Napětí stringu proti zemi

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od tomas »

Napětí proti zemi u neizolovaného střídače je logické, když je galvanicky spojený se sítí. Se podívejte na vzorová topologická schémata vnitřního zapojení střídačů.
Pro fázově asymetrickou dodávku musíte mít střídač s dvanáctitranzistorovou topologií T-NPC, NPC-MLI - zapojený do hvězdy s vyvedeným středem. Pro symetrický střídač stačí pouze šestitranzistorová topologie takže jsou zapojené jako "trojúhelník" na sdružené napětí a nemají tedy střed.
A od toho se odvíjí i napětí proti zemi. To není žádná IT DC soustava jak spousta lidí myslí a chybně píše i na štítky rozvaděčů a dokumentací i revizních zpráv.
Je to úplně stejné jak frekvenční měniče u motorů, také tam není IT soustava a galvanické oddělení.
Při zkratu jednoho DC pólu proti zemi zničíte střídač případně při větším štěstí jen spálíte pojistky a vyrazíte jističe stejně jako když zkratujete proti zemi jeden AC výstup frekvenčního měniče.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od pibi »

Předpokládám, že u Victronu s transformátorem je 48V s uzeměným -pólem síť TT?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od tomas »

A měnič Victron má MPPT vstup kam se připojují panely? Pokud je mi známo tak tam musí být regulátory nabíjení a akumulace. Tady se řeší Napětí stringu proti zemi.
Samotný Victron na jehož DC vstup 48V se připojí panely bez akumulátoru a regulátoru asi nebude dobře fungovat. Rozsah jeho vstupního napětí tuším od 40-60V dc to je tak pro jeden panel případně další jen paralelně.
Ano Victron zatím vyrábí jen měniče s transformátory s galvanickým dělením. Nově už ale pokročil i k vysokofrekvenčním střídačům:
https://www.victronenergy.cz/inverters- ... i-rs-solar
Možná za pár let to zkusí i úplně traf ;) a s větší účinností, třetinovou váhou i cenou. :D
Jestli těch 48V máte v IT nebo TN/TT v síti a jaké napětí máte proti zemi nezáleží v tomto případě na Vicrtonu, ale na tom jak to máte vše zapojené a jestli mají galvanické oddělení i regulátory nabíjení.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od pibi »

Výstup z regulátorů 150/70 48VDC mám uzeměn - pól, nikde se nemohu dopátrat, jestli jsou regulátory galvanicky oddělené, tohle píšou jen u velkého RS 450/200, takže asi ne. Vstup z FV panelů 3S, 120V uzeměn není.
Takže na popisu rozvaděče by mělo být: 2 DC 48V, TT a 2 DC 120V, TT?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od FRSO »

pibi píše: ned říj 08, 2023 8:33 pm Výstup z regulátorů 150/70 48VDC mám uzeměn - pól, nikde se nemohu dopátrat, jestli jsou regulátory galvanicky oddělené, tohle píšou jen u velkého RS 450/200, takže asi ne. Vstup z FV panelů 3S, 120V uzeměn není.
Takže na popisu rozvaděče by mělo být: 2 DC 48V, TT a 2 DC 120V, TT?
Na co potřebuješ vědět, zda je Mppt galvanicky oddělený, proveď zemnění dle návodu v manuálu a je to.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od pibi »

Mám provedeno podle manuálu, jen mě zajímá, jak má vypadat popis napěťové soustavy na rozvaděči od stringů a 48V v rozvodně.
Snímek obrazovky 2023-10-08 205532.png
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od glottis »

Neni to pro hasice az moc komplikovane? :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od tomas »

určitě není, teď už má každý hasič minimálně maturitu z elektro podle toho jak do toho kecají a kolik tlačítek už znají.
Úžasné věci jsem řešil nedávno. Kancelářská budova s FVE na střeše a u vstupu 3 tlačítka v řadě, total stop, central stop a FVE stop, ještě že tam nebyla třeba kogenerace a větrník to bych ty tlačítka už musel dát do dvou řad pod sebe. ;) Vysvětlit jim, že když už je tam total stop který vypne vše i s FVE a tak je další tlačítko FVE stop už nesmysl už bylo nad mé síly. Hlavně že v budově v místnosti se střídači je i VN trafo a VN přípojka se vypínala až ve VN rozvodně distributora několik km daleko. V tom pro případné hašení budovy neviděli žádný problém. :uh: Tak teď přemýšlím nad tím jestli správně rozeznávají předpony jednotek a neberou to jako že tam je jen 6V které nelze vypnout žádným jimi požadovaným tlačítkem.
Už mají i v Dokovanech a Temelíně u brány také total stop, centrál stop a reaktor stop a v Dukovanech jsou i dvě FVE takže i 2 x FVE stop a k tomu ještě akumulátorovny a záložní Diesely, takže i Diesel stop?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od kodl69 »

soustava TT? to je jediný, čím si nejsem jist, pokud máš uzemněnej - pol , tak je to podle mě TNS, pokud to máš izolovaný, tak IT. TT by byla, pokud bys měl několik samostatnejch uzemnění.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od ACDC »

Síť TT má jeden bod přímo uzemněný. Neživé části připojených elektrických zařízení jsou přímo spojeny se zemí nezávisle na pracovním uzemnění sítě. Připojení může být realizováno individuálním nebo skupinovým ochranným uzemněním.
Jsem našel.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od kodl69 »

ano, ale zkus se podívat na tohle: Obrázek je síť TT, to máš několik uzemnění? Síť TT je charakteristická tím, že je tam více než jedno samostané uzemnění, které nejsou propojeny vodičem. Takovou blbost jsi snad neudělal, nebo jo?
a tohle je TNS:
Obrázek kde ochranný vodič je veden Samostatně od uzemněného pólu zdroje ke všem neživým částem. Aspoň já mám při zapnutém měniči doma TNS. Z DS samozřejmě TN-C-S. Ale to je snad jiná diskuze. Druhy sítí se probírají v elektrikářskejch jeslích, a spousta elektrikářů to potom s věkem zapomene :)
pokud nemáš uzemněný nic, je to IT síť:
Obrázek kde může být uzemnění jedno společné, nebo více, samozřejmě doporučuje se to společné ohledně uvedení na stejný potenciál a dodržení podmínek bezpečného napětí při druhé poruše...
Pro ty nejméně chápavé: Místo trafa si namalujte váš měnič, to je pro vás zdroj napájení sítě. ne nějaký uzemnění DS, která je někde před domem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od ACDC »

Teď nevím, na koho to je myšleno.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od cipis »

Asi na vsechny experty, co chteji porad prepinat Nko, no a take trochu na ty, co neuzemni minusy, ale daji jen pojistku na plus.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí stringu proti zemi

Příspěvek od pibi »

Děkuji za názory, přepíšu všechny samolepky na TN-S jak 120V od panelů k regulátoru, tak 48V mezi regulátory, akumulátory a měniči.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek