Doporučení na měnič pro ohřev vody

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
santox
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 25, 2023 9:10 am

Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od santox »

Dobrý den,

plánuji na malý domek 25m² instalovat 6ks panelů (Leapton 460w) pro ohřev teplé vody, ale na cca 2-3roky to bude živit jen 50l bojler (2kw topná spirála) a tak mám pár otázek:

- jaký měnič použít a jak případně využít zbytek energie? V zimě budeme topit klimatizací, ale případně bych mohl instalovat nějaký přímotop, infrapanel nebo el. podlahovku na přebytky. Ale co v létě?
- pokud bych zvolil měnič s čistou sinusouidou, pak by se dalo v létě klimatizací chladit, ale už by systém musel být nejspíš s baterií a na to nemám místo
- měnič bych potřeboval ideálně s pasivním chlazením a zároveň bych nechtěl, aby spirála v bojleru vydávala nepříjemné zvuky - nevím jak výrazně je to slyšitelné?

Můžete mi někdo doporučit řešení, které by splnilo moje požadavky?

Děkuji a přeji hezký den.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Vyprdnout se na to :) Nebo slevit z požadavků, některé jsou protichůdné.
Když máš místo na regulátor/měnič, tak najdeš i místo na baterku.
Co se týče zvuků od spirály, pokud ji pojedeš on/off, tak dělá standardní zvuky.
Pokud použiješ fázové řízení, tak slyšet bude, ale přes zavřené dveře je to ok.
Měnič při výkonu 2 kW rozhodně slyšet bude, pasivní nejsou.

No, nebo pak jsou instalace v takovém sloupku, boxíku, plesklé na obvodové stně z venku. Ale asi se prohneš.

Píšeš o podlahovce, tzn. to ještě nestojí? Pak ale je na místě spíše komplexní řešení, včetně napájení celého baráčku/boudečky.
S tařka 3 kWp na střeše (a třeba se dá ipřidat) je doslova plýtvání, nevyužít to na provoz boudy, a až přebytky cpát do bojleru.

Kolik je výnosnost z toho umístění panelů? Jaká je/bude spotřeba v celé boudě?

Tuna chybějících informací, opět je to na nasypání peněz do nějaké voloviny, protože se to posere hned na začátku, jak je už zvykem ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od stano22 »

Aky je rozpocet? Krmit s tym len 50L bojler je ekonomicky nezmysel.
santox
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 25, 2023 9:10 am

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od santox »

Díky za odpovědi.

Domek už stojí, ale zatím hrubá stavba, takže aktuálně řeším podlahy, elektřinu,.. V domku budeme bydlet pár let než opravíme dům, který stojí hned vedle. Více panelů se na střechu nevejde. V domku bude indukce, lednice, sporák,.. běžné domácí spotřebiče. Panely budou situovány na jihovýchod, střecha sklon 40°

Po rekonstrukci velkého domu se boler nahradí 200l nebo 1000l akumulačkou s vestavěným 200l bojlerem (ale od toho jsem byl odrazován).

Máme možnost čerpat i dotace, ale i s dotací se u systému ohřevu vody montované firmou dostanu na cenu vyšší než svépomocí a zároveň by bylo komplikované řešit nějaké dočasné řešení a až poté finální.

Rád si poslechnu názory a rady jakým způsobem co nejlépe využit šesti panelů. Ve fve jsem začátečník, pokud mi doporučíte instalovat hybridní měnič a jednu dvě baterky, tak to zkusím vymyslet aby to šlo. Měniče jsem teda viděl i s pasivním chlazením, takže věřím že sehnat jdou (u ohřevu vody např. BEL, u hybridních Goodwe, V-TAC,..)

Co se týče rozpočtu - ohřev vody jsem schopný udělat do 40tis, pokud mi doporučíte jinou (hybridní) alternativu, tak se rozpočet navýší, strop asi nemám, spíš aby to dávalo nějaký rozumný smysl.

Díky všem.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

santox píše: Po rekonstrukci velkého domu se boler nahradí 200l nebo 1000l akumulačkou s vestavěným 200l bojlerem (ale od toho jsem byl odrazován).

Máme možnost čerpat i dotace, ale i s dotací se u systému ohřevu vody montované firmou dostanu na cenu vyšší než svépomocí a zároveň by bylo komplikované řešit nějaké dočasné řešení a až poté finální.
Dotace je zde zakázané slovo, nicméně jsem doposud neviděl řešení, kde by se dotace vyplatila = zatím každý systém s dotací, který jsem viděl, byla cena komponentů a montáže natolik navýšená (uměle) že se ve finále nevyplatila a nechápu jak je vůbec možné, že na tom tolik českých firem neustále funguje.... :roll:

Použití NADO nebo jiné akumulačky s vestavěnou nádrží TAKÉ NEDOPORUČUJI.

V létě se ohřívá nesmyslně velké množství vody, bez využití, pak je cca 1 měsíc kdy to jakž takž vyjde, a na zimu to je pak zas velmi malý výkon / do tak velké nádrže.
Totéž se pak opakuje na jaře i na podzim a celý systém je neefektivní s velmi dlouhou návratností.

Takové řešení je dobré jen pro velmi malé domky/byty - s malou tepelnou ztrátou, kde není místo a předem se počítá s tím, že většina je pokrytá ze sítě, nebo přes výměník a fotovoltaika pouze pomáhá = snižuje náklady na energie.

Velmi malý výkon je to i na vodu + baterie.

50Litrů bojler JE MÁlO.
I kdyby jste tam byli jen dva, večer přijdeš ze stavby / rekonstrukce, osprchuješ se vodou ohřátou z fotovoltaiky a pro druhého už se bude ohřívat voda ze sítě /protože již slunce nesvítí = nesmysl a velká škoda.
Ráno bude bojler ohřátý ze sítě a nebude co, fotovoltaikou ohřívat.

Podle osobní zkušenosti spotřeba a pokrytí - 2kWp na 80-100Litrů na zimu a 2kWp na 220-250Litrů na léto.
U 4 členné rodiny (mojí rodiny) u 250 litrů v létě již není žádný přebytek ze 2kWp, nebo jen minimální.
Cca v průběhu listopadu přejde ohřev pouze na 1 bojler 125Litrů až do února, kdy koncem února začínají přebytky pomalu ohřívat i druhých 125Litrů a takhle stále dokola.

2760Wp (460Wp x 6ks) v zimě neutáhne ani 160Litrů bojler... bude jen pomáhat.
O přebytcích nemůže být řeč 4-6 měsíců - podle reálného výkonu panelů.

Přesně tak, jak zde bylo napsáno - nejdřív informace.

Spotřeba vody = počet lidí, spotřeba energie = plánované spotřebiče, pak plán pro ohřev vody která pokryje reálnou spotřebu s rezervou a až pak řešit jaký je přebytek a co s ním...

Když je celý plán hotový a reálný - tak až pak nakupovat. Ne naopak.
Naši zákazníci mě pak při osobní návštěvě ukazují, co koupili a za kolik a já už jen krčím rameny = je to k ničemu...

Řešit drahou baterii a mít přebytek pouze 2 měsíce moc efektivní není, voda jako uložiště a rezerva pro dny bez sluníčka je v takovém případě mnohem zajimavější a efektivnější.

Já osobně dělám/stavím systémy, kde má prioritu voda (kterou potřebují všichni a je nejlevnějším uložištěm) a využívají se až přebytky, pokud nějaké jsou a je jich tolik, že se to vyplatí :)

Každý zde má zkušenost s nějakým systémem pro ohřev vody a má k tomu i nějaké vysvětlení - proč... :yes:

Já si vybral Logitex, pro jeho jednoduchost, možnost měnit sestavu kdykoliv chci (jen MC4 konektory) kvůli možnosti snadno doplnit cokoliv dalšího - opět jen na MC4 - bez složitého rozebírání.
Snadná oprava pokud se něco stane a velký výběr různých komponent pro stavbu na míru.
Připojit Klimatizaci, nebo podlahové topení, nebo volně stojící malé akumulační kamna, nebo ohřívat větší množství vody, jak kdo chce...
A ve finále i snadné využivání přebytků, pokud jsou... :)
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od rva »

Asi bych s fotovoltaikou počkal a nejprve vyřešil hlavní bydlení. Ať není rozděláno moc věcí najednou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

rva píše:Asi bych s fotovoltaikou počkal a nejprve vyřešil hlavní bydlení. Ať není rozděláno moc věcí najednou.
To byla dříve i moje idea :lol: kterou jsem opustil po prvním roce, když mě přišlo vyúčtování a doplatek od E.ONu... V našem případě doplatek 2200 Euro :wall:

Od té doby 4 roky pryč, dům stále není hotový, a jediné co je jisté, je 10kW každý den ze střechy ze sluníčka zadara :)

Tohle je jednoduché řešení pro tazatele a pro každého kdo zvládne skříňku z IKEA, bez baterie, nicméně i v tomhle případě platí, že pokud přebytek není tak není... A bojler i klimatizace běží automaticky ze sítě.
Přílohy
1 LX35+LX ACDC b-l.jpg
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od kyocera »

Pro santox
Vyhněte se řešení, kde Vám někdo doporučuje zastaralý regulátor
S DC výstupem. Třeba že má provizi z prodeje .
Takový regulátor s DC výstupem musí mít speciální drahý bojler pouze
Pro DC. Pokud by jste na regulátor s DC výstupem na ohřev vody připojil běžný
Bojler s termostatem dopadlo by to požárem termostatu v bojleru a možná požárem
Celého domu .
DC přivedené na běžný bojler by při rozpojení vznikl oblouk v termostatu . Kdežto oblouk
Při AC regulátoru oblouk v termostu průchodem nuly zhasne během 20mS.
Rozdíl mezi DC a AC vidíte zde
https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY
Řešení je používat běžné bojlery na AC které jsou levné oproti
Spec bojlerům na DC. Na trhu je velké množství moderních regulátorů MPPT
S AC výstupem pro běžné levné bojlery s termostatem bez uprav.
Bojler pro 2 osoby stačí na 100 litrů. Moderní regulátory s AC regulátory MPPT
Jsou např. Oplocký Siton, dále regulátor AC BEL jako stavebnice
https://www.bel-shop.eu/stavebnice-mpps ... ch-panelu/
Nebo jako hotový dále polský ECO Solar Bost 3000W nebo v Elkovu je další značka
AC regulátoru . Trend je moderní AC regulátory MPPT pro ohřev vody
A těch je opravdu velký výběr.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od yare »

kyocera píše:Pro santox
Vyhněte se řešení, kde Vám někdo doporučuje zastaralý regulátor
S DC výstupem. Třeba že má provizi z prodeje .
Takový regulátor s DC výstupem musí mít speciální drahý bojler pouze
Pro DC. Pokud by jste na regulátor s DC výstupem na ohřev vody připojil běžný
Bojler s termostatem dopadlo by to požárem termostatu v bojleru a možná požárem
Celého domu .
DC přivedené na běžný bojler by při rozpojení vznikl oblouk v termostatu . Kdežto oblouk
Při AC regulátoru oblouk v termostu průchodem nuly zhasne během 20mS.
Rozdíl mezi DC a AC vidíte zde
https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY
Řešení je používat běžné bojlery na AC které jsou levné oproti
Spec bojlerům na DC. Na trhu je velké množství moderních regulátorů MPPT
S AC výstupem pro běžné levné bojlery s termostatem bez uprav.
Bojler pro 2 osoby stačí na 100 litrů. Moderní regulátory s AC regulátory MPPT
Jsou např. Oplocký Siton, dále regulátor AC BEL jako stavebnice
https://www.bel-shop.eu/stavebnice-mpps ... ch-panelu/
Nebo jako hotový dále polský ECO Solar Bost 3000W nebo v Elkovu je další značka
AC regulátoru . Trend je moderní AC regulátory MPPT pro ohřev vody
A těch je opravdu velký výběr.
Používam Kerberos 315 od roku 2016. Po pridaní ďalšieho stringu na východ pracuje
už len v ostrove. AC IN je odpojené. Pri inštalácii bolo potrebné odstaviť termostat,
pretože je to menič DC/DC.
Nechcem robiť reklamu, ale zatiaľ maximálna spokojnosť. A netuším, prečo je menič
na ohrev TÚV s DC výstupom problém. Mám bojler Dražice so suchou špirálou.
---------

SOLAR KERBEROS ale nabízí mnohem více. V případě nedostatečného ohřevu sluncem zajistí dohřev vody elektřinou ze sítě. Lze jej kombinovat s libovolným elektrickým tělesem o výkonu 2 – 3 kW a to včetně těch, které jsou nedílnou součástí zejména stávajících bojlerů. Solární ohřev a elektrický síťový dohřev se realizuje pouze v jednom společném tělese bez nutnosti instalace druhého dohřevného tělesa. U těles s vlastním termostatem je nutnou podmínkou jeho deaktivace. Tělesa bez termostatu je možno používat bez úprav. Funkci provozního a havarijního termostatu přebírá SOLAR KERBEROS. Ten také případně zajistí elektrický dohřev, je možné využít i signál nízkého tarifu pro optimalizaci nákladů na ohřev ze sítě. Bez omezení je možno využívat další způsoby dohřevu (tepelné čerpadlo, plyn, kotel na tuhá paliva atd.).
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od cipis »

Už stokrát řečeno, proč je defacto životu nebezpečné odstavovat havarijní termostat u spirály!
Stejně tak, proč je životu nebezpečné pouštět DC přes stávající havarijní termostat, který sice umí odpojit AC, ale při DC shoří, není na to stavěný a tím pádem přestane jako bezpečnostní prvek fungovat!

Riskujete životy, zdraví a majetky své a svých příbuzných či kohokoliv dalšího.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od yare »

cipis píše:Už stokrát řečeno, proč je defacto životu nebezpečné odstavovat havarijní termostat u spirály!
Stejně tak, proč je životu nebezpečné pouštět DC přes stávající havarijní termostat, který sice umí odpojit AC, ale při DC shoří, není na to stavěný a tím pádem přestane jako bezpečnostní prvek fungovat!

Riskujete životy, zdraví a majetky své a svých příbuzných či kohokoliv dalšího.
Nepísal som nič o pouštění DC přes stávající havarijní termostat.
Funkciu pôvodného termostatu preberá Kerberos.
Pokiaľ sú nejaké pochybnosti ohľadne bezpečnosti zapojenia Kerberosu k bojleru,
je to potrebné ohlásiť.
Ja si ale myslím, že to majú ošetrené.
Keby som si kúpil len samostatnú nádobu na ohrev vody bez inštalácie, tak aké by bolo riešenie
pri zapojení Kerberosu?
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od Neo »

yare píše: Nepísal som nič o pouštění DC přes stávající havarijní termostat.
Funkciu pôvodného termostatu preberá Kerberos........
Fuknkci provozního termostatu přebírá Kerberos.
Bezpečnostní termostat:
a/ je vyřazen
b/ je zapojen a čeká se na jeho poslední vypnutí :)
c/ je správně :)
++
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od yare »

Neo píše:
yare píše: Nepísal som nič o pouštění DC přes stávající havarijní termostat.
Funkciu pôvodného termostatu preberá Kerberos........
Fuknkci provozního termostatu přebírá Kerberos.
Bezpečnostní termostat:
a/ je vyřazen
b/ je zapojen a čeká se na jeho poslední vypnutí :)
c/ je správně :)
d/ je správne:
Tepelná pojistka a termostat jsou nahrazeny zařízením SOLAR KERBEROS. Primární bezpečnostní prvek bojleru je však přetlakový ventil, který musí být pravidelně zkoušen právě z toho důvodu, že elektrická teplotní pojistka nebo termostat (ať už mechanický nebo elektronický) může selhat - máme uvedeno v návodu. Tepelná pojistka v Kerberosu splňuje všechny požadavky ČSN EN 60335 na tepelné pojistky – nezávislost obvodu, odpojení v obou pólech, reaktivace pouze po odnětí krytu nástrojem. Pokud se týká mechanického přetlakového ventilu, neexistuje žádná záruka, že se neporouchá, stejně tak jako elektronická pojistka.
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
pasta
Příspěvky: 54
Registrován: pon úno 23, 2015 9:24 pm

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od pasta »

Můžete buď použít speciální regulátor pro ohřev boileru. Ten funguje na principu různého napětí (MPPS) dle slunečního svitu. Jeho průběh výstupního napětí je střídavý trapézový - oproti obdelníku je zde minimum rušení. V dnešní době však hybridní měnič (Axpert VM III, ještě lépe MAX, či jejich klony) umí fungovat v režimu SUB (pořadí solar - utility - batere) i bez baterie. Hrozí tam sice nějaké přetoky, ale ještě jsem neviděl nikoho, koho by za ně reálně pokutovali. Postupem času si baterii stejně dokoupíte, neboť zjistíte, že úspora bude ještě větší.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od Pawel »

Používat 2700 Wp jen na ohřev vody je hřích. Po 2 sezonách tam bude klasický měnič.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

Logitex se prodává jen jako celek.
Nelze koupit zvlášť.

Pro ty, kteří to nevědí :D
A pro pána který se zde nedávno rozčiloval, že používám info ze soukromé komunikace, ano jsem i prodejce, nikdy jsem to netajil....
:yes:

Ale to na věci nic nemění ani na hlouposti, se kterou dotyčný neustále opakuje něco o požárech bojlerů a domů :lol: :lol: :lol:

Jen v letošním roce se prodalo více než 1000 kusů bojlerů a několik tisíc kusů samostatných fotovoltaických spirál po celé Evropě pro zásobníky DZD. :yes:

Na schematu je Bojler DZD/Logitex se dvěmi spirálami. AC a DC.
Každá spirála má svůj termostat.
Pracují nezávisle na sobě, mohou být zapnuté oba nebo jen jeden.

Termostat DC (pro fotovoltaiku) ovládá LXDC BOX 1-2,3kW který zapíná nebo vypíná nebo přepíná energii z FV-panelů může být na maximum tj.74-75 Stupňů.
Termostat AC - ze sítě - může být vypnutý, nebo udržovat potřebných 38 Stupňů.

Dále je na obrázku MPPT Regulátor POWER BOX 1-2,3kW který lze koupit samostatně.

Nezávislé porovnání MPPT regulátorů od pánů Ing. Petr Wolf, Ph.D., Ing. Pavel Hrzina, Ph.D.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze je zde : LXDC BOX 1-2,3kW jako jediný na trhu umí přesměrovat enrgii ve své původní podobě, po ohřátí zásobníku vody, k dalšímu využití, zajímám se a prodávám i ostatní systémy, jen říkám - že já si vybral tento a proč.

Samozřejmě má všechny potřebné certifikáty a testy a schválení.

Sestava na schématu stála zákazníka kompletní včetně FV-panelů, střešní konstrukce, hotové kabeláže... prostě všechno včetně dopravy a DPH - BEZ MONTÁŽE - 76.800 Kč s tím že jsem mu to nanosil do garáže, protože jsem to vezl osobně.

Ano, je to dražší skládačka, ale pořád jen skládačka, stačí přivrtat ke zdi a ,,nacvaknout" MC4 konektory.
Tohle zvládne opravdu každý... :D

S možností využít přebytek, moderním způsobem s účinností stejnou/podobnou jako mají všechny ostatní regulátory pro ohřev vody ;)
Přílohy
1 základní zapojení MC4 LX ACDC.jpg
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od kyocera »

Někdo využívá diskuzi jako propagaci svého obchodu se zastaralým DC řešením.
Kdo uvažuje technicky tak se vyhne zastaralému řešení s DC výstupem u regulátoru pro ohřev vody.
Takový regulátor s DC výstupem musí mít speciální drahý upravený bojler pouze
Pro DC. Pokud by jste na regulátor s DC výstupem na ohřev vody připojil běžný AC
Bojler s termostatem dopadlo by to požárem termostatu v bojleru a možná požárem
Celého domu .
DC přivedené na běžný bojler by při rozpojení vznikl oblouk v termostatu . Kdežto oblouk
Při AC regulátoru oblouk v termostu průchodem nuly zhasne během 20mS.
Rozdíl mezi DC a AC vidíte zde
https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY
Řešení je používat běžné bojlery na AC které jsou levné oproti
Spec bojlerům na DC. Na trhu je velké množství moderních regulátorů MPPT
S AC výstupem pro běžné levné bojlery s termostatem bez uprav.
Moderní regulátory s AC regulátory MPPT
Jsou např. Oplocký nebo Siton, dále regulátor AC BEL jako levná stavebnice
https://www.bel-shop.eu/stavebnice-mpps ... ch-panelu/
Nebo jako hotový BEL dále polský ECO Solar Bost 3000W nebo v Elkovu je další značka
AC regulátoru . Trend je moderní AC regulátory MPPT pro ohřev vody
A těch je opravdu velký výběr. Koupit pár panelů a vybrat vhodný levný AC regulátor MPPT
přivrtat ke zdi
a připojit na běžný levný AC bojler s termostatem , tak to je skládačka za málo peněz, kterou tady zvládne každý.
A protože vývoj jde dále, už se objevují i první 2 až 5kW plnohodnotné
sinus regulátory pro ohřev vody , které mají využití pro další běžné sinus spotřebiče bez omezení
a bez komplikací.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od JirkaE »

kyocera píše:Někdo využívá diskuzi jako propagaci svého obchodu se zastaralým DC řešením.
Kdo uvažuje technicky tak se vyhne zastaralému řešení s DC výstupem u regulátoru pro ohřev vody.
Takový regulátor s DC výstupem musí mít speciální drahý upravený bojler pouze
Pro DC. Pokud by jste na regulátor s DC výstupem na ohřev vody připojil běžný AC
Bojler s termostatem dopadlo by to požárem termostatu v bojleru a možná požárem
Celého domu .
DC přivedené na běžný bojler by při rozpojení vznikl oblouk v termostatu . Kdežto oblouk
Při AC regulátoru oblouk v termostu průchodem nuly zhasne během 20mS.
Rozdíl mezi DC a AC vidíte zde
https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY
Řešení je používat běžné bojlery na AC které jsou levné oproti
Spec bojlerům na DC. Na trhu je velké množství moderních regulátorů MPPT
S AC výstupem pro běžné levné bojlery s termostatem bez uprav.
Moderní regulátory s AC regulátory MPPT
Jsou např. Oplocký nebo Siton, dále regulátor AC BEL jako levná stavebnice
https://www.bel-shop.eu/stavebnice-mpps ... ch-panelu/
Nebo jako hotový BEL dále polský ECO Solar Bost 3000W nebo v Elkovu je další značka
AC regulátoru . Trend je moderní AC regulátory MPPT pro ohřev vody
A těch je opravdu velký výběr. Koupit pár panelů a vybrat vhodný levný AC regulátor MPPT
přivrtat ke zdi
a připojit na běžný levný AC bojler s termostatem , tak to je skládačka za málo peněz, kterou tady zvládne každý.
A protože vývoj jde dále, už se objevují i první 2 až 5kW plnohodnotné
sinus regulátory pro ohřev vody , které mají využití pro další běžné sinus spotřebiče bez omezení
a bez komplikací.
Všechny uvedené regulátory prodáváme taky, nic to nemění na jiných výhodách a nevýhodách....

A já vidím více pozitiv u LOGITEX, nic víc :D

A nekopíruju pořád stejné texty dokola a dokola :lol: jak blázen :lol: do diskuse kde se tazatel zeptal na více řešení a každý mu napsal o tom svém... což jsem udělal i já.

Zde řešení ECO Solar Bost 3000W, mám skladem 12kusů, které ovšem odejde a shoří při připojení Klimatizace na přebytek energie z FV-panelů při prvních mracích... ;)
A stejně by dopadl i BEl, nebo Solareco... a další

Prodává se LOGITEX a na ECO Solar Bost 3000W se ve skladu práší.... :lol:

Asi by jste měl přidat tempo v té osvětě o zastaralých nemoderních řešeních.

A ještě víc bych přidal, když bych zjistil, že do ČR v současné chvíli proudí 200ks co 14 dní a popularita roste po restartu...
Já nevím, asi jsou všichni pitomý a KYOCERA málo pracuje na anti-kampani :lol: :lol: :lol:

(A nebo by si mohl konečně přečíst manuál aby neplácal hrušky a švestky dohromady :read: )
kyocera píše:Někdo využívá diskuzi jako propagaci svého obchodu se zastaralým DC řešením
Viděl jste u některých z mých příspěvků reklamu na náš web nebo obchod ?
Přílohy
2 x AC TJ6-4 2,0kW + Green Box 3kW.jpg
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od Raww »

JirkaE píše: ...

Zde řešení ECO Solar Bost 3000W, mám skladem 12kusů, které ovšem odejde a shoří při připojení Klimatizace na přebytek energie z FV-panelů při prvních mracích... ;)
A stejně by dopadl i BEl, nebo Solareco... a další

...
Pro ohřev TUV v běžném (AC 230V) nijak neupraveném typizovaném výrobku - bojleru, používám regulátor od BELu.

Tento dobrý a levný MPPT regulátor má všude jasně uvedeno, že se má a dá používat pouze pro odporovou zátěž. To je např. nejčastěji pro topné tyče bojlerů. Využito i na olejové akumulační topení či varnou konvici. Vše funkční dle deklarace výrobce regulátoru.
Pokud tam tedy někdo připojí klimatizaci či "něco", tak se pak nemůže divit, že odejde buď "něco" nebo regulátor...
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Doporučení na měnič pro ohřev vody

Příspěvek od kyocera »

Pro Raww,
Bel je dobrý, jak vyšlo schéma v AR , využil jsem nabídky autora, zakoupil jsem naprogramovaný procesor od BELu a upravil spoj, použil větší elyty a jeden příbuzný to takto od té doby doma používá. Další rodinný příslušník má Oplocky nebo Siton. Příští sezonu zkusím dát fotku z domu na sinusový měnič na ohřev vody. Další sinusové měniče na ohřev vody byly již na foru popsány. Pak se dají používat další sinus spotřebiče bez omezení.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek