Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od pibi »

Byla tady vícekrát nabídnuta pomoc, ale asi sám uznáš, že bez schématu zapojení a když se tazatel bude chovat jako uražené dítě se dikuse asi nikam neposune.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od PetrDubi »

Tomas:
Nepsal jsem že to nejde, jenom jsem psal o firmách, které to instalují na rodinný dům a tam to posledních několik let dělá minimálně 95% pouze na dotace.
Ano, ty děláš nedotační elektrárny s Goodwe nebo se Solaxem, ale to jsi v téhle republice spíš taková bílá vrána. Předpokládám také, že to nejsou typické sety 10 kW měnič, 10 kWp panelů a 10-13 kWh baterka (ta nejmenší co tam jde připojit) - psal jsi běžně o větších elektrárnách..
A podle toho co jsi tu v minulosti psal to rozhodně neděláš tak, že by si měl zákazník něco ručně přepínat s nebezpečím, že při tom něco odpálí.
Podporu zákazníkům také poskytuješ, takže vlastně nevím, proč se chceš srovnávat s firmou, která to dělala tazateli, ale to je tvoje věc. Jinak tazatel sám přiznal, že ta elektrárna je na dotace a dodává do sítě (na minulou FVE jsem dotaci neměl, ale teď jo. Obdobně k přetokům. ).

Ale máš pravdu, že jsem zapoměl na tebe, takže se omlouvám za nepřesný výrok a uvádím na pravou míru, že jednu takovou firmu vlastně znám, ale nevěděl jsem, že dělá i malé elektrárny na RD (mylně jsem předpokládal, že děláš spíš větší elektrárny pro větší spotřeby, takže spíš větší sídla, firmy a podobně).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

tomas píše: úte zář 19, 2023 10:27 pm Ostrovy jsme dělali z Goodwe, teď děláme se Solaxy a chystáme DEYE, nevidím v tom žádný problém a dotace na to nejsou a dodávka do DS také není možná.
Jak to není Victron, Axpert nebo Studer tak to nemůže být ostrov? Co to je za zvrácené myšlení?
Dokonce tu mám popsaný ostrov z Froniusy Symo on-grid střídače v AC vazbě - mikosíť.
tomas:

To mě zajímá, ta AC vazba. Jak to funguje? Mám taky Fronius Symo a k tomu Solax Hybrid. Chtěl bych mít možnost provozovat oba v ostrovu, bez DS.
Proto mě zaujalo, že to "jaksi funguje", jak jsem popsal v úvodu a Solax použije výkon Froniusu na nabíjení baterie i když je absolutně všechno na jeho EPS svorce, takže mu na EPS jde proud dovnitř. Ovšem používat tento pro bypass určený přepínač v "běžném provozu" nechci, když umí propojit EPS na DS. Takže to chci udělat jinak a pořád zůstane problém s potřebou omezit výkon Froniusu při plných baterkách, aby nevzniklo přepětí - to právě nevím, zda jde nějak jednoduše vyřešit (bez datové komunikace střídačů).
Druhá a spíš první otázka je, kam umístit přepínač sítě pro volbu ostrovního režimu? Nejradši bych ho dal hned za HV (hlavní vypínač), ale nevím, co na to Solax, když by se mu tak propojila EPS svorka s AC svorkou?
Vypadalo by to tak, že v poloze
I - standardní provoz s DS.
0 - Solax přejde do EPS režimu, Fronius se vypne, main loads spadnou, Solax interní stykač mezi EPS a AC rozepne, EPS zůstane aktivní a živí EPS loads.
II - EPS se spojí s main loads, Fronius startuje. Oproti situaci s bypass přepínačem, o které jsem psal nahoře, kde je AC Solaxu odpojeno je rozdíl v tom, že Solax teď má externě propojen EPS s AC. Co udělá?
Přílohy
Prepinace.jpg
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od tomas »

Luke2 píše: stř zář 20, 2023 10:06 am
tomas píše: úte zář 19, 2023 10:27 pm Ostrovy jsme dělali z Goodwe, teď děláme se Solaxy a chystáme DEYE, nevidím v tom žádný problém a dotace na to nejsou a dodávka do DS také není možná.
Jak to není Victron, Axpert nebo Studer tak to nemůže být ostrov? Co to je za zvrácené myšlení?
Dokonce tu mám popsaný ostrov z Froniusy Symo on-grid střídače v AC vazbě - mikosíť.
tomas:

To mě zajímá, ta AC vazba. Jak to funguje? Mám taky Fronius Symo a k tomu Solax Hybrid. Chtěl bych mít možnost provozovat oba v ostrovu, bez DS.
Proto mě zaujalo, že to "jaksi funguje", jak jsem popsal v úvodu a Solax použije výkon Froniusu na nabíjení baterie i když je absolutně všechno na jeho EPS svorce, takže mu na EPS jde proud dovnitř. Ovšem používat tento pro bypass určený přepínač v "běžném provozu" nechci, když umí propojit EPS na DS. Takže to chci udělat jinak a pořád zůstane problém s potřebou omezit výkon Froniusu při plných baterkách, aby nevzniklo přepětí - to právě nevím, zda jde nějak jednoduše vyřešit (bez datové komunikace střídačů).
Druhá a spíš první otázka je, kam umístit přepínač sítě pro volbu ostrovního režimu? Nejradši bych ho dal hned za HV (hlavní vypínač), ale nevím, co na to Solax, když by se mu tak propojila EPS svorka s AC svorkou?
Vypadalo by to tak, že v poloze
I - standardní provoz s DS.
0 - Solax přejde do EPS režimu, Fronius se vypne, main loads spadnou, Solax interní stykač mezi EPS a AC rozepne, EPS zůstane aktivní a živí EPS loads.
II - EPS se spojí s main loads, Fronius startuje. Oproti situaci s bypass přepínačem, o které jsem psal nahoře, kde je AC Solaxu odpojeno je rozdíl v tom, že Solax teď má externě propojen EPS s AC. Co udělá?
mikrosíť s AC vazbou a frekvenčním posuvem je popsána zde:
viewtopic.php?t=4977

3 fázový Solax hybrid G4 zatím neumí vytvořit mikrosíť s frekvenčním posuvem. To by měla umět až G5 někdy na začátku příštího roku. Umí to zatím jen jednofázová verze:
https://kb.solaxpower.com/webinar/detai ... 10e16c0013
Ale měl by to umět DEYE, a asi i Goodwe
https://community.goodwe.com/solution/G ... 20Solution
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am

Re: Bypass (přepínač sítě) střídače (Solax G4 10 D)

Příspěvek od Luke2 »

tomas píše: stř zář 20, 2023 11:26 am
Luke2 píše: stř zář 20, 2023 10:06 am
tomas píše: úte zář 19, 2023 10:27 pm Ostrovy jsme dělali z Goodwe, teď děláme se Solaxy a chystáme DEYE, nevidím v tom žádný problém a dotace na to nejsou a dodávka do DS také není možná.
Jak to není Victron, Axpert nebo Studer tak to nemůže být ostrov? Co to je za zvrácené myšlení?
Dokonce tu mám popsaný ostrov z Froniusy Symo on-grid střídače v AC vazbě - mikosíť.
tomas:

To mě zajímá, ta AC vazba. Jak to funguje? Mám taky Fronius Symo a k tomu Solax Hybrid. Chtěl bych mít možnost provozovat oba v ostrovu, bez DS.
Proto mě zaujalo, že to "jaksi funguje", jak jsem popsal v úvodu a Solax použije výkon Froniusu na nabíjení baterie i když je absolutně všechno na jeho EPS svorce, takže mu na EPS jde proud dovnitř. Ovšem používat tento pro bypass určený přepínač v "běžném provozu" nechci, když umí propojit EPS na DS. Takže to chci udělat jinak a pořád zůstane problém s potřebou omezit výkon Froniusu při plných baterkách, aby nevzniklo přepětí - to právě nevím, zda jde nějak jednoduše vyřešit (bez datové komunikace střídačů).
Druhá a spíš první otázka je, kam umístit přepínač sítě pro volbu ostrovního režimu? Nejradši bych ho dal hned za HV (hlavní vypínač), ale nevím, co na to Solax, když by se mu tak propojila EPS svorka s AC svorkou?
Vypadalo by to tak, že v poloze
I - standardní provoz s DS.
0 - Solax přejde do EPS režimu, Fronius se vypne, main loads spadnou, Solax interní stykač mezi EPS a AC rozepne, EPS zůstane aktivní a živí EPS loads.
II - EPS se spojí s main loads, Fronius startuje. Oproti situaci s bypass přepínačem, o které jsem psal nahoře, kde je AC Solaxu odpojeno je rozdíl v tom, že Solax teď má externě propojen EPS s AC. Co udělá?
mikrosíť s AC vazbou a frekvenčním posuvem je popsána zde:
viewtopic.php?t=4977

3 fázový Solax hybrid G4 zatím neumí vytvořit mikrosíť s frekvenčním posuvem. To by měla umět až G5 někdy na začátku příštího roku. Umí to zatím jen jednofázová verze:
https://kb.solaxpower.com/webinar/detai ... 10e16c0013
Ale měl by to umět DEYE, a asi i Goodwe
https://community.goodwe.com/solution/G ... 20Solution
Perfektní, dík.
Se Solaxem G4 tedy mám peška, pokud to náhodou v budoucnu nepřidají updatem firmware :-(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek