Legalizace hybridni FVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Mam FVE postavenou svepomoci a asi budu nucen ji nejak legalizovat. Pristi rok pry dostanu smartmeter a ten by zrejme vse vykecal. Ma nekdo zkusenosti jak se da legalizovat stavajici FVE? Kdo to dela a hlavne kolik to stoji. Predpokladam, ze na to dotace nebudou, tak aby to nebylo stejne drahe jako nova.
Ma uz nekdo informace o vymenach elektromeru na smartmeter? Pry vsichni kdo ma spotrebu >6000kWh/rok dostane 2024 takovy elektromer. Nikde nejsou kloudne informace.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od unicast »

Nedělá to prakticky nikdo. Řešení je prosté -- přestavět si to tak, aby to nemělo přetoky do sítě, pak není třeba nic "legalizovat". Pátrej tady na fóru, způsobů, jak to vyřešit, tu lze najít víc.
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od ElektroEzs »

Presne tak vyresit aby nebyli pretoky a pak si mouzou dat elektromer jaky chteji:-) Ja u sebe mam elektromer ktery dodavku neukazuje ale rodice uz maji kde je P pro dodavku do site, povedlo se mi tam udelat pretok vadnym 3f frekvencim menicem od brany.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od rva »

Jestli se jedná o elektrárnu, které dodává do sítě, tak už teď jsou elektroměry schvílně nastaveny tak, že tato dodávka se započítá jako by slo o spotřebu - tedy co jde ven se počítá, jako kdyby to šlo dovnitř a zaplatí se za to. Cestou je přestavět to na offgrid, výměna ongrid bedny za offgrid není tak drahá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od bokser01 »

Letos jsem tu měl 3x technika Čezu na plombování, z důvodu předělání elektroinstalace. 2X přijel stejný a po třetí přijel jiný, se kterým se dalo krásně popovídat. Mám elektroměr co měří i přetok (P). Říkal mi že už dlouho takový elektroměr mít nebudu, a v příštím roce budou hromadně osazovat elektroměry, které budou "chytré", budou mít simkartu a budou odesílat spotřebu a informace automaticky na dálku. Samozřejmě si všimnul i všude přítomných solárních panelů :D a ptal se kdy budeme zapojovat elektrárnu, tak jsem mu řekl že už mi běží 2 rok, na to vykulil oči, pak jsem mu řekl, že to mám jako ostrovní elektrárnu. Neměl s tím absolutní problém, a jen mě upozornil, že elektroměry v osazované v příštím roce toho budou umět vykecat fakt hodně. Vzhledem k tomu, že jsem si jistý tím, že moje měniče přetoky prostě neumí, jsem v klidu.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Mam 3f TČ s prikonem 5,3kW. Domnivam se, ze off-gridy by casem odesly. Proto bych radeji zustal paralelne pripojen k siti.
Ze ted je dodavka uctovana jako spotreba me tolik netrapi. To je par korun. Ale pokuty, ty by bolely.
Prece musi existovat nejaka firma, ktera udela projekt, koukne zda to je odborne namontovane a da razitko. Dotaci vem cert.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od Soban »

Tak pokud vím projekt stačí namalovat zjednodušeně, pak to chce nechat udělat revizi, a teoreticky by to mělo projít pokud nepotřebuješ dodávat do sítě.
Taky záleží co máš za měniče zda od výrobce měničů seženeš potřebné papíry.

Prostě to musíš pořešit se svým dodavatelem elektřiny co vše bude požadovat a jaké měniče a ochrany akceptuje to my tu nevyřešíme.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od eman »

Já tedy stavím offgrid na Victronu a taky budu shánět někoho, kdo na to dá revizi, kvůli pojišťovně. Když jsem teď předělával pojištění na dům, tak tam má Allianz klauzuli, že pokud není revize na FVE, tak se automaticky neplní jakékoliv poškození elektrických spořebičů kvůli podpětí/přepětí atp. Jsou tam výluky na dvě strany.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od glottis »

Pokud máš instalaci co umí limitovat přetok tak to stačí vyřídit zjednodušeně připojení mikro zdroje. Revize celého řešení není potřeba. Ale revzak přijít musí. Potvrdí nastavení síťových ochran a změří impedanci zemní smyčky. Pak by to žádost měli schválit. V žádosti snad dnes už stačí jen to, že jim řekneš že tvoje instalace se shoduje s jejich příkladem. Pokud ne, musíš namalovat schéma a možná napsat pár řádek jako projekt.
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

@glottis. To vypada nadejne. Pokusim se zeptat distributora co pozaduje. Jen abych tim dotazem nevzbudil spiciho psa...
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od cipis »

Proč se ho ptát? Když to je všechno na webu. Včetně toho, co požaduje.
Prostě to podej a hotovo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od glottis »

Jak chceš ale ptát se ani nemusíš.

To je něco k tomu
https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... icence/ppp

https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyr ... ikrozdroje

Pokud to není ČEZ tak hledej u svého
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Vsem diky. Budu hledat obycejneho revizaka. Ten by snad mel take neco znat.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od cipis »

Obyčejný revizák ti udělá to, co potřebuješ. A co potřebuješ, tak se dozvíš z oněch pdfek.
Cokoliv jiného je převážně zatížené lidovou tvořivostí, ať už na straně DS či toho revizáka.
V tomhle obzvláště platí, kdo se moc ptá, moc se dozví.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od misif »

U ČEZu:
1. zažádáš on-line přes portál o nové připojení, zaškrtneš "Zjednodušené připojení" a přiložíš odpovídající "Předepsané typové schéma", které nahrazuje projekt.
... oni ti to v řádu dní schválí, on-line podepíšeš smlouvu.

2. pošleš jim opět online "POTVRZENÍ o vydání zprávy o revizi elektrické instalace" nebo revizi samotnou a tím je vše hotovo. Žádný projekt, žádná práce a máš povolený technický přetok 150W v 15min. průměru, nemusíš řešit, že ti něco ulítne. (Samozřejmě instalace musí mít nějakou úroveň, jinak tě revizák požene)

(pokud chceš i dodávat, tak se to nazývá "STANDARDNÍ připojení" a musíš doložit několik dokumentů k výrobně navíc a tam to chce už na to mít někoho kdo ty protokoly smí podepsat)

M.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od PavelR »

misif píše: ned lis 26, 2023 4:04 pm U ČEZu:
1. zažádáš on-line přes portál o nové připojení, zaškrtneš "Zjednodušené připojení" a přiložíš odpovídající "Předepsané typové schéma", které nahrazuje projekt.
... oni ti to v řádu dní schválí, on-line podepíšeš smlouvu.

2. pošleš jim opět online "POTVRZENÍ o vydání zprávy o revizi elektrické instalace" nebo revizi samotnou a tím je vše hotovo. Žádný projekt, žádná práce a máš povolený technický přetok 150W v 15min. průměru, nemusíš řešit, že ti něco ulítne. (Samozřejmě instalace musí mít nějakou úroveň, jinak tě revizák požene)

(pokud chceš i dodávat, tak se to nazývá "STANDARDNÍ připojení" a musíš doložit několik dokumentů k výrobně navíc a tam to chce už na to mít někoho kdo ty protokoly smí podepsat)

M.
nahlásit bezpřetokový zdroj je jednoduché i u EGD. Je to super pokud někdo nechce prodávat a lze to mít legálně připojeno v pohodlném hybridním režimu. žádný přepínače sítí a podobný věci.
Jako bonus je to že ti zadarmo dají 4q elměr. Máš 1/4 data na portále a druhej bonus je že pak lze používat spotovou spotřebu pokud na to bude vhodná doba.

Jediná nevýhoda je že už iu EGD i u bezpřetokových zdrojů vyžaduje ER rozvaděč ve shodě s akutálními připojovacími podmínkami. Na to pozor. Setkávám se s tím.
Standartní problémy:
tenký kabel od pojistek, nevhodná (malá nebo velká) výška spodní hrany ER, ER na schodech někde - není předtím plac co požadují, musí se doplnit vypínač instalace a OR, eaton jističe bez zámečku nesmí být, samozřejmě 10kA jističe i ten HDO jistič, zapomeňte na dřevěný skříňky, pertinax taky zamítnou.
Často to končí rekonstrukcí přípojky a novým ER rozvadečem už vyrobeným pro výrobny. Sice to něco stojí, ale má to štábní kulturu a stojí za to udělat to pořádně a jednou než pak 5x řešit s technikem co se mu nelíbí.
Pozor na seškrábnutej nápis na jističi. Vyhodí to. barva páčky jim nestačí. S tím jsem se taky setkal.

Nejsem si jist jesli u bezpřetokové výrobny vyžadují i regulaci tedy vypínání zdroje. U výroben s překotky samozřejmě a Čez to dokonce i montuje a zkouší. EGD v této době zatím ne.

Toť pár postřehů z praxe.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od glottis »

misif píše: ned lis 26, 2023 4:04 pm 2. pošleš jim opět online "POTVRZENÍ o vydání zprávy o revizi elektrické instalace" nebo revizi samotnou a tím je vše hotovo. Žádný projekt, žádná práce a máš povolený technický přetok 150W v 15min. průměru, nemusíš řešit, že ti něco ulítne. (Samozřejmě instalace musí mít nějakou úroveň, jinak tě revizák požene)
Pro 3f system je to 300W jestli se neco nezmenilo.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od eman »

S tou předělávkou rozvaděčů se úplně pos..., to se jinak nedá nazvat. Taky je to na vesnicích vidět, kdy každou druhou chalupu hyzdí nový, hnusný plastový rozvaděč, jenom kvůli dotační FVE. Stavěl jsem před 15 lety, pilíř mám od domu 25m a díky stromům už tam nikdy nic nedotáhnu, aniž bych je fatálně poškodil. A to bych se ještě musel provrtávat přes fasádu, jenom kvůli hovadinám, co platí jenom u nás a nikde jinde na planetě tyhle kraviny nepožadují.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od PavelR »

Já to chápu. Je to předávací místo a mělo by to něco splňovat. Ty nový ER jsou pěkně udelaný a celkev vzhledný. Ani jim nevadí kdyby se dal pod fasádní dvířka.
Pokud máš pilíř tak není co řešit v pilíři se to dá vždycky jen upravit. Kabel máš z těch let určitě v průřezu správným a ovládací kabel tam uřčitě taky máš takže není pak důvod cokoliv tahat.
Pokud je ten rozvcaděč aspoň kovovej tak se to snažím upravit do souladu a jde to.

Průser je to že lidi nechávají ty přípojky dokud to neshoří. Takže dřevěná bedna, fi přes kterej je protaženej pen a přívod 6mm AL v balvněným opletu od pojistek. A takovej průser tam nechají, udělají novou fasádu a přes tento hnus dají fasádní dvířka. To nepochopíš. Pak přijdu a řeknu to budeme muset vybourat ... a to není jen kvůli dotačním FVE to je kvůli jakémukoliv zdroji.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Legalizace hybridni FVE

Příspěvek od cipis »

U zjednodušeného mikrozdroje není žádné odpínání. To odpínají ty ochrany, na které se podepíše revizák.

Hlavně u té rekonstrukce vám nesmí elektrikář urvat plomby u elektroměru tam, kde mají zůstat :wall:
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek