low cost FVE co funguje

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od kyocera »

V minulosti jsem uspěšně vyzkoušel provoz 1kW Victron Phoenix,levný měnič , spotřeba naprázdno jen 6W
a AC coupling 6kW od Carlo Gavazzi. Tím jsem dosáhnul oba cíle. Zanedbatelná volnoběžná spotřeba v noci nebo v zimě, kdy se měnič Carlo Gavazzi 6 kW nepřivázoval ke slabému měniči 1kW a byl jsem schopen i v zimě něco málo
vyrábět s měniem 1kW. Takže opakuji, bylo to přifázování měniče 6kW výhradně v ostrovním systému nikoliv
přifázování 6kW k síti DS. Plný ostrov byl vždy zachovaný.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Diablo1st »

Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 11:52 am Do systému ho dostanu tak,že ho připojím na baterku. :lol: :lol: :lol:
:lol:
Len ho nevidíš v appke v mobile ani nikde inde. Toto je to čo som mal na mysli.

U vcitronu, ak máš aj victron mppt, ho vidíš vo VRM, t.z. máš komplet dáta a ešte ho vieš aj na diaľku nastavovať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

A teď mi napiš Low cost díl Victron.:))))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Diablo1st »

Franto veď nikto netvrdí, že je Victron Low cost, ale treba sa na to pozrieť komplexne. Aby sa nestalo to, čo som spomínal, že najprv kúpiš kopu vybavenia a potom to predáš zo stratou, lebo ti to nevyhovuje.
Rovnako ako kúpiť "lacné" čínske meniče (niektoré nie sú teda vôbec lacné na to čo ponúkajú) a potom dorábať nejaký nadradený systém riadenia, ktorý tiež nie je zadarmo. Keď si to narátaš, kľudne môžeš byť na cene väčšej ako je Victron a to nevravím o hodinách strávených štúdiom. Nevravím, že to je špatná cesta, len treba s tým byť v pohode.
Ako som spomínal, už som toto riešil, najprv sú ľudia napichaní z toho, že im to vyrába elektrinu, ale potom zistia, že by radi ovládanie na mobile, vyťažovanie, grafy výroby, spotreby, napätia a neviem čo všetko alebo im to nefunguje tak ako si predstavovali. Ani Victron nie je bez chyby, ale v mojej bubline si na neho ešte nikto nesťažoval (pokiaľ sa dobre nastavil a už sa do toho nerýpalo :lol: )
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Já jsem zastánce tupého robustniho systému.V něm většinu neduhů přebije dostatek panelů a baterii.Čičoviny jako nastavení v mobilu a dělání grafů nepotřebuji.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

Je 13 listopadu a můj nízkoenergetický dům pořád běží na FV.Dnešní výroba bude okolo
20kWh.Bojler je ohrátý,topí klimatizace.V kamnech jsem ještě netopil.Topná sezóna dřevem se výrazně zkrátila na cca 90dní.Teplárny mají topnou sezonu i 240dni.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Diablo1st »

Franta2776 píše: pon lis 13, 2023 1:23 pm Já jsem zastánce tupého robustniho systému.V něm většinu neduhů přebije dostatek panelů a baterii.Čičoviny jako nastavení v mobilu a dělání grafů nepotřebuji.
To je úplne v poriadku, ak to tebe takto vyhovuje. Ja sa skôr stretávam s tým, že ľudia chcú mať všetko v mobile :lol: A takým ľuďom môžeš vysvetlovať koľko len chceš, že sú to číčoviny :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Keraj »

Jestli mohu přispět svou trochou do mlýna...

Nízkorozpočtová FVE je do jakého obnosu ?

... u mne to bylo 200 000 Kč ( desetileté výpalné ČEZu) a výsledek je v podpisu ... verky od Epever a skládaná baterie.
Funkční to je, ale k dokonalosti to má daleko, stále nemám funkční obstojný monitoring.

Osobně bych nyní volil jinak a pořizoval Victron, kvůli modularitě a komplexnosti systému, kór při nynějších cenách Victronu.

Navíc to co je tazatelem uvažováno mi moc low cost nepřijde.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
zmatek
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 12, 2023 5:51 pm
Lokalita: Jablonec nad Nisou
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od zmatek »

Dobrý večer,

všem moc děkuji za reakce. Pokusím se zodpovědět velkou část podmětů.

Rozpočet:
No na první fázi vidím 200tis. jako strop, popravdě bych raději začal na 100tis. abych mohl již toto léto ohřívat v létě TUV sluníčkem a né plynem. Jinak budu přednostně investovat do zateplnení a FVE bude muset počkat.

Někdo se odkazoval na to, že kotelna určitě také něbyla zadarmo a že se nevyplatí kupovat levné věci. Naprosto souhlasím. Kotelna stála 500tis. pouze nákup, montáž a řízení jsem si udělal sám. No, rok života, nastudovat několik řemesel a vše naprojektovat a udělat:)
Z FVE si nechci dělat domácího koníčka, a určitě také nechci kupovat něco co budu v budoucnosti muset měnit. Chci pořídit základ, který bude možné rozšířit na spolehlivý systém pro RD kde budou přebytky využity na přitápění.
Cílem je zkrátit topnou sezónu na několik měsíců.

Pro zajímavost, topím 120m2 (dvě patra) + nezateplená půda a suterén kde je kotelna,tam se ale netopí:D
5 let po sobě jsem měl spotřebu 40MWh ročně (27 let starý atmosferický plynový kotel), plastová okna na 50% domu snížila spotřebu na 32MWh. Nová kotelna, kde jsem loni až na únor topil pouze plynem (ještě za staré ceny), mě propálila 20MWh (nový kondenzační kotel, nízkoteplotní provoz radiátorů které jsou bez změn z původního systému, to jsem něvěřil).
Odhaduju, že po dokončení druhé poloviny plastových oken a izolace střechy (chci dát 35cm stříkanou pěnu) se dostanu na 10 až 12MWh za rok.

Když nebudu počítat střechu, tak mám k dispozci 3 pole, na kus panelu počítám 2m2 a 500kWp:
pole 1 JV .. 9ks tzn. 4,5kWp ... vzdálenost 25m (existující dřevník :)
pole 2 JIH .. 18ks tzn. 9kWp ... vzdálenost 15m (nový dřevník :D
pole 3 JZ .. 9ks tzn. 4,5kWp ... vzdálenost 8m (garáž)

Kdybych udělal technickou místnost v nevytápěné garáži, tak jsou vzdálenosti ještě o 5m kratší. Také bych tam měl asi podstatně víc místa než ve sklepě. Jen tam v zimě mrzne. Garáž je nevytápěná.

Jelikož jsem si dělal řídící jednotku kotelny sám, a stále na ní teda makám, mám v plánu udělat i vlastní "watt router" který bude využívat přebitky. Takže tak či tak budu muset měřit nátok do baterky, odběr do sítě a stav baterie. Případně aktivaci nabíječky a měření výkonu jednotlivých polí by asi také nebyl problém.
Data to bude sypat do SQL databáze. Tzn. pokud bude FVE fungovat, tak asi nutně nepotřebuji vymazlené grafíčky a statistiky. Na druhou stranu chci měnič, který bude spolehlivý na dalších mnoho let (ideálně aby mě přežil :) , a který mi umožní v budoucnu systém rozšířit až 30+ kWp.

Byla tu zmíňka o nabíječkách. V zásadě proti nim nic nemám, je mi jasné, že ostrovní systém se bez ní neobejde (nebo generátoru). Ale tak nějak mi z toho vychází, že by nabíječka měla být 3f a alespoň 5kW, je to normální?
No a vadí mi asi leda to, že nebude mít určitě účinost vyšší než 95%. Ale pokud bude FVE adekvátní potřebám RD, tak je to opravdu asi zanedbatelné...

Suma sumárum mi z toho asi vychází takévá idea. Btw spotřebu domácnosti mám stabilní 3,5MWh ročně, jsou tu věci které běží stále ( tzn. sežerou dost) jako routr, modem, cctv, server, uložiště, akvárko, terárko, samozřejmě se i svítí a beží jedna až dvě televize. No a pak manželka vždycky večer peče, pere, suší a skládá nádobí do myčky :D

Takže cca. 10kwh za den.

Takže idea že bude krmit dům 2x Victron MP2 5kW je asi reálná, nebo?
A tak mě napadá, že bych si mohl již toto léto pořídit jedek kus, k němu realizovat pole na novém dřevníku (9kWp) , postavit nějakou low cost baterii a nebo koupit jednu cihlu, a mohl bych v létě ohřívat vodu a začít dům postupně převádět na ostrovní microgrid. Ano první cihla a malé pole bude pouze na ten stálý odběr, ale nějak se začít musí.

Mohl bych si zatím udělat ostrov na jedné fázy, na té ze které odpojim manželku :)

Další možnost by byla sehnat nějakou starou UPSku která pár vteřin vydrží 5kW a mohl bych to přepínat dle odběru/výkonu a stavu baterie i na další fáze.
Používáte někdo takto UPSku nebo je to blbost?

Také se chci zeptat, máte někdo použité FVE panely jako krytinu? Na dřevník by to mohlo být OK. Ale někdo stresuje s tím, že by to mohlo chytnout, tak si říkám zda pod to dát plech jako sychr. Přeci jen dřevník...

Btw už jste někdo viděl panel který se sám vznítil?

Zvládne 2x Victron MP2 4 pole o celkovém výkonu 27kWp?

Nekdo psal 2x Victrone MP2 a pak "AC coupling Fronius" to jsem nepochopil. Co ve FVE světě znamená AC coupling?

Kdybych v budoucnosti dělal i pole na střechu, tak bych asi mohl pořídit třetí MP2 a měl bych plnohodnotný 3f rozvod. Sychronizaci fázového posunu asi Axpert nenabízí že? A ta vlastní spotřeba, už tu někdo počítal, zda je to tak zásadní?

Přeji hezký večer a zítra jasno! Zdar Míra
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od cipis »

MP2 nezvládne žádné pole, to je jen měnič/nabíječ.
K tomu musíš mít mppt regulátory, právě podle těch polí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
zmatek
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 12, 2023 5:51 pm
Lokalita: Jablonec nad Nisou
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od zmatek »

cipis píše: pon lis 13, 2023 10:08 pm MP2 nezvládne žádné pole, to je jen měnič/nabíječ.
K tomu musíš mít mppt regulátory, právě podle těch polí.
Aha, a ja cetl hybridni menic, tak jsem myslel ze mani mppt. Na co ta nabijecka kdyz baterku nabiji mppt?
Musi tento menic s mppt nejak kominikovat? Nebo pobezi i s neznackovym mppt?
Zvladne tento menic nabijet baterku jen podle napeti,tzn. bez CAN komunikace, nebo je smart BMS must have?
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od tomasko »

Ahoj

to co popisujes nie je LOW COST, ale seriozny system, ktory sa da riesit aj s inou efektivitou. Zakladna otazka vsak je , ci potrebujes 3f?
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
zmatek
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 12, 2023 5:51 pm
Lokalita: Jablonec nad Nisou
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od zmatek »

tomasko píše: pon lis 13, 2023 10:18 pm Ahoj

to co popisujes nie je LOW COST, ale seriozny system, ktory sa da riesit aj s inou efektivitou. Zakladna otazka vsak je , ci potrebujes 3f?
Nepotrebuji, jak jsem psal, varime na plynu, 3f zasuvku ve sklepe necham na DS a kdyz budu mit 3f motor tak si k nemu dam menic
zmatek
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 12, 2023 5:51 pm
Lokalita: Jablonec nad Nisou
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od zmatek »

Ano, chci plnohodnotny system. Ale prvni etapu chci udelat low cost tak abych vse co poridim v budoucnu vyuzil a mohl rozsirit.
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od tomasko »

tak potom sa vykasli na kombinaciu viacerych menicov, nech su akejkolvek znacky. daj si jeden a poriadny. osobne poznam toto:
https://www.victronenergy.cz/inverters- ... ltiplus-ii
orientuj sa v pravej casti , vykony 8000VA a viac. vsetko v dome na jednu fazu, ziadne prepinanie, docucavanie , .... pri poklese energie v baterii sa prepne na siet. pripadne externa nabijacka a k sieti to nebude pripojene (skoda ze nerobia vykonnejsie Phoenixy).
ciel je :
- jedna baterka (casom rozsiritelna)
- jeden menic (nie je potreba casom menit, nepredavas slaby so stratou)
- MPPT kolko chces (dokupujes podla financnych moznosti a chuti do toho investovat)
- AC coupling, kolko chces (ak ides z vacsej vzdialenosti, ides na hladine 240V s mensimi stratami, tensie kable. pocas svetlej casti dna mas k dispozicii vyssi vykon)
- v pripade victronu diagnostika v cene (to je na tebe, ci sa chces pozriet na grafy, statistiky, menit nastavenia , ....)

co sa tyka ceny, ani z ciny to nezlepis o moc lacnejsie a este budes ladit, aby ti to nejako slo.
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Migel »

Tak potom na zaciatok jeden multiplus2 a ktomu regulator alebo hned dva zalezi ako sa rozhodnes spajat panely napetovo..
Multiplus ti moze komunikovat jedine s cerbom co je hlavna riadiaca jednotka do ktorej sa pripaja menic popripade ked sa rozhodnes pre regulator od victronu tak aj ten..shunt a ine komponenty....je toho vela ako to skombinovat.bms ti nemusi s nicim komunikovat ak ano je to len vyhoda no skoro viaceri kolegovci a i ja tu maju bms cisto len samostatne k baterke (niektory len beru z toho udaje do grafov a historii)
Bmska je posledna co ti ochrani baterku ak ti zlyha vsetko pred nu.
V multipluse je nabijacka v pripade ze sa ti stane ze nebude dostatok slnka a ty budes mat baterky vybite tak z regulatora ich nedobijes ale mozes pouzit tuto nabijacku ktora ale pojde zo siete..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od kodl69 »

Zase a zase: už pár let se ví, že lithiový baterky fungují výrazně spolehlivěj, pokud tam komunikace BMS s mppt/ nabíječkou/ meničem je. Za cenu smartshuntu, kterej je jedna polovina monitoringu (pouze SOC) dostanu BMS, která dokáže aktivně řídit nabíjecí proud. Vypnutí BMS v plným kalupu je pro všechny komponenty dost hraniční zážitek. Takže li baterky s BMS vždy tak, aby tam byla komunikace se systémem. A dnes už to ani nemusí být nějaký drahý BMS aka Batrium, ale stačí čínskej lowcost jako JBD bms, Daly, Seplos... Nehledě k obligátním baterkám Pylontech - někomu, kdo o tom nic neví, bych ani neměl odvahu podstrčit něco, co se musí nějak dobastlit a sledovat...
Jop a jeden multiplus 5000 celkem v pohodě stačí na kompletně elektrifikovanou domácnost bez výraznýho omezení komfortu, ale při rozumným používání, na což si lidi už dnes odvykli, ještě nedávno byl pro 4+1 byt standartní jistič 20A, což je vlastně ekvivalent toho multiplusu. Další měnič to zbytečně prodraží, a není problém necha multiplus přepnout na sít, když ho přetížíš. Těch pár minut denně neudělá skoro nic ve spotřebě z DS, naopak druhej měnič ti udělá větší pruvan v baterkách vlastní spotřebou, a přes zimu vlastně i zvýší spotřebu z DS...
P.S nejmenovaný uživatel v Letovicích, co BMS zásadně nepoužívá, už měl letos v objektu 3x hasiče, jestli mi nějaká návštěva hasičů neunikla, to je ještě jinej extrém...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Kostěj »

skybor píše: pon lis 13, 2023 9:11 amAle stejně by mne zajímalo, jestli nějak tu spotřebu kombiměničů (ala Axpert a jiné), když se nevyrábí (nebo vyrábí málo) nějak řešíte?
Když málo svítí, mrknu večer na baterku a když je tam pod 20-30%, přepnu na síť a měnič vypnu. A zapnu ho zase ráno, když nejsem doma a má být temno, tak někdy až odpoledne. Dobíjení přes den i tak běží, tak se mezitím baterka dobije. KingI+EpeverAN
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Franta2776 »

To Kodl.To co popisuješ jsou všechno důsledky nedostatečně dimenzovaného systému.Jeden měnič je na plně elektrifikovanou domácnost určitě málo nechce se mi přemýšlet ,co zrovna zapnout.To obdbí mám už za sebou.U nás je krize v sobotu .kdy manželka tahá přes 10kW a to netopím klimou a nenabíjím budoucí EV. Nepotřebuji číčoviny jako vytěžovač do boileru.Já potřebuji ohřát boiler:))).A když ze střechy teče 250A,tak je potřebují uložit do baterek. Ten jeden Multiplus není ani na pořádnou elektrifikovanou kuchyň.Rychlovarná konvice,indukční deska,myčka,mikrovlná trouba,kávovar,klimatizace u nás,když se vaří ,tak je odběr z kuchyně běžně mezi 6-7kW ak tomu na druhý měnič jedou 2 pračky,sušička a ohřev TUV.
Naposledy upravil(a) Franta2776 dne úte lis 14, 2023 8:04 am, celkem upraveno 1 x.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: low cost FVE co funguje

Příspěvek od Migel »

Franta2776 píše: úte lis 14, 2023 7:46 am To Kodl.To co popisuješ jsou všechno důsledky nedostatečně dimenzovaného systému.Jeden měnič je na plně elektrifikovanou domácnost určitě málo nechce se mi přemýšlet ,co zrovna zapnout.To obdbí mám už za sebou.U nás je krize v sobotu .kdy manželka tahá přes 10kW a to netopím klimou a nenabíjím budousí EV. Nepotřebuji číčoviny jako vytěžovač do boileru.Já potřebuji ohřát boiler:))).A když ze střechy teče 250A,tak je potřebují uložit do baterek. Ten jeden Multiplus není ani na pořádnou elektrifikovanou kuchyň.Rychlovarná konvice,indukční deska,myčka,mikrovlná trouba,kávovar,klimatizace u nás,když se vaří ,tak je odběr z kuchyně běžně mezi 6-7kW ak tomu na druhý měnič jedou 2 pračky,sušička a ohřev TUV.
Presne pre toto co pises dam mp2 paralelne aby sa casto nespinal len druhy menic..ta spotreba mp2 je za mna v pohode..tie spicky su u nas tiez caste a musi sa pozerat na to co je zapnute aby sa menic nezhodil, a aj tak sa to mojej pani podarilo 4-5krat..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek