2,24kWp Napajedla

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od jose »

mypower.cz píše:
rob.brno píše:Čím je to zatepleno a jakou tlouštkou?
Polystyren 30mm a 1.8mm drevotriska.
30 mm polystyren? Tam vychází tepelná vodivost zhruba 1W/m2*K, takže kdyby měla ta krabice povrch 2 m2, tak výkon 2W ji bude udržovat o 1 °C tepleji než okolí, 20W o 10 °C.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

jose píše:30 mm polystyren? Tam vychází tepelná vodivost zhruba 1W/m2*K, takže kdyby měla ta krabice povrch 2 m2, tak výkon 2W ji bude udržovat o 1 °C tepleji než okolí, 20W o 10 °C.
To jo .. ovsem teplo unika, protoze odvetravame ... Otazka kdy a jak casto je nutno baterky vetrat ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

lidi , proč se drbete levou rukou za pravým uchem :eek2: .
Baterky nechat doma (v teple) a ven vypouštět jen jejich prdy :oops: . Já tak měl staniční FIAMM 12V 160Ah ... do větracích dírek v zátkách strčený hadičky :arrow: ty do větší hadice , ústící ven skrze škvíru v taškách :yes: . Baterka byla v teple :D .
Jo , a že prděla :shock: v létě klidně 5l plynů (vodík a kyslík) :hell: .

Elektronům zdar *sun* :arrow: *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od atom »

Nejlepší by bývalo prostě místo 200Ah olova koupit třeba 90Ah lithia. Cena téměř srovnatelná, ale užitné vlastnosti úplně někde jinde. :yes:
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

atom píše:Nejlepší by bývalo prostě místo 200Ah olova koupit třeba 90Ah lithia. Cena téměř srovnatelná, ale užitné vlastnosti úplně někde jinde. :yes:
ovsem cim to budu nabijet? mam 2 EP solary, ktere umi pouze olovo. to znamena cena je vyssi o potrebu koupit dalsi regl, nejmene tristar ? nebo nejaky novejsi epsolar, dale balancery... tohoto se prave zatim obavam ... jsem zvedavy pak jeste na ty nicd.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od atom »

on ani tristar není na LiFe přímo určenej, jen má široké možnosti nastavení a dá se přispůsobit. Starej EP solar není zas tak nepoužitelnej, kdybych ho měl, asi bych nastavil typ na GEL to by mělo nabíjet do 14,2V a bez equalizace. Tu 1000,- Kč na alespoň 8 pasivních balancérů by bylo dobré obětovat pro jistotu.

Na ty NiCd jsem také zvědavý, původně sem myslel, že je plánuješ jako primární náhradu původního olova.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od fukuši »

Mám oba a EP solár po instalaci tristáru letěl pěkne rychle pryč.Nějak nabíjí nějak funguje ale min 30% zahazoval proti Tristáru.Tristár funguje přesně jak má ale EP solár tragédie.Dokud jsem je nemohl porovnávat tak mi tak nevadil.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od luge »

fukuši píše:Mám oba a EP solár po instalaci tristáru letěl pěkne rychle pryč.Nějak nabíjí nějak funguje ale min 30% zahazoval proti Tristáru.Tristár funguje přesně jak má ale EP solár tragédie.Dokud jsem je nemohl porovnávat tak mi tak nevadil.
Je to tu niekde na fore,že tristar ukazuje ovela viac ako skutočne dodá.Majitelia tohto regla aká je pravda?
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od miki.lbc »

luge píše:
fukuši píše:tristar ukazuje ovela viac ako skutočne dodá
No, můj stav je zatím napůl bastl, ale:
TrueRMS ampérmetr, klešťák a "Pololu" (senzor proudu) ukazují stejně, tristar jinak.
Příklad: Vše ukazuje např. 2A (za zatažena) a tristar začne na 2A a leze až na třeba 4A, ale fyzicky (na ostatních ampérmetrech) se nic nemění. Už mi to taky vrtalo hlavou, proč to ukazuje jiný proud.
Nicméně denní výsledek (porovnávaný ve W, protože nyní nemám jinou možnost) je asi: Moje měření: 7.8kWh a Tristar asi 8 + něco málo.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od kybos »

luge píše: Je to tu niekde na fore,že tristar ukazuje ovela viac ako skutočne dodá.Majitelia tohto regla aká je pravda?
Tristar si přidává tak asi kolem 5% na proudu (a tím i na výkonu) ale vše v rámci předpokládané tolerance. Je to podobné jak rychloměry od škodovek ukazují naprosto přesně na horní hranici tolerančního pole. U Tristaru je to ale dle mých pozorování ovlivněno navíc tím, jestli proud stoupá nebo klesá (předpokládám, že na to má vliv hysterezní smyčka materiálu snímače proudu). Měření napětí je o poznání přesnější. Rozhodně se nedá tvrdit, že chyby měření výstupního výkonu jsou rovnoměrně rozloženy kolem skutečné hodnoty. Naopak se dá s vysokou pravděpodobností tvrdit, že vykázaná hodnota výstupního výkonu je u Tristaru vždy vyšší než skutečná.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

Tak uz to konecne padlo a znam spodni limit DCDC menice.. Bohuzel jak jsem tusil, dojde v takovem momente k cyklovani, asi tak v 10 sec. intervalech. A bohuzel jak jsem taky tusil, 3 roky udrzovana baterka meho notebooku je taky skoro mrtva, takze shutdown.

Obrázek
Obrázek

Pravy cas na prepojeni *batt*
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

2,24kWp Napajedla

Příspěvek od Roger »

Jaky limit? Jakoze baterka v ostrove je dead? A menic znicil baterku notebooku?
To pred 7:30 je odpojeni zateze?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od střídač »

Kupodivu i panely pod sněhem něco daly.
Ale i tak to vidím jak v inlajnu: ostrovníci k pumpám, tedy k centrálám. To bude těžký následující týden. Dá se u té centrály i spát, nebo to bude týden bdění?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od goodbie »

střídač píše:Kupodivu i panely pod sněhem něco daly.
Ale i tak to vidím jak v inlajnu: ostrovníci k pumpám, tedy k centrálám. To bude těžký následující týden. Dá se u té centrály i spát, nebo to bude týden bdění?
taky to vidím,že bude třeba dobíjet holt paní Zima nastoupila :D záleží co je to za centrálu některé jdou potichu jiné jak stádo slonů.moje dělá hluk zhruba jako sekačka
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:Jaky limit? Jakoze baterka v ostrove je dead? A menic znicil baterku notebooku?
To pred 7:30 je odpojeni zateze?
Spodni limit napeti na 24V bateriich, kdy 24V/12V DCDC menic uz odmitne na vystupu dodavat 12.8 do DC rozvodu a vypne, alébrž zacne cyklovat jak napeti na baterii po odpojeni zateze o neco stoupne a pri opetovnem pripojeni opet poklesne. Ano je to odpojeni DC zateze, tedy vypnuti DCDC menice. Baterka notebooku je znicena vekem. I kdyby byla cyklovana i kdyby nebyla, beztak jednou odejde, ta baterka je v notebooku asi 6 let a posledni 3 roky je bez cyklovani. Udrzovana na trvalem externim napajeni. A jakoze baterka na ostrove je dead, ano, po 3 letem provozu a brutalnim zachazeni v prvnim roce (diky neznalosti) je uz mrtvo. Je ale nachystano milion dalsich baterek, NiCd, fungl nove olovo, o baterky strach skutecne nemam ;)
střídač píše:Kupodivu i panely pod sněhem něco daly.
Ale i tak to vidím jak v inlajnu: ostrovníci k pumpám, tedy k centrálám. To bude těžký následující týden. Dá se u té centrály i spát, nebo to bude týden bdění?
Centralu jsem pustil rano, asi tak litr benzinu, at to teda necykluje, a mam ji paradne vytlumenou, privedenou do druheho volneho pruduchu do komina, zavrenou v suterenu. Ta neni skoro vubec slyset. Jak venku tak vevnitr.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od goodbie »

jak to máte řešené z té centrály??230V z centrály a nějaká nabíječka???Já uvažuji že z té mojí vyhodím ten generátor a nahradím ho rovnou alternátorem 28V 65A a takto rovnou dobíjet baterie možná by to bylo efektivnější ??
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od mypower.cz »

goodbie píše:jak to máte řešené z té centrály??230V z centrály a nějaká nabíječka???Já uvažuji že z té mojí vyhodím ten generátor a nahradím ho rovnou alternátorem 28V 65A a takto rovnou dobíjet baterie možná by to bylo efektivnější ??
http://www.axima.cz/katalog/produkt/axi ... 1404033502

12V/24V max 30A
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od goodbie »

aha aximáckej zdroj na dobíjení, :D
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od Frenky »

mypower.cz píše:
goodbie píše:jak to máte řešené z té centrály??230V z centrály a nějaká nabíječka???Já uvažuji že z té mojí vyhodím ten generátor a nahradím ho rovnou alternátorem 28V 65A a takto rovnou dobíjet baterie možná by to bylo efektivnější ??
http://www.axima.cz/katalog/produkt/axi ... 1404033502

12V/24V max 30A
Mám ještě jeden nápad. Filip má starou vojenskou EC 1kW, ale existovaly EC s alternátorem (nebo jestli to bylo dynamo nevím) Dělaly se 1kW a 3kW jmenovalo se to nabijecí soustrojí NS 1200 . Napětí to dávalo 24V stejnosměr.
Něco podobného jsem našel tady
http://www.armypoint.cz/elektrocentrala ... 0/d-91360/
elektrocentrala_ec_ab_1_p_30_01.JPG
elektrocentrala_ec_ab_1_p_30_01.JPG (22.1 KiB) Zobrazeno 1259 x
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 2,24kWp Napajedla

Příspěvek od goodbie »

ano dvoutakt s dynamem dělalo to docela kravál ale fungovalo to.Asi to zkusím s tím 65A alternátorem myslím že to bude fungovat dobře.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek