Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,
vím, že většina lidí kouká kde ušetřit a české normy považují plast za dostatečně nehořlavý, i když hasiči říkají něco jiného hlavně u DC rozvodů
Tak mě zajímají vaše názory a zkušenosti
Jde mi hlavně o dřevěnou část domu (patro a podkroví) + svod ve fasádě kde bude polystyren
Samotná technologie bude už ve sklípku, který je kamenný
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od JirkaE »

Použil jsem pozink do zásypu z písku, ze zahradního domku k baráku, jistě by šla použít do dřevěného krovu a fasády stejně jako pod příjezdovou cestu.

https://www.oplet.cz/kovove-ochranne-ha ... ky-rada-f/

Ale osobně si myslím, že dostatečně dimenzovaný kabel stačí na to, aby se neohřál, nebo udržel na rozumné teplotě v krovu i fasádě ;)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od cipis »

Chranicka je od slova chranit, tj. ma ochranit kabel pred mechanickym a jinym poskozenim. Takze pro kuny a spol. je potreba 16+ mm, aby na to nezvladla otevrit tlamu.
To neni, aby ten kabel neco nezapalil, ale aby ten kabel byl nejak chraneny.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od JirkaE »

cipis píše:Chranicka je od slova chranit, tj. ma ochranit kabel pred mechanickym a jinym poskozenim. Takze pro kuny a spol. je potreba 16+ mm, aby na to nezvladla otevrit tlamu.
To neni, aby ten kabel neco nezapalil, ale aby ten kabel byl nejak chraneny.
Takže i když mě stačí průřez 4 nebo 6mm2 - tak tam dám 16mm2 nebo 25mm2 aby na to neotevřela kuna tlamu.

Jsem si jistý, že ten pozink bude levnější řešení :lol: i proti kunám
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od Soban »

Blbost.....

Dáš tam kabel 1mm2 který vložíš do pancéřové chráničky velikosti 32mm :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:celebrate4: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4:
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od Dagus »

No ale když je tam ten pozink, tak územnít trubku nebo ne? :uh: jde ještě o to, zda rozžhavený kabel v kovu bude v něčem lepší než v plastu. Ono ten kov celkem teplo přenese. Osobně si myslím že když to člověk chce přehánět, tak dá plast a vyfoukne to třeba pěnou protipožární buď alespoň konce, nebo v čelé délce. Jediné kdy to může hořet se správným dimenzováním je, když to někdo konplet přesekne, nebo max kdyby nějaký bleskový proud pokoušel kabely, ale to by měla zas držet přepěťová ochrana na rozhraní zón venek/vnitřek. Takže vlastně za jakého stavu by ten kabel hořel? Podle mě jedna z mála šancí je, vrtačka vrták do chráničky kde je +- v jednom 20mm krku a vrtákem se zažehne oblouk a ten jede. Takže to vyřešit oddělením +- 2cm od sebe do vlastních chráničem musí být víc než dostačující.

Ve fasádě přeci nemusí být v polystyrenu a může se zasekat do zdiva ne? Tak nebude mít co hořet. Jinak se to dá dělat i z ocelových trubek a kolen na sešroubování od koposu třeba, ale vážně nestačí ochrana polohou té trubky?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od JirkaE »

Dagus píše:Takže vlastně za jakého stavu by ten kabel hořel? Podle mě jedna z mála šancí je, vrtačka vrták do chráničky kde je +- v jednom 20mm krku a vrtákem se zažehne oblouk a ten jede. Takže to vyřešit oddělením +- 2cm od sebe do vlastních chráničem musí být víc než dostačující.

Ve fasádě přeci nemusí být v polystyrenu a může se zasekat do zdiva ne? Tak nebude mít co hořet. Jinak se to dá dělat i z ocelových trubek a kolen na sešroubování od koposu třeba, ale vážně nestačí ochrana polohou té trubky?
No a když někdo navrtá jeden kabel a roztrhá 3/4 všech vláken pokud bude zrovna zatažené.
A pak začne svítit naplno :eek2:

Požární odolnost se dělá na celou sestavu / skladbu / a v kovové chráničce a izolační nehořlavé vatě - vydží jistě víc než obyčejné trubce na pevno na trámu.

Ale to je jen teorie. Já to dělat nebudu :D
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od glottis »

ja to udelal tak, ze z panely to jde na pudu do plechoveho rozvadece. Solarni dvoulinka v chranicckach. Z rozvadece pak dalsi chranicky do sklepa. Pod taskama pak do poly fasady. Do chranicek jsme dal vzdy plusy do jedne chranicky a minusy taky do jedne. Zlepsilo to asi i rozlozeni tepelnych ztrat, protoze jeden plus je vychod a druhy zapad+jih a zatizeni se behem dne vymeni.

Fasadu jeste nemam opravenou a premyslim, ze chranicky oblozim cetrisem. Ale nevim jestli to neprehanim. Kabely jsou 16mm2, v chranickach. Asi by tam ten cetris byl hlavne prave proti tomu provrtani. Nenapada me nic, kdy by tam zacal nejak horet oblouk.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od cipis »

Ja psal o prumeru chranicky, ne prurezu vodice :⁠-⁠D
V polystyrenu nema kabel/chranicka co delat, je treba to mit zasekane do zdi. A az na to vsude stejny polysteren/vatu. Kvuli tepelnemu mostu, izolace se pocita tak, aby rosny bod vychazel v izolaci, takze kdyz nekdo existujici trasu nezaseka do zdi a pripleskne na to izolaci, lokalne zeslabenou, tak to casem nedopadne dobre.

Plusy a minusy se nemaji rozdelovat, ma jit plus a minus dotycneho stringu dohromady, aby to nevytvarelo dalsi smycky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Použití kovových rozvaděčů/krabic a chrániček

Příspěvek od glottis »

cipis píše:Ja psal o prumeru chranicky, ne prurezu vodice :⁠-⁠D
V polystyrenu nema kabel/chranicka co delat, je treba to mit zasekane do zdi. A az na to vsude stejny polysteren/vatu. Kvuli tepelnemu mostu, izolace se pocita tak, aby rosny bod vychazel v izolaci, takze kdyz nekdo existujici trasu nezaseka do zdi a pripleskne na to izolaci, lokalne zeslabenou, tak to casem nedopadne dobre.

Plusy a minusy se nemaji rozdelovat, ma jit plus a minus dotycneho stringu dohromady, aby to nevytvarelo dalsi smycky.
tak treba to pak jeste zasekam az to budu opravovat

Je to od sebe 2cm, tuhle smycku zkousnu

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek