EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

Zdravím, zkoušel už někdo jít oficiální cestou pro balkonové FVE u EG.D? Když pominu fakt, že o to zatím nejde požádat online, (protože v online žádosti při vyplnění emailu chybí pro tlačítko "Další" v kodu webové stránky funkce, která tlačítko obsluhuje :D ), zkusil to někdo? Zatím jsem otevřen možnosti zafinancovat to a vyzkoušet si celý proces v režimu "průzkum bojem".

Podmínky uvedené na https://www.egd.cz/zadost/zdroje-do-800 ... tovoltaiky jsou "to good to be true".
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Jak budete technicky řešit to zamezení přetokům?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Soban »

Nijak.....

Tato elektrárna se připojuje do zásuvky a nic se neupravuje.

Pokud si nestavíš vlastní a bereš kupovanou.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od bokser01 »

Někde jsem viděl schéma s příkladem u bojleru, byl tam použitý stýkač a proudové relé, které při vypnutí odběru bojleru, odpojil ten mikroměnič a k přetoku v podstatě nemohlo dojít. Což by splňovalo i podmínky EGD protože mají jasně napsáno, že cituji" Výrobna tedy nemá žádné přetoky do naší sítě (s výjimkou krátkodobých) a přebytečně vyrobenou energii tak nelze dále prodávat."
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Soban píše: pon lis 27, 2023 1:31 pm Nijak.....

Tato elektrárna se připojuje do zásuvky a nic se neupravuje.

Pokud si nestavíš vlastní a bereš kupovanou.
A to existuje?? Předpokládám, že je to nějaký panel nebo dva s mikroměničem a tlačí to do gridu pořád. Snad nejmenší možné, co má "nějaké" řízení přetoku je 1kW "modrásek". Jmenovitý výkon 900W...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od tomas »

"Neměníme Vám elektroměr, takže hned po uzavření smlouvy můžete výrobnu začít provozovat!"
Takže když něco přeteče, tak to elektroměr napočítá do spotřeby.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od glottis »

z hotovych reseni nevim, snad ten 1kw modrasek. Modraska jde omezi na vykonu jak si nastavis ale jestli to je u distributora hratelne nevim. Mozna jim proste jen lhat a modraska si omezit.

nebo soyosource. Tu je vyhoda spojeni s limiterem po sbernici. Ale i u modraska to jde prodluzit v pohode
https://vi.aliexpress.com/item/1005003514172528.html

Nebo jiny mikro co jde ridit rucne. Jsou takove. Kamarad neco ma ale nemuzu si vzpomenout jak se to jmenuje.

Edit: tak ma toto ... https://www.offgridtec.com/en/hoymiles- ... erter.html

Nejak po radiu se daj nastavovat vykony a tak. Ale urcite to neni jediny vyrobce co to umi
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

tomas píše: pon lis 27, 2023 1:58 pm "Neměníme Vám elektroměr, takže hned po uzavření smlouvy můžete výrobnu začít provozovat!"
Takže když něco přeteče, tak to elektroměr napočítá do spotřeby.
Což ale přece nechceme :-).
Je potřeba zajistit soudobost spotřeby, resp. spotřebu >/= výkonu elektrárny, nebo baterii, která bude zisky z panelů akumulovat + technicky zajistit a zakázat přetok (vyjma technického než zareaguje limiter).
Jinak se pak může lehce stát, že jsi neušetřil nic, protože se výroba se spotřebou prostě nepotkává a budeš mít natočeno na ELM stejně nebo víc, než bez elektrárny :-). A časem ten elektroměr stejně vymění a budeš zase na začátku....
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

glottis píše: pon lis 27, 2023 2:04 pm z hotovych reseni nevim, snad ten 1kw modrasek. Modraska jde omezi na vykonu jak si nastavis ale jestli to je u distributora hratelne nevim. Mozna jim proste jen lhat a modraska si omezit.

nebo soyosource. Tu je vyhoda spojeni s limiterem po sbernici. Ale i u modraska to jde prodluzit v pohode
https://vi.aliexpress.com/item/1005003514172528.html

Nebo jiny mikro co jde ridit rucne. Jsou takove. Kamarad neco ma ale nemuzu si vzpomenout jak se to jmenuje.

Edit: tak ma toto ... https://www.offgridtec.com/en/hoymiles- ... erter.html

Nejak po radiu se daj nastavovat vykony a tak. Ale urcite to neni jediny vyrobce co to umi
Pokud na malého modráska navěsíš dva panely kolem 400kWp, tak víc stejně nedá.
Že by mikroinvertory samy o sobě bez dalšího příslušenství uměly řídit nulový export pochybuju...
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od glottis »

Radar píše: pon lis 27, 2023 2:25 pm Pokud na malého modráska navěsíš dva panely kolem 400kWp, tak víc stejně nedá.
Že by mikroinvertory samy o sobě bez dalšího příslušenství uměly řídit nulový export pochybuju...
ale distribuce muze drzkovat. Treba by jim papir od revizaka, ze je to tak nastavene zavrel usta. Ale nic o tom nevim. Jenom halucinuju jako AI :)

neumi no. Kamarad to pouziva s multiplusem a jsou rizene frekvenci site. Ale daj se ridit po tom radiu a pretok musis merit jinde a nejak to sdelit. Reseni to ma, ale na balkon je to overkill.
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

V rámci přípravy na "průzkum bojem" jsem poslal několik dotazů na EG.D. Vypíchnul jsem chybějící povinnost revize, NEvýměnu elektroměru a nemožnost zažádat online. Mikroměnič se mi doma válí, panel v ceně flašky slivovice taky, tak zkusím píchnout do vosího hnízda a o připojení požádat. Třeba bude sranda a něco z toho vzejde.
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

glottis píše: pon lis 27, 2023 2:30 pm
Radar píše: pon lis 27, 2023 2:25 pm Pokud na malého modráska navěsíš dva panely kolem 400kWp, tak víc stejně nedá.
Že by mikroinvertory samy o sobě bez dalšího příslušenství uměly řídit nulový export pochybuju...
neumi no. Kamarad to pouziva s multiplusem a jsou rizene frekvenci site.
Pokud se nepletu, Andy to má v Off-grid garage podobně: MPII + nějaký klon mikroměniče Deye Sun600/800/1000g3eu230. Už se těším až to taky vyzkouším.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

thesaro píše: pon lis 27, 2023 2:45 pm
glottis píše: pon lis 27, 2023 2:30 pm
Radar píše: pon lis 27, 2023 2:25 pm Pokud na malého modráska navěsíš dva panely kolem 400kWp, tak víc stejně nedá.
Že by mikroinvertory samy o sobě bez dalšího příslušenství uměly řídit nulový export pochybuju...
neumi no. Kamarad to pouziva s multiplusem a jsou rizene frekvenci site.
Pokud se nepletu, Andy to má v Off-grid garage podobně: MPII + nějaký klon mikroměniče Deye Sun600/800/1000g3eu230. Už se těším až to taky vyzkouším.
Ano, ale to už je úplně jiná písnička.
Microgrid s grid tie invertorem napojeným na AC OUT Multiplusu, který jeho výkon řídí frekvencí, je úplně jiná aplikace, než to, co probíráme zde...
Proto jsem se ptal na ty balkónové sestavy s mikroinvertorem do zásuvky bez limitace přetoků...
Protože mi distributor nevymění hodiny za 4Q ještě neznamená, že tím ušetřím problémy a peníze. Těch nevyužitých přetečených kWh za léto, napočítaných jako spotřeba, nemusí být v důsledku vůbec málo...
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

K tomu omezení přetoků bych měl asi ještě takovou faktickou poznámku, že zatím nevíme jak to bude distributor posuzovat, vzhledem k (zatím domnělé) absenci požadavku revize u těchto FVE. Třeba se na to vykašlou, třeba budou chtít nějaký canc papíru, možné je všechno. Dokud tímto procesem někdo reálně neprojde a neprorazí cestu ostatním, tak se nehneme z místa. A i tak nebudou nabyté zkušenosti na 100% přenositelné i do jiného místa (s jinými lidmi) vyřizujícími stejnou žádost.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od cipis »

Podle EU legislativy není zdroj do 800 W výrobnou.
Tudíž se v souladu s (nadřazeným) právem EU nejedná o připojení výrobny, byť se to ti zmetci snaží obejít tzv. mikrozdrojem.
Jedinou podmínkou je "papíry" na tu elektrárnu (tj. to nejde jen tak ubastlit, ale postačí papír z prodejny) a 4Q elektroměr, aby nemohli počítat dodávku jako spotřebu.
O připojení zdroje do 800 W se nežádá, to se "jen" oznamuje. Není potřeba absolutně nic, papír z obchodu jasně "garantuje", že ty ochrany, co to má mít, má.

Tato debata je tu každou chvíli, už teď asi po čtvrté.
Cestu neprošlapeme tak, že akceptujeme výmysly na egd či kde.

Jinak neofiko, co jsem se s někým bavil, tak egd o tom moc dobře ví, ale dělají mrtvého brouka. Nemají kapacitu, ať už lidskou nebo materiální, aby ty měřáky vyměnili. A myslím si, že budou mít všichni co dělat, aby to vyměnili všem do požadovaného data, co je nějakým předpisem nařízeno.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Franta2776 »

Stránka EGD zmizela:)))Taky jsem zaslechl,že do 800W to není výrobna a dokonce není potřeba bránit ani případným přetokům.Pouze se zašle oznámení stejně jako v Německu.Díky EU :lol: :lol: :lol: ne vše z EU je na prd.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

Ani já přeci přeci nechci akceptovat výmysly EG.D, pro mě jsou to taky zmetci. Nicméně požadavky pro nahlášení balkonovky mi přijdou až tak triviální, že zjistit jaké ty výmysly ve skutečnosti jsou vlastně skoro nic nestojí. Zatím se tu dohadujeme v teoretické rovině. Při vší úctě k původnímu duchu tohoto fóra mi i tak přijde správné to zkusit.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od cipis »

Ale pro nahlášení balkónovky nemají být žádné jiné požadavky, než že si to koupíš v Lídlu.
Ty je nežádáš, ty jim oznamuješ.
Balkónovka, tedy NEvýrobna do 800 W, nemá žádný NEpřetok.
Ochrany, které jsou specifikované v tom dokumentu od eru, kupované splňují, protože mají CE.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

cipis píše: pon lis 27, 2023 4:54 pm Ale pro nahlášení balkónovky nemají být žádné jiné požadavky, než že si to koupíš v Lídlu.
Ty je nežádáš, ty jim oznamuješ.
Balkónovka, tedy NEvýrobna do 800 W, nemá žádný NEpřetok.
Ochrany, které jsou specifikované v tom dokumentu od eru, kupované splňují, protože mají CE.
cipisi, to ano, oznamuje se, nežádá se, každému vyhoví ...ale:

Pro případ, že dané OM někdy dostane 4Q elektroměr:
- PPDS jsou dané a nevím, že by se pokuty za přetok "balkonových elektráren" netýkaly - nebo?
Pro případ, že dané OM nemá a hypoteticky v dohledné dlouhé budoucnosti nedostane 4Q elektroměr:
- co s těmi přetoky, měřenými jako spotřeba (viz. co jsem psal nahoře)?
Pokud není 800W+ stand by spotřeba, měl by se nad tím zamyslet každý...

Já říkám v zájmu všech co o tom uvažují - je dost dobrých důvodů pro to si instalaci mikroelektrárny s mikroměničem,
který alespoň elementárně (jako to umí modrásek) nedovede limiterem omezovat přetoky, dobře rozmyslet...
thesaro
Příspěvky: 16
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

cipis píše: pon lis 27, 2023 4:54 pm Ochrany, které jsou specifikované v tom dokumentu od eru, kupované splňují, protože mají CE.
Kde ho prosímtě najdu?

Průzkum bojem, dějství druhé:
1. stránka mezitím zmizela z webu EG.D. Zde je záloha Obrázek
2. Pohovořil jsem si s maníkem na lince EG.D. Oni moc dobře vědí, že tyhle balkonové FVE mají připojovat bez remcání, ale dělají že to neexistuje. Poradil mi ať si zažádám radši dřív než později. Zatím pro balkonové FVE nemají stanovena pravidla, ale pokud stoupne počet žadatelů, cituji "budou je muset vymyslet, aby jim k síti nepřipojoval balkonovou FVE úplně každý."
Dále mi potvrdil, že v odběrném místě bude potřeba provést změny kvůli vypínači instalace, ale není potřeba revizní zpráva o měření impedance poruchové smyčky. Elektroměr měnit budou. Jinak má být proces naprosto shodný se zjednodušeným připojením mikrozdroje bez přetoků.

No nic, nezbude než ten proces započít a v případě zádrhelu to prošťouchnout správním řízením u ERU.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek