odpojenie fve pomocov HDO

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jakub007
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 17, 2023 12:42 pm
Lokalita: Slovensko

odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od jakub007 »

Ahojte mam jednu otazku mam v plane si dat fve grid. Moja otazka ako prebieha odpojenie fve pomocov hdo? Bude mi stacit rozpinaci stykac do ktoreho zapojim n0% z elektromeru? alebo ako by ste to riesili? menic goodwe gw10k-et. Dakujem
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od PavelR »

standartně stačí stykač jako rozpadový bod ale nesmí být rozpínací, musí být spínací a ten bývá trvale sepnutý. Rozpínací by ti střídač připojil zpět k síti v případěš výpadku. Nebývá to řízeno elměrem ale HDO přijímačem, aspoň u nás. Tak jak tak projdi si PPDS své distribučky tak najdeš vše potřebný. Jestli je potřeba projekt, stejně tak jaký požadují ochrany jesli můžou být ve střídači nebo požadují externí ochranu např uf guard která taky bude trhat stykač. Pak samozřejmě nastavení stupňů, aby to korespodovalo s požadavky LVRT a Rfg. Někdo ti na to musí údělat protokol nastavení ochran atp.
jakub007
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 17, 2023 12:42 pm
Lokalita: Slovensko

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od jakub007 »

PavelR píše: ned zář 17, 2023 1:06 pm standartně stačí stykač jako rozpadový bod ale nesmí být rozpínací, musí být spínací a ten bývá trvale sepnutý. Rozpínací by ti střídač připojil zpět k síti v případěš výpadku. Nebývá to řízeno elměrem ale HDO přijímačem, aspoň u nás. Tak jak tak projdi si PPDS své distribučky tak najdeš vše potřebný. Jestli je potřeba projekt, stejně tak jaký požadují ochrany jesli můžou být ve střídači nebo požadují externí ochranu např uf guard která taky bude trhat stykač. Pak samozřejmě nastavení stupňů, aby to korespodovalo s požadavky LVRT a Rfg. Někdo ti na to musí údělat protokol nastavení ochran atp.
aha takze ked je pretazena DS tak HDO primac pripoji n0% a stykac sa musi rozopnut? takze ked tam musí byt spínací bude tam aj potreba niake rele nie?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od PavelR »

ano běžně se to dělá tak že tento stykač drží přitaženej u/f ochrana a pomocne rele to trhá. Má podloženo A1 na L, N0% ho sepne.
Teoreticky múže být u/f ochrana ve střídači a vypínání může být jen do bináru střídače pokud to umožňuje střídač ale toto záleží na požadavcích jaké má distribučka.
jakub007
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 17, 2023 12:42 pm
Lokalita: Slovensko

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od jakub007 »

PavelR píše: pon zář 18, 2023 8:47 pm ano běžně se to dělá tak že tento stykač drží přitaženej u/f ochrana a pomocne rele to trhá. Má podloženo A1 na L, N0% ho sepne.
Teoreticky múže být u/f ochrana ve střídači a vypínání může být jen do bináru střídače pokud to umožňuje střídač ale toto záleží na požadavcích jaké má distribučka.
aha dakujem za info? poradil by ste mi niake rele? a ta u/f ochrana je povinna? viem co to je ale este som nepocul ze je povinna
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od PavelR »

každá výrobna připojené do sítě musí mít ochranu. ať je ve střídači nebo externí. to už záleží na PPDS distibuček. Neznám slovenský podmínky. Distibučky chtějí protokol o nastavení ochran krom jinýho.
relé jakýkoliv 230V bude pouze trhat cívku stykače.
jakub007
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 17, 2023 12:42 pm
Lokalita: Slovensko

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od jakub007 »

PavelR píše: pon zář 18, 2023 9:46 pm každá výrobna připojené do sítě musí mít ochranu. ať je ve střídači nebo externí. to už záleží na PPDS distibuček. Neznám slovenský podmínky. Distibučky chtějí protokol o nastavení ochran krom jinýho.
relé jakýkoliv 230V bude pouze trhat cívku stykače.
a neviete c goodwe gw10k-et ma u/f? takze len rele kde na cievku dam n0% a hociaku fazu ktoru preistim napriklad b6 ktora bude napajat aj kontakty rele ktore napaja cievku stykaca? a bol by velky problem keby si tam dam stykac co ma aj rucne ovladanie?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od PavelR »

určitě má, ale jestli má vhodný počet stupňů pro každou funkci to nevím nebo jestli je možné použít integrovanou ochranu to tak nevím. Musíš si to porovnat s požadavky tvé distribučky.
Ruční ovládání jaksi popíra smysl celé této věci že.
jakub007
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 17, 2023 12:42 pm
Lokalita: Slovensko

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od jakub007 »

PavelR píše: úte zář 19, 2023 12:56 pm určitě má, ale jestli má vhodný počet stupňů pro každou funkci to nevím nebo jestli je možné použít integrovanou ochranu to tak nevím. Musíš si to porovnat s požadavky tvé distribučky.
Ruční ovládání jaksi popíra smysl celé této věci že.
ano to chapem ale ked chcem elektrarnu bez pretokov teda vzdy tam budu male pretoky. takze mi pride nezmyslel ze ma odpoja lebo je pretazena siet, takze ked ma odpoja mozem manualne zopnut stykac a elktiju spotrebovat. viem ze to komplikujem ale pride mi nezmyslel davat do siete elektriku ked ju mozem spoterebovat
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od ACDC »

Předloni u bráchy mu stačilo zapojit do střídače, ujistil se, že relé cvakne a OK.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
jakub007
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 17, 2023 12:42 pm
Lokalita: Slovensko

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od jakub007 »

ACDC píše: úte zář 19, 2023 8:06 pm Předloni u bráchy mu stačilo zapojit do střídače, ujistil se, že relé cvakne a OK.

a nevies jak je to zapojene cez DRED?
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od ACDC »

DRED??
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od tomas »

PavelR píše: ned zář 17, 2023 1:06 pm standartně stačí stykač jako rozpadový bod ale nesmí být rozpínací, musí být spínací a ten bývá trvale sepnutý. Rozpínací by ti střídač připojil zpět k síti v případěš výpadku. Nebývá to řízeno elměrem ale HDO přijímačem, aspoň u nás. Tak jak tak projdi si PPDS své distribučky tak najdeš vše potřebný. Jestli je potřeba projekt, stejně tak jaký požadují ochrany jesli můžou být ve střídači nebo požadují externí ochranu např uf guard která taky bude trhat stykač. Pak samozřejmě nastavení stupňů, aby to korespodovalo s požadavky LVRT a Rfg. Někdo ti na to musí údělat protokol nastavení ochran atp.
To není pravda. Stykač s rozpínacími kontakty běžně používáme. Dokonce tam ani stykač být nemusí, stačí snížit výkon na 0W viz připojovací podmínky:
"4.2.3. Omezování činného výkonu
Dálkové ovládání silových prvků v majetku uživatele DS není vyžadováno, PDS toto dálkové ovládání neprovádí. Požadavek na přerušení dodávky činného výkonu z výrobny bude realizován posláním povelu na omezení činného výkonu na stupeň 0 %."
Takže je možné ten výkon i mařit.
Ovládání přes HDO není žádná bezpečnostní funkce, ale pouze regulační. S nespolehlivostí se počítá, HDO také není žádné bezpečností zařízení.

Stykač se spínacími kontakty nelze požít jako rozpadový bod, protože nepřenese povinnou funkci LVRT a odpadne. Výrobna pak nesplňuje PPDS přílohu č.4 a nařízení komise (EU) 2016/631 (RfG) i když papír snese vše. To platí i o uf guard.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od PavelR »

samozřejmě nevím vše.
ok rozpínací lze použít pro mě novinka, tím líp.
žil jsem v domění co jsem pochopil od projektanta, že pokud výrobna obsahuje více střídačů, musí mít jedeno HRM.
Pokud to lze dle ppds provádět pouze regulací na 0% tak to je super vše to dosti zjednodušuje. Regulaci činného a jaloviny máme již vyřešenou z elektráren kde je rtu.
Pokud ale máme stykač a ufguard na ups tak to problém přeci není.

jdu se podívatr na článek 4.2.3. díky
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: odpojenie fve pomocov HDO

Příspěvek od PavelR »

https://www.egd.cz/sites/default/files/ ... 9_2022.pdf

tomas hoď mi odkaz na dokument o kterým mluvíě. Tady v bodě 5.1 se stále mluví o spínacím prvku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek