Energie zdraží víc, než se čekalo

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bobik600 »

cipis píše:jahodovák:
Cena se nemůže odvíjet jenom od skutečné spotřeby, ale i od tvojí maximální. Ten drát k tobě, který se 3/4 roku nepoužívá, tak v zimě dostane totální záhul.
Moje spotřeba v zimě a v léte je v rozdílu tak 30%.
Spotřeba_rok.JPG
Jinak na tom obrázku je vidět vliv mojí druhé FVE, která pokrývá spotřebu bojleru od srpna.
Spotreba_roky.JPG
Tady je vidět, mojí spotřebu během 5let. Od roku 21 jsem zapojil maji první FVE, jenom 0,8kWp, další rok jsem navýšil na 1,6kWp a letos jsem zapojil na bojler 2kWp.
Cena_roky.JPG
No a tady je vidět, jak moc jsem si pomohl při investici zhruba 170 000Kč. :D
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

To není o tom, že oni nechtějí, ale že my nechceme, resp. není nás dostatek.
Takových zájemců nebude moc, už jen právě kvůli té cirkuli, hoblovce, svářečce. I ta blbá indukční deska si vezme kW a ne stovky wattů.
A v momentě, kdy chce takto slabou přípojku pár lidí, tak se to nevyplatí vůbec nikomu. Nehledě na to, že na takovou mikro přípojku je možná lepší centrála na zemní plyn nebo tak něco.

Bobík, hádám, že netopíš elektřinou, ať už přímotop/akumulačky/tepelko ...
Třeba můj byteček má 3/4 roku nulovou spotřebu z DS.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bobik600 »

Ne, topení mám dřevem. Ale už mě to serká, to je minimálně 100h ročně práce a já už nejsem nejmladší. Takže pokukuji po tom tepelným čerpadle. No jo,ale to je nová střecha, zateplení, osadit radiátory...nejraději bych barák prodal a nechal si postavit nějakej malej do 50m2 kde tohle všechno už bude vyřešený.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

S tepelkem se dostaneš na jiný poměr spotřeby 3/4 roku vs. zima. Tedy spadneš asi jako většina z nás tady do té nejhorší možné kategorie zákazníků DS.

Myslím, že tady to naše zimní docucávání nám ještě pěkně zamává s bilancí nákladů na FVE.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Tak potom nechápu,proč máme všichni dotovat někomu,kdo potřebuje velkou přípojku,když my ji nepotřebujeme,nám stačí taková,jakou máme,necht si kdo chce novou,nebo větší ji zaplatí sám,nebo se přesune blíž ke zdroji.Nakonec tak nějak mě to je jedno,zařídil jsem se podle toho a jen bude zajímavé sledovat,jak se to projeví v čase a jak na to budou někteří reagovat,zda si nechají kvůli nenšímu chápaní dějů vše líbit a poté se divit co z toho všeho vzešlo,málokdo se zajímá o to kam nás ženou a za jakým účelem,zcela jistě to není kvůli našemu dobru,to je ale na jinou diskuzi,ač i to se týká tohoto problému,protože věe souvisí se vším,jedno podporuje druhé.Pokud jeden sleduje vývoj ve vzdělávání ani se nedivím,že to takto dopadá.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

No ale ty navrhované změny v platbě za jistič před lety byly právě kvůli odporu veřejnosti (dočasně) smeteny ze stolu. A to je defacto to, co chceš ty. A svým způsobem, jak jsem psal, je to nejspravedlivější, s tou různou cenou podle ročního období a času.
Ona třeba ta indukce, to vaření zase nesežere hromadu kWh, ale jde o to, že je to chvilku, a velkým výkonem. Samozřejmě, že je řešení to, že se tato spotřeba pokryje z baterek, které se budou celý den nabíjet menším proudem ze sítě, třeba i dle cen na spotu. Ale to zase bude mrzutosti u těch, co kolem baterky chodí po špičkách, aby náhodou neměla veliký proudíček, aby vydržela co nejvíce.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Asi to mám jinak,kolikrát jedou oba měniče na hranici svých výkonů a nijak mě to nevadí,pokud bych byl připojen na čez,musel bych každou chvíli chodit nahazovat jistič....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od glottis »

cenu za jistic si mzeus snizit zmenou tarifu na stnadart treba. Budes mit drazsi distribuci ale levnejsi pausal. Kdo nespotrebuje dost mwh se to vyplati. Asi pujde snizit i jistic na 3x16A. Muzete si udelat cviceni v excelu a udelat si graf kde se to komu vyplati.

Uprimne do spotreby 2Mwh/rok se plnotucna fve vlastne nemzue vyplatit. Pokud nehcci backup.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od fugas »

jahodovák píše: pát lis 03, 2023 11:05 am Tak potom nechápu,proč máme všichni dotovat někomu,kdo potřebuje velkou přípojku,když my ji nepotřebujeme,nám stačí taková,jakou máme,necht si kdo chce novou,nebo větší ji zaplatí sám,nebo se přesune blíž ke zdroji.Nakonec tak nějak mě to je jedno,zařídil jsem se podle toho a jen bude zajímavé sledovat,jak se to projeví v čase a jak na to budou někteří reagovat,zda si nechají kvůli nenšímu chápaní dějů vše líbit a poté se divit co z toho všeho vzešlo,málokdo se zajímá o to kam nás ženou a za jakým účelem,zcela jistě to není kvůli našemu dobru,to je ale na jinou diskuzi,ač i to se týká tohoto problému,protože věe souvisí se vším,jedno podporuje druhé.Pokud jeden sleduje vývoj ve vzdělávání ani se nedivím,že to takto dopadá.
Proč do toho dáváš prachy? Vždyť se ti to bude vracet sto let... No tak mě to baví a nikdy nevíš co si na nás panstvo vymyslí... Jasně, jako že EE bude drahá, nebo nám ji vypnou. Ty jsi magor a konspirator. Nečti ty dezinformace. Takové diskuze jsem vedl před léty. S dovolením si tvůj příspěvek vytisknu a pro tyhle systémové ryby ho v dostatečném počtu zalaminuji.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Diablo1st »

glottis píše: pát lis 03, 2023 11:55 am Uprimne do spotreby 2Mwh/rok se plnotucna fve vlastne nemzue vyplatit. Pokud nehcci backup.
Takú spotrebu môže mať len niekto, kto varí, kúri a ohrieva TUV inak ako elektrinou a aj to neviem, či sa zmestí.
Ale tuto sa to dá spraviť jednoducho, do bojleru dám špíralu, sporák vymením za elektrický a už mám spotrebu 4MWh len tak fúkne :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

fugas píše: pát lis 03, 2023 11:59 am
jahodovák píše: pát lis 03, 2023 11:05 am Tak potom nechápu,proč máme všichni dotovat někomu,kdo potřebuje velkou přípojku,když my ji nepotřebujeme,nám stačí taková,jakou máme,necht si kdo chce novou,nebo větší ji zaplatí sám,nebo se přesune blíž ke zdroji.Nakonec tak nějak mě to je jedno,zařídil jsem se podle toho a jen bude zajímavé sledovat,jak se to projeví v čase a jak na to budou někteří reagovat,zda si nechají kvůli nenšímu chápaní dějů vše líbit a poté se divit co z toho všeho vzešlo,málokdo se zajímá o to kam nás ženou a za jakým účelem,zcela jistě to není kvůli našemu dobru,to je ale na jinou diskuzi,ač i to se týká tohoto problému,protože věe souvisí se vším,jedno podporuje druhé.Pokud jeden sleduje vývoj ve vzdělávání ani se nedivím,že to takto dopadá.
Proč do toho dáváš prachy? Vždyť se ti to bude vracet sto let... No tak mě to baví a nikdy nevíš co si na nás panstvo vymyslí... Jasně, jako že EE bude drahá, nebo nám ji vypnou. Ty jsi magor a konspirator. Nečti ty dezinformace. Takové diskuze jsem vedl před léty. S dovolením si tvůj příspěvek vytisknu a pro tyhle systémové ryby ho v dostatečném počtu zalaminuji.
děkuji za uznání,nijak mi to nevadí,jen čas ukáže co je správné a připravenému štěstí přeje a totéž přeji i všem....hezký den
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od glottis »

Diablo1st píše: pát lis 03, 2023 1:18 pm
glottis píše: pát lis 03, 2023 11:55 am Uprimne do spotreby 2Mwh/rok se plnotucna fve vlastne nemzue vyplatit. Pokud nehcci backup.
Takú spotrebu môže mať len niekto, kto varí, kúri a ohrieva TUV inak ako elektrinou a aj to neviem, či sa zmestí.
Ale tuto sa to dá spraviť jednoducho, do bojleru dám špíralu, sporák vymením za elektrický a už mám spotrebu 4MWh len tak fúkne :lol:
Ja mel 4Mwh v byte :D
ale mam takove dva kamarady s barakem. Jeden topi plynem na 18C a druhy topi a ohriva tvu kotlem a termo solary. Snad i na noc vypinaji wifi router :D Oba resili soalry. Jeden to po propoctu zavrhnul. Druhy nad tim jeste premysli a chce s tim pomoct. Me se moc nechce, protoze nastane rozcarovani. Ikdyby si casem poridili EV, tak to to je tak + 1Mwh pri najezdu co maji.

nechapu :)
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

Koukám, že řešíte to samé co já. Sice topím TČ, ale ty odběry jsou tak malé, že prakticky nepřekročí 1kW na fázi. Problém je, že mám tu cirgulu, hoblovku, chtěl bych soustruh a tam jsou špičkové odběry, které FVE nezvládne. Jenže je to hobby, neživí mě to, ale musím jim platit drahou přípojku. Navíc mám manželku, která fakt peče a vaří a tam jsou také velké souběžné odběry.
K tomhle by byla ideál nějaká plynová, lpg jednotka za "pár" korun, která by tyhle špičkové, vyjímečné odběry vykryla a u DS platit jenom nějakou "dobíjecí" jednofázi.
Jenže kdyby člověk šel jednou do nějakého EV, tak jsou zase ty 3F dobrý. No je to dilema. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

Na špičkové odběry by mohl pomoci motorový spouštěč, ne?
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

eman píše: pát lis 03, 2023 2:13 pm Koukám, že řešíte to samé co já. Sice topím TČ, ale ty odběry jsou tak malé, že prakticky nepřekročí 1kW na fázi. Problém je, že mám tu cirgulu, hoblovku, chtěl bych soustruh a tam jsou špičkové odběry, které FVE nezvládne. Jenže je to hobby, neživí mě to, ale musím jim platit drahou přípojku. Navíc mám manželku, která fakt peče a vaří a tam jsou také velké souběžné odběry.
K tomhle by byla ideál nějaká plynová, lpg jednotka za "pár" korun, která by tyhle špičkové, vyjímečné odběry vykryla a u DS platit jenom nějakou "dobíjecí" jednofázi.
Jenže kdyby člověk šel jednou do nějakého EV, tak jsou zase ty 3F dobrý. No je to dilema. :)
Pokud se začne stavět fotovoltaika už od začátku na provoz náročných spotřebičů na třífázový provoz,neměl by dnes být žádný problém,když jsem začínal,byly ceny ale jinde.Je potřeba použít ale i větší baterky aby to bez zbytečného huntování ustali,pokud je dost prostoru a člověk nemá obě ruce levé nemusí ani to stát moc,dnes se dají sehnat i docela levné baterky i na zdejším foru které se nedají použít v autodopravě,nebo použité z e aut,jen to chvíli trvá,než se něco podaří sehnat.Jak jsem tak koukal,použití 3 aexpertů max 7,2kw by mě dnes nepřišlo o moc dráž než co mám a výkon bych stěží využil naplno.Ten trošek co sežerou navíc lehce nahradí pár panelů navíc a pokud není třeba plný výkon,dají se vzpnout.Pravda,sít zatím vyjde levněji ale kdo si hraje nezlobí a je to určitě lepší nez vydělané love utrácet posedáváním po hospodách,jak tak koukám,občas to nekterým jde kupodivu velice dobře....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Jste uz OT s tim resenim , zalozte na to dalsi vlakno.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Kostěj »

Tak mi to nedalo, vzal jsem poslední fakturu a hodil to zdražení na papír. Mám D01D, 3x25A, malou spotřebu a nový ceník od dodavatele na příští rok. Spočítal jsem, jak by vypadala roční faktura s cenami 1.9.2023 a s cenami 1.1.2024. S cenovým návrhem ERU, pokud POZE zaplatí stát, mám nárůst 7.5%, pokud ne (což je skoro jistota), mám nárůst 10.4%.
K tomu dvě špatné zprávy: Trvalo mi to dvě hodiny. 1kWh mě stojí podle faktury 15.90 Kč.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bobik600 »

Mě to po letech zpětně vychází 9Kč, 6,8Kč, 5,1Kč, 4,9Kč a 4,7Kč za kWh. Za pět let zhruba dvojnásobný nárůst ceny.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Tak mi má eon vracet 19,5 tisíce. Akorát pitomci přes infolinku sníženou zálohu (nejen kvůli teď přepojení jednoho bytu na samostatnou přípojku) nechali jen do ledna, a dál ji zase navýšili ...
Roční spotřeba 13,684 MWh (NT+VT dohromady), před tím 16 a dva roky zpátky 19, no pěkně to leze dolů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pave69
Příspěvky: 49
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od pave69 »

Distributoři jsou k zabití. innogy mi vrátilo 22 tis a zálohy zvedlo ze 7 na 9 tis (zaokrouhleně). Naštěstí to šlo vrátit na tu původní hodnotu, ale ne níž. Takže příště budou vracet 30k?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek