Flexibilni panely dilema

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od FRSO »

Hyp píše: pát zář 29, 2023 1:12 pm
unicast píše: pát zář 29, 2023 11:21 am Tím relé na výstupu "load" má být ona zátěž pouze spínána, zavěšena má být na baterii, toť pointa.

Ok ale pak stejne tomu chybi ve schematu propojeni na ten spinac dole zejo?

Ted jsem objevil:
Maximální vstupní zkratový proud FV panelů nesmí překročit hodnotu 15A, jinak může dojít k trvalému poškození.
Maximální vstupní zkratový proud FV panelů nesmí překročit hodnotu 13A, jinak může dojít k trvalému poškození.


To prve plati pro 75/15
To druhe plati pro 75/10

Tak jak to teda je s tema panelama?

Rekneme ze budu mit regulator 75/10 (a vystup by se tam sam odpojil pri >15A zatezi?), 12V aku - proud do baterky mohu omezit softwarove treba na 8A pro 72Ah, no ale co panel/y?

Kdyz dam jeden panel:

Solarmi solární panel Schutten Mono 465 Wp stříbrný 144 článků (MPPT 42V), STM-465/144-S2, ZÁKLADNÍ SPECIFIKACE
Typ panelu: monokrystalický
Počet článků: 144 [2 × (12 × 6)]
Max. výkon (Pmax): 465 W
Jmenovité napětí (Vmp): 42,43 V
Jmenovitý proud (Imp): 10,96 A 
Rozměry: 2094 × 1038 × 30 mm
Barva: stříbrná - černá
SVT kód pro dotace: SVT33980
cena 2800,-


tak to bude jeste OK. Tech 10A/12V do baterky z nej pude, nespali se mppt, vyuzije se az mene nez 1/4 vykonu cca.

Anebo znáte jiný panely s lepším poměrem cena výkon?

Ale kdybych chtel na zimu (dejme tomu ze v zime sviti 8x mene) pridat paralelne druhy, tak smula co? Kvuli proudu co by to teda uz v lete spalil, to uz by slo 22A zkratoveho proudu. Seriove to nejde kvuli proudu pokud si nevemu drahou verzi 100/15…

Nebo jak přesně to funguje s tím proudem z panelů? Když tedy výrobce varuje před trvalým poškozením zkratovým proudem?

A dále mě zajímá, zda a jak lze dostat ten regulátor online? Uvazuju o bluegooth dongle (uz pri 2 regulatorech vychazi levneji modul nez smart verze) a ktery eda nejlevnejsi modul to umi poslat pres wifi na portal z jejich siroke nabidky https://www.victronenergy.cz/panel-syst ... monitoring

Jenze pak kdyz budu chtit jit lokalne bluetooth, tak to odpojim od online serveru (obsazeny konektor?) nebo je to nejak pruchozi konektor?
MPPT victron na 75V si vůbec nekupuj, pokud to nemáš jen na malou spotřebu, nejde pak zapojit 2 panely do série, ty ale nevíš vlastně co přesně použít, menší jak 100/20 nekupuj, na VRM portál ti stačí i bez smartu, ale zase potřebuješ Venus, nebo Gerbo, tak si to napřed dobře promysli a pak kupuj.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Kostěj »

Hyp píše: pát zář 29, 2023 1:12 pm Nebo jak přesně to funguje s tím proudem z panelů? Když tedy výrobce varuje před trvalým poškozením zkratovým proudem?
Představ si, že za plného slunce připojíš panely. Na vstupu měniče je kondenzátor, který se nabije na napětí panelů právě tím zkratovým proudem. Je jasné, že příliš velký zkratový proud může přitom něco odpálit. Výrobce se chrání.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Soban »

On má malou spotřebu proto se mu radilo 75/15 nebo 100/20 !!!!

Na vrm portál u takové spotřeby se na to vykašli, potřeboval by jsi cerebo nebo venus což jsou drahé věci, dá se to obejít pomocí RPI.

Toto má význam u plnohodnotné FVE.

Jak říkáš máš přístup k starším akumulátorům tak vem prostě ten silnější 100/20 dáš víc akumulátorů......(pokud chceš slabší ber 75/15 ten 75/10 bych nebral)
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od pibi »

Hyp píše: pát zář 29, 2023 1:12 pm


Ok ale pak stejne tomu chybi ve schematu propojeni na ten spinac dole zejo?

Nevím, co Ti kde chybí. Zátěž připojíš v místě, kde je ve schématu napsáno "ZÁTĚŽ". :wall:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Hyp »

Ŕekněme že budu mít třeba 5 lokalit a budu chtít na dálku vypnout “zátěž” nebo se kouknout na statistiky.

