Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

Rád bych otevřel diskusi na podle mě zajímavé téma.
Nejmenovaná firma mi instalovala druhou FVE. EPS mi bylo ochotná zapojit pouze na vybrané okruhy.
V jejich rozvaděči je přepínač sítě, o kterém jsem dostal informaci, že se jedná o bypass střídače. Porozumněl jsem tomu tak, že střídač zcela odpojí od systému, což není tak docela pravda. Nedávno mi kamarád vyprávěl, jak jeho kamarád usmažil Solax tím, že přepnul jakýsi přepínač. Myslel jsem, že tam musel mít chybu zapojení, ale můj přepínač má patrně právě takový potenciál, jako ten jeho.
Je to obyčejný ruční 4-pólový přepínač sítí. Pravděpodobné zapojení: střední kontakt je paralelně na distribuční síti, horní poloha spojí AC_out střídače s DS, střední poloha AC_out odpojí a dolní poloha spojí DS a EPS_out. Pokud bude střídač odmontován, bypass připojení zálohovaných okruhů k DS.
Záludné je to, že EPS_out střídače je přitom stále spojen s EPS okruhy.
Když střídač není předem odpojen jističem EPS, lze dosáhnout zajímavých provozních stavů, potenciálně i nebezpečných.
Ve střední poloze se neděje nic zvláštního AC_out ztratí DS, střídač přejde do režimu EPS, uvnitř se (doufám) rozpojí stykač spojující AC_out s EPS_out. Zálohované okruhy běží z baterky, ostatní okruhy běží dál z DS.
Ve spodní poloze, pokud by EPS_out nebylo právě ve fázi s DS by pak nejspíš došlo k výše zmíněnému ohňostroji.
Dále, pokud by se to provedlo v době výpadku DS, aniž by se předtím DS odpojilo hlavním vypínačem v rozvaděči, nebo sloupku, šel by výstup z EPS_out ven z baráku do DS.
Zajímavé je a na to bych rád slyšel vaše názory, že pokud je DS v provozu, není shozen hlavní vypínač a nedojde k ohňostroji posunem fází, střídač najede do režimu checking a posléze Normal(!). To mi nejde do hlavy, jak může jít do Normal, když má AC_out ve vzduchu? Testuje, hledá, očekává snad síť i na EPS_out?
Taky by s tím šly udělat zajímavé věci při odpojené DS hlavním jističem, jako "plný backup" celého domu (ostrov) a přitom za jistých okolností provozovat první, on-grid FVE, kterou mám před touto novou. Pokud má první FVE kam dávat výstup, hezky šlape a krmí společně s panely Solaxu baterie u Solaxu. Když by ale byly baterie plné spadly by střídače asi na přepětí.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od cipis »

Prosim te, a proc se ptas nas?
Mas to od firmy, mas na to servis a zaruku, mas revizni zpravy, no a hlavne mas dokumentaci skutecneho provedeni, bez ktereho nemuzes mit revizi a tedy ani mit elektrarnu v provozu. A take navod k obsluze atd. Naskenuj aspon schema a dej sem ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Soban »

No když to odborníci zapojí blbě tak se není čemu divit.

Dle mého selského rozumu by měl přepínač přepínat spotřebiče na EPS mezi výstupem měniče EPS_OUT a DS.

No a druhý vypínač který vypne spoj DS a AC měniče.

Viz třeba: https://www.youtube.com/watch?v=3VBo0xn2ntc
https://www.youtube.com/watch?v=ZxPpygSQKQ0
https://www.youtube.com/watch?v=muNc7pZxcK4&t=2s

Kde popisuje jací jsou fušeři.

Požaduj nápravu po firmě co to montovala.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

cipis píše: pon zář 18, 2023 6:52 pm Prosim te, a proc se ptas nas?
Mas to od firmy, mas na to servis a zaruku, mas revizni zpravy, no a hlavne mas dokumentaci skutecneho provedeni, bez ktereho nemuzes mit revizi a tedy ani mit elektrarnu v provozu. A take navod k obsluze atd. Naskenuj aspon schema a dej sem ...
No, když vás to nezajímá. nevíte jak Solax funguje, nebo to nechcete říct, nemusíte reagovat. Nebo, jsi moderáor, tak to klidně smaž.
Z mé zkušenosti firmy nemají lidi, který by tomu rozuměli do hloubky, takoví by nejezdili tahat dráty po stavbách. Mají takové, co tomu rozumí dost, aby to uměli nějak standardně zapojit. Tudíž od firmy dostanu standardní odpověď - na to nešahejte a musí se první odpojit EPS_out.
Mimochodem jsem nenapsal, že to "je špatně", zajímalo mě, jestli se to tak běžně dělá. Názory a diskuse k tématu. Reakcí typu obrať se na firmu, kdo ti to dělal, to jsou mantáci a podobně znám dost z FB skupiny FVE, měl jsem pocit, že tady to je trochu jiné :-)
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Soban »

Ano tady je to jiné!

Protože většina zde si to staví sama tak si to zapojí aby to bylo blbuvzdorné.

Taky to většina nemá připojené do DS, čili funguje buď jako ostrov a nebo to přepne na DS, čili nepotřebuje řešit podobné problémy co máš.

A prostě zapojení které je udělané tak že když zapomeneš přehodit jeden vypínač tak ti to shoří je fakt špatně.
To že špatnou manipulací vyhodíš nějaké jističe či pojistky je OK, ale hořet a ničit střídače to nesmí!

Pokud k takovémuto stavu dochází tak reklamace a žádat nápravu.

Jinak je to jednoduché pozvi si revizního technika který nemá nic s firmou co to dělala a nech si udělat revizi a nedostatky reklamuj u firmy co to dělala.

Jinak mi ti můžeme poradit, ale k čemu ti to bude?
Je to v záruce tak na to nemůžeš šahat! (Nebo můžeš ale ta firma dá od toho ruce pryč!)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od PetrDubi »

Luke2 píše: úte zář 19, 2023 6:52 am Mimochodem jsem nenapsal, že to "je špatně", zajímalo mě, jestli se to tak běžně dělá. Názory a diskuse k tématu. Reakcí typu obrať se na firmu, kdo ti to dělal, to jsou mantáci a podobně znám dost z FB skupiny FVE, měl jsem pocit, že tady to je trochu jiné :-)
Ano, máš pravdu v tom, že tady je to jiné. Tady se totiž (na rozdíl od tebou zmiňované diskuze na FB) nezabýváme ani dotačníma elektrárnama ani elektrárnama ze kterých se prodává elektřina nebo dodává do sítě (což jsi při registraci viděl).
Takže nevím co se tady rozčiluješ, že ti tu nikdo nechce poradit s tím o čem by se tu nemělo diskutovat..
Pokud to chceš s někým diskutovat, tak jdi prostě na fórum, kde se diskutuje tenhle typ elektráren a nesnaž se to tlačit na sílu tady.

Když půjdeš na fórum pro osobáky značky VW diskutovat o zapojení snímačů motoru v tahači Scania, tak taky nepochodíš, tak nevím čemu se divíš..

Ps: když píšeš že chceš diskuzi k tématu, tak tvoje elektrárna sem nepatří, takže jsi s tím začal sám!
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Soban »

No nebyl bych tak přísný.....

Pokud je pravda co zaškrtnul že neprodává elektřinu a nemá to na dotaci (moc tomu nevěřím) tak to sem patří, ongrid neporušuje žádné pravidla pokud je vypnuté dodávání do DS a o nějaký přetok který uteče se snad nebudeme hádat.

To že tomu nerozumí a nechal si to postavit firmou je taky přece OK.

Jenže zde už se dostáváme k problému:

Postavila to firma takže je to v záruce takže reklamovat tam.
Pokud my něco poradíme tak na to ta firma nebude vůbec reagovat, takže jedině nějaký posudek, revizní správu - pohrozit právníky to může zabrat, ale taky to může dopadnout stylem firma neexistuje.
No a sám si to neopraví protože tomu nerozumí.

Takže jakou radu chceš?

Tady jsou rady pouze typu reklamace, revizák, právník, soud.
A nebo se na to vykašlat a pozvat elektrikáře co tomu rozumí a nechat to předělat. (Ovšem pokud to je na dotace tak na to nesmíš šáhnout takže zase reklamace!)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od pibi »

Luke2 píše: úte zář 19, 2023 6:52 am
No, když vás to nezajímá. nevíte jak Solax funguje, nebo to nechcete říct, nemusíte reagovat. Nebo, jsi moderáor, tak to klidně smaž.
Zajímalo by mě, kterou část věty "Naskenuj aspon schema a dej sem" v první odpovědi od cipise jsi nepochopil?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od PetrDubi »

Soban: A o kolika firmách, které montují na rodinné domy měniče Solax nebo Goodwe a nedělají to na dotace víš? Nebo jsi o takové firmě alespoň někde slyšel?
Nehledě na to, že firmy které nejedou na dotace o tom něco ví a snaží se to dělat tak, aby ke zničení při provozu nedošlo, protože ten zákazník je pro ně klient i po zaplacení a záruku drží (na rozdíl od většiny dotačních šmejdů).
A to že tady lidé, kteří si to nechají udělat od firmy na dotaci a po zaplacení už firmu nezajímají běžně lžou, podvádějí není nic neobvyklého, to je spíš pravidlo než výjímka..

Ps: on má on-grid (konec prvního příspěvku) a k tomu ještě ten Solax s baterkou (klasický hybrid) - nevěřím tomu, že tohle je bezpřetokový systém, všechno spotřebuje doma a má jenom technické přetoky (proti technickým přetokům nic nenamítám).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Soban »

Jasně to mi taky nedošlo že dnes nenajdeš firmu co to dělá bez dotací. :wall: (už by ty dotace měly zrušit aby ty ceny začaly klesat)

Takže stejně co s tím......

Reklamace reklamace a když to shoří reklamace...... právník a soud....

Tuto radu už dostal

Jak má být střídač správně zapojen je v dokumentaci od střídače určitě napsáno - takže stačí to skontrolovat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od cipis »

Moderovat neznamena mazat!
Moderovat diskuzi znamena se snazit o to, aby se diskuze posunula tim spravnym smerem. A spravny smer jsi timto forem nejspis netrefil, nicmene to nemusi nutne znamenat, ze se to musi mazat. I my chceme vedet o tom, jak to delaji dotacnici a prodejci elektriny do site, abychom se utvrdili ve spravnosti nasi cesty, ci abychom neumreli blbi, jak se rika.


Mas na zakazku delanou FVE, coz je vyhrazene elektricke zarizeni, ktere nesmis provozovat bez revize. A revizi nemuzes mit bez schematu.
Takze vytahni schema a naskenuj a hod sem. At vidime, o cem se tu bavime. Nikdo tu kristalovou kouli nema, aby videl, jak to mas zadratovane. Pak se da neco vymyslet, a vzit si z toho ponauceni. I treba jak to nedelat ...
Luke2 píše: úte zář 19, 2023 6:52 am
cipis píše: pon zář 18, 2023 6:52 pm Prosim te, a proc se ptas nas?
Mas to od firmy, mas na to servis a zaruku, mas revizni zpravy, no a hlavne mas dokumentaci skutecneho provedeni, bez ktereho nemuzes mit revizi a tedy ani mit elektrarnu v provozu. A take navod k obsluze atd. Naskenuj aspon schema a dej sem ...
No, když vás to nezajímá. nevíte jak Solax funguje, nebo to nechcete říct, nemusíte reagovat. Nebo, jsi moderáor, tak to klidně smaž.
Z mé zkušenosti firmy nemají lidi, který by tomu rozuměli do hloubky, takoví by nejezdili tahat dráty po stavbách. Mají takové, co tomu rozumí dost, aby to uměli nějak standardně zapojit. Tudíž od firmy dostanu standardní odpověď - na to nešahejte a musí se první odpojit EPS_out.
Mimochodem jsem nenapsal, že to "je špatně", zajímalo mě, jestli se to tak běžně dělá. Názory a diskuse k tématu. Reakcí typu obrať se na firmu, kdo ti to dělal, to jsou mantáci a podobně znám dost z FB skupiny FVE, měl jsem pocit, že tady to je trochu jiné :-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

Pánové, je mi moc líto, že jsem vás tak rozčílil. Kdybych věděl jak, smazal bych ten příspěvek sám. A pokud k vám nesmí příjemce dotací tak to už vůbec. Prostě jsem to nevěděl, nebo spíš zapomněl, na minulou FVE jsem dotaci neměl, ale teď jo. Obdobně k přetokům.
Půjdu hledat skupinu o Solaxech asi někde na tzb-info, sem to fakt zjevně nepatří.
:mrgreen:
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od pibi »

Dej si kafe a ještě jednou si to přečti celé od začátku. :yes:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Soban »

A co myslíš že ti poradí jinde?

Teď jsi řekl že na to dotaci máš.

Takže co s tím chceš dělat?

Na dotační FVE nesmíš ani šáhnout bez povolení na tu se můžeš pouze dívat. :sm1:

Schéma nedodáš takže ti nemůžeme ani říct je to špatně zapojené reklamuj to, ne je to správně zapojené a i když to přepneš tak to měniči neublíží.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

Revize ještě není, projekt ještě nemám, atd. Jak to je zapojené jsem napsal na začátku, je to jeden přepínač, žádná věda. Že to nesprávně použito může ublížit dá rozum, na to jsem se taky neptal, ani na právnický otázky na co můžu šahat a na co se musím dívat.
Zajímalo mě proč se střídač dostal do módu Normal, když neměl zapojený AC výstup a některé další věci, které by případně vzešly z diskuse s někým, kdo rozumí Solaxu.
Dneska jsem to zkusil přepnout s vypnutým hlavním jističem (se zapnutým už to asi nikdy zkoušet nebudu.) a zůstalo to v EPS módu. To bych tak nějak čekal. Ale jsou tam další funkční detaily, u kterých mě zajímá pozadí.
Zatím jsme popsali 3 stránky o ničem, takže ... se tím už netrapte.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od cipis »

O ničem tu píšeš akorát ty, nedodal jsi relevantní informace.
Opravdu tu nemáme křišťálovou kouli, abychom věděli, kam je co zapojené.
Navíc jak můžeš mít postavenou FVE bez projektu? Ten je snad první věc. Projekt, rizika, realizace, projekt skutečného provedení ...
Místo, abys buzeroval dodavatele, tak si stěžuješ vlastně na špatném fóru, kde i přesto jsou lidi ochotni pomoci, nicméně nejsou podklady, ze kterých by se dalo něco zjistit a něco vymyslet.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Soban »

Luke2 píše: úte zář 19, 2023 5:16 pm Revize ještě není, projekt ještě nemám, atd.
Tak podle čeho stavěly?

Přece se nejdříve udělá projekt který musíš odsouhlasit pak se to postaví, udělá revize, podá žádost o připojení atd........

Takže máš černé zařízení načerno připojené k DS a nás žádáš o radu?

Rada zní odpojit FVE od DS a řešit s firmou co to dodala. (Případně to může běžet na tvé riziko v ostrovním režimu bez DS.)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

cipis píše: úte zář 19, 2023 5:22 pm O ničem tu píšeš akorát ty, nedodal jsi relevantní informace.
Opravdu tu nemáme křišťálovou kouli, abychom věděli, kam je co zapojené.
Navíc jak můžeš mít postavenou FVE bez projektu? Ten je snad první věc. Projekt, rizika, realizace, projekt skutečného provedení ...
Místo, abys buzeroval dodavatele, tak si stěžuješ vlastně na špatném fóru, kde i přesto jsou lidi ochotni pomoci, nicméně nejsou podklady, ze kterých by se dalo něco zjistit a něco vymyslet.
Kdo si stěžuje?
Zajímá mě proč to dělá, co to dělá, že třeba dobíjí baterii výkonem z první on-grid FVE když tato je připojena na EPS.
Zajímá mě jestli a jak funguje mezi střídači různých značek phase-shift regulace výkonu, jak přesně funguje v Solaxu zapojení s externím generátorem a podobně.
Nikdy jsem neřekl, že to chci předělat.
Krom toho by pro někoho mohl postřeh, že takový přepínač může existovat, být užitečný, aby si dal pozor. No pro vás tady teda ne.
Prostě jsem to dal na špatný fórum. Už jsem se za to omluvil.
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

Soban píše: úte zář 19, 2023 6:00 pm
Luke2 píše: úte zář 19, 2023 5:16 pm Revize ještě není, projekt ještě nemám, atd.
Tak podle čeho stavěly?

Přece se nejdříve udělá projekt který musíš odsouhlasit pak se to postaví, udělá revize, podá žádost o připojení atd........

Takže máš černé zařízení načerno připojené k DS a nás žádáš o radu?

Rada zní odpojit FVE od DS a řešit s firmou co to dodala. (Případně to může běžet na tvé riziko v ostrovním režimu bez DS.)
Že vy jste úředník?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od tomas »

PetrDubi píše: úte zář 19, 2023 9:16 am Soban: A o kolika firmách, které montují na rodinné domy měniče Solax nebo Goodwe a nedělají to na dotace víš? Nebo jsi o takové firmě alespoň někde slyšel?
Nehledě na to, že firmy které nejedou na dotace o tom něco ví a snaží se to dělat tak, aby ke zničení při provozu nedošlo, protože ten zákazník je pro ně klient i po zaplacení a záruku drží (na rozdíl od většiny dotačních šmejdů).
A to že tady lidé, kteří si to nechají udělat od firmy na dotaci a po zaplacení už firmu nezajímají běžně lžou, podvádějí není nic neobvyklého, to je spíš pravidlo než výjímka..

Ps: on má on-grid (konec prvního příspěvku) a k tomu ještě ten Solax s baterkou (klasický hybrid) - nevěřím tomu, že tohle je bezpřetokový systém, všechno spotřebuje doma a má jenom technické přetoky (proti technickým přetokům nic nenamítám).
Ostrovy jsme dělali z Goodwe, teď děláme se Solaxy a chystáme DEYE, nevidím v tom žádný problém a dotace na to nejsou a dodávka do DS také není možná.
Jak to není Victron, Axpert nebo Studer tak to nemůže být ostrov? Co to je za zvrácené myšlení?
Dokonce tu mám popsaný ostrov z Froniusy Symo on-grid střídače v AC vazbě - mikosíť.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek