výroba ve stávajících střídačích by spadla na 0W.
Jsou ale již střídače (SMA, Kostal, Danfoss atd..) které umí od určitého rozsahu frekvence snižovat výkon o 40% na 1Hz, takže i tak by se to dalo řešit. Musel bych jen přenastavit ty frekvence a případně i strmost poklesu výkonu, heslo do Danfossu lze získat ;) , Kostal by se tam hodil více, ale na změnu parametrů má šílenou aplikaci, kterou se mi nepodařilo v Linuxu rozchodit, ale snad by to tam šlo také.

Zjistil jsem že ten Smart Load je pouze do 6kW a na výstupu je DC napětí 3x230V. Tedy případný termostat (vypínač) je vhodné připojit před Smart Load a tím se vyhnout problému s vypínáním DC proudu. A je to vlastně obyčejný převodník frekvence na napětí v rozsahu 50 až 55Hz (dle nastavení). Má dokonce i analogový výstup 0-10V dle frekvence a na ten by šel připojit generátor PWM signálu pro buzení SSR, MOSFET atd... Takže teoreticky by stačil i pro větší výkon než 6kW pouze jeden Smart Load a generování PWM pro další zátěž by stačilo i arduino.
Možná by šel i celý Smart Load nahradit arduinem, jen nevím jestli by byl dostatečně rychlý a citlivý v tak malém rozsahu frekvence.

A Victron Energy MultiPlus je funkčně ekvivalentní s SMA Sunny Backup.
RRR píše: Jinak nevím jaké máte info od SMA, ale v ČR se SMA výrobky pro ostrovní systémy nezabývá - tudíž nemají u nás žádnou podporu ani technickou. V těchto případech Vás pouze odkáží přímo na výrobce, někde mám možná ještě kontakt na jejich člověka přes ostrovní systémy v DE.
Já jsem minulý rok komunikoval s technikem SMA o ostrovních systémech v češtině.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od tomas »

Teď mne napadlo že ten Sunny Island 8.0H v principu není nijak moc složitý. Je to vlastně (rekuperační) obyčejný střídač (měnič 48/230), když roste výroba nad spotřebou na AC straně tak roste i AC napětí. Toto zvýšené napětí se přes H můstek střídače dostane až do DC meziobvodu a na to reaguje nabíječka která se snaží napětí v DC mizobvodu udržet na konstantní hodnotě a tedy přebytečný výkon odvede do akumulátorů.
Pokud se akumulátory začnou plnit a výroba pořád roste i DC napětí v meziobvodu, reaguje na to generátor frekvence a frekvenci zvyšuje. Oproti Victron Energy MultiPlus má Sunny Island pravděpodobně řízený usměrňovač s kompenzací účiníku který z distribuční sítě doplňuje chybějící výkon když napětí v DC miziobvodu klesá. Victron Energy MultiPlus nebo SMA Sunny Backup toto řeší pouze relátky a proto musí mít střídač sfázovaný z distribuční sítí a je tam i možnost dodávky do sítě (i nechtěné).
V Sunny Island energie ze sítě putuje přes usměrňovač a DC meziobvodu kde se přidá k energii z akumulátoru a putuje do střídače. Nemůže (neměl by) tedy dodávat energii přes usměrňovač do sítě. Ovšem jak je to potom u Steca Xtender které umí dodávat i do sítě? Steca bude mít pravděpodobně rekuperační střídač s možností blokování rekuperace (dodávky do sítě).
V MultiPlus a Sunny Backup putuje energie energie přes relé do rozvodu v domě a regulací výkonu v přivazovaném střídači se snaží MultiPlus udržet odebíraný výkon ze sítě na 0.
Nebo se v něčem mýlím?
Sakra, proč to SMA Sunny Island nebo Steca Xtender ještě Čínani nekopírují? :D
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

RRR píše:Pravda je že SMA na to má velice propracovaný systém maření energie tzv.Smart Load - ovšem za jaké peníze? Já doporučuji separátní měření baterií a na základě toho plynule regulovat přebytky přes SSR relé.
A co tak obratit se na lidi co vyrabi wattrouter, greenbono a dalsi udelatka pro sitove FVE, aby udelali i verzi pro (polo)ostrovni FVE? Meli bychom tak oficialni produkt i se zarukou.
Petr

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od Petr »

joseff píše:A co tak obratit se na lidi co vyrabi wattrouter, greenbono a dalsi udelatka pro sitove FVE, aby udelali i verzi pro (polo)ostrovni FVE? Meli bychom tak oficialni produkt i se zarukou.
V podstatě vám nic nebrání se na ně obrátit. Dejte pak info, jak to dopadlo.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

Obratil jsem se na ne uz pred casem, ale zatim bez odezvy. Pokud se ozvou, dam samozrejme vedet - pisu na forum vse co vim. Rikal jsem si, ze by bylo dobre, kdyby se na vyrobce ruznych "wattrouteru" obratilo vice lidi, protoze kde je poptavka, tam je i nabidka. Mozna, ze jsem se na ne zatim obratil jako jediny a tak to pro ne nema vyznam resit - a proto mi mozna i neodpovedeli.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

Tady je prvni odpoved od vyrobce wattrouteru:

"Myslel jsem že v ostrovních systémech již tato zařízení existují.
WATTrouter je určen pro on grid systém, musí být napojen na síť.
Hybridní systémy neznám a nevím zda by tam mohl fungovat.

Do WATTrouteru M chystáme softwarovou úpravu pro plynulé řízení nabíječů LiFePo, jako doplňkovou funkci pro on-grid akumulaci do baterií.
Máme na to několik poptávek.

Stejnosměrná řešení zatím nechystáme. Vyžaduje to zkušenosti které nám chybí. Naše know how je hlavně ve střídavých systémech.
I kdybychom je získali, nemyslím si, že by naše zařízení byla o mnoho levnější než výrobky firem jako SMA nebo Fronius.

Uvidíme ale jak se bude vyvíjet situace kolem fotovoltaiky v roce 2014."
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

Tady je dalsi odpoved:

"zatím jsme to neřešili, ale ostrovní systém který popisujete není nutné s napojením na bojler nemusí mít solo regulátor, stačí když priorita bude ohřátí nádrže klasickým termostatem. Případně by se dal napojit regulátor nabíjené baterii na relé."
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

Dalsi reakce:

"na podobnou problematiku už jsme měli několik poptávek. Bohužel vhodné
řašení zatím nemáme. Souhlasím ale, že by to mohl být perspektivní
výrobek, takže vývoj takového regulátoru zvažujeme. Každopádně zatím
nebudu nic slibovat. Jak jste sám navrhl, předpokládáme využití
stejnosměrné elektrické energie přímo na ohřev. Na ampéru vystavovala
firma unites tento produkt
http://www.unites-systems.com/cz/l.php?id=383. Když jsem se na něj
informoval, ta jště nebyl na prodej, ale můžete se u nich poptat."
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

A dalsi:

"Dobrý den, nemám ostrovní provoz, takže regulátor mi nemusí snižovat výkon, ale reguluje proud do baterií, el. bojleru a v případě, že el. dál nepotřebuji, ponechá odcházet přebytky do sítě. Jistě by se dalo jeho zapojení i SW upravit, ale já zase takový zájem nevidím.
Popis je tady: http://www.eltex-km.cz/cs/clanky/10026- ... leny-bonus"
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

Dalsi reakce:

"To co popisujete by měly umět regulátory ostrovních systémů.
Alespoň co vím o dvou tak tuto možnost mají, měl by ji mít i ten Váš pokud to není dělané svépomocí.
Jinak zatím neznám výrobek, který by to co popisujte uměl."

Po dotazu o kterych dvou vi doplnil prodejce:

"SMA a NEDAP"

(NEDAP neznam, tak to musim prozkoumat - vite o tom nekdo neco???)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od joseff »

A jeste jedna odpoved:

"těší nás Váš zájem o naše výrobky. Co se týče regulace vlastní spotřeby u hybridní FVE, tak tam se dá použít náš regulátor zelených bonusů RZB 10. Má využití všude tam, kde je FV elektrárna připojena v režimu zelených bonusů do sítě. Funguje tak, že měří přetok energie do sítě a na základě toho reguluje příkon spotřebičů, aby se maximum vyrobené energie spotřebovalo a co nejméně se odebíralo ze sítě.
V příloze Vám posílám katalogový list tohoto regulátoru.
U ostrovních systémů je situace složitější. Posílat přimo stejnosměrný proud z regulátoru do bojleru či přímotopu je sice možné, ale měniči se tam stejně nevyhnete. Jde o to, že ostrovní systémy pracují na malém napětí 12-24V. Kdežto síťové spotřebiče jsou na 230V. Tomu odpovídá i odpor spirál a malé napětí tam prostě potřebný proud neprotlačí. Nehledě na to, že při výkonu těchto spotřebičů 1-2kW by se na malém napětí jednalo o proudy i přes 40A!
Takže by se musel buď použít ostrovní měnič na 230V střídavých a nebo zvyšovací měnič (DC/DC) na 230 V stejnosměrných. Praktičtější je ale využití 230V střídavých i pro další spotřebiče.
Regulace v ostrovním režimu ale řešitelná principelně také je.
O případném vývoji regulátoru pro ostrovní provoz budeme dále uvažovat."
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Victron Energy MultiPlus

Příspěvek od tomas »

Výroba SMA Smart Load 6000 je zrušená a již není v prodeji. :-(
Toto zařízení umožňovalo v ostrovním systému s AC vazbou použití neregulovaných zdrojů a i jiných střídačů než od výrobce SMA, což byl asi důvod ukončení jeho výroby. Ale jak už jsem napsal výše, teoreticky lze toto zařízení nahradit jiným regulátorem který umí na základě zvyšující se frekvence zvyšovat výkon do zátěže.

Pro regulaci přebytků v ostrovním systému s AC vazbou by také šel použít WATTrouter nebo GreenBonO dle zapojení se dvěma měřícími moduly na obrázku 4, strana 11:
http://www.solarcontrols.cz/archives/es ... erM_CZ.pdf
Jak se bude blížit nabíjení akumulátoru ke konci zapne Victron Energy MultiPlus regulátor přebytků. Jeden měřící modul bude měřit výrobu, druhý spotřebu, regulátor se bude snažit udržet rovnováhu a přebytky bude posílat jinam.

Na regulátoru bude vhodnější nastavit 3 fázovou součtovou regulaci v případě že 3 kusy MultiPlus umí přes DC větev 48V vyrovnávat zatížení a výrobu mezi fázemi. Pokud to neumí bude nutné nastavit regulaci každé fáze zvlášť, což sníží množství využitelné energie z FVE.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek