Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od lwq »

Ahoj vsem ;)

Mel bych dotaz - resil jste nekdy nekdo co s pozemkem, ktery nema v katastru uvedeneho vlastnika a jde tedy o vec nikoho ?

Zajimalo by me, jak lze postupovat, zda je mozne si dany pozemek v souladu s legislativou osvojit,

Totiz podle vseho by mel zde fungovat institut vydrzeni (usucapio).
Kdyz cituji : "Oprávněný držitel věci se stává podle § 134 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb. vlastníkem movité věci, má-li ji v nepřetržité držbě tři roky, a nemovité věci, má-li ji v nepřetržité držbě deset let[/b], pokud jde o věci, které mohou být předmětem vlastnictví a zákon nevylučuje držitele takového druhu věci jako vlastníka (tedy nejde například o věc, kterou může vlastnit jen stát)."

Tedy pokud to dobre chapu, tak pozemek jenz nema vlastnika, si clovek muze "vydrzet" a to (asi) tak, ze si necha notarsky overit, ze od daneho dne pocina onen proces "vydrzeni" veci nikoho a za 10 let, pokud se nikdo neprihlasi a prukazne nedokaze, ze na dany pozemek(nemovitost) ma prokazatelny narok (plus nekolaboroval s fasisty a tak), se clovek s notarsky overenym dokumentem o pocatku, prubehu a dokonceni procesu vydrzeni stava dle vysi uvedeneho zakona vlastnikem pozemku. A muze dojit na katastr a legalne si narokovat (vyvalcit) zapis sebe do katastru coby majitele. (plus dopady typu dan z nemovitosti a tak).

Nebo se pletu ? :mrgreen: Nebyl by tu nehodou nekdo, kdo tohle resil ci by mel po ruce znameho pravnika, ktery by vedel, jak se veci maji :write:

Predem diky moc za reakce !

VIce napriklad na ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Věc_nikoho
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od gupa »

Vlastníkem bude podle všeho pozemkový fond, potažmo Česká republika. Tam je oklika přes kraj nebo obec, ale nevím, Nenarazil jsem v katastru ještě na pozemek bez vlastníka. Proces vydržení je taková právní past. Protože jakmile se někdo začne o takový pozemek zajímat, první co notář udělá, bude ověření vlastnictví přes nějaký státní úřad a hned si to nějaký ouřada připíše a je po ftákách. Tuším že vše probíhá v této otázce přes soud.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od vata »

No jasně, vydržet něco státního asi tak jednoduché nebude. Slyšela jsem, že je důležité prokázat, že jste se o ten pozemek dlouhodobě staral nebo jej zkrátka užíval a vlastník nereagoval...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od lwq »

Prave, ze dle zatim nalezenych zakonu (co sem tedy nasel) v tomto pripade neni vlastnikem pozemku stat ci PFCR, ale pozemek je nikoho, tedy "vec nikoho".

Ja takovych pozemku nasel jen behem dneska tak pet ... Staci chvilku hledat tam, kde byla lidska sidla, osady, samoty a zanikly ... viz. zanikleobce.cz ... Znam jednoho pravnika, tedy pres financni otazky, ale mohl by me nekam odkazat, tak uvidime ...

Prijde mi to moc jednoduchy na to, aby v tomto "krasne" state neco mohlo takto fungovat. I kdyz je fakt, ze tento proces/system mam koreny v mezinarodnim pravu a historii, tak snad ... :-)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od mypower.cz »

mno v teto souvislosti me napada.. komu vlastne patri majetek, kdyz clovek umre a nema dedice, potomky, rodinu, nic, zustal sam, mel treba jen pratele ale nikomu z nich nic neodkazal? To prejde na stat nebo na koho ?
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od bednar »

mypower.cz píše:mno v teto souvislosti me napada.. komu vlastne patri majetek, kdyz clovek umre a nema dedice, potomky, rodinu, nic, zustal sam, mel treba jen pratele ale nikomu z nich nic neodkazal? To prejde na stat nebo na koho ?
Jednás se o tzv. "odúmrť". Tj dědictví připadne státu, který v tomto případě zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - ÚZSVM. http://www.uzsvm.cz , kterýžto také veškeré úkony s tím spojené vyřizuje.

Co se týče tzv. vydržení, není to vůbec jednoduché a tuším, že v případě pozemků je nutné aby onen vydržitel toto užíval určitou dobu (min 10 let ???? ) "v dobré víře". Tj. např. "děda mi říkal, že ta cesta je naše a vždycky jsme ji udržovali a zpevňovali až teď jsem se dle dodatečného zaměření dozvěděl, že vlastně není".
Ale nejsem právník.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od lwq »

Ano, je tam 10 let ... a v dobre vire ... No nevim, vzdyt to muze kdokoliv tvrdit napr. "deda mi rikal, ze tento pozemek je jeho a musim se o nej starat ..." ... :-) chce to nazor pravnika
steve
Příspěvky: 21
Registrován: sob úno 16, 2013 9:55 am

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od steve »

nevsiml jsem si jestli se o tom zminovali,krome starani,je dulezite urcite platit dan z nemovitosti
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od lwq »

steve: platit dan z nemovitosti co ti nepatri ? To nekdo vymeri ?
steve
Příspěvky: 21
Registrován: sob úno 16, 2013 9:55 am

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od steve »

Zvlastni,co?Samozrejme,taky nejsem pravnik,tak to nevim jiste,ale mam hned vedle baraku stodolu,kde je vlastnik neznamy,tak kdyz jsem to koupil,jsem se o to zajimal pouze tedy naem. a ta urednice. mi rekla,teda spis povidala a nic mi poradne nerekla,jen jsem z toho vydedukoval,ze to musim dlouho uzivat a platit dan z nem.je fakt,ze pri pronajmu statniho pozemku se taky plati dan,tak proc ne od neznameho,kterej nam to ani nedovolil.
steve
Příspěvky: 21
Registrován: sob úno 16, 2013 9:55 am

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od steve »

Oprava-na katastru nemovitosti
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od lwq »

Dan z nemovitosti pro mnou vybrany pozemek je 7,- za rok, tedy to klidne platit budu :-D a i hned zaplatim na 10 let dopredu :-D
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Pozemky - bez vlastnika - vec nikoho

Příspěvek od lwq »

Tak mam dalsi novinky ... Asi nebu treba pozemek "vydrzet", ale dat podnet k UZSVM, aby doresil komu pozemek patri, ten to bude nejaky cas hledat a s kapkou stesti pak pozemek pripadne zadavateli pozadavku.

Vice na ... http://moderniobec.ihned.cz/c1-18278900

A navic jeste ... To je uplne aktualni ... A vzhledem k novemu obcanskemu zakoniku, tak je nutne resit veci kolem techto pozemku dle soucasneho prava a to hned nejlepe ...

http://www.uzsvm.cz/rijen-1669-0-85/nez ... sti-95137/

http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6555788

EDIT: Nasel sem na tohle tema pekne napsano bakalarskou praci ... http://is.muni.cz/th/344133/pravf_b/

Tedy UZSVM nezjistuje vlastnika pozemku pro cloveka co podal zadost, ale kvuli tomu, ze by pozemek mohl pripadnout statu a to musi ze sve podstaty resit. Teda je pravdepodobnost, ze pozemek nakonec pripadne statu a ten (pokud usoudi, ze ho nepotrebuje) provede na pozemek znalecky posudek a nabidne k odprodani.
Co se tyce vydrzeni, tak to neni vubec jednoznacne a je nutne podat k mistne prislusnemu soudu zalobu o urceni vlastnictvi. Coz nebude zadarmo, ale hlavne to nebude rychle, pri nasem soudnictvi.
Tedy za sebe to vidim na podnet smer UZSVM a uvidime co z toho vypadne ... :read:

Jdu hledat dalsi pozemky ... :wall: