FVE na ploché střeše staršího domu.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Mex »

Hele, nepopletl jste si nějak osoby a obsazení?
Můžete mi prosím ukázat, kde jsem psal něco o tom, že chci na prodeji elektriky vydělávat hrozný balík?
Já vám naopak klidně ukážu, kde jsem psal, že mě celková ekonomika až tak nebere, protože to mám jako koníček. Že mou metou je dokázat se kompletně odstřihnout od gridu, i za cenu neekonomického přepanelování.

Na rozdíl od zdejšího kánonu ale nevidím hlavní přínos v lepení baterek nade všechny meze, ale naopak v maximálním posílení výroby, tj. v instalaci co největšího množství panelů, která na barák dokážu dostat.

Celé si to stavím vlastníma rukama, takže ta vaše moudra jak mě odrbe instalační firma jsou teda pořádně mimo. Vím o každém šroubku který tam je a proč tam je. To bych tak mohl odrbat maximálně sám sebe.

A že umím (aspoň doufám) vyřešit i "byrobordel" (jak to nazýváte) - to je snad špatně? To mou kvalitu nějak snižuje, že umím něco, co vy asi ne?
Není to o tom, že "v tom umím chodit". Já jsem technik, konstruktér elektroniky a programátor. Ne úředník. Je to o tom, že jsem nebyl líný si osedět prdel a nastudovat to. Stejně jako jsem nastudoval technické podmínky distributora pro připojení. A neskromně si myslím, že i o vlastní technice FVE toho vím celkem dost.

Máte pocit, že jsem tady přišel diskutovat o dotacích a prodeji elektřiny? Kde jste to četl? Pokud jsem o tom něco napsal, tak jen jako odpověď na něčí dotaz. Nemám potřebu o tom diskutovat. Co bych tím získal? Já tuhle problematiku celkem znám, nemám proč se na to ptát.

V čem ale určitě máte pravdu, že zrovna podle vašich "dobře míněných" rad se asi moc řídit nebudu.
Vaše rady se skládají z toho, že mi přiřadíte nějaké názory (které s těmi mými nemají nic společného), a pak s nimi vášnivě bojujete. Technicky jsem se od vás nedozvěděl nic, jen negativní emoce. Dostal jsem jen trapnou radu jak mám jít studovat bateriové technologie (jako odpověď na to, když jsem se ptal, proč nějaký konkrétní výrobce je populární).
Případně radu, tak si mám koupit 1kW měnič. Ze kterého bych možná při dalším souběžném zatížení ani nenastartoval ledničku (která má velký startovací proud), a určitě z něho nemohl provozovat ani mikrovlnku nebo rychlovarku. Fakt skvělá rada.

Netěší mě psát negativní informace. Ale já jsem se do vás navážet nezačal. Reaguju jen na to, co jsme napsal vy o mě.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od kyocera »

Sám o sobě uvádíte základní věci ? Chci prodávat energii a využít dotaci : ANO , Souhlasím s podmínkami fora : ANO.
Jednak si protiřečíte, protože nemůžete současně souhlasit s podmínkami fora a chtít prodávat energii a využívat dotaci.
A není v tom nic osobního. Navážím se do každého, kdo sám uvádí, že chce dotace a prodávat elektřinu.
Na stránkách fora si často chodí stěžovat lidi, které firmy odrbou a nekomunikují s nimi. To ale nevíte, protože jste tady
pár dní a forum jste nepročetl. O měničích máte malé znalosti, jinak by jste nepsal blbosti, že měnič 1kW nerozběhne
ledničku. Lednička invertorová nebo kompresorová v nárazu při rozběhu vezme 1500W. LF měnič 1kW hravě ledničku rozběhne. Vydrží přetížení až 2kW. Pokud dáte drobné spotřebiče do 1kW na jednu fázi, tak na to stačí LF měnič 1kW.
A když všechno víte a nejste líný a vše jste nastudoval, proč se chodíte na něco opakovaně vyptávat ? Kdyby jste měl znalosti o baterkách, tak by jste se nechodil na nic ptát. A když všechno víte proč raději zde na foru neradíte druhým s podmínkami fora jak nejlépe postavit ostrovní systém ?
A na závěr mně dovolte otázku. Využíváte svých znalosti projektanta pro instalační FV firmy , které realizují zakázky
FV elektráren na klíč ? Tedy je nějaké spolupráce s realizačními firmami FV , nebo sám jste členem nějaké realizační firmy, která dělá lidem instalace fotovoltaik na klíč ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Kostěj »

Mex píše: ned říj 01, 2023 4:10 am...Že mou metou je dokázat se kompletně odstřihnout od gridu, i za cenu neekonomického přepanelování.
"Neekonomické přepanelování může být přestupkem pro porušení §6 odst.1 zákona 406/2000 - cituji: "Stavebník nebo vlastník výrobny elektřiny... je povinen ... zajistit alespoň minimální účinnost užití energie výroben elektřiny ...stanovenou prováděcím právním předpisem." Také Vám to přijde hodně za hranou?
Čím méně o mé elektrárně stát ví, tím lépe. Hlavně nemít výrobnu.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od unicast »

:) To je zase takové to šermování zákonem způsobem, který zákonodárce vůbec nebral při vytváření předmětného právního předpisu v úvahu. Nabízí se široké pole možností argumentace, ale samozřejmě důkazní nouze navíc není nikdy na škodu.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Mex »

kyocera píše: ned říj 01, 2023 7:41 am Sám o sobě uvádíte základní věci ? Chci prodávat energii a využít dotaci : ANO , Souhlasím s podmínkami fora : ANO.
Jednak si protiřečíte, protože nemůžete současně souhlasit s podmínkami fora a chtít prodávat energii a využívat dotaci.
A není v tom nic osobního. Navážím se do každého, kdo sám uvádí, že chce dotace a prodávat elektřinu.
Jen pro pořádek.
Pravidla fóra jsou tohle, že?
ucp.php?mode=terms
Kde v tom textu je napsáno, že uživatel nesmí prodat elektriku do sítě?

Citace:
Zavazujete se nepřispívat na fórum pohoršujícím, hanlivým, nevhodným, vulgárním nebo jiným materiálem, který by mohl porušovat platné zákony ve vaší zemi, zákony v zemi, kde sídlí „Fórum | MyPower.CZ“, nebo platné mezinárodní právo. Tato činnost může vést k okamžitému a trvalému vykázání z fóra a/nebo upozornění vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP) na vaši činnost, pokud bude uznáno za nutné. IP adresy všech příspěvků jsou ukládány pro případné uplatnění těchto opatření. Souhlasíte s tím, že „Fórum | MyPower.CZ“ má právo odstranit, upravit, přesunout nebo uzamknout jakékoliv téma nebo příspěvek, pokud to bude považovat za nutné. Jako uživatel souhlasíte se všemi údaji uloženými v databázi. Přestože „Fórum | MyPower.CZ“ ani phpBB neposkytne tyto informace třetí straně nebo cizím osobám, nepřebírá „Fórum | MyPower.CZ“ ani phpBB zodpovědnost za jakýkoliv pokus o vniknutí do systému, který by mohl vést ke kompromitaci těchto dat.
Konec citace.

Já (na rozdíl od některých jiných přispěvatelů) tady píšu, že před instalací jsem si nastudoval všechny potřebné zákony a složil předepsané zkoušky, abych "neporušoval platné zákony ve vaší zemi".
Nikoho na fóru nenapadám, naopak jsem neustále nucen odpovídat na osobní narážky.
kyocera píše: ned říj 01, 2023 7:41 am A když všechno víte a nejste líný a vše jste nastudoval, proč se chodíte na něco opakovaně vyptávat ? Kdyby jste měl znalosti o baterkách, tak by jste se nechodil na nic ptát. A když všechno víte proč raději zde na foru neradíte druhým s podmínkami fora jak nejlépe postavit ostrovní systém ?
Já se chodím na něco opakovaně vyptávat?
Ptal jsem se snad v jediném vlákně o baterkách Solax. Tedy ne v tomto vlákně. Všude jinde jen odpovídám, případně vyvracím nesmyslné osobní ataky.

Ptal jsem se, jestli někdo nemá neuváděné informace o baterkách Solax. Tedy jestli je třeba neměl někdo rozdělané, aby se dalo zjistit, jaké články jsou vevnitř a čím se liší články v různých typech a modelech.
Tyto informace Solax nezveřejňuje, proto jsem zkoušel a doufal, že třeba to někdo měl rozdělané a tak to bude vědět.
Případně o popisu jejich komunikace s měničem (opět neveřejná informace).
Nedozvěděl jsem se nic.
Jen to, že všechno dělám špatně, že jediné správné je mít ostrov, v něm minimum panelů ale obrovskou hromadu baterek.

Druhá otázka byla, proč lidi milují baterky Pylontech, které se mi nezdají podle katalogových parametrů žádný zázrak. Opět je to něco, co jsem nemohl přečíst v nějaké dokumentaci, protože je to věc pocitová.
Tady jsem se od starých harcovníku opět dozvěděl jen to, že se ptám špatně. Až nějaký mladší člen napsal (snad platnou) informaci, že je to prostě dáno historickým vývojem. Nebo si to tak aspoň myslí. Asi je to možné, společně s efektem sněhové koule.

Obě otázky jsou něco, co je (podle mě) přesně téma pro fórum. Tohle se v žádné oficiální dokumentaci najít asi nedá.
kyocera píše: ned říj 01, 2023 7:41 am A na závěr mně dovolte otázku. Využíváte svých znalosti projektanta pro instalační FV firmy , které realizují zakázky
FV elektráren na klíč ? Tedy je nějaké spolupráce s realizačními firmami FV , nebo sám jste členem nějaké realizační firmy, která dělá lidem instalace fotovoltaik na klíč ?
Už jsem to tady opakovaně psal. Napíši znovu.
Jsem konstruktér elektroniky a programátor na volné noze. Dělám automatizaci a řízení do průmyslu. Najímají si mě firmy, které nějaké úkoly nedokáží zvládnout vlastníma lidma. Takže jsem dělal například na jedné straně pro automotiv, ale na druhé straně i třeba řízení mlékárny.
Jako hobby dělám CNC. A teď jsem si jako druhé hobby začal stavět svou vlastní FVE.

Stavím si ji kompletně vlastníma rukama na vlastním baráku. Zatím jsem udělal náročnou rekonstrukci střechy, abych tam panely vůbec mohl osadit. Mám nakoupené panely (zatím v garáži) a hliníkové profily. Ty začínám řezat a skládat do konstrukce. Protože jsem na to sám, a s dlouhými profily se nedělá zrovna dobře, tak mi to jde pomalu. Naštěstí mi ale přeje počasí.

Další elektroniku ještě nemám, ale jsem skoro 100% přesvědčený, že měnič bude 3f hybrid 10kW od Solaxu. Důvody už jsem psal - bezvětrákové provedení, velká nesymetrie zátěže, dobrá dostupnost a cena. S baterkami zatím váhám, protože se mi nelíbí informace, které Solax o svých baterkách uvádí.

Protože se rozkřiklo, že o solárech něco vím (po předchozím studiu), tak se na mě obrátilo pár lidí a jedna firma s prosbou o spolupráci. Těm lidem jsem udělal něco jako "amatérskou revizi". Tedy zkontroloval jejich instalaci a doporučil, co mají chtít po dodavateli předělat. Ti lidé to udělali, dodavatel jim to opravil (a teď mě ten dodavatel celkem pochopitelně nemá rád, stálo ho to prachy navíc). Mimochodem poznámka bokem: fyzicky nejlíp z toho vyšla jedna FVE, kterou realizovala Malina. Ale je to samozřejmě náhoda, že to u nich dělala zrovna parta, která byla poctivá. Jen u té Maliny dost odrbali projekt. Kdybych byl distributor, tak jim to bez dopracování projektu nepřipojím.

A té firmě, co se na mě obrátila (je to bývalý spolužák, jak jsem přitom zjistil) jsem pomáhal s komunikací elektrárny s nadřízeným systémem. Je to velká elektrárna ve fabrice, stovky kW. Protože komunikace a řízení je moje oblíbená parketa v průmyslu, tak mě to i hodně baví.
Oboje samozřejmě zdarma. Jak pro ty lidi, tak pro tu firmu.
Té firmě jsem ale vytrhl dost velký trn z paty, tak prý dostanu flašku. Trochu problém, že jsem abstinent.

Když už tady píšu snad poslední post tohoto netechnického typu, tak ještě poznámka ke koncepcím FVE.
Vím už teď, že se tady shlukují (asi) jen/hlavně milovníci ostrovů.
Podle mě (můj soukromý názor, nikomu ho nenutím) je to na dnešní dobu zbytečné omezení. Ostrov je jedna z možných konfigurací. Proč ne, ale proč se tak radikálně vymezovat proti jiným konfiguracím. A na každou zmínku o hybridu reagovat až hysterickým způsobem.

Snad každý rozumný hybridní měnič dneska umí fungovat v ostrovním režimu. Tak pokud bych měl tu potřebu, klidně se se mě může stát ostrovan. Ale nenutí mě to k tomu a mám otevřené i všechny další možnosti.
Když si pořizuji jakoukoli techniku, tak se vždy snažím o její maximální otevřenost. Protože nikdy dopředu nevím, co budu potřebovat třeba za pár let. Proto bych si dneska rozhodně nestavěl nic, co bude dopředu nějak omezeno, třeba jen na ostrov nebo i jinak.

A i jinak se snažím myslet trochu dopředu. Takže už tam rovnou instaluju prostředky pro rozpad solárního pole v případě požáru nebo jiného problému. I když to po mně zatím nikdo nechce. Ale protože vidím, že jinde ve světě už se to požaduje, a protože to z hlediska bezpečnosti vidím jako správné, tak už dopředu do toho dobrovolně investuju.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od kyocera »

Ze své hlavičky jste nyní vymazal, že chcete dotaci a prodávat elektřinu. Tak vítejte na foru pro ostrovní
elektrárny . / Jestli tu flašku dostanete, tak ji můžete vzít příští rok na setkání členů fora , když jste tedy abstinent./ Ideální by bylo, jak píšete odstřihnout se od DS. Pro malé ostrovní systémy stačí malý měnič
do 1kW , malá baterka do 5kWh a panely tak 10kWp. Velké spotřebiče na DS. V létě je elektřiny hodně a tak se dá používat a využívat druhý měnič do 5kW. Kombinace dvou měničů Vám zaručí v zimě malou volnoběžnou spotřebu
měniče 1kW, který používáte celoročně.
DS se využívá jako záloha Bud přepínáním sítí nebo se zdrojem dobijí aku.
Malé systémy nepotřebují žádnou složitou komunikaci mezi baterkou a měničem.
Staří jen hlídat celkové napětí aku a spodní hranici jednotlivých aku v sestavě.
Jakmile se chcete odstřihnout od DS, začínají náklady jít exponenciálně nahoru. Návazným řešením na první systém je
také další měnič bez drahých aku pouze přeměna vysokého napětí DC z panelů na modifikovaný sinus, to stačí
pro ohřev vody a při modifikovaném průběhu jsou malé přepínací ztráty a nepravidelná dodávka energie při ohřevu vody nevadí. Pro sinus spotřebiče, pak sinus měnič
opět na vysoké napětí stringu a podporovaný opět z DS, což podle mně vyjde levněji jako drahá vysokonapětová baterka. Podpora z DS takového řešení je nutná, protože jsou spotřebiče, které omezení příkonu pro svoji funkci nestrpí.
I takové řešení se dá realizovat jako ostrovní i když je s podporou DS. Tedy měnič se dvojitou konverzí bez přetoku.
Ale takové řešení je polovičaté a je stále závislé na DS.
A nakonec je zde čistý ostrov bez DS, ale takový drahý systém je jen pro několik jedinců.
Natínil jsem některá řešení , všechna jsou bez povolení či účasti DS, bez byrobordelu ale můžete i Vy nebo někdo jiný s mým názorem nesouhlasit.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od PetrDubi »

Mex: Jen doplním, že ten mladší člen se blíží k padesátce a tohle fórum sleduje (dříve bez registrace) cca. od roku 2015 - to jen pro upřesnění :celebrate4:

Ale jinak ta propagace Pylonechů opravdu vychází z toho, že se stala součástí standartního balíčku dotačních firem a 10 letá záruka s 6000 cyklů dobře vypadá v propagačních letácích, ale nikdo už neřekl za jakých podmínek.
A druhá věc je, že Pylonech byl první široce rozšířená (a relativně levná) baterie, takže se dočkal podpory u měničů mnoha firem, které v té době vlastní baterie neměly.
Spolehlivost Pylontechů je taky jenom pocitová věc vycházející z té propagované 10 leté záruky a 6000 cyklů, ale skutečnost je oproti předpokladům tristní a podle dlouholetých testů baterií prováděných v Austrálii na tom nejsou statisticky o nic líp než jakákoliv jiná baterie na trhu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Franta2776 »

Nejsem majitel Pylontechů, ani nijak neprofituji z jejich prodejů. Z nezávislých testů vychází Pylontech jako jedna z nejspolehlůivějších a nejlepších baterii. Reporty jsou ke stažení zde:
https://itpau.com.au/knowledge/
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od glottis »

Dalsi vec pylontechu bude asi i jaka si otevrenost. Jde to celkem v pohode pripojit i k victronu a victron si s tim popovida. A jak uz psal PetrDubi ... asi tady byli jezdni z prvnich a docela to asi funguje.

Ja si baterii seskladal, protoze jsem kolenovrt a chtel usetrit :) A taky mam rad kdyz vim, co je uvnitr, jak to funguje a mohl si to opravit. Jinak moje implementace fve se mistnimu foru taky trosku vymika :) 3f na modrascich pripojenych jako mikrozdroj. Pomery panelu k bateriim jsme si nakonec nastavil tak, jak mi to davalo smysl.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Mex »

kyocera:
Rozumím, že Vám takové řešení vyhovuje. Ale já chci jít jinou cestou.

Jako základ vidím co nejvyšší výrobu. Z hodně elektriky udělat málo jde snadno, naopak moc ne. Navíc už mám ty panely naskládané v garáži.

Spolupráci s DS mít budu. Už minimálně proto, že už ji mám smluvně zajištěnou. Distributor (EGD) mi dokonce rovnou přidělil druhý (tj. výrobní) EAN. I když jsem o to explicitně nežádal. Takže čistý ostrov ne. Pokud bych náhodou časem zjistil, že to ten správný směr, tak předrátovat to na ostrov bude trvat tak půl hodiny.

Měnič minimálně ten 10kW. Kdyby to šlo, vzal bych i ten největší 15kW, ale ten už je hlučný. Rozdíl v ceně by byl minimální, rozdíl ve spotřebě žádný.

Vysokonapěťová baterka je něco, kde se neumím rozhodnout, jestli mám být naštvaný nebo nadšený. Má to své výhody (malé proudy, takže tenké dráty a dá se umístit daleko, vyšší účinnost měniče), ale i nevýhody (ty 48V nebo 51.2V baterky jsou univerzálnější, snadno dostupné od různých výrobců, dá se k nim snadno dolepit externí nabíječka atd., ale zase tam jsou šílené proudy a kabely jak noha).

Na další měnič jen třeba do vody možná časem dojde. Spolu s dalšími panely. Ale zatím se mi jeví jako univerzálnější mít veškerou energii pohromadě, a moct ji využít zcela univerzálně. Mimo jiné třeba i pro ten ohřev vody.

K dotaci a prodeji elektřiny: ze své hlavičky jsem si nic nevymazal. Jen to teď není na pořadu dne.

Pokud to všechno dodělám a splním všechna pravidla, tak o to dotaci požádám. Pokud tedy v té době ještě bude.
Proč bych to neudělal? Jakou bych k tomu měl mít motivaci?
Jsou to prachy z EU. Účelově vázané peníze, vybrané za emisní povolenky. Těch povolenek jsem v ceně energií zaplatil už dost, tak proč bych si nevzal kousek toho zpět? Čemu bych tím pomohl, kdybych řekl, že je nechci?

S prodejem elektřiny je to předčasné zatím nějak řešit. Tady se podmínky mění každý den. Až to dodělám a až to bude něco generovat (tj. nejdřív někdy za 1/2 roku v březnu), tak pak teprve budu řešit aktuální situaci.
Každopádně budu mít díky smlouvě s DS zajištěno, že přetoky můžu posílat do gridu. Jestli bez smlouvy zadarmo, nebo pak s nějakou smlouvou za nějaké srandovní peníze, to ukáže čas. Stejně tam mám kdykoli možnost je vypnout a vůbec tu elektřinu nevyrábět. Pro mě je podstatné mít všechny možnosti do budoucna otevřené.

A že bych se snad měl stydět, že bych elektriku prodával? Proboha proč? Časy solárních baronů a jejich extrémních výkupních den jsou už mnoho let pryč. Dneska je dodávka do gridu pro síť spíš přínos než zápor. Ale to je na dlouhou debatu, a asi ne tady. Taky jsou většinou zaťatí ostrované, tak nějaká technicky neutrální debata tady nepřipadá v úvahu.
Mimochodem v oblasti řízení energií jsem už v životě taky něco dělal. Už velmi dávno, s mnohem menšími možnostmi, než jaké jsou teď. Takže to trochu znám i z té opačné strany.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Mex »

PetrDubi píše: ned říj 01, 2023 6:05 pm Mex: Jen doplním, že ten mladší člen se blíží k padesátce a tohle fórum sleduje (dříve bez registrace) cca. od roku 2015 - to jen pro upřesnění :celebrate4:
Tak pardon.
Doufám, že to nebylo pochopeno negativně, protože to tak rozhodně nebylo myšleno.

Nicméně z hlediska věku byste mi stejně musel chodit pro pivo (kdybych ho pil, jako že nepiju). ;-)
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od PetrDubi »

Co jsem Franto x krát joukal na různé testy, tak ta spolehlivost mi nepřišla jako něco extra (například po kolika letech průměrně odcházejí nebo to, jak často odejde BMS a podobně).
Ale jinak souhlasím, že v dnešní době je Pylontech v porovnání s ostatníma komerčníma bateriema jednooký král. Ale těch případů kdy baterie přestane fungovat nebo se stane nepoužitelnou (záměrně neříkám, že něco způsobí) je na to jaká je to špička hodně.

Mex: Nic se neděje, taky jsem tam dal smajlíka ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Mex »

Franta2776 píše: ned říj 01, 2023 6:47 pm Nejsem majitel Pylontechů, ani nijak neprofituji z jejich prodejů. Z nezávislých testů vychází Pylontech jako jedna z nejspolehlůivějších a nejlepších baterii. Reporty jsou ke stažení zde:
https://itpau.com.au/knowledge/
glottis píše: ned říj 01, 2023 6:50 pm Dalsi vec pylontechu bude asi i jaka si otevrenost. Jde to celkem v pohode pripojit i k victronu a victron si s tim popovida. A jak uz psal PetrDubi ... asi tady byli jezdni z prvnich a docela to asi funguje.

Ja si baterii seskladal, protoze jsem kolenovrt a chtel usetrit :) A taky mam rad kdyz vim, co je uvnitr, jak to funguje a mohl si to opravit. Jinak moje implementace fve se mistnimu foru taky trosku vymika :) 3f na modrascich pripojenych jako mikrozdroj. Pomery panelu k bateriim jsme si nakonec nastavil tak, jak mi to davalo smysl.
Díky za ty informace. Hlavě za ty reporty.
Tady to vypadá opravdu dost dobře. Výrazně lépe, než by se dalo čekat z té jejich relativně nízké udávané životnosti (4000 cyklů pro nízkonapěťové baterky, pro vysokonapětové pak případně už jenom 3500 cyklů).

Dost dobře v těch reportech vyšel i Solax.
Ale naráží to na to, že nevím, jak se liší články v různých modelech. To byl ten můj úvodní dotaz po vstupu na fórum.
Když u některých uvádějí výkon 1C a u jiných 0.5C, tak asi stejné nebudou.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Franta2776 »

Mex píše: ned říj 01, 2023 7:19 pm
Franta2776 píše: ned říj 01, 2023 6:47 pm Nejsem majitel Pylontechů, ani nijak neprofituji z jejich prodejů. Z nezávislých testů vychází Pylontech jako jedna z nejspolehlůivějších a nejlepších baterii. Reporty jsou ke stažení zde:
https://itpau.com.au/knowledge/
glottis píše: ned říj 01, 2023 6:50 pm Dalsi vec pylontechu bude asi i jaka si otevrenost. Jde to celkem v pohode pripojit i k victronu a victron si s tim popovida. A jak uz psal PetrDubi ... asi tady byli jezdni z prvnich a docela to asi funguje.

Ja si baterii seskladal, protoze jsem kolenovrt a chtel usetrit :) A taky mam rad kdyz vim, co je uvnitr, jak to funguje a mohl si to opravit. Jinak moje implementace fve se mistnimu foru taky trosku vymika :) 3f na modrascich pripojenych jako mikrozdroj. Pomery panelu k bateriim jsme si nakonec nastavil tak, jak mi to davalo smysl.
Díky za ty informace. Hlavě za ty reporty.
Tady to vypadá opravdu dost dobře. Výrazně lépe, než by se dalo čekat z té jejich relativně nízké udávané životnosti (4000 cyklů pro nízkonapěťové baterky, pro vysokonapětové pak případně už jenom 3500 cyklů).

Dost dobře v těch reportech vyšel i Solax.
Ale naráží to na to, že nevím, jak se liší články v různých modelech. To byl ten můj úvodní dotaz po vstupu na fórum.
Když u některých uvádějí výkon 1C a u jiných 0.5C, tak asi stejné nebudou.

Jestli si dobře pamatuji,tak ty články nabíjeli a vybíjeli velkými proudy, vůbec se s nimi nemazlili.Reálná životnost bude podstatně větší.

Spíše odejdou na chemickou než cyklickou životnost.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: FVE na ploché střeše staršího domu.

Příspěvek od Franta2776 »

Když jsem u těch baterii,tak Tesla snížila ceny náhradních baterii a prodává ji okolo 3-4tis/kWh a to už není nesmysl.
https://www.facebook.com/groups/6385579 ... &ref=share
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek