Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od cipis »

Statická ztráta u Dražic se normálně udává.
Tato ztráta se měří po dobu 24h při teplotě 65°C v ohřívači a 20°C v jeho okolí.
Dle ČSN EN 60379.
Mex píše: úte lis 07, 2023 5:47 pm Je to podobné jako u bojlerů. Nedávno jsem se snažil najít technické údaje od Dražických bojlerů.
Myslíte, že jsem se dověděl jaké je statická ztráta za 24 hodin nebo jiné fyzikální informace?
Ne. Zato jsem se dozvěděl, že za rok spotřebuju s daným bojlerem nějaký počet kWh. S větším bojlerem pak víc kWh.
Ale už ne kolik teda vlastně té teplé vody vyrobí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od Pawel »

Musí se hledat
Přílohy
Návod k obsluze a instalaci okc ntrhp (3).pdf
(65.09 KiB) Staženo 89 x
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od Mex »

cipis píše: stř lis 08, 2023 10:13 am Tohle je tu sice OT, ale statická ztráta u Dražic se normálně udává.
Tato ztráta se měří po dobu 24h při teplotě 65°C v ohřívači a 20°C v jeho okolí.
Dle ČSN EN 60379.
Tak z jejich materiálů se dozvím energetickou účinnost (36-39%) a roční spotřebu elektrické energie.
Takže zřejmě účinnost bude těch 38% i když vodu nahřeju a hned spotřebuju (bez ohledu na teplotu v místnosti s bojlerem), nebo když ji nahřeju večer a spotřebuju až další večer.
A ta roční spotřeba je zřejmě stejná i když je člověk čuně a sprchuje se na Velikonoce a na Vánoce, jako když je tam extrémně čistotná rodina, kde se každý sprchuje 3x denně.
https://www.dzd.cz/component/phocadownl ... kce-2-4-kw
https://www.dzd.cz/component/phocadownl ... ivacu-vody

Připomíná to technický údaj o výkonu motorů luxusních Bentley, kde se prý dříve uvádělo, že "výkon je dostatečný".
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od Mex »

Pawel píše: stř lis 08, 2023 11:58 amMusí se hledat
Ano, díky.
Tady už to je.

Tento materiál asi psal někdo, kdo nezná moderní trendy.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od cipis »

Nedelej ze sebe hloupeho, vypada to hloupe ...
Vsechno je pocitano na nejaky prumer, na nejaky standard. Nevim jak ty, ale ja si vedu spotrebu uz radu let, a svete div se, ten rocni prumer vychazi furt stejne. A je uplne jedno, jestli jsem byl nekdy zdechlej a sel spat bez umyvani, nebo jsem s holkou ve sprse tak dlouho vyvadel, az jsme vycabrali vsechnu vodu. Furt ten dlouhodoby prumer vychazi stejne. Stejne tak vychazi i pomery mezi jednotlive bytove jednotky, co tu mame.
Navic tu ztratu ti uz kolega primo odkazal, ac jsi tvrdil, ze to neuvadi.
Přílohy
186_file_en_OKCE - Návod.pdf
(759.16 KiB) Staženo 82 x
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od cipis »

Všechny tyhle "moderní trendy" jsou jen kvůli tomu, aby si ten spotřebič mohl porovnat normální obyčejný člověk, co už dávno zapomněl rozdíly v kW a kWh, na které si možná vzpomene akorát 1x za rok u faktury. Každému je naprosto jasné, že je to průměr. Úplně stejně s průměry počítají projektanti veškerých systémů v domě, jinak by se totiž nikdo nikdy nedobral k nějakému výsledku. Stejně tak podle průměrů se navrhuje velikost ohřívačů vody, nebo třeba konstrukce střechy a krytina na sněhovou oblast.
Tedy veškeré ty "moderní trendy" údaje jsou pro porovnání mezi sebou, ne pro zjištění, kolik zrovna ty s tímhle konkrétním krámem spotřebuješ. Pokud ale budeš alespoň trochu padat do průměru, tak se od inzerované hodnoty moc lišit nebudeš. Pokud samozřejmě nenacpeš bojler do sklepa (na bytě) nebo do dílny (na baráku), tak pak budeš chtít experimentovat s ou kaučukovou izolací v metráži, aby ses do toho průměru nějak dostal.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Bojler, ucinnost, ztráty, izolace atd.

Příspěvek od Mex »

cipis píše: čtv lis 09, 2023 12:08 am Nedelej ze sebe hloupeho, vypada to hloupe ...
Vsechno je pocitano na nejaky prumer, na nejaky standard. Nevim jak ty, ale ja si vedu spotrebu uz radu let, a svete div se, ten rocni prumer vychazi furt stejne. A je uplne jedno, jestli jsem byl nekdy zdechlej a sel spat bez umyvani, nebo jsem s holkou ve sprse tak dlouho vyvadel, az jsme vycabrali vsechnu vodu. Furt ten dlouhodoby prumer vychazi stejne. Stejne tak vychazi i pomery mezi jednotlive bytove jednotky, co tu mame.
Navic tu ztratu ti uz kolega primo odkazal, ac jsi tvrdil, ze to neuvadi.
Nedělám hloupého, já jsem.
Ano, kolega to našel a já mu za to poděkoval. Dostal jsem to až poté, co jsem napsal původní post (nechal jsem ho dlouho rozepsaný v browseru, měl jsem nějakou naléhavou práci).

Ne, tyhle hodnoty opravdu vypovídající nejsou. Stačí se podívat, jak se liší u velkého a malého bojleru. Ten velký je podle tabulky mnohem nevýhodnější, protože má mnohem vyšší roční spotřebu. Bez uvedení toho, kolik tedy té vody přes sebe protočí.
Sorry jako, ale to opravdu správně není. A neposlouží to ani ke srovnání pro Pepču ze špuntárny, protože ta prostě uvidí to 2x větší číslo a řekne si, že to už by finančně neutáhla.

A ani nějaké ty průměrné účinnosti, které zřejmě mají zahrnovat i statickou ztrátu, závislou na čase mezi ohřevem a spotřebou.
Třeba u nás je to v jedné části města (kde bydlím teď) tak, že interval nízkého tarifu je souvislý 22:00-06:00.
V jiné části města (kde jsem bydlel dřív) to bylo na 2 intervaly, kde jeden z nich byl odpoledne. Tak i v případě stejného bojleru a stejného chování by ta účinnost vyšla jinak, protože teplotní profil vody byl taky jiný.

Když někdo míchá kW a kWh, tak je to sice špatně, ale znalý člověk z kontextu snadno pozná, co měl dotyčný na mysli.
Pokud ale oficiální papíry k výrobku udávají bezrozměrná čísla, tak to je (podle mě) větší prohřešek.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek