Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Pro mé tři přístroje PS-3KVA, SUN-1000G a SDM120M, které jsem si postupně pořídil na moji zkušební FVE, jsem potřeboval nějaký program, který by mi prozradil,
co všechno ty přístroje umí a co ta moje pokusná FVE občas dává.
Jelikož sehnat software, který by s těmito přístroji dokázal komunikovat po jejich portech RS232 (PS 3KVA, SUN1000G) resp. RS485 (SDM120M) ,a který by byl i srozumitelný a použitelný k tomu, co mne zajímalo, se mi nedařilo najít a získat ani od výrobců, takže jsem byl více méně donucen začít opět programovat v mém Delphi Starter Xe, využít moje předchozí programy a výsledky a nějak si nějaký program k těm přístrojům dát postupně sám dohromady pod operačním systémem Windows 32 bitů, který již léta stále používám od WxP přes W7 do W10.
Nejprve jsem se zabýval invertorem PS 3KVA, tam mne to vedlo k vytvoření programů od verse Modbus10 až k versi s názvem nejprve Modbus30 následně už definitivně přejmenovaným na ModbusAnsi10 .
O něco později jsem se začal zabývat invertorem SUN-1000G známým jako modrásek a k němu nebylo vůbec nic ani program ani protokol, jen podobné invertory naznačovaly, že by se zde mohlo jednat o komunikaci s Modbus Rtu .
Tento komunikační systém jsem si musel dostudovat a nově aplikovat. Pořídil jsem si smart elektroměr SDM120M, který mi dával jistotu, že by mohl po lince RS485 v systému Modbus Rtu komunikovat a s tím se mi po čase podařilo komunikaci navázat a postupně vylepšovat.
Poslední vývojová verze měla název Modbus28 a tu jsem, když už jsem jí dotáhnul ke své spokojenosti a použitelnosti, dal sem na forum jako shareware a posléze přejmenoval na ModbusRtu10.
Tato verze má na titulní straně programu název Modbus Rtu Reader, což znamená, že zvládá čtení ze všech registrů z kterých se dá v Modbusu Rtu číst, označovaných většinou jako inputsy a holdingy.

Dále jsem začal pracovat na verzi ModbusRtu11, která by měla umět číst stejně jako verze 10 ale měla by též umět i zapisovat. A hned jsem narazil na problém, neboť jsem zjistil, že např. pro SDM120M už existují dvě verze protokolu .. první nemá žádné číselné označení, takže jsem si ji označil jako verzi Vx.y, ale zřejmě by to mohla být i verze V1.0 .. ten druhý protokol už má číslo verze 2.4 a ten je aktuálně na stránkách EastronEurope .. ale kdo ví, co ještě může být mezi těmito verzemi. Nakonec už jsem se dopídil k tomu, že je to verze platná i pro moje SDM120M. No a nějak podobně to může být např. i u SDM630MCT a ani verze V1.7 pro něj nemusí být ta aktuální . Dal jsem dotazy na EastronEurope, zatím bez odezvy ale třebas se nějakého upřesnění ještě dočkám .. Takže na tom dále pracuji jak umím ale bez nějakého úsilí to asi samo nepůjde tak snadno.
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Přidávám sem program ModbusRtu10share tedy Reader - shareware v zipu, stačí ho rozbalit do předem zadaného adresáře a spustit ve Windowsech, opět pouze s omezením na 100 záznamů dat .. Modbus11 Reader+Writer už mám téměř hotový a začnu pracovat na tom ModbusRtu12 Multireader pro linku RS485 . Též sem přidávám pár obrázků a dat pro představu, co všechno ten program zvládá.
Přílohy
SDM230M-table-2023-09-05-143818.tab.txt
(20.36 KiB) Staženo 62 x
SDM230M-graph-2023-09-05-143818.jpg
SDM230M-data-2023-09-05-143818.txt
(12.01 KiB) Staženo 62 x
ModbusRtu11-display-2023-09-05-142609.jpg
ModbusRtu10share.zip
(757.23 KiB) Staženo 73 x
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Mám téměř odladěný program ModbusRtu12 Multireader pro linku RS485, ale jak jsem ladil i složitější změny, začaly na mne vyskakovat různé chyby .. jednak jsem dobře ve versích 10 a 11 neošetřil timing, takže pokud by tam cosi na lince nefungovalo a device by neodpovídal, program usne na velice dlouhé odezvě .. ve W10 už je to ošetřeno a program se dá vykřížkovat, ve W7 to ale může chtít i reset systému .. což se mi stávalo .. jedno aktuální řešení bylo dát v paremetrech do Timeoutu místo 300 jenom 5 ! .. ale také doplnit správné ošetření timeoutu pro port, což musím ve verzích 10 a 11 doplnit .. další problém mi nastal při kreslení grafu přes půlnoc, což program nezvládal .. tak jsem to vyřešil tak, že jsem graf po půlnoci stopnul ..
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Jak jseem ladil verzi ModbusRtu11 a pak 12 tak na mne různě začaly vyskakovat nějaké chybky .. takže nějaká chybka zřejmě vyypluje i z toho ModbusRtu10share, za což se předem omlouvám .. vesměs jsou to chybky se špatně načtenými parametry, kde se konkrétně zobrazuje OK ale buď tam není načtený driver a nebo tam maximálně zbyl driver z jiné verze .. určitě to ale nejsou chybky nebezpečné pro PC .. v plné verzi ModbusRtu10 a dalších by se ty chybky a vady na kráse už měly vyskytovat v menší míře .
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Přeladil jsem všechny Modbus Rtu verze, přes všechno úsílí na mne občas nějaké runtimy a violet acessy vyskakují, ale myslím, že OS ani jinému softwaru určitě neškodí.
Jako raritu se mi nevím jak na něco jsem v Delphi blbě šmátnul a tak mi z toho vylezl exáč ModbusRtu12, který se nedá smazat, protože podle hlášky používá sám sebe. Jinak s nějakými chybami fungoval a Defender na něm nenašel nic závadného .. Tak jsem si pro něj vytvořil adresář WC a tam jsem ho přesunul, přesouvat se normálně dal.

Dávám sem podle mne opravenou a vylepšenou verzi ModbusRtu10 Reader, tak kdo budete mít zájem tak to porovnejte s tou starší verzi, co už jsem jí sem dal minule.
Přílohy
ModbusRtu10share.zip
(770.72 KiB) Staženo 95 x
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Přidávám sem i versi ModbusRtu11 Reader+Writer ve versi shareware se stejným omezením na 100 datových záznamů.
Přílohy
ModbusRtu11-Writer.jpg
ModbusRtu11share.zip
(783.47 KiB) Staženo 78 x
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Přidávám sem i versi ModbusRtu12 Multireader ve versi shareware se stejným omezením na 100 datových záznamů a je zde navíc omezen interval měření pouze na jednu vteřinu.
Přílohy
ModbusRtu12share.zip
(1.14 MiB) Staženo 90 x
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Readme_cz pro programy ModbusRtu10,11 a 12 :

Programy jsou napsány v jazyce Delphi, verze XE Starter cca pro Windows 7 (W7) 32 bit a pracují i pod W10 32 bit (W11 ani 64 bit nemám, to je s otazníkem).

Programy jsou vzhledem k zákonům moje autorské dílo. Zde na MyPower a též na Github je dávám jako verze shareware, kde je jednotně omezen počet záznamů dat číslem 100 a u verse 12 je ještě záznam omezen na interval po jedné vteřině.

V readme a v helpu je uvedena moje e-mailová adres, kdo by měl zájem o plnou verzi a program mu bude ve versi shareware v jeho OS přiměřeně fungovat (až na nějaké ty runtime a pod. viz další popis), napište mi na tento e-mail a já Vám plnou verzi za úplatu na e-mail pošlu.

Cenová nabídka pro plné verze je tato :
ModbusRtu10 ... 500,- Kč
ModbusRtu11 ... 700,- Kč
ModbusRtu12 ... 900,- Kč

a nejsem plátcem DPH.

Programy v tomto Xe Starteru se občas s OS Windos úplně neshodnou, takže občas se kvůli tomu objeví nějaká Runtime chyba a nebo Access Violate (hrozivý přístup zřejmě k nějaké neinicializované proměnné, což mi na druhý pokus o totéž zatím vždycky prošlo), nicméně se mi kvůli tomu nikdy nesložil ani program , ani Windowsy.

Popis k programům :

Inicializace :
- je obdobná jako u Modbus28, ale její záznam se řeší průběžně při změně parametrů, nikoli až na konci programu.

Parametry :
- u verzí 10 a 12 jsou shodné, u verze 11 je navíc nepovinně driver pro holdings registry (Holdregs) (pokud tam není, protože není k dispozici jako u SUN-1000G, tak se místo něj napíše NU (Not Used).
- od verze pro Modbus28 se parametry liší jen tím, že u vstupů (Inputs) se neuvádí jejich počet, ten je už zadán jako dříve v driveru a je ve všech verzích omezen na celkem 24 příkazů a proto jejich uvádění v parametrech bylo nadbytečné.

- počet výstupů je v programu omezen na 8, lze jich zadat méně ale není to nutné, počet výstupů je implicitně zadán v parametrech počtem vstupů, takže 8 výstupů max. je jenom pro informaci, že více výstupů to nevezme.

Drivery :
- jsou naprogramovány pro Modbus RTU, kde se čte příkazy 03 nebo 04 a zapisuje se příkazem 16 (10 hexadecimálně)
- pro verzi 10 a 11 jsou pro vstupy=příkazy (Inputs nebo Command) shodné s verzí u Modbus28. Tyto drivery předpokládají, že je na lince jen jedno zařízení a že budou jen s tím jedním zařízením pracovat a jeho modbusová adresa je už zadána v driveru. Není ale problém mít na lince od stejného portu s převodníkem USB/RS485 více zařízení s různými adresami a program spustit s různými parametry pro zvolené zařízení. Alternativně je možné použít více portů s převodníky USB/RS485 a s více zařízeními komunikovat na různých portech i s různými adresami na linkách.
- pro verzi 11 je ještě nutný ten driver pro holding registry .. u nich do příkazů není zadáno, zda se bude číst či zapisovat (03 nebo 16) , to se dosadí podle volby uživatele až progamem.
- verze 12 má pouze jeden driver a ten se liší od verzí 10 a 11 jen tím , že v příkazech už je zadána jako první člen adresa zařízení na lince. Počet zařízení na jedné lince, s kterým dokáže program komunikovat, může být teoreticky až 24, což je dáno počtem možných vstupů. Přitom se předpokládá, že na této lince jsou pouze zařízení se stejnými parametry pro port, na kterém je linka ve W7 nebo W10 32 bit přes převodník USB/RS485 připojená, tj se stejnou přenosovou rychlostí atd.

Data :
- data jsou pro všechny verze identická a každá z verzi by je měla umět načíst z disku volbou tlačítkem Data atd. .
V menu lze pak z dat vytvořit tabulku a nebo graf.

Grafy :
- moje Delphi XE Starter uměly a umějí vytváře poze grafy v celkem univerzálním grafickém formátu .bmp a kdo bude potřebovat šetřit místem, bude si je muset následně přeměnit na jiný datový formát obvykle .jpg, tak jak jsem to u všech grafů, které jsem sem na MyPower dával, dělal já ve Windowsech programem Malování.
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Nové výzvy přinášejí i nové úkoly a abych mohl můj program ModbusRtu10 inovovat, tak jsem zjistil, že ho mohu jedině přejmenovat, což se stalo.

Písmeno R navíc ve verzi programu ModbuRtuR10 znamená, že se jedna o Reader verze nr. 10 ..

Dříve publikované protokoly budou funkční i v nové verzi programu ModbusRtuR10 navíc s jednou novinkou. Protokol Modbus od Green Cell potažmo MUST totiž nepoužívá float formát pro reálná čísla, nýbrž faktorovaný integer formát čísel. Ale v programu ModbusRtu10 atd jsem předpokládal faktorizaci jen u float čísel, takže na čísla typu integer tam ta faktorizace nefunguje.

To jsem opravil v této verzi ModbusRtuR10, kde jsou doplněné i nějaké další funkce, například pro výpis všech příkazů v hexadecimální formě do seznamu, takže ten už není nutné ručně datlovat jako v programu ModbusRtu10.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od kodl69 »

Nepatří to náhodou do sekce bazar, když za to chceš prachy? A není to náhodou proti pravidlům fóra inzerovat nějakej soft, kterej jede jenom na widlích a nikde jinde? To bi mi v dnešní době připdadalo fakt blbý, neudělat to multiplatformě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Dík za upozornění, já se v těch pravidlech tady úplně nevyznám .. tak když to půjde zrušit, tak to tady zruším a najdu si tu sekci Bazar .. resp. snad je možné to tady nechat jako info a dát k tomu odkaz na sekci bazar .. poraď ..
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Já to tady vidím jen jako nabídku, fyzicky tu nic není ke stažení ani nějaké konto a podobně .. tak ať to posoudí někdo z moderátorů .
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od cipis »

Já tu zatím nevidím problém s bazarem, spíš s tím, že to píšeš všude možně, u různých témat, resp. u různých zařízení, no a někde je něco x krát.
To, že je tu uvedená v jednom (!) příspěvku cena za plnou verzi, tak bych neřešil, někde je zase přiložený soubor s free verzí ... Také je chaos v těch různých verzí, něco se doplňuje do starých, na to bych se vyprdl. Jestli chceš jít cestou free a placenou, tak bych to omezil jen na počty položek k zobrazení, a hlavně jel jen jednu aktuální. A ne, že je něco zase k desítce, jedenáctce a dvanáctce, prostě jen jedna aktuální verze, staré nemilosrdně odříznout. Nestane se pak to, že v nové takové máš něco opravené, no a ve staré to pak ještě zůstalo špatně.

Spíš bych asi navrhoval udělat celý nový thread, který se bude věnovat tomuto prográmku, protože je to řekněme takový vývoj, no a hodilo by se to na pár věcí.

Nicméně uživatelské prostředí je katastrofa, v tom se asi vyznáš akorát ty, uživatelsky to příjemní vůbec není. To, že to je jen pro win, budiž, spousta jiných prográmků je zase jen pro jiné platformy, dost jich na mobily a přitom nemají alternativu na pc, kterému někteří dávají přednost.
Bych si to prostředí představoval trochu jinak, více "klikací", tj. vyberu zařízení ze seznamu (a automaticky se dotáhnou potřebné soubory), vyberu způsob připojení (který port, rychlosti, ...), vyberu si parametry, co chci zobrazovat, ať už v tabulce, budíku nebo grafu atd.
To vývojové prostředí je asi muzeum samo o sobě, nicméně okénka a check boxy a další základní věci má asi použitelné ještě i teď.

Účel pro většinu by asi byl spíše jen pro test, pro nějaký začátek, aby se zjistilo, co se dá z čeho vyčíst, jak to komunikuje, protože většina si asi to pak připojí do nějakého toho HA nebo tak něco. Ale třeba pro test toho elektroměru, kde jsme se dobrali po x měsících toho, že poslali konečně i registry pro jednotlivé tarify, tak to je výborné.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Děkuji za připomínky .. hned ze začátku ale mám připomínku k fóru, protože se tu zřejmě nedá jen tak něco smazat .. když po něčem dost často pátrám a jeden den sem něco napíšu a druhý den už vidím, že je to na smazání ale bohužel netuším, jak to řešit .. pak to tu dělá dojem chaosu ..
také už jsem si pořídil 4 invertor každý od jiné firmy a až na ty elektroměrky k tomu nebyla kloudná dokumentace a po všem jsem musel pátrat ..
K těm programům, jistě mám starší Delphi a ještě Windows 32 bit a v tom jsem trošku pozadu .. zkoušel jsem přejít i na nějaké Linuxy, ale kdo v nich nedělal od začátku jako já, tak mně se ty Linuxy sypaly jako domečky z karet .. no a taky jsem programoval od začátku v Pascalu a do těch hatlamatilek C a Java už se mi fakt nechtělo ani náhodou .. tak co mám to mám a z toho mi ty programy takhle lezou ..

Jistěže každý úkol se dá řešit vícero verzemi a způsoby .. já jsem už trochu limitován pamětí a možnostmi Windowsů a překladače, takže kdybych ty tři verze (Reader,Read-Writer a Multireader) nacpal do jednoho programu, tak už mi překladač i Windowsy začnou padat ve švech, což už se mi tu částečně děje, protože mi tu občas vyskočí nějaká Runtime chyba .. ale jinak to zatím nikam nepadá .. taky musím na kusy trhat ty protokoly, celé bych tam už nemusel nacpat .. no a mít seznam zařízení je sice hezké, ale kdo tam to svoje zařízení nenajde, tak mu to bude k ničemu .. takhle jsou ty programy univerzálnější a ledacos si tam můžeš textáčema doladit sám .. trošku omezuji to, jak programy hlídají parametry , přestože ty musí sedět .. o některých vylepšeních jistě uvažuji ale za vším je dost náročná práce a už mne to postupně přestává bavit .. a také ten Green Cell je to poslední, co jsem si asi koupil a do toho Bazaru teď budu dávat to, co jsem si odzkoušel a zjistil, že už to nebudu potřebovat .. tak určitě už tu chaos vic zvětšovat nebudu .. :)

Na Tebe mám dotaz .. v tom tématu k SDM630M dal někdo modrý otazník a já nevím, co ho k tomu vedlo .. :)
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Zdá se, že i taková diskuze má občas smysl - začnu mými připomínkami k fóru:
- Rychlá odpověď - myslím, že tím, že se tam opakuje původní příspěvek, tak se forum zbytečně nafukuje - stačilo by tam dát odkaz na původní příspěvek a mělo by se to nazvat jako aktuální a ne rychlá odpověď ..
- pokud se ve fóru nedá zpětně mazat, mohl by se tu zadat koeficient relevantnosti možná od 0 do 5 a co by nebylo zjevně zajímavé, mohl by to autor příspěvku a moderátor klasifikovat tím koeficientem .. a podle toho by se to objevovalo ve výpisech ..
- bazar a aukce - když dám do bazaru, že prodám invertor a dám tam původní cenu a napíšu cena dohodou, nabídněte, tak to je už aukce a nebo ještě bazar?

- k mým programům :
a) parametry už jsem si z nutnosti začal organizovat tak, jak tu bylo navrženo a vytahuji si z adresářů jen ty parametry, o kterých vím, že je budu používat ..
b) programy - je fakt, že když je programů moc, je s tím především také víc práce a proto plánuji další přejmenování a úpravy :
- ModBusRtuT10 - tam bych nechal jen test, displej a tabulku, vyhodil bych grafy a data
a dal bych to sem jako freeware.
- a ModbusRtuMRW10 a z toho bych naopak vyházel všechny testy a ten už bych jen nabízel na prodej, asi v bazaru .
Přílohy
ModbusRtu-parametry-organizace.jpg
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Mám téměř odladěný ModbusRtuR10, tedy reader, je tam i hodně úprav a na nějakých ještě zapracuji. Je tam jen omezení na počez vstupů/výstupů, těch je stále jen 8, ale zrušil jsem omezení pro modbusové příkazy, takže těch by mohlo být až cca 250 jako v bytu + hlavička . Lze ovšem stále používat i ty roztrhané protokoly.
Přílohy
ModbusRtuR10-2023-1014.zip
(259.32 KiB) Staženo 94 x
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Mám téměř odladěný ModbusRtuRW10, tedy Reader+Writer dohromady, je tam i hodně úprav jako ve verzi ...RtuR10 a ještě testuji všechny funkce.
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Dotáhl jsem program Modbus Rtu RW v aktuální verzi ModbusRtuRW14.exe a je opět určen pro OS Windows W7-W10 32bit (možná i 64bit).
Program sem dávám kompletně zabalený v zipu s parametry pro invertor typu MUST - Green Cell INVSOL01 (protokol Modbus Rtu 1.04.15) a opět pro wattmetr SDM120M .pro otestování parametrů jako demoverzi s blokací připojení k portům.
Přílohy
ModbusRtuRW14-readme.txt
(9.51 KiB) Staženo 67 x
ModbusRtuRW14-home.jpg
ModbusRtuRW14-home.jpg (117.69 KiB) Zobrazeno 758 x
ModbusRtuRW14-demo.zip
(793.65 KiB) Staženo 79 x
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od ca266054 »

Dokončil jsem upgrade programu Modbus Rtu Multireader aktuálně na versi ModbusRtuMR12.exe a je opět určen pro OS Windows W7-W10 32bit (možná i 64bit).
Program je určen pro čtení dat do PC z více zařízení na jedné lince RS485 (nebo USB + převodník na RS485) se stejnými komunikačními parametry a standardními procedurami pro Modbus RTU .
Program lze samozřejmě použít i pouze pro jedno zařízení na lince RS485 .
Program ve verzi shareware s omezením pro záznam 60-ti datových rekordů sem dávám kompletně zabalený v zipu s parametry pro spektrometry SDM120M a SDM230M , které jsou totožné co do protokolu od výrobce Eastron.
Přílohy
ModbusRtuMR12-readme.txt
(8.66 KiB) Staženo 70 x
ModbusRtuMR12-title.jpg
ModbusRtuMR12-title.jpg (103.63 KiB) Zobrazeno 725 x
ModbusRtuMR12-share.zip
(838.98 KiB) Staženo 85 x
Elbarto88
Příspěvky: 32
Registrován: stř zář 29, 2021 12:34 pm

Re: Program Modbus Rtu pro RS485 resp. RS232

Příspěvek od Elbarto88 »

Skvělá práce jsem ohromen ,šikovností některých z vás ,svádím nelítostný souboj s node red a ty toto... . Perfektní a kloubouk dolu.
Ve vývoji .. Nyní .6x 450W amerisolar , 10 x amorf 90w +3x550w mono . 2x XTRA 4210 , 2kw axpert + 3.6Kw Mppsolar 3624mt.
460AH 24v lifepo, + 160L bojler. Since 10.2021

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek