Zniceni 18650

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
SkippyMosty
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 14, 2023 9:35 pm
Lokalita: Jablunkov
Systémové napětí: 24V

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od SkippyMosty »

Ale zajímalo by mě, pokud mám seřadit baterky napeťovo, v jakém rozmezí? Na desetiny, na setiny...? Kolik má mít taková 18650 mOhmu? Je někde nějaké fórum kde se třeba řeší tyto základní otázky?
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od Nautilus »

Zkus si přečíst co jsem napsal a dva příspěvky dříve a trochu se nad tím zamyslet.

Tady jsi na FVE fóru. Baterky ve FVE se používají úplně jinak, než v loďce. Nemá moc smysl zabývat se protikorozní ochranou auta, když s ním budeš taxikařit. Jinak je to u auta které má vydržet 15 roků.
S baterkama je to stejný.
Tvoje baterky nebudou 3x denně nabity na 100%, nebudou mít za den sto tisícinových cyklů, ani jich (hovoříme o 18650) nebudeš mít 200 paralelně.
Ty svoje baterky jednou za čas nabiješ, jednou za čas použiješ (řekněme částečně vybiješ) a pak zase předlouhá pauza.

Mám několik set článků 18650 různých typů, pospojovaných v desítkách různých baterií, většinou podobného určení jaké potřebuješ ty. Až na pár výjimek nebyly články před složením akupaku nijak vybírány. Pohopitelně byly vytříděny na "dobré" a "špatné". Samozřejmě byl brán ohled na typ a stáří (pokud se vůbec stáří podařilo zjistit). Ale žádné desetiny, či dokonce setiny nikdo neřešil.
Co bys chtěl řešit rozlišením článků podle napětí na 10mV, když nebudeš mít při měření u všech stejné podmínky? K čemu je měřit milivolty, když při zatížení, nebo částečném vybití, ba i za pár dní od nabití, bude každý článek úplně jinde.

Obecně platná poučka o skládání baterií říká zhruba následující:
Baterie skládáme z článků stejného typu (chemie, kapacita, jmenovité napětí, provedení), stáří, historie použití. Možná jsem na něco zapomněl, tak jedním slovem - ze stejných článků.
Tímto se řiď, chovej se k baterce slušně, občas ji zkontroluj a bude fungovat věčně.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od unicast »

Označrní 18650 neříká nic o vnitřní chemii článku, jen o jeho vnějších rozměrech.

In all honesty, the name of the 18650 isn't particularly inventive. The 18 is for the 18mm width of the battery and the 65mm is for the length.

Nejvíce se jich samozřejmě vyrábí v provedení LiOn, ale existují také 18650 LiFePo4, LTO, NiMH a možná i další.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od goodbie »

Zdar přátelé 18650 článků,stalo se někomu že otestuje články na kapacitu vybere ty dobrý naboduje je do packu a ejhle najednou baterka nemá napětí a problém je v baterce na plusovém kontaktu se baterka uvnitř přeruší??když jí otevřu tak na tom pásku to napětí je ,jestli tam odejde ten bodovej spoj co je jako pojistka,je možné ,že to ničí to bodování???asi to zas budu pájet tam sem se s timto nesetkal.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od Lubik »

To je normální. Je tam pojistka proti vysokému tlaku v článku a přehřátí. Takový prohnutý plíšek který přeskočí na opačnou stranu a odpojí plus kontakt.
Někdy jde opatrně přes otvory přehodit zpět. Je to známka, že někdo baterku trápil a nebo je konci života.
Pokud odejde při pájení tak se moc ohřála. Je potřeba pájet rychle velkým hrotem který udrží teplotu. Max 1-2s
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od goodbie »

no sice se mi to stalo při bodování a né pajení ale ze 30 změřených článku jich 13 po bodování náhle zdechlo,to se mi moc normální nezdá ,při pájení se mi to ještě nestalo právě
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od gupa »

a ejhle najednou baterka nemá napětí a problém je v baterce na plusovém kontaktu se baterka uvnitř přeruší??když jí otevřu tak na tom pásku to napětí je ,jestli tam odejde ten bodovej spoj co je jako pojistka,je možné ,že to ničí to bodování???
Tak jak to je, má ten zbodovanej článek napětí nebo ne? Bodovaný spoj co je jako pojistka? To mám chápat jako že je použit pojistkový pásek který má tvar vylisované přepálitelné pojistky nebo interní pojistky pod plusovým kontaktem článku? Setkal jsem se se zdechlou baterií kvůli přechodovýmu odporu bodování u spojů. Prostě jsem naměřil odpor mezi páskou a kontaktem. Přitom to fyzicky drželo u sebe a byla použita docela síla k odtrhnutí, tz. asi byla přítomna nějaká forma materiálové únavy typu krystalizace bodovaného spoje s následkem zvýšení přechodového odporu přímo v bodech spoje.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od Arambajk »

goodbie píše: pát led 05, 2024 11:45 pm no sice se mi to stalo při bodování a né pajení ale ze 30 změřených článku jich 13 po bodování náhle zdechlo,to se mi moc normální nezdá ,při pájení se mi to ještě nestalo právě
Jakou používáš bodovačku a jaký máš postup bodování? Puls by měl být tak krátký, aby se kontakt baterky nestihl výrazně ohřát, hroty blízko u sebe, aby proud netekl skrz vnitřek článku. Ovšem některé články mají tenké stěny kontaktů.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od Lubik »

Bodovaním se článek nezničí a ani opatrným pajenim.
Pojistka proti přetlaku je pod horním + kontaktem s otvory. Je to dobře vidět na větších průměrech článků. Překlopí se a odpojí plus.
Proč ti články odešly netuším. Měl jsi tam BMS?
Přílohy
17045313062614264005604329472887.jpg
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
FíraD
Příspěvky: 159
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od FíraD »

A opravdu jsi to zjistit hned po bodování? Neleželo to nějakou dobu někde na stole než jsi se dostal k dodělání? Těch článků jsem bodoval docela dost a toho se mě nikdy nestalo. Ta ochrana zaucinkuje při velkém přetížení nebo při zkratu. Nemohlo k něčemu takovému dojít?
FíraD
Příspěvky: 159
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od FíraD »

Ještě mě napadlo jestli jsi kontroloval napětí jednotlivých článků před složením a bodováním. Ale toto je úplný základ, takže předpokládám že tam problém nebude.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Zniceni 18650

Příspěvek od goodbie »

jasný všechny články změřené a nabité sice né nově ale odzkoušené,jak sem to zabodoval byl s nima amen, bms tam byla běžná 3s20A jinde funguje v pohodě, bodovačka klasická čína na autobaterii žádná bomba ale asi to postačilo,je možný ,že by při bodování ten pulz tu baterku rozpojil??čert ví, další sem zapájel tak uvidíme jak ta dopadne

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek