Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Bobo84
Příspěvky: 43
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od Bobo84 »

Ahojte.
Konečně se dostávám k tomu, abych namontoval první strnig na střechu. Mám hromosvod a betonové tašky.
Samotné panely dokážu s přehledem namontovat klidně s metrovým odstupem od hromosvodu i plechové závětrné lišty, ale problém je s vedením kabelů... Moje sedlová střecha má obě strany nastavené plechem cca 2m kvůli sněhu a ledu, který mi na konci sřechy dělal neplechu. Tak mi vznikla past, ze které nemůžu vyvézt kabely venkem dolů. Na koncích střechy plech a na štítech taky plechová lišta...
Takže buď povedu kabel vnitřkem baráku nebo budu muset od panelů vézt kabel nějak bezpečně přes tu závětrnou lištu.
Nikde jsem bohužel nenašel konstrukci, která izolovaně povede kabel v bezpečné vzálenosti od uzemněného plechu.
Máte někdo tip, jak to provézt?
Nebo se na to vyprdnout a spojit celou konstrukci panelů s hromosvodem a kabel stáhnout kdekoliv?
Díky za názory :)
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od glottis »

V jake vyssce se ti to krizi? Treba je to uz tak nizko, ze bezpecna vzdalenost bude tak nizka ze to nejak obejit, treba pres izolacni tyce oddaleneho hromosvodu nebude nerealne. Vzdalenost s klesa s vyskou a nekde u okapu to mzue by kldine uz treba 10-15cm. Ale chce to spocitat. Pripadne listy vymenit za plast :) Cele to spojit s hromosvodem by byla skoda.
Bobo84
Příspěvky: 43
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od Bobo84 »

No tak to je dobrá zpráva :) To opechování konce střechy je cca 4,3 výškového metru níže oproti hřebenu. Hromosvod trčí nad hřeben další metr a půl dobře.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od unicast »

Tam hrozí dvě věci. Přímý úder do vedení, pokud bude nad vodorovným/šikmým svodem LPS, je ta méně pravděpodobná varianta, ale také je třeba vzít v úvahu, jestli je tohle riziko reálné nebo ne (ověřit například metodou valivé koule). A pak je tady problém o dost větší a to je indukce, tedy že svedený atmosferický výboj naindukuje velké napětí v tom vedení. To bohužel žádné jednoduché všespásné řešení nemá, takže se používá spousta řešení částečných, jako je vzdálenost vedení od svodu LPS, přepěťové ochrany, teoreticky by mohlo pomoci i vést kritickou část toho vedení v dobře uzemněné kovové trubce apod.
Bobo84
Příspěvky: 43
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od Bobo84 »

Takže chápu, že kdybych vedl poslední 2m po té opechované části střechy v železné trubce pevně spojené s LPS, měl byh panely bezpečně odizolované?
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od glottis »

ne to je blbost.

kdzy rozeberu ty dve veci, co psal unicast

1. uder do vedeni ... tam bys tim obloukem, co bude preklenovat tu cast spojenou s LPS nemel byt vys, nez kam zasahuje valiva koule pouzita pri vypoctu. Tohle se da ale resit tim, ze si "kouli pridzvednes" jimacema nekde u okapu. Jak to mas na hrebeni ty spicky tak by sis to dal treba i u svodu co mas treba u okapu. Tim bys ten svuj svod dostal do bezpeci. Pokud mas vedle blizko souseda, co am taky LPS, je dost mozne, ze dane misto je uz v bezpeci ted. Koule, co se pouziva pro vypocet je hodne velka. Najdi si nejaek obrazky.

2. Indukce ... s tim nenadelas nic. Nedrzet se kabelama blizko svodu LPS. Nedela paralelni prasy. Pri uderu proud pak bude indukovat napeti do vedeni. Takze co nejdal od svodu a samozrejme prepetovky. Ale to tam stejne budes mit.

Jo a cele je to o statistice a pravdepodobnosti :) to ze tady neco vymyslime nebo nekdo spocita, neznamena ze to bude ok. Vzdycky se pocita s nejakym bleskem urcitych parametru ale neznamena to ze neprileti poradnej macek :)
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od unicast »

Bobo84 píše: úte říj 24, 2023 1:50 pm Takže chápu, že kdybych vedl poslední 2m po té opechované části střechy v železné trubce pevně spojené s LPS, měl byh panely bezpečně odizolované?
Bezpečně ne. Jenom bys snížíl riziko. Však výše píšu, že to nemá jednoduché řešení, takže tě čeká soubor řešení, z nichž každé jednotlivé *trochu* pomůže a v součtu to pak bude možné prohlásit za relativně bezpečné. Další věc, kterou můžeš snížit riziko, jsou třeba další svody LPS do země (sníží se proud protékající konkrétním svodem), přidat další zemnící tyče na opačné straně domu, abys snížil odpor do země tamtudy atd. atd.
Bobo84
Příspěvky: 43
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od Bobo84 »

Díky za odpověď :) Nějak to budu muset udělat a hlavně, kdybych chtěl časem udělat revizi, tak aby to "prošlo" ...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od cipis »

Tak snad to děláš pro to, aby sis nezapálil barák a minimalizoval škody, ne aby to "prošlo".
Tady ti asi nezbude nic jiného, než si někoho pozvat na konzultaci na místě, aby navrhl nějaké řešení.
Holt to bude stát nějaké peníze ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Bobo84
Příspěvky: 43
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od Bobo84 »

Tak jsem prolezl šikminy v patře a pokud provleču kabely pod taškama, dokážu prokličkovat cca 50cm od plechové střechy, v místech, kde mi výpočet hláší cca 18cm vzduchem..Je nutno použít speciální chráničku nebo je to fuk? Aby se revizák nevyvrátil, když to jednou uvidí :D Chci jít dneska asi dokoupit co je potřeba.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vedení kabelů od panelů okolo hromosvodu

Příspěvek od glottis »

do nejake tvrde chranicky. A rika se prumer aspon 22 aby to kuna neozrala? na volno bych se to tam bal dat

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek