Šikana od distribučky

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od Diablo1st »

proasnet píše:Na XXX zvedla telefon milá paní. Po identifikaci odběrného místa změnila na arogantní tón s tím, že mají podezření na černý odběr a budu vyzvaný na prokázání od instalační firmy že mám vlastní zdroj. Jako samoinstalaci nemám doklady o instalaci od žádné firmy.
Budu tedy muset svoji fve nějak papírově zlegalizovat
Len im oficiálne oznám, že máš ostrovnú elektráreň galvanicky oddelenú od DS. ZSE má na to aj tlačivo. TomHC tak spravil, tak možno popíše presný postup.
Samozrejme je možnosť celú FVE aj oficiálne zlegalizovať, len na to potrebuješ mať schválené zariadenia, čo neviem či spĺňaš.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od unicast »

A mají na to prokazování vlastního zdroje vůbec právo? Pokud mají skutečně důvodné podezření, nechť se obrátí na policii, podají trestní oznámení a ať konají orgány činné v trestním řízení. Rozhodně bych jim neprokazoval nic víc, než vyžaduje zákon. Oni mají územní monopol, smlouva s nimi je tedy adhezní, jako slabší strana sporu máš nárok na zvýšenou ochranu. A samozřejmě, písemné vyjádření s odkazy na příslušné paragrafy dost často pomáhá, ve druhém kole případně doporučeným dopisem s modrým pruhem všem členům představentsva na domácí adresy, aby pro to museli sami pochodovat na poštu :)
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od lzahradil »

ty nemáš co prokazovat ani si zajišťovat právní zastoupení. Pro ně to končí u elektroměru.
Pokud mají nějaké podezření, ať jej prokážou.
Když to vezmu v menším měřítku. Pokud si pořídím UPSku a na ní připojím lampičku a oni při tvém svícení shodí elektriku, zda zhasne nebo ne. Je to důvodné podezření z černého odběru? Není. Mám UPSku nebo centrálu a je to vůbec nemusí zajímat.
Pokud máš ostrov, je to tvůj zdroj, stejně jako ta UPSka nebo centrála a do toho jim nic není.

Když by se mělo jednat o černý odběr, musela by bejt elektřina odebrána před elektroměrem. A to si dokáží zjistit z ulice.
Dělají jen nátlak. Naopak bych při případném vyhrožování na ně zavolal policii já.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od Kostěj »

proasnet píše:... budu vyzvaný na prokázání od instalační firmy že mám vlastní zdroj...
Moc moc prosím, pokud něco opravdu přijde, dejte to sem. A pokud budou jen telefonovat, tak prosím standartní odpověď: Teď nemám čas, pošlete mi to do emailu, mrknu na to později (tohle mi moc dobře funguje u nabídek přes telefon).
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od Soban »

Přesně co by jsi legalizoval.

Na přípojku ať si dají měření jaké chcou, a proč neodebíráš no jednoduše protože máš FVE panely jim klidně z cesty můžeš ukázat pokud jsou vidět, do baráku bych je pustil pouze s policií a soudním příkazem.

A měsíční poplatky platíš.

Tady by to možná chtělo právníka a odkázat distribučku na něj.

PS. Co tak jim tam měsíčně 1 kwh natočit pak možná budou spokojení. :yes:
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od proasnet »

Soban píše:Přesně co by jsi legalizoval.

Na přípojku ať si dají měření jaké chcou, a proč neodebíráš no jednoduše protože máš FVE panely jim klidně z cesty můžeš ukázat pokud jsou vidět, do baráku bych je pustil pouze s policií a soudním příkazem.

A měsíční poplatky platíš.

Tady by to možná chtělo právníka a odkázat distribučku na něj.

PS. Co tak jim tam měsíčně 1 kwh natočit pak možná budou spokojení. :yes:
No nějaké oficiální kroky budu podnikat až dostanu něco písemně. Zatím je to jedna pani povídala...
Bohužel jsem u jejich návštěvy ani jednou nebyl, jen moje manželka, a ty nesmysly mi taky řekli jen do telefonu. Manželka byla vystresovaná, tak nevěděla jak reagovat a půlku keců určitě zapoměla.
Spíš tu jde o ten přístup, který je asi individuální a je to podle charakteru lidí.
Oni jsou nas...r.atý že z ostrovů nemají distribuční poplatky, narozdíl od ongrid. Opatrně toto popsali dokonce ve své výroční zprávě, kde v roku 2022 měli proti 2021 velký propad příjmu - kvůli "ostrovným prevádzkám FVE" a "bude potrebné prijať opatrenia". To by mě zajímalo, jaké opatření budou proti offgrid. Teda pokud jsem to dobře pochopil.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od Soban »

Opatření jednoduché sníží cenu za kwh a naperou cenu za přípojku, hodnotu jističe, měsíční poplatek, poplatek za elektroměr a kdoví jaký ještě poplatek se zhmotní atd.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od unicast »

Mám za to, že právník by našel na jednání provozovatele distribuční sítě celkem zásadní znaky protiprávního jednání.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od glottis »

opatreni muzou mit treba zdrazeni pausalni casti platby. A proc mylsis ze by meli mit neco navic z ongridu? Pokud je to ongrid na dodavku do site, nemaj nic a kdyz mam treba ja ongrid bez pretoku tak za mesice v lete odeberu nevim ... 50-100kwh z gridu a 700 svych. Z toho maji prd stejne jak z ostrovu.

Tohle se bude asi jednou nejak resit globalne, ze distribuce bude chtit penize na budovani a udrzbu .. tomu uplne rozumim. Nekdo to zaplatit musi. Bud vsichni pausalem a nebo za kwh lidi bez fve. A kdyz to budou lidi bez fve tak to bude rozevirat nuzky a zvysovat nasrani. Tim se nezastavam tech co ti tam chodej ... to je odpad spolecnosti.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od proasnet »

Paradox je, ze kdyz obchodnik malo prodava, snizi cenu. U energie to je naopak. Cim mene prodavaji, tim vice zdrazují
Cim mene budou lidi odebirat, tim bude energie na burze levnejsi, a distribucky zvednou fix a poplatky aby si udrzely zisk
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od cipis »

Uz je to trochu OT, ale pripravuji se odberova schemata, takze ten, kdo jede hlavne v zime velke odbery a v lete nic, tak to dostane pekne napalene na kWh.
Uz par let to mam na vyuctovani, jako takovou nejakou informativni hodnotu Odberove schema xxx.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od tomas »

To bych si nenechal líbit, zvláště když už to bylo tolikrát tak to nelze považovat za omyl nebo selhání zaměstnance.
Kdyby to by bylo v ČR natočil bych to a u ERÚ i SEI bych zahájil správní řízení a požadoval exemplární potrestání - odebrání licence na distribuci. Pozor na upozornění před zahájením záznamu, ale to se z nich najednou stanou milí beránci. Ale dal bych na pot a k elektroměrovému rozvaděči ceduli že je prostor soukromého pozemku nahráván obrazově i zvukově. A případně bych se s nimi bavil jen a pouze na svém pozemku abych to měl nahrané.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od unicast »

cipis píše:Uz je to trochu OT, ale pripravuji se odberova schemata, takze ten, kdo jede hlavne v zime velke odbery a v lete nic, tak to dostane pekne napalene na kWh.
Uz par let to mam na vyuctovani, jako takovou nejakou informativni hodnotu Odberove schema xxx.
Tohle můžou zkoušet u silovky, těžko u regulovaných služeb, kde do toho ještě má co mluvit ERÚ.

Jinak ale to, že kWh za slunečného dne v létě bude velmi levná a v noci v zimě velmi drahá, musí snad být zřejmé každému. Vítězem bude ten, kdo bude mít zdroj pokrývající tu zimní noc (a nepodléhající emisním povolenkám).
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od PavelR »

netřeba čekat do zimy. 11.9. ranní špička 177eur přes den kalsika cca 90eur a v osum večer 444eury jen to praštělo. aspoň sem v té špiče symbolicky vylil baterku do sítě ....
si myslím že v zimě bude další vlna průseru a z jara další vlna solárního boomu.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od proasnet »

Přemýšlím jak to napsat a nevypadat jak idiot. Byl to hloupý žert mé manželky (určený mě), na který jsem naletěl až tak, že to pitvám tu. Prosím nic proti ní, my ze sebe normálně žertujeme ale toto se vymklo.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od Migel »

A to ta ako kolko takto natahovala?...aked si pisal ze si volal snejakou pani zo XXX ?..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od glottis »

tak takhle to vznika a je toho pry plny facebook jo? :)
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od proasnet »

Nevim jak na FB, ten nemam ale nechat to tak zajit vim ze nebyl umysl. A na FB se tezko nekdo prizna. Jestli se to nekoho dotklo jakoze asi ano tak me to mrzi a dotknutym vyjadruju omluvu.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od Soban »

Jinak ty odběrové schémata už dávno jsou a podle těch ti budou rozpočítávat spot když nemáš elektroměr co to měří po hodinách, takže bez toho moderního elektroměru s měřením sice spot mít můžeš, ale neoplatí se ti to protože to rozpočítají podle schématu.

Tak stejně když se změní cena uprostřed zúčtovacího období a nenahlásíš stav tak ti to rozpočítají podle schématu....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Šikana od distribučky

Příspěvek od proasnet »

Prosím Admina o odstranění tohoto vlákna, aby nebyla dotknutá společnost poškozená.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4