Takze https://github.com/victronenergy/venus/ ... enus-image a nejdrazsi na tom budou ty Victron kabely, ty se nedaji sehnat nekde z ciny?
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od pibi »

7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od cipis »

Proč jsem si celou dobu myslel, že to jede po RS485?
To video je luxus.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od glottis »

Jo je to obyčejný seriák. Nejhorší na celém kabelu je to nakrimlovat. Já bych tam docela rád ještě viděl izolátor. Jde to udělat jedním obvodem protože z ve.direct jde i napájení. Mám na to doma spousta destiček. Když by to někoho zajímalo tak sem můžu o víkendu hodit co to je.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od pibi »

V komunikaci se moc nevyznám, ale jestli tam bude jen MPPT regulátor a k tomu kabelem připojené Raspberry Pi Zero 2W napájené ze stejného MPPT, a ještě tlak na cenu, tak je možná izolátor zbytečný. Ve složitějších instalacích samozřejmě ano.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od glottis »

Jj když to je napájené že stejné baterie tak jo. Já to bral obecně. Já si Radši udělám udělám lepší kabel než se pak divit až ho vezmu a použiju jinde.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Hyp »

glottis píše: sob zář 30, 2023 8:35 am Jo je to obyčejný seriák. Nejhorší na celém kabelu je to nakrimlovat. Já bych tam docela rád ještě viděl izolátor. Jde to udělat jedním obvodem protože z ve.direct jde i napájení. Mám na to doma spousta destiček. Když by to někoho zajímalo tak sem můžu o víkendu hodit co to je.


I.

To hoď nebo myslis tohle? https://www.youtube.com/watch?v=5Tzxd2UQoDM

Takže kdo máte ten origo kabel, tak je to klasický lowcost prolific PL2303HX usb čip - tak se to hlásí v kompu? Tedy stačí koupit tenhle kabel a střihnout? Žádný USB ID to nemá?

tady ma typek pod videem i partlist s odkazem na soucastky https://www.youtube.com/watch?v=XSMwFWjhYYU

Tady ma k RPI ale origo kabel a proc tam ma zapojeno vic pinu, kdyz to RPI napaji po USB jestli dobre vidim? https://raw.githubusercontent.com/wiki/ ... onsole.jpg

A tam asi neni potreba ani USB pokud se to do RPI zapojuje jako serial? Staci tedy propojit 3linkou 3 piny (rs485) z BlueSolar MMPT do RPI? Zkousel nekdo?

Jo a jaky nejlevnejsi RPI doporučujete? To je docela husty ze na nejaky posilani na cloud musi bezet pocitac s buhvi kolika GB RAM, kdyz Epeveru na to stacila Wifi krabicka za par stokorun ale uz se to asi neda sehnat.

II.
Já mám ještě tohle dilema: jak připojím na jeden VE.Direct port u BlueSolaru to RPI a soucasne Bluetooth dongle, jde to?
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od glottis »

Na seriák se to běžné připojuje. USB redukce udělá stejně jen další seriál. Takže ano starci to i jen kabel. Nemusíš použít malinu. Můžeš použít beaglebone Black desku, kterou používá Venus GX. Myslím že bude levnější. Je na to připravený image. Seriáku má několik. Žádné USB id se neřeší. A není to 485 ale 232.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Hyp »

To je nějaká prototypovací dneska, ta je dražší než Rpi :-(

232 neumí než jedna ku jednomu zařízení :-( takze asi smula pripojit Bluetooth dongle soucasne s RPI?

Jo a tady se diskutuje to gpio na rpi a VE.direct https://community.victronenergy.com/que ... ry-pi.html

Tak je otazka, zda ten VE.direct na tom BlueSolaru je 5 nebo 3.3V ?? Vi nekdo? Na RPI je pry 3.3V takze to nejde spojit?
Přílohy
IMG_6687.jpeg
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od dano »

- Ak mas BlueSolar, tak si musis vybrat, bud VE Direct kabel, alebo BT Dongle, ak chces pouzivat kabel aj BT sucasne treba MPPT SmartSolar.

- MPPT maju na VE Direct konektore 5V uroven.

- Original VE Direct kabel ma samozrejme galvanicke oddelenie, ak chces pouzit seriak priamo na RPi, tak pouzi lacny galvanicky izolator (modul) ADUM1201, ktory v tomto pripade bude fungovat aj ako konvertor napatovych urovni 5V/3.3V, takze pripojis z jednej strany 4 piny VE Direct a z druhej strany 4 piny na RPi

- Neoriginal VE Direct kable z ciny (Fangpusun) stoji asi polovicnu cenu ako original
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Hyp »

Diky za odpoved

1) tak jak mi došlo, kdyby použili 485, nebyl by problém, ale oni použili 232… myslim ze Epsolar Epever vsude pouzival 485 ne? Victron vsude pouziva 232 :-(( (u vyssich CanBus)

Slo o to, ze plan byl pouzit to na voce sitech (uz pri 2 je levnejsi ten jejich dongle nez platit 2x Smart verzi) + znemoznit aby se do toho pokousel pripojovat cizi…

(Chápu správně, že smart se od blue liší pouze tím Bluetoothem?)

2) jo to je taky divny ze maji ruzny napeti, plyne to z toho datasheetu

3) tak napadlo mě to, že borec na téhle lodi, tam připojuje rozlišení barry přes originální kabel přes USB, dalsi borec si stavi svuj kabel a propojuje pres usb, a pritom RPi ma TTL rozhrani… https://panbo.com/victrons-venus-os-on- ... iguration/ viz priloha

Takže optočlen to jistí, díky za info :) i s destickou dph a postovnym vysel na 33,38 Kc…

4) link jsem na ali na VE Direct na Fangpusun jsem nenasel :-(
Přílohy
Optočlen
Optočlen
Tady jsem načetl o Rpi
Tady jsem načetl o Rpi
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od glottis »

Můžeš použít USB hub a připojit si ve.direct zařízení kolik chceš
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od dano »

1) VE Direct je ich volba, ak budes mat skrat na linke, nebude ti komunikovat ziadne zariadenie, ak tam budu navesane zariadenia tak ako na RS485 byva. Urcite je vela instalacii, kde VE Direct postacuje, pre vacsie instalacie je profesionalnejsie riesenia cez VE Can. Pre rozsiahle instalacie mali urceny Maxi GX. ten mal 25 VE Direct portov. RS485 victron vyuziva napriklad pri pripojeni zariadeni tretich stran, ako napriklad elektromer, BMS, alebo merac slnecneho ziarenia.

2) Na tych napatiach VE Direct nieje nic neobvykle, ked vyrobca ponuka dedikovany kabel na pripojenie. Jedna sa o rozne zariadenia vyvijane a vyrabene v roznych casovych intervaloch, ale na vsetkych funguje VE Direct kabel.

3) Mne bezi Venus OS bez problemov RPi3 + original RPi LCD 7", odskusane aj na RPi4 a tiez RPi Zero W2, ak chces viac seriakov na jedno USB, tak na ali bez problemu kupis aj to.

https://vi.aliexpress.com/item/10050035 ... pt=glo2vnm

https://vi.aliexpress.com/item/10050018 ... pt=glo2vnm

Ten "optoclen" ADUM1201 je magneticke oddelenie, ale to je vo vysledku jedno.

4) Na ali ho asi nenajdes, kabel musis skusit rovno na stranke Fangpusun https://www.fangpusun.com/
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Hyp »

glottis píše: ned říj 01, 2023 1:20 pm Můžeš použít USB hub a připojit si ve.direct zařízení kolik chceš
A to jako jak pripojim k jednomu BlueSolaru 2 zarizeni (Bluetooth dongle a raspbery)?
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Hyp »

dano píše: ned říj 01, 2023 1:30 pm
3) Mne bezi Venus OS bez problemov RPi3 + original RPi LCD 7", odskusane aj na RPi4 a tiez RPi Zero W2, ak chces viac seriakov na jedno USB, tak na ali bez problemu kupis aj to.


4) Na ali ho asi nenajdes, kabel musis skusit rovno na stranke Fangpusun https://www.fangpusun.com/
3). Ale to neřeší můj problém viz výše - tedy jeden bluesolar a k tomu cloud + docasne bluetooth vez rozpojeni cloudu

4). Nenašel, nemáš odkaz?
Naposledy upravil(a) Hyp dne ned říj 01, 2023 5:35 pm, celkem upraveno 1 x.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Flexibilni panely dilema

Příspěvek od Soban »

Já to nechápu nejdříve je ti líto koupit mppt regulátor a pak se zde chceš rozšoupnout v řádu tisíců????

Vykašli se na to nemá to cenu prostě přijdu s telefonem nastavím a odejdu.

Jako sledovat výrobu u 100W elektrárny na 12V ?????? A investovat do toho tisíce?

A evidentně nemáš na to udělat si sledování pomocí ESP32 a připojit k tomu mppt a napsat sw.

Tak si pořiď:

https://shop.mypower.cz/modul-wifi-plug ... must-11489
https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 000w-11868

A máš to komplet :celebrate2: i s sledováním.
Naposledy upravil(a) Soban dne ned říj 01, 2023 5:41 pm, celkem upraveno 2 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek