Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Henry
Příspěvky: 7
Registrován: pát kvě 08, 2020 7:30 pm

Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Příspěvek od Henry »

Ahoj,

známý má dílnu bez DS, kde má klimatizaci pro chlazení výrobny medu (230V a výkon do 2kW, ale jiné technické podklady neznám), má tam i studnu a darling (frekvenční čerpadlo se soft startem a nádobu). Nyní tam při velké teplotě musí jezdit zapínat agregát a chladit. Ptal se mně, zda tam může dát fotovoltaiku, která by jela autonomně - přidat by chtěl i bojler, teď ohřívá, co tam potřebuje propan-butanem.
Chtěl bych tam dát Growatt SPF3500ES nebo SPF5000ES podle počtu panelů a k tomu nejmenší možnou (nejlevnější?) LiFePo baterku 48V. Řízení, co a jak se bude zapínat včetně střídače si udělám vlastní elektronikou.

Poradit bych potřeboval s tou baterkou, bude pouze vykrývat oblačnost, při nižších solárních ziscích se to bude celé vypínat. Známý tam nechce olověné baterie, jen nehořlavé LifePo, ale nevím o nějaké malé levné třeba 1kWh. Jediná možnost asi bude složit 15 ks nějakých takových, že? https://www.tipa.eu/cz/baterie-lifepo4- ... /d-209552/

Díky za tipy
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

začal bych od začátku: growat... to je nějaká variace na axpert? se všemi výhodami a nevýhodami danými koncepcí?
Malá levná baterka 1kWh - k ničemu, bude dostávat sadu při rozbězích klimatizace. Kup si pylontech US2000 a bude ti snad komunikovat i s tímhle měničem, což je pro spolehlivost systému a životnost baterie celkem zásadní věc. cca před měsícem jsem propojil komunikaci jbd bms s victronem, a podle toho, co vidím na monitoringu, se výrazně zvýšila využitelná kapacita baterie a naopa nikdy nevypadl systém na přepětí ani podpětí článku, kdy to vypne BMS. Ale kdo nezkusí, neuvěří.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3529
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Příspěvek od rva »

Záleží na penězích.
V každém případě to je malá baterie (mimochodem - standard je 16 článků a ne 15) a třeba za mě zbytečně drahý měnič.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Henry
Příspěvky: 7
Registrován: pát kvě 08, 2020 7:30 pm

Re: Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Příspěvek od Henry »

Growatt vs. Axpert nedokážu posoudit - Growatt SPF3500 má soused a na něm jsem si ty režimy ostrova i komunikaci s vlastní elektronikou odzkoušel, ale jestli doporučíte nějakého Axperta do 5kW, co umí jet jen v ostrovu, tak jsem pro. Ten Growatt jsem vyzkoušel i bez baterky - zapnul jsem jen s panely a normálně funguje a při nedostatku slunce chcípne, jenže se bez baterky sám od sebe nezapne a klima se potřebuje samozřejmě před vypnutím vysušit - proto ta malá baterka - udržoval bych ji stále téměř nabitou.
Viděl jsem i patnáctičlánkovou baterku (15 x 3.2 = 48V) a vycházel jsem z datasheetu toho Growatu, kde cut off baterek je mezi 40V až 60.8V, ale to už je jen detail, můžu jich spojit 16 kusů.
unicast
Příspěvky: 1230
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Příspěvek od unicast »

Axpert King, MK I i MK II, 5kW verze, zmíněné požadavky spňuje.

Ideální počet LiFePo baterií do série je pro tyto případy 17 nebo 34 v 2p17s zapojení. 15 je málo, 16 ok, 18 už je příliš blízko horním limitům napětí měničů.
rva
Příspěvky: 3529
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrov klimatizace plus ohřev TUV

Příspěvek od rva »

Klidně něco jako https://vi.aliexpress.com/item/1005003767719949.html.
A k tomu 16 článků od https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4 ... tisch.html
Na články JK-BMS, třeba https://vi.aliexpress.com/item/1005006043802370.html
Ale někdo dá přednost lepším značkám, popřípadě chce českého prodejce kvůli spolehlivější záruce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek