Kotvení solarních panelů

Nezařaditelné
zdenekul
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 07, 2023 7:46 pm
Lokalita: Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2500
Kapacita baterie [kWh]: 5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Kotvení solarních panelů

Příspěvek od zdenekul »

Stavím novou solární elektrárnu a zakoupil jsem solární panely které nemají ze zadní strany žádné kotvící otvory ( mimo otvor pro zemnící svorku ). Panely budou uchyceny na dva šestimetrové horizontální profily pomocí originálních upínek. Celkem 5ks panelů tesně vedle sebe....čili středové upínky a dvě a dvě krajní upínky.
Problém je s tím že není žádné zajištění proti sjetí panelu směrem dolů...a to jak během montáže tak v případě uvolnění upínek. Na původních panelech byly otvory do kterých jsem zašrouboval šrouby které se opřeli o spodní profil a panel tak nemohl sjet z profilů dolů. Řešil někdo tento problém ?
Vrtání otvorů do solárního panelu výrobce zakazuje ( ztráta záruky ).
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Kotvení solarních panelů

Příspěvek od glottis »

Nikdy jsem nevidel, ze by to nekdo delal (ale ja nevidel jeste veci :) ). Neumim si ani predstavit, ze se uvolni omega. A pri montazi to jde resit jinak.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Kotvení solarních panelů

Příspěvek od Atman »

Zrovna počas montáže - sám na streche, som to robil presne tak, do otvorov skrutky aby mi to neutieklo, položil na nosný profi, zahákol za skrutky, dal omegy na jemno, povytiahol panel nahor aby som skrutky odstránil, nastavil presnú polohu a omegy dotiahol. Po dotiahnutí omegy nie je možnosť posunutia panela, tam riziko nie je žiadne, len pri montáži svojpomocne tie otvory pomôžu.
Ovšen podľa rôznych info z tlače sa na záruku môžeš vykašľať, málokomu sa niečo podarilo neskôr po montáži vyreklamovať.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotvení solarních panelů

Příspěvek od Kostěj »

zdenekul píše: ned říj 15, 2023 3:34 pm... jsem zašrouboval šrouby které se opřeli o spodní profil a panel tak nemohl sjet z profilů dolů. Řešil někdo tento problém ?
První panely 1x2m jsem dával sám, sklon 38°. Použil jsem u prvního panelu dvě truhlářské svěrky, zahákl na horním profilu, přichytil obě koncové zetka, sundal svěrky, připravil dvě omegy, nasadil druhý panel už s jen s jednou svěrkou, přitáhl omegy a tak dále. Loni jsem přidával panely 650W a to jsme dělali ve třech a bez ničeho.
zdenekul
Příspěvky: 9
Registrován: sob říj 07, 2023 7:46 pm
Lokalita: Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2500
Kapacita baterie [kWh]: 5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotvení solarních panelů

Příspěvek od zdenekul »

Díky moc za info, díval jsem se na několik foto z montáží panelů na netu a je fakt že to tam taky nikdo neřešil....asi se na to dá opravdu spolehnout. Uvažoval jsem že si alespoň pro montáž vyrobím takové drobné svorky...něco jako je příchytka zemnícího drátu na plech, ale menší a lehčí. A nebo ještě lépe to chce fakt více lidí....:-)
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kotvení solarních panelů

Příspěvek od Mex »

Ať zbytečně nezakládám nové téma, tak se napojím sem. Má to příhodný název.

Nejsou mi jasné zásady volby ideální pozice nosného profilu pod panelem.
Příklad: klasické uspořádání, panel na výšku, pod ním 2 profily vodorovně. Tedy umístěné zhruba v 1/4 a 3/4 výšky.
To by dávalo smysl. Panel je podepřený v těžištích polovin panelu.

Ale v instalačních manuálech různých výrobců panelů je to různě.
Někteří udávají ideální polohu jako 1/4 délky +50..-50mm. To zní rozumně.
Ale jiní zase třeba 1/4 délky +0..-200mm.
A třeba u mých panelů Canadian Solar je to 1/4 délky -20..-120mm.

Proč je to sakra u různých výrobců různě? Přece mechanika funguje stejně. Váha sněhu, tlak/tah větru.
Hmotnost připojovacích junction boxů snad roli hrát nemůže. Navíc u všech panelů jsou stejně uprostřed.

A další záhada je, že tam výrobce udělá montážní otvory pro montáž pomocí šroubů.
Ale polohy pro ty šrouby jsou zase jinde, dokonce mimo doporučený rozsah pozic pro svorky pro daný panel.
Sice šroub to drží za spodní část profilu a svorka přitlačuje horní, ale to by snad nemělo hrát roli.

Co mi tady sakra nedochází?

Díky za případné tipy nebo ještě lépe informace.
Panel_profily.jpg

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek