Energie zdraží víc, než se čekalo

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

glottis píše: sob pro 16, 2023 9:55 am stand-by domu mam asi 300W. Ostatni v ulici na tom budou v prumeru podobne. To tu ulici ukrmi i moje 13kwp fve.
No a kolik FVE na té ulici je?
Navíc jsou dneska populární všelijaké home-offices, ženské na mateřských, důchodci atd.
Těch Tvých 13 kW (i když na tolik asi nemáš povolenou výrobu, nebo ano?) by sežral jediný z mých sousedů, který vytápí celoročně svůj bazén. A při koupání tam má protiproud a na žádost i vlnobití.
Jsem jediný široko daleko bez bazénu. Až se sám za sebe stydím, jaká jsem socka.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavelR »

Mex píše: sob pro 16, 2023 9:56 am
PavelR píše: sob pro 16, 2023 9:31 am nene nespotřebují to vždykcy. Už jsem viděl že to teče i přes obráceně až do 110kV ....
Aby mohl proběhnout cíl dekarbonizace energetiky je třeba těchto decentrálních zdrojů mnoho aby mohli dodávat do sítě. aby se to přelévalo sem a tam podle situace. Na to to není výkonově postavený.

Druhak trafa a vedení stárne, je potřeba měnit a ona cena materiálu a práce stoupá že...

edit: jako mě se to taky nelíbí ale chápu to
No tak ať to teče i naopak. Čemu to vadí? Pořád to vytváří menší zatížení, než směr dolů v době velké spotřeby. Takže to trafa nepřetíží.

Že DS stárne je jiná věc. Ale pak výměny a rozšíření nejsou důsledkem rozvoje domkařských FVE, ale prostým obnovováním technického parku a doháněním často dlouhodobě zanedbané údržby. Ve městech si to moc neuvědomujeme. Ale na dědinách jsou docela často historická přetížená vedení, všechno luftem takže každou chvíli na to při větším větru napadají stromy atd.
vadí to třeba tomu že roste napětí na druhém konci linky dál od trafas? proto je potřeba posilovat. JE to stavěný na provoz centrální elektrárna - spotřebitel ne naopak a pokud se má elektřina sdílet chce to halt investice. Ono to uřídit není zrovna jednosduchý
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

eman píše: sob pro 16, 2023 9:57 am Problém ČR je v tom, že ti co na FVE mají, se většinou koncentrují na jednom místě. Co jezdím okolo Prahy, tak nejvíc FVE je vidět v satelitech, kde je přes den vymeteno a všichni "prodávají" do DS. Večer začnou vysávat zpátky elektřinu vyrobenou uhelkama. Když se mi majitelé rozpovídají, tak naprostá většina těch FVE je stavěná na prodej elektřiny přes tarif pro soláry nebo spot. Malá část se snaží ten spot aspoň nějak řídit, ale většina to tlačí od rána do večera.
No dobře. Ale pokud ten satelit má uživit DS i bez solárů, tak tam prostě ty dráty příslušně dimenzované musí být.
A pokud nejsou, tak prostě další zájemce už povolení k výrobě nedostane.

Dneska má skoro každá FVE baterky. Důvod je prostý - dotační pravidla jsou postavená tak, že to k tomu vede. Takže večer toho zas tolik možná vysávat nebudou.
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

PavelR píše: sob pro 16, 2023 10:06 am vadí to třeba tomu že roste napětí na druhém konci linky dál od trafas? proto je potřeba posilovat. JE to stavěný na provoz centrální elektrárna - spotřebitel ne naopak a pokud se má elektřina sdílet chce to halt investice. Ono to uřídit není zrovna jednosduchý
Četl jsi připojovací podmínky?
Tam jsou požadavky na udržení tolerance napětí o dost přísnější, než má distributor vůči zákazníkům.
Aspoň teda v těch, které nadiktovalo EGD mně.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavelR »

Mex píše: sob pro 16, 2023 10:11 am
PavelR píše: sob pro 16, 2023 10:06 am vadí to třeba tomu že roste napětí na druhém konci linky dál od trafas? proto je potřeba posilovat. JE to stavěný na provoz centrální elektrárna - spotřebitel ne naopak a pokud se má elektřina sdílet chce to halt investice. Ono to uřídit není zrovna jednosduchý
Četl jsi připojovací podmínky?
Tam jsou požadavky na udržení tolerance napětí o dost přísnější, než má distributor vůči zákazníkům.
Aspoň teda v těch, které nadiktovalo EGD mně.
Ano funkce P(U) a P(f)... což zase snižuje výkon výroben. A znám několik míst kde je běžne napetí 250-253V a tam jsem dlouho čekal než proběhlo 5minutový okno kdy to nelízlo 253V a střídače a se nafázovali. A přesně v tuto chvíli potřebuješ výkonější trafo a vedení s menší impedancí.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavelR »

Mex píše: sob pro 16, 2023 10:09 am
eman píše: sob pro 16, 2023 9:57 am Problém ČR je v tom, že ti co na FVE mají, se většinou koncentrují na jednom místě. Co jezdím okolo Prahy, tak nejvíc FVE je vidět v satelitech, kde je přes den vymeteno a všichni "prodávají" do DS. Večer začnou vysávat zpátky elektřinu vyrobenou uhelkama. Když se mi majitelé rozpovídají, tak naprostá většina těch FVE je stavěná na prodej elektřiny přes tarif pro soláry nebo spot. Malá část se snaží ten spot aspoň nějak řídit, ale většina to tlačí od rána do večera.
No dobře. Ale pokud ten satelit má uživit DS i bez solárů, tak tam prostě ty dráty příslušně dimenzované musí být.
A pokud nejsou, tak prostě další zájemce už povolení k výrobě nedostane.

Dneska má skoro každá FVE baterky. Důvod je prostý - dotační pravidla jsou postavená tak, že to k tomu vede. Takže večer toho zas tolik možná vysávat nebudou.
Soudobost spotřeb.... nedávno jsem mluvil s obvoďákama co sem tam nahazují deon v jednom satelitu, staví se, připojují další baráky a je potřeba postavit další trafačku...
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

PavelR píše: sob pro 16, 2023 10:16 am Ano funkce P(U) a P(f)... což zase snižuje výkon výroben. A znám několik míst kde je běžne napetí 250-253V a tam jsem dlouho čekal než proběhlo 5minutový okno kdy to nelízlo 253V a střídače a se nafázovali. A přesně v tuto chvíli potřebuješ výkonější trafo a vedení s menší impedancí.
Však to je správně. Takže majitel FVE přispívá ke stabilizaci sítě.
A že to snižuje výkon výroben? Ale to bolí majitele FVE, ne distributora.
Takže kvůli tomu distributor nemusí brečet (jak zaznělo na začátku naší debaty).
PavelR píše: sob pro 16, 2023 10:19 am Soudobost spotřeb.... nedávno jsem mluvil s obvoďákama co sem tam nahazují deon v jednom satelitu, staví se, připojují další baráky a je potřeba postavit další trafačku...
To je opět správně. Staví se nové baráky, tak přibudou trafačky. To je OK.
Ale (jak tvrdím já) nepřibývají proto, že přibývají FVE.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavelR »

nemá smysl o tom debatovat dál. Ať z důvodu decentrálních zdrojů nebo z důvodu stále se zvyšující spotřeby si prostě myslím že je nutné lít velké miliardy do přenosovky a distribuční sítě.
Ty si to nemyslíš. Tím bych to uzavřel.
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Mex »

Jo, já bych to taky uzavřel.

Ale s tím, že nesouhlasím se závěrem.
I já si myslím, že se musí investovat. Lišíme se jen v tom, že já jako důvod nevidím rozvoj FVE, ale něco jiného. U domkařských FVE si naopak myslím, že síti spíš prospívají.

Rozšiřování je ale nutné jednak z důvodu nové výstavby domů. A hlavně z důvodu větší elektrifikace domácností. Pokud se silně rozšiřuje nasazení klimatizací, tepelných čerpadel, e-aut a dalších žroutů elektriky, tak na to musí reagovat investice do infrastruktury.
A v neposlední řadě i proto, protože DS je v mnoha místech republiky v neideálním stavu a je zatížená vnitřním dluhem, tj. dlouhodobou podinvestovaností.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Ono by to chtělo udělat jako jinde,pěkně rozpočítat náklady plus přiměřený zisk a to chtít od spotřebitele,případně poskytovat přiměřené slevy velkoodběratelům,proč platit paušál,pokud nic neodebírám,a zavézt i malé paušály pro toho,kdo odebírá málo,když je třeba rozšířit sít,tak at to platí kdo se chce nově připojit,nebo navýšit spotřebu,nebo vyrábět,je to v zájmu výrobce a ne spotřebitele,ten ale jen zvedá zisk a moc se na tom nepodílí.Nakonec to asi dopadne tak,že kdo bude mít možnost se zařídí jinak a necht si to platí ti,co nejsou ochotni nic vybudovat sami,jak slýcháme všude,každý má možnost to změnit.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavelR »

jahodovák píše: sob pro 16, 2023 2:58 pm Ono by to chtělo udělat jako jinde,pěkně rozpočítat náklady plus přiměřený zisk a to chtít od spotřebitele,případně poskytovat přiměřené slevy velkoodběratelům,proč platit paušál,pokud nic neodebírám,a zavézt i malé paušály pro toho,kdo odebírá málo,když je třeba rozšířit sít,tak at to platí kdo se chce nově připojit,nebo navýšit spotřebu,nebo vyrábět,je to v zájmu výrobce a ne spotřebitele,ten ale jen zvedá zisk a moc se na tom nepodílí.Nakonec to asi dopadne tak,že kdo bude mít možnost se zařídí jinak a necht si to platí ti,co nejsou ochotni nic vybudovat sami,jak slýcháme všude,každý má možnost to změnit.
však to paušál není ale je to za kažou mwh to bychom měli. a VO alepoň byli levnější....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek