Jak prodloužit životnost baterie

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
streichsbier
Příspěvky: 2
Registrován: sob lis 04, 2023 9:27 pm
Lokalita: Brandýs nad Labem
Výkon panelů [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od streichsbier »

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o nastavení baterie. Nově mám 5 měsíců nastavený Deye SUN 10K s baterií RESACS NX3B - 12 kwh. Systém je nastaven tak, že každý den dobíjí stav baterie na 100% nabití, a na druhou stranu, nechá baterii jít i na 0% nabití. Z různých diskuzních fór jsem se dočetl, že pro prodloužení životnosti je dobré baterku udržovat v rozmezí 20% – 80%. Rád bych v nastavení DEYE baterii dobře nastavil, dle doporučení.

Dokážete mi prosím pomoct s nastavením tří obrazovek? Obrazovky jsem přiložil k tomuto dotazu, formou word dokumentu:
DEYE 10K - obrazovky.docx
(1.19 MiB) Staženo 95 x
Rád bych se vyznal v nastavení a pochopil co jak správně nastavit. A rád bych se vyhnul superkomentářům z diskusních fór, např. FB, kde mnoho velice chytrých hlav komentuje dotazy, osoby a dozvědět se relevantní informace je téměř nemožné.

Děkuju,
Honza Streichsbier
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od kyocera »

Dobrý den,
informace o FV elektrárnách Vašeho druhu najdete zde.
viewtopic.php?t=7668&p=154205#p154205
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od PetrDubi »

Milý Honzo,
pokud se chceš vyhnout superkomentářům, tak nedávej dotazy ohledně dotačních elektráren na fórum, kde se probírají ostrovní elekrárny a diskuze o dotačních elektrárnách je zakázána v podmínkách, které jsi odsouhlasil.
Měj se
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od Soban »

No je to velmi jednoduché.

Pokud jsem se díval tak ta baterka je složená z 16 článků LifePo4.

A aby lifepo 4 v elektrárně vydržely tak se většinou nastavují bulk/absorb na 3.450V na článek takže 3.45*16= 55.2V a float na 3.350V čili 3.35*16=53.6V

No a jako minimum máš v návodu napsáno 40V (2.5V na článek) a maximum 58.4V (3.65V) ovšem toto jsou mezní parametry.

Takže nastavit:

Float 53.6V
Absorption 55.2V
Eqalizaci vypnout (jak se to u tvého měniče dělá netuším)
LowBatt nastavit na 3.1V na článek takže 49.6V
Shutdown vypnutí měniče když bude malé napětí nastavit na víc jak těch 40V a míň 49.6 dal bych 45V
Restart bych asi nechal na těch 51V
Tempco nastavit na 0 u liion se teplotní kompenzace nepoužívá.

Ostatní musí poradit kdo ten měnič zná jak to líp nastavit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
streichsbier
Příspěvky: 2
Registrován: sob lis 04, 2023 9:27 pm
Lokalita: Brandýs nad Labem
Výkon panelů [Wp]: 7
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od streichsbier »

Děkuju za doporučení. Teď jedu v režimu 0% - 100%. Docela mě vyděsilo, když jsem četl o rizicíh vybíjení LeFEPO4 do nuly. Četl jsem mnoho doporučení, ale všichni píšou o procentech a nikde se nepsalo o voltech.

Ti co mi to montovali, tak neporadí. Už půl roku mi chybí jedna komponenta (Optibox) a zatím to nevypadá, že by kdy vůbec mohla být.

Měj se, dík.
Soban píše: ned lis 05, 2023 12:37 am No je to velmi jednoduché.

Pokud jsem se díval tak ta baterka je složená z 16 článků LifePo4.

A aby lifepo 4 v elektrárně vydržely tak se většinou nastavují bulk/absorb na 3.450V na článek takže 3.45*16= 55.2V a float na 3.350V čili 3.35*16=53.6V

No a jako minimum máš v návodu napsáno 40V (2.5V na článek) a maximum 58.4V (3.65V) ovšem toto jsou mezní parametry.

Takže nastavit:

Float 53.6V
Absorption 55.2V
Eqalizaci vypnout (jak se to u tvého měniče dělá netuším)
LowBatt nastavit na 3.1V na článek takže 49.6V
Shutdown vypnutí měniče když bude malé napětí nastavit na víc jak těch 40V a míň 49.6 dal bych 45V
Restart bych asi nechal na těch 51V
Tempco nastavit na 0 u liion se teplotní kompenzace nepoužívá.

Ostatní musí poradit kdo ten měnič zná jak to líp nastavit.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od Mex »

streichsbier píše: ned lis 05, 2023 7:07 am Děkuju za doporučení. Teď jedu v režimu 0% - 100%. Docela mě vyděsilo, když jsem četl o rizicíh vybíjení LeFEPO4 do nuly. Četl jsem mnoho doporučení, ale všichni píšou o procentech a nikde se nepsalo o voltech.
...
Na té první obrazovce je klikátko "Use Batt V" a Use Batt %".
Tipnul bych si, že když to překlikneš na ta %, tak se změní další obrazovky a budeš to nastavovat jednoduše v procentech.
Nebo to tak nefunguje?
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od misif »

Doufám, že baterie NX3B má komunikační port, který je propojený se střídačem, ve střídači máš zvolen "Batt Mode": Lithium a střídač si bere všechno info z BMS včetně odhadu % nabití.
V tomto případě stačí na začátek nastavit spodní úroveň nabití třeba na 20% až 30%. Těch horních 100% (pokud je to info z orig BMS) bych se rozhodně nebál.

Pokud ne, tak kontaktuj výrobce baterie a zkus se zeptat tam, co s tím a můžeš zde poreferovat, jak jsi dopadl.
HonzaS
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 24, 2020 2:16 pm
Lokalita: Liberec a okolí

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od HonzaS »

@streichsbier
Režim "Use Batt %" nepoužívat, u Deye spolu s LIFE baterií to odhaduje procenta ne uplně přesně. Je to určené spíše k olovu.
Celkem obstojně pracuje režim napětí, viz nastavení limitů výše.
Optimální nastavení je volba "Lithium", ta ovšem vyžaduje komunikaci.

Tvůj typ baterie není v seznamu podporovaných baterií od výrobce.
Kontaktuj dodavatele baterie, jak se spojuje s měničem Deye, když už to mají napsané na svém webu.
Některé NONAME baterie mají PYLON protokol, takže to pak nějak funguje.

Můžeš také vypnout položku "Activate Battery", to slouží zejména na olovo, pokud je hluboce vybité, tak aby měnič do toho nenakulil hned ze začátku velký proud.

Já vůbec nabíjení se sítě, jak máš nastaveno nepoužívám. Po vybití baterie pod stanovenou mez, např. 51V se měnič přepne do sítě a nic z baterie nežere. Vyrží tak dalšího dne a pak se nabije ze solárů a přepne zpět. Nekdy to trvá i několik dnů např. v zimě. Je třeba mít správně nastavené limity a hystereze, aby se zbytečně nezapínala vybitá baterka atd.atp.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak prodloužit životnost baterie

Příspěvek od cipis »

No a co kdyz vypadne DS? V tom okamziku, kdy je to na ni prepnute? Neprepne se ti to zpatky na baterku a nejede az do uplneho minima? Pak by to totiz chtelo asi co nejdrive dobit, az naskoci DS. Jako priprava zalohy, kdyby se ten vypadek opakoval, nez trochu zasviti? Mne se to prepne pri urcitem napeti, no a kdyz dojde k vypadku, tak jede z baterii a je tam dalsi hodnota, pri ktere se zapne dobijeni ze site.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek