EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Soban »

Prostě koupím připojím a pouze oznámím.

Problém je právě u nás s tím měřením aby co přeteče ti nepočítaly do spotřeby.

Pokud ohříváš vodu elektrickým bojlerem jde to připojit za termostat a přidělat spínací hodiny aby se bojler zapínal pouze přes den a pak přetok nehrozí protože bojler má víc jak těch max 800W.

Modrásek není balkónovka!!!!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Kostěj »

A tohoto hlediska to výrobna je nebo není? (z webu Čez distribuce):
"Distribuční sazby D 01d, C 01d a C 62d jsou určeny pro ta odběrná místa, do kterých není připojena výrobna elektřiny, nebo nejsou registrována s příznakem přidružené odběrné místo OMp v rámci sdílení elektřiny." Změna sazby proběhne automaticky.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Soban »

Zase tady píšete nesmysly, balkonovka je jako každé jiné zařízení do zásuvky, kávovar taky budeš řešit?

Prostě koupím a zapojím a případně oznámím a dál neřeším....... balkonovka není výrobna nepotřebuješ nic upravovat proto je tam omezen výkon na 800W aby si to mohl zapojit každý.

Věc druhá je elektroměr a přetoky které tě naúčtují, což u nás není dořešeno, takže třeba volit takový výkon aby přetoky nebyly, či se nějak pojistit.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Soban píše: pon lis 27, 2023 5:45 pm Prostě koupím připojím a pouze oznámím.

Problém je právě u nás s tím měřením aby co přeteče ti nepočítaly do spotřeby.

Pokud ohříváš vodu elektrickým bojlerem jde to připojit za termostat a přidělat spínací hodiny aby se bojler zapínal pouze přes den a pak přetok nehrozí protože bojler má víc jak těch max 800W.

Modrásek není balkónovka!!!!
A co je balkonovka? Má to nějakou definici, kromě maximálního výkonu zdroje 800W?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Soban »

A co je kávovar má to nějakou definici?

Balkonovka je zařízení které koupíš v obchodě namontuješ dle návodu a připojíš do zásuvky.

https://www.kaufland.cz/product/465056896/
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Tak modrásek se dvěma panely a standardně prodávaný se šňůrou do zásuvky je podle mě totéž...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od cipis »

Není. Musí to mít CE, musí to mít prohlášení o shodě, musí to splňovat podmínky. Nařízené jsou napěťové a frekvenční ochrany.

Jiné podmínky v PPDS nejsou. 800 W se v příloze 4 vyskytuje jen 11x, první zmínka je, že na "do 800 W" se uplatňují stejné podmínky jako na výrobny A1, jen pokud je to tam výslovně uvedené. A jinde, než u ochran to není. Tj. na "do 800 W" se už nic jiného nevztahuje. Není to výrobna, nemůže to tedy "vyrábět". Těch max. 800 W evidentně EK považuje za zanedbatelné, tak proto to dala do toho nařízení, které definuje výrobny, až od 800 W výše.
Takže ani nemůže nikdo dostat pokutu za přetok, protože nemá výrobnu.
Lepší elektroměr je jen kvůli tomu, aby neúčtovali "dodávku" k odběru. Je to oficiální podporovaný OZE, takže na to jsou zase někteří někde hákliví.

A jinak ta informace z infolinky, že je potřeba vypínač instalace, je lež. Nic takového není potřeba. Není to výrobna. Neplatí pro to podmínky pro výrobny. Podle PPDS, pokud by pro to mělo přesto platit jako pro A1, tak to tam musí být uvedeno. V celém PPDS není ani slovo o ničem jiném, než těch napěťových a frekvenčních ochranách.
Je krásně vidět, že o tom ví, že mlží, lžou, vymýšlí si, a nechávají celé řady lidí ve strachu, že je to jakože zakázané. Ale on se někdo brzo nasere ...

https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... loha-4.pdf
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Nechápu. Co má mikroinvertor z čínského Kauflandu navíc oproti modrásku? Modrásek nemá CE? Nemá nastavené (tím nemyslím nastavitelné...) ochrany? Prodává se v celé EU, jen u nás ne? Z pohledu DS je podmínka max výkon 800W, ten může limitován max výkonem instalovaným v panelech. Tak proč.by měl být PRO TENTO ÚČEL s modráskem problém...?
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od cipis »

Výkon nemůže být takto limitován.
Tj. v papírech máš nominální výkon, který je vyšší než těch 800 W = smolíček.
Dodáváš případně papíry od měniče, ne od panelů.
Je to kvůli jednoduchosti atd. Prostě koupíš, a ať tam zapojíš, co tam zapojíš za panely, tak nemáš šanci to překročit.
Proto se to takto exkludovalo, proto je to tak jednoduché. A proto jako jediní v EU takto u nás řvou PDS.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

cipis píše: pon lis 27, 2023 6:40 pm Výkon nemůže být takto limitován.
Tj. v papírech máš nominální výkon, který je vyšší než těch 800 W = smolíček.
Dodáváš případně papíry od měniče, ne od panelů.
Je to kvůli jednoduchosti atd. Prostě koupíš, a ať tam zapojíš, co tam zapojíš za panely, tak nemáš šanci to překročit.
Proto se to takto exkludovalo, proto je to tak jednoduché. A proto jako jediní v EU takto u nás řvou PDS.
Tak pak už je to jen otázkou času, kdy tu bude záplava střídačů 800W :-)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od cipis »

V Německu a Holandsku už dávno ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Kostěj »

cipis píše: pon lis 27, 2023 6:28 pm Jiné podmínky v PPDS nejsou.
Díky za odkaz na PPDS. Bohužel jsem si z toho udělal závěr, že pokud mám sazbu D1D a nahlásím připojení mikroinvertoru do 800W, automaticky mi změní sazbu na D2D, což by u mne dělalo zdražení jističe o 117Kč měsíčně. Zase by byla o něco levnější kWh elektřiny, protože jsem v sazbě pro větší odběry. Jenže já si chtěl mikroinvertorem odběr snížit. Když to nenahlásím, zůstane mi elektroměr, co mi přetoky započítá do spotřeby. Hmm, asi ode mne ty prachy dostanou, ať udělám co udělám.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Kostěj píše: pon lis 27, 2023 8:42 pm
cipis píše: pon lis 27, 2023 6:28 pm Jiné podmínky v PPDS nejsou.
Díky za odkaz na PPDS. Bohužel jsem si z toho udělal závěr, že pokud mám sazbu D1D a nahlásím připojení mikroinvertoru do 800W, automaticky mi změní sazbu na D2D, což by u mne dělalo zdražení jističe o 117Kč měsíčně. Zase by byla o něco levnější kWh elektřiny, protože jsem v sazbě pro větší odběry. Jenže já si chtěl mikroinvertorem odběr snížit. Když to nenahlásím, zůstane mi elektroměr, co mi přetoky započítá do spotřeby. Hmm, asi ode mne ty prachy dostanou, ať udělám co udělám.
Podle mě nikoliv. Nejedná se o výrobnu...
To ostatní je pravda. Bez limitace přetoku je to nezajímavé a celá ekonomika návratnosti minimálně diskutabilní
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od cipis »

Proto je klíčová ta výměna elektroměru.
Jinak asi nemusí být 4Q, ale musí umět odlišit odběr a dodávku, a dodávku nesmí započítávat do odběru.
Můj nový elektroměr (a i ségřin) zobrazuje tři registry, VT, NT a dodávku. Ale netuším, jestli dodávku připočítává do patřičného tarifu, kdy vznikla, nebo je to samostatný registr.
Účelem celého toho je, aby uživatelé využívali OZE, a samozřejmě kvůli tomu neplatili navíc. Pod tohle se schová dost věcí, a i ti velcí vyměknou, jak se začne mluvit o ekologii.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od tomas »

Soban píše: pon lis 27, 2023 6:04 pm A co je kávovar má to nějakou definici?

Balkonovka je zařízení které koupíš v obchodě namontuješ dle návodu a připojíš do zásuvky.

https://www.kaufland.cz/product/465056896/
Tak z toho se ti "naši" hasiči po..... Nevidím tam nikde minimálně 4 vypínací tlačítka a tři mušle k tomu. :lol:
To vám brzy zatrhnou hasiči.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od tomas »

Hele teď mne napadlo to zkusit z opačného konce. Podat žádost na ERÚ na licenci výrobny 800W, když to odmítnou s tím že to není výrobna a že se na to nevtahuje legislativa, tak je to v cajku a distributor se může cukat jak chce, ale jeho požadavky pro výrobny se na to nevztahují. A tedy musí zachovat i sazbu D01. Pak si to navýším na 50kW a můžou mi políbit ::mute::
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

tomas píše: pon lis 27, 2023 11:37 pm Hele teď mne napadlo to zkusit z opačného konce. Podat žádost na ERÚ na licenci výrobny 800W, když to odmítnou s tím že to není výrobna a že se na to nevtahuje legislativa, tak je to v cajku a distributor se může cukat jak chce, ale jeho požadavky pro výrobny se na to nevztahují. A tedy musí zachovat i sazbu D01. Pak si to navýším na 50kW a můžou mi políbit ::mute::
Zmatky mají distributoři i v tom co je výrobna a co mikrozdroj. Všichni všechno míchají dohromady a pak se v tom nikdo nevyzná... Zřejmě se spustila nějaká vlna dotazů a žádostí, že celou tu stránku EGD z webu sundali...
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

Průzkum bojem, dějství třetí:
Dobrý den,
omlouváme se - stránka a postup byly pouze v přípravě, proto byly informace nekompletní a online formulář nefunkční.
Aktuálně platí pro připojování malých zdrojů do 800W postup zde:
https://www.egd.cz/…-nn
Pro zdroje do 800W není nutné dokládat revizní zprávu (tedy ani měřit impedanci v místě). Povinnou přílohou je tak pouze technická zpráva/výkresová dokumentace (dokument s parametry Vašeho zdroje) a souhlas vlastníka nemovistosti (pokud nejse jedinným vlastníkem nemovitosti, kde bude zdroj instalovaný).
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Necitujte zbytečně předchozí příspěvek!

A co ty přetoky? Vztahují se na tyto malé zdroje taky pokuty, viz cenové rozhodnutí ERU (až vám jednou ten elektroměr vymění...)? Na tom webu bylo včera ještě napsané, že přetoku je třeba zamezit.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Kostěj »

Radar píše: pon lis 27, 2023 8:52 pm Podle mě nikoliv. Nejedná se o výrobnu...
V tom případě prosím o citaci vyššího právního předpisu. V těch zde zmiňovaných PPDS se píše v část "OZNAČENÍ A POJMY":
"Výrobna elektřiny/výrobna (VE)
Energetické zařízení pro přeměnu různých forem energie na elektřinu, zahrnující všechna nezbytná zařízení.
Toto energetické zařízení převádí primární energii na energii elektrickou a sestává z jednoho nebo více
výrobních modulů připojených k soustavě v jednom nebo více místech připojen" (citace včetně té chyby)
Dále je tam třeba text: "Do sítí nn jsou zpravidla připojovány výrobny do 800 W..." Takže z hlediske PPDS jednoznačně jde o výrobnu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek